جوانسازی پوست شامل روش های درمانی مختلفی است که برای درمان آسیب های وارد شده به پوست از آن ها استفاده می شود. این آسیب ها می توانند ناشی از افزایش سن، مواجهه با اشعه آفتاب، بیماری های زمینه ای و دیگر مواردی که به پوست شما آسیب می زنند باشند. با انجام درمان های جوانسازی پوست، شما پوستی لطیف تر، زیباتر، مستحکم تر، درخشان تر و جوان تر خواهید داشت. مسئله ای که اهمیت دارد این است که هر فرد نوع پوست خاصی دارد و همچنین مشکل پوستی خاصی برایش به وجود آمده است و لازم است که حتما قبل از دریافت نوع درمان جوانسازی پوست، توسط پزشک متخصص و مجرب معاینه شود و پس از تشخیص نوع پوست و مشکل ایجاد شده برای پوست، با مشورت با پزشک از بین درمان های مناسب، بهترین را انتخاب کند تا در زمان مناسب، بهترین نتیجه حاصل شود و از عوارض ناگواری همچون آسیب های بیشتر به پوست، تغییر نامناسب چهره و ایجاد یک مشکل پوستی جدید جلوگیری شود.

سفید شدن پوست صورت سبزه

جوانسازی پوست به چه معناست؟

جوانسازی پوست، درمان های متنوعی با هدف ترمیم کردن آسیب های وارد شده به پوست است. آسیب پوست می تواند ناشی از مواجهه با اشعه آفتاب، بیماری زمینه و یا یک علامت نرمال از افزایش سن باشد. برای جوانسازی پوست، گزینه های درمانی مشخصی به جز کشیدگی پوست صورت (Facelift) وجود دارند که نسبت به آن ملایم تر هم هستند و می توانند برای درمان نواحی خاص پوست استفاده شوند.

روش های درمانی جوانسازی پوست کدامند؟

در ادامه تعدادی از درمان هایی که برای جوانسازی پوست استفاده می شوند را ذکر می کنیم:

لایه برداری با لیزر (Laser skin resurfacing):

این روش که با نام های lasabrasion، laser peel و laser vaporization نیز شناخته می شود، برای کاهش اسکار های پوست، لکه های پوست و چین و چروک های پوست به کار می رود. درواقع به طور کلی این درمان می تواند مواردی همچون آسیب های پوستی ناشی از اشعه خورشید و سن، اسکار آکنه ها، خطوط ایجاد شده روی پوست (Fine lines) و چین و چروک های پوست اطراف پیشانی، دهان و زیر چشم ها را بهبود بخشد. برای این درمان از از دو نوع لیزر استفاده می شود که عبارتند از:

  1. ساییدن کوچک پوست (Microdermabrasion): این روش می تواند روی پوست گردن، دست ها، صورت و بدن موثر باشد. در این روش درمانی، ناحیه مورد نظر توسط غباری از ذرات ساینده لایه برداری می شود و سپس پوست لایه برداری شده دور انداخته می شود. این روش برای همه انواع پوست، ایمن است و عوارض جانبی اندکی دارد. این روش می تواند باعث کمتر شدن چین و چروک ها و خط های پوست شود و لکه های پوستی ناشی از افزایش سن و اسکار آکنه ها را کاهش می دهد و پوست را روشن تر می کند و رنگ آن را بهتر می کند. این روش می تواند طی یک جلسه انجام شود و یا اینکه طی جلسات متعددی انجام شود تا نتیجه مطلوب حاصل شود.
  2. ساییدن عادی پوست (Dermabrasion): این درمان لایه های سخت پوست را از بین می برد و رشد سلول های جدید را تحریک می کند. در این روش از وسیله برای از بین بردن پوست استفاده می شود و برخلاف قبلی، برای همه انواع پوست توصیه نمی شود زیرا می تواند باعث ایجاد پیگمانتاسیون (ایجاد لکه های رنگی در پوست) شود. درواقع در این روش با لایه های عمقی پوست کار داریم و بعضی بیماران ممکن است به بیهوشی موضعی حین درمان نیاز داشته باشند. این روش می تواند باعث کم کردن خط ها و چین و چروک های پوست شود و اسکار ها و لکه های پوستی را از بین ببرد و باعث نرمی بافت پوست شود.

سوزن زدن (Microneedling):

این ورش درمانی برای تحریک کردن تولید الاستین و کلاژن در پوست است. در این روش از یک وسیله ای که دارای سوزن های کوچک، تیز و نازک است برای تحریک قسمت های عمقی پوست استفاده می شود. قبل و بعد از استفاده از این دستگاه،  موادی مثل هیالورونیک اسید (Hyaluronic acid) و آسکوربیک اسید (Ascorbic acid) روی پوست استعمال می شوند. این روش بدون درد است و خطرات کمی دارد.پ

اشعه شدید پالسی (Intense Pulsed Light (IPL)):

 IPL یک دیگر از روش های جوانسازی پوست است و به درمان پیگمانتاسیون های (لکه های رنگی) پوست کمک می کند. در این روش از طیف وسیعی از طول موج های نوری که به صورت مختصر پوست را تحت تاثیر قرار می دهند استفاده می شود. اشعه لکه های پوست را جذب می کند و بافت یکنواختی را برای پوست ایجاد می کند. همچنین تولید کلاژن را تحریک می کند. در این روش درمانی، هیچ پوست و لایه پوستی حذف نمی شود و به داشتن پوست زیبا کمک می کند.

پرکننده های پوست (Dermal Fillers):

پرکننده های پوستی به ترمیم حجم و پر بودن پوست صورت کمک می کنند. همچنین در از بین بردن خط های پوست صورت نیز می توانند موثر باشند. این روش درمانی می تواند در به تاخیر انداختن نشانه های افزایش سن کمک کننده باشد بدون اینکه به جراحی های زیبایی از جمله Face lift، Brow lift و یا Eye lift نیاز باشد. از جمله نتایج استفاده از این روش می توان به ترمیم چین و چروک های صورت، بهبود ظاهر اسکار های پوستی و کاهش یا از بین بردن سایه پلک تحتانی.

بوتاکس (Botulinum toxin type A treatment (Botox) ):

بوتاکس یک درمان است که به بلاک کردن نورون ها، باعث تضعیف و فلج شدن عضله های خاص مورد نظر می شود. در مراقبت های پوستی، این روش در از بین بردن چین و چروک های پوست صورت موثر است. بسته به نوع درمان مورد نظر، اثر بوتاکس می تواند از 3 ماه تا 12 ماه باقی بماند. این روش نیز مانند هر روش دیگری، عوارض جانبی خاص خود را دارد که عبارتند از کبود شدگی، درد و تورم در محل تزریق. توجه داشته باشید که خانم هایی که باردار هستند یا دوره شیردهی به نوزاد را سپری می کنند نباید از این درمان استفاده کنند.

HydraFacial:

این روش درمانی از چندین مرحله تشکیل شده است که پوست را تمیز می کند، لایه برداری می کند، پوست را می کشد و مشکل آن را درمان می کند. طی این روش درمانی، سلول های مرده و ناخالصی های پوست حذف می شوند و پوست توسط آنتی اکسیدان ها (Antioxidants) و پپتید ها (Peptides) آبدار می شود. برخلاف دیگر روش های درمانی جوانسازی پوست، این روش را می توان هر هفته یا هر ماه دریافت کرد تا به نتایج سریع و ماندگار برسیم. از این روش می توان برای بر طرف کردن خط ها، چین و چروک ها و آکنه ها پوست صورت استفاده کرد.

دارو های تزریقی ضد پیری (Anti-ageing injectables):

از این داروها برای از بین بردن خط ها و چین و چروک ها و کاهش حجم  پوست صورت در اثر افزایش سن استفاده می شود. توجه کنید که در این روش، فقط مناطق خاصی از پوست که دچار چین و چروک های ناخواسته شده اند درمان می شوند و ظاهر کلی صورت شما تغییری نمی کند. از این داروهای تزریقی می توان به Juvederm® و Sculptra اشاره کرد. انواع مختلفی از Juvederm® وجود دارد که بهترین متخصص پوست و مو در تهران می تواند شما را در این مسئله راهنمایی کند که کدام یک برای مشکل پوستی شما مناسب است. از Juvederm® برای پرکردن لب ها، افزایش حجم و قوس گونه ها و ایجاد یک پوست برامده و آبدار استفاده می شود. از Sculptra برای افرادی استفاده می شود که یک کاهش حجم آشکار در صورت دارند. این ماده پس از تزریق گسترش می یابد و یک ظاهر جوان تر و پر تر و لطیف تر برای پوستتان ایجاد می کند.

مزونیدلینگ(Meso needling):

مزونیدلینگ با تحریک لایه مزودرم پوست باعث افزایش ترشح کلاژن می شود که باعث می شود پوستی جوان تر و شاداب تر به ارمغان آید. از این روش برای درمان چین و چروک های پوستی، تیرگی های پوست و جای اسکار استفاده می شود از عوارض این روش می توان به سوزش و خارش و قرمزی محل در یا تا دو روز اول بعد از پروسه اشاره کرد.

خطرات جوانسازی پوست کدامند؟

در انجام درمان های جوانسازی پوست، عوارض و خطراتی وجود دارند که عبارتند از:

در واقع به طور کلی بسیار اهمیت دارد که قبل از دریافت هرگونه درمان جوانسازی پوست، با پزشک متخصص پوست مشورت کنید تا از مناسب بودن آن روش برای پوستتان اطمینان حاصل کنید و از عوارض احتمالی جلوگیری کنید. مخصوصا این مسئله برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند، مستعد به اسکار هستند، تاول و تبخال دارند، باردار هستند و یا در دوران شیردهی به نوزاد هستند، خیلی اهمیت دارد و باید حتما قبل از دریافت هرگونه درمان جوانسازی پوست، وضعیت خود را با یک پزشک متخصص پوست در میان گذاشته و از آن ها مشورت بگیرند.

سخن پایانی

جوانسازی پوست شامل درمان های مختلفی از جمله لایه برداری با لیزر (Laser skin resurfacing)، لایه برداری شیمیایی (Chemical peel)، ساییدن عادی و کوچک پوست (Dermabrasion and Microdermabrasion)، سوزن زدن (Microneedling)، اشعه شدید پالسی (Intense Pulsed Light (IPL))، پرکننده های پوست (Dermal Fillers)، بوتاکس (Botulinum toxin type A treatment (Botox))، HydraFacial و دارو های تزریقی ضد پیری (Anti-ageing injectables) می باشد. از این درمان های جوانسازی پوست برای برطرف کردن آسیب های وارد شده به پوست شما در اثر عوامل مختلفی همچون افزایش سن، مواجهه با اشعه خورشید و بیماری های زمینه ای استفاده می شود.

مسئله ای که حائز اهمیت است این است که از انجام سرخود این درمان ها و یا انجام آن ها در مراکز غیرمجاز خودداری کنید زیرا درصورت انتخاب درمان نامناسب و یا انجام نامناسب روش درمانی انتخاب شده، ممکن است عوارض ناگواری برای پوست شما ایجاد شود و مشکل پوستی شما بدتر شود و یا اینکه مشکل جدیدی برای پوست شما ایجاد شود و یا اینکه کلا چهره شما عوض شود و از نتیجه عمل، رضایت نداشته باشید.

بنابراین لازم است که برای دریافت درمان های جوانسازی پوست به پزشکان متخصص و مجرب و دلسوزی همچون پزشکان مرکز ما مراجعه کنید تا نوع پوست شما و مشکل پوستی شما دقیقا مشخص شود و سپس با مشورت با شما از بین انواع روش های درمانی موجود، بهترین روش درمانی مناسب برای شما انتخاب شود و با انجام مناسب روش درمانی انتخاب شده، بهترین نتیجه برای شما حاصل شود و زیبایی و جوانی را برای پوست شما به دنبال داشته باشد.

شما می‌توانید مشکل خود را در مرکز زیبایی الیزه توسط متخصصانی ماهر در این زمینه و با مواد باکیفیت انجام دهید و بهترین نتیجه را بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *