منافذ پوست سوراخ هایی هستند که امکان تنفس را برای پوست فراهم می کنند. این منافذ می توانند در اثر چرک و چربی مسدود شوند. همچنین این منافذ می توانند در اثر عواملی همچون آکنه در طی زمان بزرگ شوند و در سطح پوست دیده شوند و زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار دهند.

از طرفی بزرگ شدن منافذ چوست باعث از بین رفن درخشندگی پوست می شود و پوستی تیره را به جای می گذارد. به همین دلیل برای حفظ شادابی و جوانی وطراوت پوست لازم است که به منافذ پوست توجه شود و مراقبت های لازم از آن ها به عمل آید و از طرفی از انجام کارهایی که به آن ها آسیب می زند و باعث بزرگ شدن آن ها می شود خودداری کنیم.

از طرفی اگر منافذ پوست بزرگ شده اند و زیبایی را مختل کرده اند باید با مراجعه به پزشکان متخصص و مجرب، در جهت بستن منافذ پوست تلاش کرد و درمان لازم را دریافت کرد تا از پیشرفت بزرگ شدن این منافذ و مختل کردن بیشتر زیبایی جلوگیری شود.

اگر به دنبال اطلاعاتی مفید و کاربردی درباره منافذ پوست و بستن منافذ بزرگ و پیشگیری از بزرگ شدن منافذ پوست هستید، با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله می خوانید :

منافذ پوست چیست؟

منافذ پوست، سوراخ هایی در سطح پوست هستند که به پوست این امکان را می دهند تا پوست نفس بکشد. هر منفذ پوست یک فولیکول مو و غدد چربی را شامل می شود. این غدد با تولید چربی باعث حفظ آب و رطوبت پوست می شوند و باعث می شوند که پوست، بافتی نرم داشته باشد.

انواع منافذ باز پوست کدامند؟

منافذ پوست به سه دسته تقسیم می شوند:

بزرگ شدن منافذ پوست چه علت هایی دارد؟

عوامل مختلفی در ایجاد منافذ بزرگ نقش دارند از جمله:

  1. ژنتیک
  2. تولید بیش از حد چربی
  3. فولیکول های مو ضخیم
  4. تولید سطح های پایین کلاژن (معمولا با افزایش سن شاهد این روند هستیم).
  5. آسیب اشعه خورشید به پوست
  6. کاهش الاستیسیته (خاصیت انعطاف پذیری و کشیدگی پوست) اطراف منافذ پوست

اگر منافذ پوست همیشه باز هستند، چرا باید آن ها را ببندیم؟

تمام منافذ پوست باز هستند اما بر اساس تظاهر آن ها در سطح پوست، منافذی که بزرگ هستند و قابل رویت هستند را منافذ باز می نامند. منافذ پوست را نمی توان بست اما میتوان نوع تظاهر آن ها در سطح پوست را کمی بهتر کمتر و قابلیت دیده شدن آن ها را کاهش داد.

چگونه می توان سایز منافذ پوست را کاهش داد؟

با قادامات متنوعی می توان در جهت کاهش سایز منافذ بزرگ پوست کوشید و زیبایی پوست را افزایش داد. این اقدامات را به دو دسته “بدون نیاز به مراجعه به مطب” و نیازمند مراجعه به مطب” تقسیم می کنیم:

  1. اقدامات کاهش دهنده سایز منافذ پوست که نیاز به مراجعه به مطب ندارند:
  1. اقدامات کاهش دهنده سایز منافذ پوست که نیاز به مراجعه به مطب دارند:

قرص های شیمیایی: پزشک درماتولوژیست (متخصص پوست) شما ممکن است قرص های شیمایی را بر اساس نوع پوست شما و میزان باز بودن و نحوه تظاهر منافذ پوست شما برایتان تجویز کند. برای مثال اگر پوست منافذ بزرگ پوست شما ناشی از چرب بودن پوست شماست، قرص های حاوی اسید هیالورونیک توصیه می شوند. این قرص های شیمیایی حاوی اسید هیالورونیک به عنوان لایه بردار عمل می کنند و باعث افزایش سرعت روند لایه برداری و بهبود الاستیسیتی (خاصیت انعطاف پذیری و کشیدگی پوست) پوست می شوند.

تحریک با سوزن (Microneedling): در این روش، از سوزن های ریز برای تحریک تولید کلاژن در پوست استفاده می شود. این روش باعث بهبودی بافت پوست و افزایش استقامت آن می شود و منافذ باز پوست را تنگ می کند. البته این روش مانند هر روش دیگری، عوارض جانبی نیز دارد و باید آن ها را درنظر داشت. عوارض جانبی این روش شامل تورم، قرمزی و خونریزی موقت می شود.

لیزر درمانی (Laser Resurfacing): لیزر درمانی به تنگ شدن سایز منافذ پوست کمک می کند. لیزر درمانی باعث جوان سازی مجدد پوست می شود و بافت نرمی را برای پوست به ارمغان می آورد. قبل از انجام لیزر درمانی حتما با پزشکان متخصص و مجرب همچون پزشکان مرکز ما مشورت کنید. آن ها این درمان را بر اساس نوع پوست شما و سابقه بیماری های قبلی شما به شما توصیه می کنند.

چگونه از بزرگ شدن منافذ پوست پیشگیری کنیم؟

برای پیشگیری از بزرگ شدن منافذ پوست و حفظ زیبایی و استقامت پوست، اقدامتی وجود دارند که در ادامه آن ها را بیان می کنیم:

ضد آفتاب بزنید: استفاده از ضد آفتاب باعث پیشگیری از از دست رفتن آب پوست شما می شود و با جلوگیری از تولید بیش از حد چربی، رطوبت پوست شما را حفظ می کند. این مسئله باعث پیشگیری از منفاذ بزرگ می شود. اگر پوست شما، پوست چرب است توصیه می شود از ضد آفتاب های معدنی و فاقد چربی استفاده کنید تا منافذ پوستتان دچار انسداد نشوند.

زیاد آب ینوشید: برای حفظ آب پوست لازم است که روزانه حداقل دو لیتر آب بنوشید. پوست خشک و بدون آب می تواند باعث بزرگ شدن منافذش شود.

قبل از خواب، آرایش خود را پاک کنید: یکی از علت های اصلی برای انسداد منافذ پوست این است که برای مدت طولانی آرایش داشته باشید. سعی کنید هرشب قبل از خواب، آرایش خود را پاک کنید و سپس بخوابید. همچنین وسایل آرایشی خود را هم به صورت دوره ای تمیز کنید.

رژیم غذایی سالم: از مصرف غذاای حاوی چربی زیاد مثل فست فود ها و غذاهای حاوی کربوهیدرات (قند) زیاد مثلا شیرینیجات خودداری کنید. مطالعات نشان می دهند که یک رژیم غذایی پر از کربوهیدرات می تواند منجر به بروز آکنه های پوستی شود و از طرفی آکنه یک علت اصلی برای ایجاد منافذ بزرگ است. در مقابل، رژیم های غذایی سرشار از ویتامین و ماود مغذی ضروری به پوست شما کمک می کنند تا سلامت و استقامت خود را حفظ کند.

درواقع، منافذ بزرگ پوست باعث می شوند ه پوست شما تیره شود و درخشندگی خود را از دست بدهد. بنابراین با رعایت یک رژیم مراقبت پوستی و حفظ آب پوست و بدن می توانید از بزرگ شدن منافذ پوست پیشگیری کنید و به سلامت، نرمی و استقامت پوستتان کمک کنید.

جمع بندی

همانطور که گفته شد، بزرگ شدن منافذ پوست و تظاهر آن ها در سطح پوست می تواند منجر به اختلال سلامت پوست شود و با از بین بردن درخشندگی و استقامت پوست، زیبایی فرد را مختل کند. حال برای جلوگیری از این اتفاق می توان هم با مراقبت از پوست از این بزرگ شدن منافذ پوست جلوگیری کرد و هم در صورت بزرگ شدن منافذ پوست، در جهت بستن آن ها اقدام کرد. بنابراین لازم است که با مراجعه به پزشکان متخصص و مجرب و دلسوزی همچون پزشکان مرکز ما، نوع پوست خود را مشخص کرده و بر اساس آن، اقدامات پیشگیری و مراقبتی پوست برای پیشگیری از بزرگ شدن منافذ بزرگ و یا اقدامات درمانی لازم برای از بین بردن منافذ باز و بزرگ را دریافت کنید تا از پیشرفت این اتفاق جلوگیری کرده و استقامت و سلامت و درخشندگی را به پوست خود برگردانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *