یکی از راهکارهای برطرف سازی برخی از خطوط صورت از جمله خط لبخند مورد استفاده قرار می‌گیرد، تزریق ژل، بوتاکس و برخی فیلرهاست که امروزه بسیار انجام می‌شود، اما سوال اینجاست که آیا تزریق فیلر خطوط لبخند می‌تواند عوارضی داشته باشد و عوارض آن چیست؟ اگر بخواهیم به این پرسش پاسخ دهیم باید بگوییم بله تزریق ژل جهت برطرف سازی خط لبخند با چندین عوارض همراه است که ممکن است متوجه برخی افراد شود. با ما تا انتها همراه باشید تا بگوییم عوارض تزریق ژل خط خنده چیست و از دید دکتر خوب برای تزریق ژل خط خنده چه کسانی بیشتر دچار عوارض تزریق فیلر می‌شوند.

Complications-laughing-line-gel-injection

آنچه در این مقاله می خوانید :

عوارض تزریق ژل خط خنده شامل چه افرادی می‌شود؟

در پاسخ به سوال این‌که تزریق‌نمودن فیلر خط لبخند چه عوارضی دارد و این عوارض شامل چه افرادی می‌شود، باید گفت اغلب افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند و یا حساسیت‌هایی در تزریق فیلر، بوتاکس و ژل دارند ممکن است دچار چند نوع عوارض بعد از تزریق ژل خط خنده شوند.
توصیه پزشکان این است که قبل از هرگونه اقدام برای تزریق ژل‌های خط لبخند و یا حتی ختم اخم، باید از سلامت جسمی و روحی کاملی برخوردار باشید تا تزریق بدون مشکل انجام شود و پس از آن نیز شما دچار برخی عوارض نشوید.
نکته مهمی که باید به آن یادآور شویم این است که برخی عوارض تزریق ژل خط خنده نگران کننده نیست و ممکن است هر فردی آن‌ها را تجربه کند، اما در این میان برخی عوارض نیز باید جدی گرفته شوند.
برای مثال تورم، خون‌ریزی جزئی، خارش و التهاب جز شایع‌ترین عوارضی هستند که بعد از اتمام تزریق فیلر خط خنده ممکن است رخ دهد و اغلب جای نگرانی ندارد؛ زیرا بعد از چند روز به خودی خود برطرف می‌شوند.
تزریق‌های پوستی از جمله تزریق خط لبخند حتما باید توسط پزشکان باتجربه انجام شده تا عوارض کمتری مشاهده شود. در هر صورت امکان بروز عوارض شدیدی همچون عفونت، خون‌ریزی شدید، درد، کبودی و یا خارش نیز بعد از انجام تزریق ژل‌های صورت وجود دارد که در صورت بروز آن باید برای بررسی‌های اولیه به پزشک مراجعه شود.
البته مهم است که بدانید عوارض تزریق ژل خط خنده در حالت شدید، به ندرت اتفاق می‌افتد و شما اگر بعد از تزریق فیلر، عوارض جزئی که به آن اشاره شد را شاهد بودید نباید نگران باشید.
شما همراهان عزیز در این بخش از مطالب علاوه بر آشنایی با عوارض و خطرات تزریق‌نمودن فیلر خط لبخند، با موارد مهمی همچون ماندگاری فیلر خطوط لبخند ، برجستگی بعد از فیلر خطوط لبخند، مراقبت‌های لازم قبل و بعد از تزریق ژل‌های خط لبخند و قیمت تزریق ژل خط خنده آشنا می‌شوید.

 

میزان دقیق ماندگاری فیلر خطوط لبخند

احتمالا برای شما نیز شوال شده است که میزان دقیق ماندگاری فیلر خطوط لبخند چقدر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت ماندگاری فیلر خطوط لبخند به چندین عامل بستگی دارد، اما چیزی که در این میان بیشتر از هر چیزی حائز اهمیت است، نوع ژل یا فیلری است که برای تزریق انتخاب می‌شود. معمولا ژل‌هایی که ماندگاری بیشتری داشته باشند، با قیمت بالاتری تزریق می‌شوند و شما تا مدت‌ها از شر خطوط صورت از جمله خطوط خنده خلاص می‌شوید.
به طور معمول ماندگاری ژل‌های تزریق از جمله فیلر چین لبخند از شش تا یک سال است اما افراد می‌توانند ژل‌هایی را برای مدت طولانی‌تر برای رفع خط لبخند نیز تزریق کنند. کیفیت ژل یک مورد بسیار مهم است که باعث افزایش ماندگاری تزریق خواهد شد.
البته مهم است که بدانید همه افراد به دنبال تزریق دائمی فیلر و ژل برای رفع خطوط خنده نیستند و معمولا برای آن‌ها از ژل‌های موقتی استفاده می‌شود که در یک یا چند جلسه تزریق خواهد شد.
برخی نکات مهم پس از تزریق فیلر خط لبخند وجود دارد که رعایت کردن آن‌ها قطعا ماندگاری ژل را افزایش خواهد داد.
اگر بخواهیم این مورد را در یک مثال ساده برایتان عنوان کنیم، افرادی که برای برطرف کردن خطوط خنده از ژل اسید هیالورونیک استفاده کرده‌اند، در صورتی که آب زیادی بعد از تزریق بنوشند ماندگاری تزریق‌نمودن فیلر خط لبخند کاهش پیدا می‌کند و به همین جهت مهم است که به توصیه‌های پزشکی اهمیت دهیم و مراقبت‌های لازم بعد از تزریق‌نمودن فیلر چین لبخند را جهت ماندگاری بیشتر آن انجام دهیم.

 

برجستگی بعد از تزریق فیلر خطوط لبخند عادی است یا نیاز به بررسی پزشکی دارد؟

ورم و یا برجستگی بعد از تزریق فیلر خطوط لبخنداتفاقی تازه نیست و معمولا همه افراد آن را تجربه می‌کنند. البته در بیشتر اوقات به همراه برجستگی، علائم دیگری را نیز شاهد خواهیم بود که شامل قرمزی و یا حتی احساس خارش است. ورم یا برجستگی‌ها معمولا چند ساعت پس از تزریق‌نمودن فیلر چین لبخند خود را نشان می‌دهند که جای نگرانی نیست و اغلب بعد از چند روز برطرف می‌شوند.
اگرچه برجستگی بعد از تزریق فیلر خطوط لبخندامری طبیعی است و نگران کننده نیست اما گاهی این مشکل ممکن است بعد از چند روز از گذشت تزریق‌نمودن فیلر چین لبخند برطرف نشود و فرد چند علامت دیگری را نیز داشته باشد که در چنین شرایطی باید علت بررسی شود. برجستگی‌های شدید که با گذشت چند روز از تزریق فیلر در ناحیه خط لبخند ایجاد شده و با درد، سوزش و یا خارش همراه هستند باید توسط پزشک بررسی شوند.
توده‌های زیر پوستی و یا همان برجستگی‌های ایجاد شده پس از تزریق‌نمودن فیلر چین لبخند نباید دستکاری شوند؛ زیرا ممکن است علائم آن شدیدتر شود. دست زدن به برجستگی‌های ایجاد شده باعث می‌شود توزیع ژل تغییر پیدا کند و مشکلات جدیدی را شاهد باشیم. لازم به ذکر است در اکثر مواقع این برجستگی‌ها به خودی خود رفع می‌شوند، اما چنانچه این مشکل ادامه‌دار بود نباید به شکل خودسرانه دارویی مصرف کنید و یا حتی از روش‌های درمانی خانگی برای کاهش برجستگی‌ها استفاده کنید.

 

شایع‌ترین پر اهمیت‌ترین عوارض تزریق ژل خط خنده

شایع‌ترین عوارض تزریق ژل خط خنده شامل بیش از ۷۰ درصد افراد می‌شود. این افراد معمولا کبودی، درد، ورم و یا خارش و سوزش را تا چند روز احساس خواهند کرد و این علائم جزو موارد شایع است. به جز این، عوارض تزریق‌نمودن فیلر خط لبخند که از اهمیت بیشتری برخوردارند شامل لخته شدن خون، کبودی شدید، درد و ورم زیاد، آبسه و یا خون‌ریزی است.
یکی دیگر از علائم و عوارض تزریق ژل خط خنده که کمتر به آن پرداخته می‌شود، آکنه‌های پوستی است که گاهی به همراه آن خارش نیز وجود دارد. معمولا افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند و یا تزریق‌نمودن فیلر خط لبخند را نزد افراد بی‌تجربه انجام می‌دهند، بیشتر از سایرین عوارض تزریق‌نمودن فیلر خط لبخند را تجربه می‌کنند؛ زیرا ممکن است تزریق ژل در ناحیه مناسبی از گونه‌ها انجام نشده باشد، موارد بهداشتی رعایت نشده باشد و یا حتی برای تزریق از ژل تقلبی استفاده شده باشد.
گلوله شدن فیلر و یا عفونت در ناحیه تزریق‌نمودن فیلر چین لبخند جزو عوارضی هستند که حتما باید بررسی شوند. برخی از عوارض تزریق ژل خط خنده قابل جبران هستند، اما گاهی در صورتی که علائم شدید و خطرناک فرد را تهدید کند، ممکن است عوارض تزریق ژل خط خنده قابل جبران نباشد؛ بنابراین هم در انتخاب پزشک برای تزریق‌نمودن فیلر چین لبخند دقت داشته باشید و هم باید برای تزریق از بهترین نوع ژل استفاده کنید. به جز این، رعایت دقیق مراقبت‌های قبل و بعد از تزریق قطعا در کاهش عوارض تزریق ژل خط خنده موثر خواهند بود.

عوارض بعد از تزریق ژل خط خنده در چه صورت خطرناک است؟

اگرچه عوارض بعد از تزریق‌نمودن فیلر خط لبخند بعد از مدتی کوتاه از بین می‌روند، اما گاهی هم مشکلات جدی به‌وجود می‌آورند و ممکن است نتیجه آن رضایت بخش نباشد. اما تزریق‌نمودن فیلر خط لبخند چه عوارضی دارد و چه زمانی این عوارض به طور جدی خود را نشان می‌دهند؟ قبل از این‌که به این موضوع بپردازیم، باید بگوییم عوارض بعد از تزریق‌نمودن فیلر چین لبخند اگر به‌طور جدی رخ دهد ممکن است بر روی چهره تأثیرات منفی گذاشته و روند درمانی در جهت رفع خطوط خنده را سخت‌تر کند.
عوارض بعد از تزریق‌نمودن فیلر خط لبخند به چند دلیل رخ می‌دهد، یکی این‌که نوع ژل استفاده شده مناسب نبوده است و یا بعد از تزریق‌نمودن فیلر خط لبخند، فرد مراقبت‌های لازم را انجام نداده است. خطرات تزریق‌نمودن فیلر خط لبخند زمانی است که از ژل‌های غیر اصل و بی‌کیفیت برای تزریق انتخاب شده باشد.
به جز این مورد، چیزی که باعث عوارض بعد از تزریق‌نمودن فیلر چین لبخند می‌شود، عدم رعایت نکات بهداشتی و توصیه‌های پزشکی است.
تزریق ژل‌های تقلبی برای رفع خط لبخند، استریل نبودن تجهیزات پزشکی و رعایت نکردن مراقبت‌های لازم باعث عفونت، لخته شدن خون، پارگی عروق خونی و مشکلات جدی دیگر می‌شود. متاسفانه برخی از پزشکان تجربه کافی در زمینه تزریق‌نمودن فیلر خط لبخند ندارند با وجود این‌که این کار بسیار حساس و پیچیده است و به همین جهت و با تزریق دوز زیاد و یا در محل نامناسب پوست، آسیب‌های جدی و گاهی خطرساز به‌وجود می‌آید.

 

مراقبت‌های لازم جهت جلوگیری از بروز عوارض تزریق ژل خط خنده

متاسفانه بسیاری از افراد مراقبت‌های لازم برای جلوگیری از بروز عوارض تزریق‌نمودن فیلر خط لبخند را جدی نمی‌گیرند و یا حتی به درستی انجام نمی‌دهند و همین امر باعث می‌شود شدت عوارض افزایش پیدا کند. مراقبت‌های مهمی که باید در تزریق‌نمودن فیلر خط لبخند به آن توجه کنیم، شامل قبل و بعد از تزریق است. اگر تک تک نکاتی که در ادامه و در جهت جلوگیری از عوارض تزریق ژل خط خنده ذکر شده را رعایت کنید، هیچ‌گونه عوارض جدی پس از اتمام تزریق‌نمودن فیلر خط لبخند را شاهد نخواهید بود.

مراقبت‌ها و نکات لازم قبل از انجام تزریق‌نمودن فیلر خط لبخند: قبل از هرگونه اقدام برای تزریق‌نمودن فیلر خط لبخند، باید آمادگی داشته باشید. از آمادگی‌های جسمی گرفتی تا آمادگی روحی و روانی. برای تزریق ژل خنده سعی کنید استرس نداشته باشد و بدون نگرانی این کار را انجام دهید. به جز این مورد، اگر از داروی خاصی استفاده می‌کنید و یا قبلا به بیماری‌هایی مبتلا بوده‌اید نیز با پزشک در میان بگذارید.
قبل از تزریق‌نمودن فیلر خط لبخند نباید امور مربوط به دندانپزشکی انجام داده باشید، از داروهای رقیق کننده خون استفاده نکرده باشید، دخانیات از جمله الکل و سیگار استفاده نکرده باشید، از محصولات موضعی همچون کلیکولیک، رتینال، اسید آلفاهیدروکسی، ترتینوئین و مواردی از این قبیل استفاده نکرده باشید. علاوه بر همه این‌ها، قبل از اقدام برای تزریق‌نمودن فیلر خط لبخند بهتر است از مصرف چای سبز بپرهیزید.

مراقبت‌ها و نکات لازم بعد از انجام تزریق‌نمودن ژل خط خنده:
اگرچه مراقبت‌های قبل از انجام تزریق‌نمودن فیلر خط لبخند اهمیت دارند اما نکات مراقبتی بعد از تزریق‌نمودن فیلر خط لبخند از اهمیت بیشتری برخوردارند و تجربه نشان داده عوارض تزریق ژل خط خنده بیشتر متوجه افرادی است که مراقبت‌های بعدی را به درستی رعایت نکرده‌اند.
بعد از تزریق‌نمودن فیلر خط اخم، محل تزریق را دستکاری نکنید و یا فشار ندهید، ترجیحا از انجام فعالیت‌های شدید بکاهید، سعی کنید سر را به سمت بالا نگه‌دارید، با مشورت پزشک در صورت بروز درد در ناحیه تزریق‌نمودن فیلر خط لبخند از مسکن استفاده کنید و یا در صورت تورم از کمپرس سرد کمک بگیرید.
تا یک هفته از رفتن به سونا خودداری کنید و سعی کنید دوش گرم نگیرید، در معرض تابش نور مستقیم خورشید قرار نگیرید، تا زمان بهبودی محل خط اخم از لوازم آرایشی استفاده نکنید، سعی کنید همیشه بدن را هیدراته نگه‌دارید و در نهایت مراقب باشید اشیاء به محل تزریق‌نمودن فیلر خط لبخند برخورد نکنند.

 

قیمت تزریق ژل خط خنده و عواملی که در کاهش یا افزایش قیمت تزریق دخیل هستند.

یکی از مسائلی که همیشه مورد توجه افرادی قرار داشته که قرار است تزریق‌نمودن فیلر خط لبخند انجام دهند، قیمت تزریق ژل خط خنده است. لازم است بدانید چند مورد در کاهش یا افزایش قیمت تزریق ژل خط خنده موثر هستند و ما در این‌جا تک تک آن‌ها را ذکر خواهیم کرد. قبل از پرداختن به این موضوع درباره قیمت تزریق انواع ژل باید بگوییم معمولا این روش درمانی در مقایسه با سایر روش‌هایی که برای برطرف کردن خطوط لبخند استفاده می‌شود قیمت متوسطی دارد.

نوع ژل، میزان مهارت پزشک در جهت تزریق‌نمودن فیلر خط لبخند، حجم ژل تزریقی، مدت زمانی که برای تزریق‌نمودن فیلر خط لبخند باید صرف شود، تعداد جلساتی که باید اقدام به تزریق فیلر خط لبخند کنیم همگی نقش به‌سزایی در قیمت تزریق انواع ژل از جمله فیلر خط لبخند دارند.
شایان ذکر است، نه فقط قیمت فیلر خط لبخند بلکه قیمت تمامی تزریق‌های مشابه از جمله تزریق فیلر خط اخم، تزریق‌نمودن ژل خطوط زیر چشم و موارد دیگر نیز وابسته به چند موردی است که به آن اشاره کردیم.
تزریق فیلر خط لبخند موضوع کم اهمیتی نیست و به همین جهت هرگز نباید از ژل‌هایی با قیمت کم که اغلب تقلبی هستند برای رفع مشکلات صورت استفاده کنید. عوارض تزریق ژل خط خنده قطعا بیشتر متوجه افرادی خواهد شد که قصد دارند با هزینه پایین و در کلینیک‌های غیربهداشتی این کار را انجام دهند.
توصیه ما این است در صورتی که قصد برطرف کردن خطوط لبخند با استفاده از ژل‌ها را دارید، نباید از محصولات ارزان قیمت و یا پزشک‌هایی که با حداقل قیمت این کار را انجام می‌دهند و سابقه پزشکی کمی دارند بهره ببرید.

سخن پایانی

به‌وجود آمدن خط لبخند دور از انتظار نیست که باعث بالاتر نشان دادن سن و یا حتی کاهش اعتماد به نفس در زنان و مردان می‌شود. راه‌های درمانی مختلفی برای برطرف سازی خطوط ایجاد شده در دو سمت گونه‌ها وجود دارد که یکی از رایج‌ترین و بهترین آن‌ها استفاده از انواع ژل‌های تزریقی است.
اگرچه ژل‌های تزریقی مزایای زیادی دارند اما جزو روش‌های بی‌عارضه نیستند و ممکن است عوارض خفیف یا شدیدی را برای افراد ایجاد کنند که در چنین شرایطی نیاز به بررسی پزشکی دارد.
در این مطلب ما تلاش کردیم تا علاوه بر عوارض تزریق ژل خط خنده که مسئله اصلی بود، به موارد مهم دیگری همچون افرادی که بیشتر دچار عوارض تزریق ژل خط خنده می‌شوند، ایجاد برجستگی و ورم بعد از تزریق فیلر خط لبخند، عوارض شایع و خطرات تزریق فیلر خط لبخند، تزریق فیلر خط لبخند چه عوارضی دارد، عوارض بعد از تزریق فیلر خط لبخند و مراقبت‌های که در این زمینه باید انجام شود و در نهایت مواردی که در قیمت تزریق فیلر خط لبخند موثر هستند نیز اشاره کنیم تا اگر قصد تزریق فیلر خط لبخند را دارید و یا آگاهی کمی درباره عوارض بعد از انجام تزریق ژل دارید، با رعایت برخی نکات مهم از جمله انتخاب پزشک، استفاده از بهترین نوع ژل برای تزریق و رعایت نکات بهداشتی لازم شاهد عوارض احتمالی تزریق ژل نباشید.