چشم ها نقش بسزایی در زیبایی و جوانی صورت دارند که افتادگی پلک  و پف زیر چشم این زیبایی را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث پیری و خموده شدن چهره فرد می شود. اما اصلا نگران نباشید چرا که درمان افتادگی پلک ممکن است، اما چگونه؟ رفع افتادگی پلک به چندین روش قابل انجام است که عبارتند از؛ درمان افتادگی پلک با لیزر و بدون نیاز به جراحی است که شامل روش های درمان افتادگی پلک با پلاسما جت، هایفوتراپی پلک، رفع افتادگی پلک با  RF است و درمان افتادگی پلک با روش های جراحی که توسط لیزر یا چاقوی جراحی انجام می شود. در ادامه با ما همراه باشید تا به صورت مفصل درباره درمان افتادگی پلک با لیزر، چگونگی انجام این عمل، مزایای و معایب این روش، هزینه درمان افتادگی پلک با لیزر و هر آنچه که نیاز است قبل از انجام این عمل بدانید در اختیار شما قرار دهیم.

درمان افتادگی پلک با لیزر

علت افتادگی پلک

افتادگی پلک در اثر افزایش سن، ژنتیک، آسیب به چشم یا برخی بیماری های چشمی ایجاد می شود. برخی از افراد از بدو تولد دچار افتادگی پلک هستند، که در صورت عدم درمان علاوه بر تشدید افتادگی پلک، خطر ابتلا به تنبلی چشم نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای درمان افتادگی پلک با لیزر هستند؟

درمان افتادگی پلک با لیزر، برای افرادی مناسب است که در اطراف چشمشان چین و چروک ریز و سطحی دارند و پوست ناحیه چشم شل شده (به اصطلاح پلک بالا دچار افتادگی شده است) مناسب است.

افتادگی پلک باعث خواب آلودگی و خسته نشان دادن چهره می شود، که این افراد با جراحی زیبایی پلک می توانند به چهره ای جوان و شاداب دست پیدا کنند. عمل افتادگی پلک با لیزر برای اکثر بزرگسالانی که از سلامت عمومی برخودار هستند مناسب است و بیشترین مراجعه کنندگان برای انجام این عمل افرادی هستند که سن آنها بالای ۳۰  سال است.

همچنین درمان افتادگی پلک با لیزر به نسبت جراحی افتادگی پلک، کم تهاجمی تر و بهتر است. چرا که این روش بر خلاف روش  جراحی بلفاورپلاستی بدون نیاز به بیهوشی و هیچ گونه برشی انجام می شود و تورم، کبودی و درد کمتری دارد و در نتیجه دوره بهبودی نیز بسیار کوتاه تر خواهد بود. به همین دلیل امروزه بسیاری از پزشکان در دنیا، بلفاروپلاستی با لیزر را به روش بلفاروپلاستی با جراحی ترجیح می دهند.

قبل از هر چیز لازم است این نکته را خاطر نشان کنیم که؛ روش رفع افتادگی پلک با لیزر روشی کم تهاجمی است و عوارض خاصی را به دنبال ندارد، اما در صورتی که پزشک به تکنیک جراحی مسلط نباشد و یا برای انجام عمل به دستگاه های پیشرفته دسترسی نداشته باشد، ممکن است به نتیجه دلخواه نرسید و همچنین عوارض جبران ناپذیری را تجربه کنید.

انواع روش های رفع افتادگی پلک

با افزایش سن پوست صورت دچار افتادگی می شود که پوست اطراف چشم و پلک نیز از این قاعده مستنثی نیستند و تقریبا پیشگیری از افتادگی پلک امری اجتناب ناپذیر است. از جمله روش های رفع افتادگی پلک عبارتند از:

با پیشرفت علم پزشکی، عمل افتادگی پلک با لیزر جایگزین بسیار مناسبی برای روش سنتی جراحی پلک (بلفاروپلاستی) شده است. چرا که درمان افتادگی پلک با لیزر در مقایسه با عمل بلفاروپلاستی کم تهاجمی تر، بدون خونریزی، تورم کمتر، دوره نقاهت کوتاه تر، بدون ایجاد جای زخم و اسکار و بدون درد (درد بسیار ناچیز) است.

بلفاروپلاستی با لیزر یکی از جدیدترین روش ها برای درمان افتادگی پلک و از بین بردن چین و چروک های اطراف چشم است.

از جمله روش های درمان افتادگی پلک با لیزر عبارتند از:

درمان افتادگی پلک با پلاسما جت:

یکی از روش های ایمن و غیرجراحی برای از بین بردن افتادگی پلک و همچنین رفع چین و چروک های سطحی اطراف چشم استفاده از پلاسما جت است. در این روش بدون نیاز به بیهوشی و هیچ گونه برشی در سطح پوست، پزشک افتادگی پلک را رفع می کند. چنانچه شما کاندیدای مناسبی برای این روش باشید، پزشک توسط بی حس کننده موضعی ناحیه مورد نظر را بی حس می کند و سپس توسط دستگاه پلاسما جت، پلاسما به پوست اطراف و بالای پلک تابانده می شود. انجام این کار بین ۲۰ الی ۳۰ دقیقه زمان می برد و تقریبا نتایج درمان بلافاصله پس از رفع افتادگی پلک با پلکسر(پلاسما جت) قابل مشاهده است.

در صورتی که افتادگی پلک مراجعه کننده خفیف باشد، پزشک یک جلسه پلاسما جت را توصیه می کند اما در صورتی که افتادگی پلک شدید باشد، ممکن است پزشک ۲ الی ۳ جلسه پلاسما جت با فاصله ۳۰ روزه را توصیه کند، که به ندرت و در موارد بسیار شدیدتر ممکن است تعداد جلسات بیشتر شود. مدت زمان ماندگاری پلاسماجت پلک؛ حداقل ۳ سال است که در صورتی که پزشک معالج تخصص کافی در این زمینه داشته باشد و فرد به مراقبت های بعد از عمل توجه کند، مدت زمان ماندگاری این روش بسیار طولانی تر نیز خواهد شد.

درمان افتادگی پلک با هایفوتراپی:

هایفوتراپی پلک یکی دیگر از روش های غیرجراحی و غیر تهاجمی برای درمان افتادگی پلک است که در این روش بدون نیاز به هیچ گونه برشی، پزشک متخصص توسط امواج اولتراسوند که به پوست اطراف پلک ها می تاباند باعث ایجاد گرمای موضعی در این ناحیه و افزایش کلاژن سازی پوست و در نهایت رفع افتادگی پوست و رفع شل شدگی پوست اطراف چشم می شود.

مدت زمان انجام هایفو پلک ها تقریبا یک ساعت است و معمولا در یک جلسه قابل انجام است، اما در صورتی افتادگی پلک ها شدید باشد ممکن است به تعداد جلسات بیشتری نیاز داشته باشید.

به دلیل اینکه در این روش از امواج اولتراسوند ( امواج سونوگرافی) استفاده می شود، کاملا بی ضرر بوده و تا به حال عوارض خاصی از این روش گزارش نشده است و همچنین فرد در حین انجام این عمل هیچگونه دردی را احساس نخواهد کرد و تنها ممکن است گرمای بسیار جزئی را احساس کند. در صورتی که پزشک در انجام هایفوتراپی پلک ها دقت و وسواس لازم را داشته باشد، میزان ماندگاری آن تا ۲ سال ادامه خواهد شد.

درمان افتادگی پلک با RF:

یکی دیگر از روش های غیرجراحی درمان افتادگی پلک؛ رادیوفرکانسی یا RF است. که در این روش با تاباناندن اشعه باعث کلاژن سازی پوست اطراف چشم، جوانسازی پوست و در نهایت درمان افتادگی پلک می شود. درمان افتادگی پلک با RF تنها در ۱۵ دقیقه بدون هیچ گونه درد، خونریزی و عوارض خاصی انجام می شود.

نتایج این روش بلافاصله پس از عمل قابل مشاهده است و ممکن است پزشک ۶ الی ۱۰ جلسه درمانی را هر ۲ هفته یکبار توصیه کند.

در این روش جراح پس از بیهوش کردن بیمار، با استفاده از چاقوی جراحی (روش سنتی جراحی بلفاروپلاستی) و یا لیزر (روش نوین جراحی بلفاروپلاستی) برشی در پلک بالایی یا پایینی ایجاد می کند و چربی های اضافی را از این ناحیه خارج می کند و سپس با زدن بخیه دو طرف پوست را به هم می چسباند.

در مورد درمان افتادگی پلک بدون جراحی بیشتر بدانید!

بلفاروپلاستی با لیزر بهتر است یا بلفاروپلاستی با جراحی؟

همان طور که گفته شد در روش جراحی پلک؛ جراح پس از بی هوش کردن بیمار، با استفاده از چاقوی جراحی یا لیزر برشی را در امتداد پلک بالایی و یا دقیقا در زیر پلک تحتانی ایجاد می کند و سپس چربی ها و پوست اضافی را از این ناحیه خارج می کند و در نهایت با زدن بخیه دو طرف پوست را به هم می چسباند.

اما در روش نوین بلفاروپلاستی به جای ایجاد برش برای تخلیه چربی ها از انواع لیزر استفاده می شود که در این روش بدون نیاز به بیهوشی و هیچ برشی در پوست فرد در مدت زمان کوتاهی افتادگی پلک رفع می شود و بیمار بلافاصله پس از عمل می تواند به فعالیت های روزانه خود ادامه دهد و همچنین این روش بدون عوارض است و تورم و کبودی کمتر و هزینه کمتری به نسبت روش جراحی  بلفاروپلاستی دارد.

مزایای درمان افتادگی پلک با لیزر

معایب درمان افتادگی پلک با لیزر

در واقع روش درمان افتادگی پلک با لیزر یک روش کم تهاجمی و کم خطر است و در صورتی که در کلینیک زیبایی معتبر و توسط پزشک متخصص و متبحر انجام گیرد عوارض ناشی از این عمل به حداقل و یا حتی به صفر خواهد رسید.

عوارض درمان افتادگی پلک با لیزر نسبت به روشی که انجام می شود، می تواند متفاوت باشد اما عوارض مشترک تمامی این روش ها قرمزی، تورم، التهاب و کبودی بسیار جزئی است که پس از مدت زمان کوتاهی از بین خواهند رفت. همچنین روش های درمان افتادگی پلک با لیزر برعکس روش جراحی بلفاروپلاستی یک روش موقتی است و تنها چندین سال ماندگاری دارند.

هزینه درمان افتادگی پلک با لیزر

هزینه جراحی بلفاروپلاستی با لیزر به عوامل مختلفی بستگی دارد و نسبت به روش درمان، مهارت پزشک، کلینیکی که این عمل انجام می شود، میزان افتادگی پلک ها و … متغیر است. برای اطلاع از هزینه درمان افتادگی پلک بهتر است یک وقت مشاوره از پزشک مورد نظرتان بگیرید و پس از معاینات لازم از هزینه دقیق این عمل مطلع شوید.

سخن پایانی

یکی از جدیدترین و موثرترین روش ها برای رفع افتادگی پلک؛ درمان افتادگی پلک با لیزر است. در این روش بدون نیاز به هیچ گونه برشی و با استفاده از پلکسر، هایفوتراپی و یا آر اف فرکشنال، افتادگی پلک ها برطرف خواهد شد. همچنین تمامی این روش ها بدون نیاز به بیهوشی و در مدت زمان بسیار کوتاهی قابل انجام است و بسیاری از پزشکان و متقضیان این عمل به دلیل عوارض ناشی از جراحی بلفاروپلاستی و دوره نقاهت طولانی مدت آن برای رفع افتادگی پلک از روش های غیرجراحی استفاده می کنند.

چنانچه جراحی بلفاروپلاستی با لیزر در بهترین کلینیک زیبایی و تحت نظر پزشک متخصص انجام گیرد عوارض جانبی خاصی نخواهد داشت و بیمار پس از عمل می تواند فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرد و خبری از هیچ گونه درد و جای زخمی پس از این عمل نخواهد بود. پزشکان کلینیک زیبایی ما برای انجام کلیه خدمات زیبایی اعم از جراحی بلفاروپلاستی با لیزر در خدمت شما عزیزان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *