انواع پوست مختلفی وجود دارند که هرکدام ویژگی های خاص خود و بیماری ها و درمان های خاص خود را دارند. پوست انسان بر اساس فاکتور های مختلفی از جمله ترشحات چربی (Sebaceous secretion)، آب (Hydration) و میزان حساسیت (Sensitivity level) تقسیم بندی می شود.

بنابراین هرنوع پوست ویژگی های خاص خود را دارد. پوست انسان به پنج دسته پایه تقسیم می شود که شامل پوست طبیعی، پوست چرب (Oily)، پوست خشک (Dry)، پوست حساس (Sensitive) و پوست ترکیبی (Combination) می شوند و در ادامه هرکدام را بررسی خواهیم کرد. توجه داشته باشید هر نوع پوست به مواد موجود واکنش مخصوص خود را دارد و اغلب محصولاتی که برای کل عموم ساخته می شوند ممکن است بهترین محصول برای پوست شما نباشند.

بنابراین بسیار ضروری است که شما نوع پوست خود را بشناسید و سپس بر اساس آن مراقبت های لازم را به عمل بیاورید. ناآشنایی با نوع پوست و استفاده از روش ها و مواد غیرطبیعی به صورت خودتشخیصی و خود درمانی بدون اینکه زیر نظر پزشک باشد می تواند باعث عواقب ناگواری همچون آسیب به پوست، ایجاد آکنه، قرمزی، عفونت، بد شکل شدن و اسکار شود و مشکلات پایداری را برای پوست ایجاد کند.

شما می توانید برای تعیین نوع پوستتان و مراقبت های لازم برای حفظ زیبایی و جوانی خود از پزشکان متخصص و مجرب همچون پزشکان مرکز ما و مراکز معتبر و مجهزی مثل مرکز ما کمک بگیرید. اگر به دنبال اطلاعات مفید و جذاب درباره انواع پوست و مراقبت های آن ها برای حفظ زیبایی و جوانی هستید با ما همراه باشید.

انواع پوست

آنچه در این مقاله می خوانید :

انواع پوست

همانطور که در مقدمه بیان شد، پوست انسان را می توان بر اساس فاکتورهای مختلفی از جمله میزان ترشح چربی، آب و میزان حساسیت به پنج دسته پوست طبیعی، پوست چرب، پوست خشک، پوست ترکیبی و پوست حساس تقسیم بندی کرد. در ادامه هرکدام از اجزای این دسته بندی را بررسی می کنیم و مراقبت های لازم برای هرنوع پوست را ذکر می کنیم.

انواع پوست : پوست طبیعی

پوست طبیعی یک پوست متعادل است و نه خیلی چرب است و نه خیلی خشک. در پوست طبیعی، چربی به میزان متعادلی ترشح می شود و سطح PH آن در حد مناسبی است. در صورت داشتن موارد زیر، شما دارای پوستی طبیعی هستید:

حال افرادی که دارای پوست طبیعی هستند چه مراقبت هایی را باید مدنظر داشته باشند؟ بسیار آسان است. وقتی پوست شما طبیعی است نیاز به مراقبت خاصی ندارد درست مثل وقتی که شما دیابت ندارید پس دلیلی وجود ندارد که انسولین مصرف کنید.

اما این به این معنی نیست که در مصرف کربوهیدرات ها زیاده روی کنید و هرشب شکلات مورد علاقه تان را نوش جان کنید. البته که پوست طبیعی هم به مراقبت نیاز دارد ولی نه به صورت مراقبت های روتین پوستی، بلکه مراقبت هایی که پوست طبیعی شما را طبیعی نگه دارند. می توانید از این راهکار ها برای مراقبت از پوست طبیعی خود استفاده کنید:

انواع پوست:پوست چرب

پوست چرب حاصل ترشح بیش از حد چربی در پوست است و مستعد به آکنه است. اگر موارد زیر را داشته باشید پوست شما، پوستی چرب است:

حال این سوال پیش می آید که چه مواردی باعث افزایش ترشح چربی در پوست می شوند و پوست چرب را ایجاد می کنند. تعدادی از این عوامل عبارتند از:

اگر دارای پوستی چرب هستید لازم است برای مراقبت از پوستتان و حفظ زیبایی و جوانی تان، این موارد را مدنظر داشته باشید:

مرتب پوست خود را مرطوب کنید: مرطوب کردن پوست به طور منظم، آب پوست شما را حفظ می کند و از تولید بیش از حد چربی جلوگیری می کند.

آب بنوشید: برای حفظ رطوبت پوستتان، به میزان کافی آب بنوشید. نوشیدن آب با حفظ رطوبت باعث جلوگیری از تولید بیش از حد چربی می شود.

صورت خود را روزی دوبار بشویید: برای از بین بردن آلودگی و باکتری هایی که ممکن است منافذ پوست را ببندند، روی دو مرتبه صورت خود را بشویید. این کار را زیاد و بیش از دوبار انجام ندهید زیرا شستن بیش از حد پوست می تواند چربی های ضروری آن را از بین ببرد و پوست شما را به یک پوست حساس و با استعداد بیشتر برای چرب بودن تبدیل کند.

انواع پوست:پوست خشک

فقدان رطوبت در پوست باعث ایجاد یک پوست با ظاهری زمخت و پوسته پوسته می شود که به آن پوست خشک می گویند. درواقع اگر موارد زیر را داشته باشید شما دارای یک پوست خشک هستید:

چه مواردی باعث ایجاد یک پوست خشک می شوند؟ این عوامل عبارتند از:

اگر طبق موارد گفته شده، شما دارای پوستی خشک هستید لازم است مواردی که در زیر گفته می شود را برای مراقبت از پوست خود مدنظر داشته باشید تا بتوانید زیبایی و جوانی پوستتان را حفظ کنید:

انواع پوست:پوست ترکیبی

پوست ترکیبی، ترکیبی از دو نوع پوست خشک و پوست چرب است. اگر دارای این موارد هستید شما دارای پوستی ترکیبی هستید:

چه مواردی باعث ایجاد پوست ترکیبی می شوند؟ این عوامل عبارتند از:

حال اگر متوجه شده اید که پوست شما پوستی ترکیبی است لازم است مراقبت های لازم به آن را بدانید و برای حفظ زیبایی و جوانی پوستتان، آن ها را مدنظر داشته باشید. مراقبت های لازم برای پوست های ترکیبی عبارتند از:

انواع پوست:پوست حساس

اگر پوست شما بعد از مصرف غذاهای ادویه دار و محصولات جدید دچار فلاشینگ (قرمزی و برافروختگی) می شود شما دارای پوستی حساس هستید. به عبارت دیگر، موارد زیر ویژگی های پوست حساس هستند:

ممکن است اکنون این سوال برایتان پیش آید که آیا پوست حساس همان آلرژی است؟

آلرژی ها بسیار شدیدتر هستند و گاهی اوقات می توانند باعث استفراغ و دشواری در تنفس شوند. اگر شما به گرد و غبار آلرژی دارید الزاما به این معنی نیست که شما پوست حساسی دارید. همچنین در مراقبت های پوستی، ممکن است پوست شما به محصولی که دارای یک ماده خاصی است آلرژیک باشد اما ممکن است شما پوست حساسی نداشته باشید و پوست شما با محصول دیگری که آن ماده خاص را نداشته باشد سازگار باشد. با اینحال، اگر پوست حساسی داشته باشید پوست شما به احتمال زیاد به موارد شیمیایی ناملایم و محصولات پوستی واکنش نشان می دهد.

پوست حساس نیز مانند دیگر انواع پوست، مراقبت هایی دارد که عبارتند از:

جمع بندی

انواع پوست انسان را بررسی کردیم. پوست انسان بر اساس فاکتور های مختلف به پنج دسته پوست طبیعی، چرب، خشک، ترکیبی و حساس دسته بندی می شود و هرکدام از این انواع پوست، ویژگی های منحصر به خود را دارند و برای مراقبت از آن ها باید موارد خاص مربوط به هر کدام را رعایت کرد.

درواقع مراقبت کردن ازپوست امر بسیار مهمی است که برای حفظ زیبایی و جوانی باید آن را مدنظر داشت. حال اگر نوع پوست خود را اشتباه تعیین کنید و مراقبت های اشتباهی را انجام دهید و یا اصلا کلا به پوست خود توجهی نکنید، درواقع به زیبایی و جوانی خود خیانت کرده اید و مشکلات پوستی و چین و چروک های زودرس را برای پوست خود ایجاد کرده اید.

درواقع عدم شناخت نوع پوست خود و خود تشخیصی و خود درمانی بدون اینکه زیر نظر پزشک باشد می تواند باعث آسیب های مختلف و پایداری همچون آکنه، عفونت و بدشکل شدن به پوست شما شود. در حالی که شما می توانید با مراجعه به پزشکان متخصص و مجربی همچون پزشکان مرکز ما و مراکز معتبر و مجهزی همچون مرکز ما، نوع پوست خود را دقیق تعیین کرده و بر اساس آن، مراقبت های لازم را دریافت کنید و محافظ زیبایی و سلامتی خود باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *