تزریق بوتاکس پیشانی یکی از رایج ترین روش ها در دنیا برای از بین بردن چروک های پیشانی و زیباسازی چهره است . به صورت طبیعی با افزایش سن ، پوست صورت در اکثر افراد شروع به چروک شدن می کند که باعث کاهش زیبایی صورت میشود .

با تزریق بوتاکس پیشانی میتوان از این فرآیند جلوگیری کرد و اجازه نداد که افزایش سن زیبایی را تحت تاثیر قرار دهد . بازیگران و افراد سرشناس زیادی در دنیا با تزریق بوتاکس پیشانی سعی میکنند ظاهر خود را زیبا نگهدارند . در سال ۲۰۱۶ ، بیش از ۷ میلیون نفر در ایالات متحده تحت درمان بوتاکس قرار گرفتند .

تزریق بوتاکس پیشانی

آنچه در این مقاله می خوانید :

بوتاکس چیست ؟

بوتاکس پروتئینی است که از سم بوتولینوم به دست می آید و باکتری کلستریدیوم بوتولینوم آن را تولید می کند. این همان سمی است که باعث بوتولیسم می شود و در موارد شدید باعث فلج و مرگ فرد مبتلا می گردد . سم بوتولینوم بسیار خطرناک است .

برخی دانشمندان تخمین زده اند که ۱ گرم شکل متبلور سم می تواند ۱ میلیون نفر را بکشد و چند کیلوگرم از آن می تواند تمام انسان های بر روی کره زمین را از بین ببرد .

با این حال ، AOCD American Osteopathic College of Dermatology) ) گزارش می دهد ، هنگامی که بوتاکس به طور مناسب در یک زمینه درمانی و توسط متخصص استفاده می شود ، بی خطر است و عوارض جانبی کمی دارد . متخصصان تزریق بوتاکس را با دوزهای کمی از این سم انجام می دهند. این دارو قادر است به طور موقت عضلات را فلج کند که می تواند به نفع افراد مبتلا به اختلالات مختلف عضلانی یا عصبی باشد .

رایج ترین دلیل استفاده پزشکان از بوتاکس کاهش چین و چروک صورت و کمک به حفظ زیبایی افراد است . به جز پیشانی شایع ترین قسمت هایی که اغلب مورد درخواست تزریق قرار میگیرند شامل : چین و چروک بین ابروها ، خطوط اخم ، چین و چروک دور چشم معروف به پاهای کلاغ ، خطوط در گوشه های دهان ، پوست روی چانه . علاوه بر آن تزریق بوتاکس می تواند به درمان بیماری های دیگری نیز کمک کند ، به عنوان مثال سازمان غذا و داروی ایالات متحده ی آمریکا (FDA) کاربرد های زیر برای تزریق بوتاکس را تایید کرده است :

عملکرد بوتاکس در بدن چگونه است؟

برای حرکت و عملکرد سلول های ماهیچه ای در بدن ، مغز سیگنال هایی را به وسیله ی سلول های عصبی که نورون نامیده می شوند به ماهیچه ها می فرستد . برای انقباض هر عضله ، اعصاب در محل اتصال محل انتهای عصب با سلولهای عضلانی ، یک پیام رسان شیمیایی به نام استیل کولین آزاد می کنند .

استیل کولین به گیرنده های مجوجود در سطح سلول های عضلانی متصل می شود و باعث انقباض یا کوتاه شدن سلول ها می شود. تزریق بوتاکس مانع از آزاد شدن استیل کولین از نورون های دستگاه عصبی می شود که از انقباض سلول های عضلانی جلوگیری می کند. به این ترتیب سم به سفت نشدن عضلات کمک می کند .

در تزریق بوتاکس پیشانی نیز ما دقیقا از این قابلیت بوتاکس استفاده می کنیم . انقباضات مختلفی که در ماهیچه های گوناگون صورت در طول زندگی افراد رخ می دهد باعث می شود پس از مدتی چروک های مختلفی روی صورت از جمله پیشانی ایجاد شود.

در حقیقت اسپاسم های طولانی مدت عضلات ، پوست صورت را از حالت طبیعی خود خارج ساخته و باعث ایجاد چین ها و چروک های صورت می شود . بوتاکس با مهار انقباض و اسپاسم ماهیچه ها به وسیله ی سرکوب سیگنال ها و ایجاد استراحت در سلول های ماهیچه ی صورت باعث می شود پوست به حالت طبیعی بازگردد و چروک های صورت پس از مدتی از بین برود .

تزریق بوتاکس پیشانی چگونه انجام می شود؟

یکی از علت های محبوبیت بوتاکس ساده بودن آن است . تزریق بوتاکس پیشانی حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زمان میبرد و نیازی به بیهوشی و یا بستری شدن قبل و یا بعد از انجام این پروسه در بیمارستان وجود ندارد . در حین انجام بوتاکس پیشانی پزشک از یک سوزن استفاده می کند و بوتاکس را در پیشانی تزریق می کند .

برای جلوگیری از کبودی در ناحیه ی تزریق بهتر است از مصرف آسپیرین و دارو های ضد التهاب دو هفته قبل از تزریق خودداری کنید .پس از تزریق باید ۲۴ ساعت از ماساژ دادن پیشانی و فشار آوردن روی آن بپرهیزید تا باعث پخش شدن بوتاکس در سایر نواحی پیشانی نشوید . همچنین ممکن است پزشک از شما بخواهد تا ۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس از دراز کشیدن دوری کنید و یک روز پس از تزریق نیز ورزش کردن را تعطیل کنید .

تزریق بوتاکس پیشانی تا چه وقتی موثر است؟

به طور کلی ۷ تا ۱۴ روز طول می کشد تا بوتاکس بهترین اثر خود را روی صورت داشته باشد اما اثرات ناشی از بوتاکس ۳ تا ۶ ماه طول خواهد کشید که در بعضی موارد ممکن است تا یکسال هم ادامه پیدا کند. عوامل مختلفی مثل جنس پوست ، میزان استفاده از عضلات و سبک زندگی می تواند روی میزان ماندگاری بوتاکس تاثیر بگذارد .

با بازگشت آرام عملکرد عضلات ، خطوط و چین و چروک ها دوباره ایجاد می شوند و باید دوباره درمان شوند. خطوط و چین و چروک ها در اکثر مواقع به مرور زمان از شدت کمتری برخوردار می شوند زیرا عضلات کوچک می شوند.

چه کسانی نباید بوتاکس انجام دهند؟

افرادی که باردار هستند و یا دوران شیردهی را میگذرانند مجاز به تزریق بوتاکس نیستند. همچنین افرادی که به بوتاکس یا سایر موادی که همراه با بوتاکس تزریق می شود آلرژی دارند نیز نباید از بوتاکس استفاده کنند . عفونت فعال در محل تزریق و یا نقص جدی ایمنی در فرد نیز از دیگر ممنوعیت های تزریق بوتاکس به شمار می آید . کسانی که دارای بیمار های نورولوژیک مانند MS هستند قبل از تزریق حتما باید از پزشک خود مشورت بگیرند .

مزایای تزریق بوتاکس چیست؟

طبق گفته هیئت جراحی زیبایی ایالات متحده ، تزریق بوتاکس محبوب ترین عمل زیبایی در سراسر این کشور می باشد . یکی از مزیت های اصلی بوتاکس نسبت به سایر روش ها کم خطر بودن پروسه تزریق و عدم نیاز به بیهوشی و یا بی حسی است که نسبت به سایر روش ها امتیاز بزرگی است به علاوه تزریق بوتاکس نیاز به بستری ندارد و مراجع می تواند بلافاصله پس از تزریق به کار خود برگردد .

ممکن است بعضی از افراد از اینکه پس از انجام اعمال زیبایی از ظاهر جدید خود راضی نباشند واهمه داشته باشند ، بوتاکس این مزیت را دارد که پس از حدود یک سال تاثیر خود را از دست می دهد و تزریق معمولا موجب تغییرات دایمی و طولانی مدت نمی شود که این مزیت یکی از دلایلی است که بوتاکس را محبوب کرده است .

عوارض تزریق بوتاکس چیست ؟

افراد به طور کلی تزریق بوتاکس را به خوبی تحمل می کنند و می توانند بلافاصله پس از تزریق به زندگی عادی خود برگردند و عوارض جانبی جدی پس از تزریق بوتاکس غیر معمول است .

با این حال ، بسته به دلیل تزریق و پاسخ بدن هر فرد ، سم بوتولینوم می تواند برخی از اثرات ناخواسته را به وجود آورد ، از جمله : خشکی چشم به دنبال استفاده های زیبایی ، ناراحتی های معده ، بی حسی موقت یا دایم در موضع تزریق ، درد خفیف ، تورم یا کبودی در اطراف محل تزریق ، سردرد مزمن ، افتادگی پلک  ، ضعف یا فلج  در عضلات کناری محل تزریق ، مشکلات ادراری پس از درمان بی اختیاری ادرار ، بدتر شدن اختلالات عصبی عضلانی ، مشکلات درک موقعیت یا دوبینی بعد از درمان استرابیسم ، حوادث قلبی عروقی ، مانند آریتمی و سکته قلبی .

علاوه بر موارد قبلی ، بسته به نوع درمان ، این نگرانی وجود دارد که ممکن است اثرات بوتاکس فراتر از محل تزریق باشد و احتمالاً منجر به علائمی مانند مشکل تنفس شود. این اتفاق در برخی از افراد بیشتر از دیگران است و عوامل ژنتیکی در این امر نقش دارند.

تفاوت برند های مختلف بوتاکس چیست؟

برند های رایج بوتاکسی که در ایران وجود دارند عبارتند از نورونوکس ، دیسپورت و مصپورت. نورونوکس برندی کره ای است که توکسین نوع A کلستریدیوم بوتولینیوم می باشد که در سال ۲۰۰۶ موفق به کسب مجوز از فدراسیون غذا و داروی ایالات متحده شد و از سال ۹۰ مجوز ورود به بازار در کشور ما را پیدا کرد. نورونوکس تقریبا در تمام مواردی که گفته شد کاربرد دارد و تا به حال عوارض جدی از آن دیده نشده است این برند که در ۲۳ کشور جهان مورد استفاده قرار میگیرد توانسته جای خود را در بازار ایران محکم کند.

نورونوکس بین ۱ تا ۳ روز به بیشترین اثر خود می رسد و ۳ تا ۶ ماه نیز تاثیر خود را حفظ می کند نورونوکس در دما -۵ تا -۱۵ سانتی گراد نگهداری می شود و ۳۶ ماه پس از تولید منقضی می شود. بوتاکس دیسپورت برند دیگری است که مانند نورونوکس توکسین نوع A است اما در کشور انگلستان تولید می شود.

این برند نیز مانند نورونوکس تاییده ی FDA را کسب کرده و در حال حاضر در دنیا بسیار پرطرفدار است. برخلاف نورونوکس دیسپورت در دمای ۲ تا ۸ درجه سانتی گراد نگهداری می شود. در سال ۱۳۸۶ شرکت داروسازی مصون دارو موفق شد که برند مصپورت را که مشابه دیسپورت است تولید کند. مصپورت و دیسپورت از نظر قدرت و زمان تاثیرگذاری با هم متفاوت هستند.

به طوری که اثر بوتاکس دیسپورت حدودا یک روز بعد از تزریق ظاهر می شود اما در مورد مصپورت این زمان دو روز است. همچنین به طور معمول درد و تورم پس از تزریق برند مصپورت بیش از برند دیسپورت مشاهده شده است. بعضی متخصصین اعتقاد دارند قدرت دیسپورت در رفع چروک های عمقی بیش از مصپورت و نورونوکس است با این حال به توجه به تولید داخل بودن مصپورت قیمت این برند  نسبت به نورونوکس و دیسپورت به طور قابل توجهی پایین تر است که این امر باعث استقبال از این برند شده است

توجه کنید که افرادی که تحمل قند شیر (لاکتوز) را ندارند و یا نقص در آنزیم لاکتاز دارند مجاز به مصرف برند دیسپورت نیستند زیرا در تولید آن از لاکتوز استفاده شده است.

جمع بندی

تزریق بوتاکس کاربردهای آرایشی و پزشکی زیادی دارد که یکی از پر طرفدار ترین کاربرد های آن تزریق بوتاکس پیشانی است . تزریق بوتاکس می تواند چین و چروک های صورت را کاهش دهد و به درمان برخی اختلالات مربوط به سیستم عصبی و عضلانی کمک کند .

با اینکه تزریق بوتاکس عملی نسبتا ساده و دارای عوارض خفیفی نسبت به سایر روش هاست اما مانند هر پروسیجر دیگری در پزشکی اگر به دست پزشک متخصص توانمند و با مشاوره های متخصصین مجرب انجام نشود می تواند عوارض جدی روی سلامت در کوتاه مدت و یا در بعضی موارد در دراز مدت بگذارد . پزشکان با تجربه در کلینیک سلامت ما این توانایی را دارند تا با مشاوره های صحیح شما را در انجام این کار راهنمایی کنند و به بهترین نحو به حفظ زیبایی و سلامت شما کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *