انواع پوست مختلفی وجود دارند که هرکدام ویژگی های خاص خود و بیماری ها و درمان های خاص خود را دارند. پوست انسان بر اساس فاکتور های مختلفی از جمله ترشحات چربی (Sebaceous secretion)، آب (Hydration) و میزان حساسیت (Sensitivity level) تقسیم بندی می شود. بنابراین هرنوع پوست ویژگی های خاص خود را دارد. پوست انسان به پنج دسته پایه تقسیم می شود که شامل پوست نرمال، پوست چرب (Oily)، پوست خشک (Dry)، پوست حساس (Sensitive) و پوست مختلط(Combination) می شوند و در ادامه هرکدام را بررسی خواهیم کرد. توجه داشته باشید هر نوع پوست به مواد موجود واکنش مخصوص خود را دارد و اغلب محصولاتی که برای کل عموم ساخته می شوند ممکن است بهترین محصول برای پوست شما نباشند. بنابراین بسیار ضروری است که شما نوع پوست خود را بشناسید و سپس بر اساس آن مراقبت های لازم را به عمل بیاورید.

انواع پوست

آشنایی با انواع پوست

همانطور که در مقدمه بیان شد، پوست انسان را می توان بر اساس فاکتورهای مختلفی از جمله میزان ترشح چربی، آب و میزان حساسیت به پنج دسته پوست نرمال، پوست چرب، پوست خشک، پوست مختلط و پوست حساس تقسیم بندی کرد. در ادامه هرکدام از اجزای این دسته بندی را بررسی می کنیم و مراقبت های لازم برای هرنوع پوست را ذکر می کنیم.

 پوست نرمال

پوست نرمال یک پوست متعادل است و نه خیلی چرب است و نه خیلی خشک. در پوست نرمال، چربی به میزان متعادلی ترشح می شود و سطح PH آن در حد مناسبی است. در صورت داشتن موارد زیر، شما دارای پوستی طبیعی هستید:

حال افرادی که دارای پوست نرمال هستند چه مراقبت هایی را باید مدنظر داشته باشند؟ بسیار آسان است. وقتی پوست شما نرمال است نیاز به مراقبت خاصی ندارد درست مثل وقتی که شما دیابت ندارید پس دلیلی وجود ندارد که انسولین مصرف کنید.

اما این به این معنی نیست که در مصرف کربوهیدرات ها زیاده روی کنید و هرشب شکلات مورد علاقه تان را نوش جان کنید. البته که پوست نرمال هم به مراقبت نیاز دارد ولی نه به صورت مراقبت های روتین پوستی، بلکه مراقبت هایی که پوست نرمال شما را طبیعی نگه دارند.

 راهکارهایی برای مراقبت از پوست نرمال:

پوست چرب

پوست چرب حاصل ترشح بیش از حد چربی در پوست است و مستعد به آکنه است. اگر موارد زیر را داشته باشید پوست شما، پوستی چرب است:

حال این سوال پیش می آید که چه مواردی باعث افزایش ترشح چربی در پوست می شوند و پوست چرب را ایجاد می کنند. تعدادی از این عوامل عبارتند از:

 راهکارهایی برای مراقبت از پوست چرب:

پوست خشک

فقدان رطوبت در پوست باعث ایجاد یک پوست با ظاهری زمخت و پوسته پوسته می شود که به آن پوست خشک می گویند. درواقع اگر موارد زیر را داشته باشید شما دارای یک پوست خشک هستید:

با بهترین کلینیک پوست و مو در تهران آشنا شوید.

چه مواردی باعث ایجاد یک پوست خشک می شوند؟ این عوامل عبارتند از:

 راهکارهایی برای مراقبت از پوست خشک:

پوست مختلط:

پوست مختلط، ترکیبی از دو نوع پوست خشک و پوست چرب است. اگر دارای این موارد هستید شما دارای پوستی مختلط هستید:

چه مواردی باعث ایجاد پوست مختلط می شوند؟ این عوامل عبارتند از:

حال اگر متوجه شده اید که پوست شما پوستی ترکیبی است لازم است مراقبت های لازم به آن را بدانید و برای حفظ زیبایی و جوانی پوستتان، آن ها را مدنظر داشته باشید.

 راهکارهایی برای مراقبت از پوست مختلط:

پوست حساس

اگر پوست شما بعد از مصرف غذاهای ادویه دار و محصولات جدید دچار فلاشینگ (قرمزی و برافروختگی) می شود شما دارای پوستی حساس هستید. به عبارت دیگر، موارد زیر ویژگی های پوست حساس هستند:

ممکن است اکنون این سوال برایتان پیش آید که آیا پوست حساس همان آلرژی است؟

آلرژی ها بسیار شدیدتر هستند و گاهی اوقات می توانند باعث استفراغ و دشواری در تنفس شوند. اگر شما به گرد و غبار آلرژی دارید الزاما به این معنی نیست که شما پوست حساسی دارید. همچنین در مراقبت های پوستی، ممکن است پوست شما به محصولی که دارای یک ماده خاصی است آلرژیک باشد اما ممکن است شما پوست حساسی نداشته باشید و پوست شما با محصول دیگری که آن ماده خاص را نداشته باشد سازگار باشد. با اینحال، اگر پوست حساسی داشته باشید پوست شما به احتمال زیاد به موارد شیمیایی ناملایم و محصولات پوستی واکنش نشان می دهد.

 راهکارهایی برای مراقبت از پوست حساس:

سخن پایانی

انواع پوست انسان را بررسی کردیم. پوست انسان بر اساس فاکتور های مختلف به پنج دسته پوست نرمال، چرب، خشک، ترکیبی و حساس دسته بندی می شود و هرکدام از این انواع پوست، ویژگی های منحصر به خود را دارند و برای مراقبت از آن ها باید موارد خاص مربوط به هر کدام را رعایت کرد.

درواقع مراقبت کردن ازپوست امر بسیار مهمی است که برای حفظ زیبایی و جوانی باید آن را مدنظر داشت. حال اگر نوع پوست خود را اشتباه تعیین کنید و مراقبت های اشتباهی را انجام دهید و یا اصلا کلا به پوست خود توجهی نکنید، درواقع به زیبایی و جوانی خود خیانت کرده اید و مشکلات پوستی و چین و چروک های زودرس را برای پوست خود ایجاد کرده اید.

درواقع عدم شناخت نوع پوست خود و خود تشخیصی و خود درمانی بدون اینکه زیر نظر پزشک باشد می تواند باعث آسیب های مختلف و پایداری همچون آکنه، عفونت و بدشکل شدن به پوست شما شود. در حالی که شما می توانید با مراجعه به پزشکان متخصص و مجربی همچون پزشکان مرکز ما و مراکز معتبر و مجهزی همچون مرکز ما، نوع پوست خود را دقیق تعیین کرده و بر اساس آن، مراقبت های لازم را دریافت کنید و محافظ زیبایی و سلامتی خود باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *