پلاسما جت

آنچه در این مقاله می خوانید :

پلاسماجت

پلاسماجت در عموم به نامهای پلاسماتراپی ، پلاسماپن و پلکسر نیز شناخته می شود. پلاسما جت یکی از به روزترین روش های موجود برای جوانسازی پوست است. در این روش نقاط ریزی روی به فاصله کم در کنار در سطح پوست توسط پلاسما جت سوزانده می شود. این سوزانده شدن توسط پلاسماپن هیچ اثر اسکاری رو بر جا نمی گذارد.

این عمل باعث تبخیر بخش هایی از لایه های عمقی پوست می شود. در نتیجه این کار پوست جمع می شود. این مکانیزم پلاسما باعث شده است که از این روش برای لیفت نواحی مختلف استفاده شود. از جمله موارد استفاده آن میتوان به از بین بردن استرچ مارکهای پوستی ، لیفت پلک ، کوچک کردن و زیبا سازی بینی ،لیفت صورت،درمان روزنه های باز پوست،درمان لک،درمان اسکار آکنه،درمان چروکهای ریز و زیبا سازی و جوان سازی صورت اشاره کرد که بطور خلاصه در ادامه معرفی میشود.

پلاسماجت یا بلفاروپلاستی دینامیک:

این روش به عنوان “ بلفاروپلاستی دینامیک ” هم شناخته میشود چراکه این فرصت برای پزشک وجود دارد که از بیمار بخواهد که چشمانش را حین عمل باز وبسته کند تا دقیقاً چروکهایی که نیاز به درمان دارد مشخص شود و درمان شود.

حتی برای خود بیمار این امکان وجود دارد که حین عمل چشمان خود را ببیند و نظر خود را بگوید.همانطور که ذکر شد در بکارگیری این متد از تیغ و برش استفاده نمیشود و در واقع پوست یا چربی پلک برداشته نمیشود بلکه با استفاده از پلاسما لایه سطحی پوست تصعید (مستقیما از جامد به گاز تبدیل میشود) میشود و این مساله باعث جمع شدن لایه های زیرین پوست میشود.

پلاسما جت صورت

پلاسما جت صورت به چندمنظور انجام میشود:

پلاسما جت

پلاسما جت بینی

از این روش همچنین برای فرم دهی و خوش فرم کردن بینی استفاده می‌شود. تا کنون روش‌های بسیاری به جز انجام عمل جراحی برای فرم دهی و کوچک کردن بینی مطرح شده است ولی تقریباً تمامی آن‌ها بدون اثر هستند و نمی‌توانند فرد را به نتیجه دلخواه برسانند ولی پلاسما جت این هدف را عملی می‌کند و باید ذکر شود که بیشترین تأثیر گذاری این روش برای بینی‌های گوشتی است و همواره باید زیر نظر پزشک و متخصص زیبایی انجام شود تا بهترین نتیجه حاصل شود.به آن نوع از بینی‌هایی که به دلیل بافت چربی و چربی بیش از حد و اضافی از فرم خارج شده اند را بینی گوشتی می‌نامند.

به عبارتی اگر دلیل بد فرمی بینی استخوان بینی و حجم زیاد آن باشد آن بینی به راحتی به وسیله پلاسما جت قابل درمان نیست. بنابراین اگر بینی دارای بافت چربی اضافی باشد پلاسما جت در زمانی بسیار کم و طی جلسات متعدد آن را تا حد زیادی زیبا سازد.

طریقه انجام پلاسما جت بینی

در این روش از تأثیر پلاسما بر روی بافت استفاده می‌شود، این تکنیک بدون انجام جراحی انجام می‌شود و هیچ‌گونه برشی روی بینی به وجود نمی‌آید. با برخورد پلاسما با پوست سطحی و بافت چربی، به دلیل دمای زیاد پلاسما و فشار کم آن لایه چربی اضافه از بین می‌رود و لایه‌های زیرین سفت تر شده و این امر باعث خوش فرم شدن بینی می‌شود. برای انجام پلاسما جت، روی سطح بینی به طور نقطه به نقطه پلاسما اثر می‌کند و چربی‌ها از بین می‌روند.

برای شروع پلاسما جت بینی، ابتدا باید منطقه موردنظر بی حس شود. ابتدا باید بینی به طور کامل تمیز شده و از پمادهای بی حسی استفاده کرد. پس از بی حسی کامل بعد از حدود ۳۰ دقیقه شروع به انجام عمل می‌نماییم. بعد از اتمام عمل نقاطی بسیار ریز روی بینی بر اثر سوختگی لایه‌های چربی به وجود می‌آید. پس از عمل نباید آن را دست‌کاری کرد و از خاراندن آن باید اجتناب کرد.

آیا پلاسما جت بینی عوارض دارد؟

به دلیل غیر تهاجمی بودن این عمل و ریسک پایین آن عوارضی برای این روش مطرح نشده است. تنها قرمزی و التهاب اولیه ممکن است روی سطح بینی به وجود آید که بلافاصله از بین می‌رود. فقط اگر فرد دارای بیماری پوستی خاصی باشد یا دارای عفونت باشد حتماً قبل از انجام عمل پزشک خود را در جریان قرار دهد.

همچنین عدم استفاده از تیغ جراحی تا حد خیلی زیادی از عوارض به وجود آمده پس از عمل می‌کاهد. بین ۲ الی ۶ هفته فردی که پلاسما جت بینی انجام داده است در پوست بینی خود احساس کشش و انقباض دارد.

همچنین یکی از عواملی که بسیاری از افرادی که دارای بینی گوشتی هستند و از عمل جراحی بینی هراس دارند انجام پلاسما جت بینی را برای خوش فرم کردن بینی خود ترجیح می‌دهند. این عمل یک عمل سرپایی است و در کمتر از ۱۵ دقیقه در هر جلسه به طول می‌انجامد.

پلاسما جت به دو حالت گرم و سرد استفاده می‌شود، ولی برای انجام عمل بینی از پلاسما جت گرم باید استفاده کرد.

بعد از عمل پلاسما جت بینی با حدود یک هفته نباید از شوینده‌ها و انواع لایه بردار استفاده کرد. همچنین از قرار گرفتن در نور مستقیم خورشید باید خودداری شود تا باعث التهاب پوست نشود.

مزایای پلاسما جت بینی چیست؟

این روش دارای مزایای بسیار است که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

یکی دیگر از کاربردهای اساسی پلاسما جت بینی استفاده ترکیبی این روش با عمل جراحی است. به این معنا که اگر فردی عمل جراحی بینی را انجام داده است و از نوع مدل بینی خود ناراضی است و بینی او گوشت اضافه آورده است می‌تواند از این روش برای بهبود و فرم بهتر بینی خود استفاده کند.

پلاسما جت