افتادگی و شل شدن پوست صورت به خصوص پلک ها تصوری است که بسیاری از افراد آن را نشانه پیری می دانند. افتادگی پلک علاوه بر اینکه ظاهر را خسته و ناراحت نشان می دهد بلکه می تواند باعث کاهش اعتماد به نفس فرد نیز شود، همچنین این مشکل در موارد شدیدتر نیز می تواند بینایی فرد را نیز تحت تاثیر قرار دهد. روش های بسیاری مختلفی برای درمان افتادگی پلک بدون جراحی وجود دارد که شامل: درمان افتادگی پلک با داروهای گیاهی، درمان افتادگی پلک با جراحی، کرم رفع افتادگی پلک، درمان افتادگی پلک با پلکسر، درمان افتادگی پلک با لیزر، درمان افتادگی پلک با نخ است.

درمان افتادگی پلک بدون جراحی

دلیل افتادگی پلک چیست؟

افتادگی پلک (بلفاروپتوز) یکی از عارضه های پوستی است که در آن؛ پوست پلک بالایی به سمت پایین افتاده می شود و به همین دلیل این عارضه افتادگی پلک نام دارد.

همان طور که در ابتدای مقاله گفتیم، افتادگی پلک علاوه بر مشکلات زیبایی و ظاهری می تواند به قدری شدید باشد که موجب ضعف بینایی فرد شود. برخی از افراد به طور مادرزادی افتادگی پلک دارند، اما برخی از افراد در گذر زمان و با افزایش سن این عارضه را تجربه می کنند که متاسفانه افتادگی پلک با گذشت زمان حادتر می شود، اما سرعت پیشرفت این بیماری در هر فردی نسبت به دیگری می تواند متفاوت است.

افزایش سن و پیری تمام اندام های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد که چشم ها نیز از این قاعده مستثنی نیست و به هیچ عنوان نمی توان نشانه های پیری چشم را پوشاند و هیچ گونه لوازم آرایشی نمی تواند به آنها کمک کند و همین امر باعث می شود که به دلیل افتادگی و شل شدن پوست پلک بالایی چهره افراد خسته و ناراحت به نظر برسد و باعث کاهش اعتماد به نفس آنها شود که در این مواقع است که به دنبال روش های درمان افتادگی پلک می افتند.

مرکز زیبایی الیزه جزء مجهزترین کلینیک های زیبایی تهران است که با انجام روش های غیرجراحی اعم از پلاسما جت، لیزر درمانی و نخ درمانی زیبایی و طراوت را به چشمان شما باز می گرداند.

روش های درمان افتادگی پلک

درمان افتادگی پلک به دو روش غیرجراحی و جراحی امکان پذیر است. که اخیراً گرایش اکثر بیماران و همچنین پزشکان به درمان های غیر جراحی است که در مقابل روش های جراحی کم تهاجمی تر و کم خطر هستند.

چرا که درمان افتادگی پلک بدون جراحی، بدون نیاز به بیهوشی بیمار، بدون خونریزی، بدون خطر و بدون ریسک های مرتبط با جراحی انجام می گیرد. به همین دلیل گرایش دنیای طب زیبایی روز به روز به سمت بهبود و ترمیم مشکلات با روش های غیرجراحی متمایل می شود.

تا چندین سال گذشته بیماران اطلاعات زیادی درباره روش های غیرجراحی نداشته اند، اما آمار و ارقام حال حاضر نشان می دهد که تعداد متقاضیان استفاده از روش های جراحی نسبت به روش های غیر جراحی کاهش پیدا کرده و خود بیماران هم بیشتر به سمت روش های درمانی غیرجراحی روی آورده اند.

انجام هر گونه خدمات زیبایی اعم از روش های جراحی و غیرجراحی توسط پزشک غیرمتخصص و مراکز غیرمعتبر و غیر استاندارد می تواند عوارض جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد، بنابراین قبل از هر گونه عمل زیبایی به دنبال یک مرکز پیشرفته و پزشک حاذق و متبحر باشید تا به نتایج دلخواه خود برسید.

بلفاروپلاستی سنتی به روش جراحی:

چندین سال متوالی، تنها راه عمل زیبایی چشم و درمان افتادگی پلک جراحی بلفاروپلاستی بود. عمل جراحی بلفاروپلاستی یک عمل جراحی تهاجمی است، که در این روش جراح، پس از برش دادن بالای پلک توسط تیغ جراحی، پوست اضافی و بافت چربی اضافی را از پلک خارج می کند و سپس دو طرف پوست باقی مانده بخیه زده می شود.

برای انجام چنین عمل جراحی پیچیده ای نیاز به بیهوشی کامل یا بی حسی موضعی بیمار است که در اتاق عمل و توسط جراح پلاستیک انجام می گیرد.

جراحی بلفاروپلاستی هزینه بسیار بالایی دارد و پس از آن بیمار دوران نقاهت طولانی و سختی را پشت سر می گذراند و خطرات مختص به خود را دارد.

با اینکه این جراحی نتیجه دائمی دارد اما بسیاری از بیماران حاضر به چنین عملی نمی شوند و دلیل آن علاوه بر هزینه زیاد بلفاروپلاستی و خطرات مربوط به بیهوشی ریسک های مرتبط به انجام این جراحی است که شامل باقی ماندن جای بخیه، عفونت، خشکی چشم، آسیب به رشته های عصبی و عروق خونی، عدم توانایی در باز و بسته کردن چشم و عدم درمان افتادگی پلک و … است.

چون بلفاروپلاستی در هر صورت نوعی عمل جراحی است، دوران نقاهت طولانی و سختی دارد و به دلیل ماهیت تهاجمی این عمل جراحی ممکن است تا دو هفته خون مردگی و کبودی های وسیعی در اطراف چشم ایجاد شود و فرد نتواند پس از عمل به کار خود بازگردد و فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرد.

پس با این تفاسیر جای تعجب نیست که بسیاری از افراد حاضر به عمل بلفاروپلاستی نمی شوند و به دنبال روش های درمان افتادگی پلک بدون جراحی هستند.

درمان افتادگی پلک بدون جراحی با استفاده از پلکسر یا پلاسما جت:

درمان افتادگی پلک با استفاده از پلاسما، که با دستگاه پلکسر انجام می شود، اولین بار در سال ۲۰۱۴ توسط یک استاد ایتالیایی به نام جورجیو فیپی به دنیای پزشکی زیبایی معرفی شد و پس از آن روز به روز به تعداد طرفداران آن افزوده شد.

در واقع می توان گفت یکی از بهترین روش های غیرجراحی درمان افتادگی و از بین بردن پف پلک روش پلکسر است و با معرفی این تکنولوژی به دنیای طب زیبایی، از تعداد متقاضیان روش جراحی درمان افتادگی پلک کاسته شد چرا که نتایج حاصل از درمان با پلکسر کاملا با جراحی بلفاروپلاستی یکسان است و با استفاده از این روش افراد از ریسک های مربوط به جراحی تهاجمی و دوران نقاهت طولانی و سخت در امان هستند.

درمان افتادگی پلک با پلاسما جت بدون نیاز به هیچ گونه بخیه یا به وجود آمدن زخمی، باعث سفت شدن و منقبض شدن پوست پلک می شود. پزشک برای راحتی بیمار قبل از انجام پلکسر از بی حسی موضعی استفاده می کند و این روش در برخی مواقع نیاز به ۳ جلسه تکرار در فاصله زمانی ۶ تا ۸ هفته دارد. زمان مورد نیاز برای پلاسما جت بسته به محل و شدت افتادگی نیز بین ۲۰ الی ۶۰ دقیقه است.

درمان افتادگی پلک بدون جراحی با استفاده از نخ:

در روش درمان افتادگی پلک با نخ، پزشک با ایجاد برش های بسیار ریزی بخیه هایی را در زیر سطح پوست قرار می دهد که این روش باعث کشیدگی پوست پلک و تحریک کلاژن سازی و سفت شدن پلک ها می شود. البته درمان افتادگی پلک با نخ یک روش موقتی است و میزان ماندگاری آن بین ۶ الی ۹ ماه است.

درمان افتادگی پلک بدون جراحی با استفاده از لیزر:

در روش درمان افتادگی پلک با لیزر، پزشک توسط لیزر لایه های رویی پوست و چین و چروک های اطراف آن را از بین می برد و به دلیل کلاژن سازی پوست؛ سلول های قدیمی از بین می روند و در عوض سلول های جدید رشد می کنند که همین امر باعث صاف شدن و سفت شدن پوست می شود و در گذر زمان بازسازی کلاژن باعث درمان افتادگی پلک می شود.

برای دیدن نتایج درمان افتادگی پلک با لیزر نیاز به ۳ الی ۶ ماه زمان دارید و فرایند درمان با لیزر حداکثر ۱۵ دقیقه به طول می انجامد و عوارض ناشی از لیزر درمانی که شامل قرمزی پوست است ممکن است تا ۱۰ روز وجود داشته باشد و امری کاملا طبیعی است.

سخن پایانی

به دلیل عوارض ناشی از جراحی بلفاروپلاستی، دوران نقاهت طولانی مدت و هزینه بالای این عمل بسیاری از افراد عطایش را به لقایش می بخشند و به دنبال روش های درمان افتادگی پلک بدون جراحی هستند که از جمله بهترین این روش ها می توان به درمان افتادگی پلک با پلکسر، درمان افتادگی پلک با لیزر و درمان افتادگی پلک با نخ اشاره کرد.

در صورتی که از افتادگی پلک رنج می برید و باعث کاهش اعتماد به نفستان شده است و از انجام عمل جراحی بیم دارید می توانید با مراجعه به مرکز زیبایی الیزه با روش های کم خطر اعم از پلکسر، لیزر و یا نخ درمانی از شر افتادگی پلک راحت شوید و طراوات و زیبایی را به چشم هایتان بازگردانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *