درمان فرورفتگی جای جوش

این جای جوش‌ها (اسکارآکنه)ناشی ازجوشهای عمیق و التهابی هستند. دربعضی موارداین چالها سطحی ودربعضی موارد عمقی میباشد. هرچه اسکارها (جای جوشها)سطحی تر باشد ، درمان  آن آسان تر و سریعتر بوده وهرچه اسکارها عمیق تر باشند به صبر و زمان بیشتری برای رسیدن به نتیجه نیاز دارند.


Treatment-of-indented-boils

درمان جای جوش فرورفته

امروزه با پیشرفتهای علمی امکان رسیدن به پوستی صاف و زیبا و رفع جای جوش فراهم شده است.

علت ایجاد اسکار فرورفته (جای جوش) چیست؟

اسکار آکنه موقعی ایجاد می‌شود که  پوست قادر به ترمیم زخم‌های ایجاد شده متعاقب آکنه نیست. به زبان ساده وقتی جوش ایجاد می‌شود در مسیر ترمیم جای جوش سه اتفاق ممکن است بیفتد؛اول اینکه پوست به طور نرمال ترمیم بشود و جایی باقی نماند،دوم اینکه پوست کمتر از حد نرمال ترمیم و بازسازی بشود و جای جوش فرورفته باقی بماند،مسیر سوم زمانی است که بازسازی پوست بیش از حد نرمال انجام شود و بافت کلویید و برجسته بسازد.

در این مقاله به درمان جای جوش فرورفته خواهیم پرداخت.

طبقه بندی انواع جای جوش فرورفته

  1. اسکارهای آکنه را می‌توان به سه گروه پایه
  2. اسکارهای یخ‌شکن Icepick، اسکارهای چرخان (rolling)، و اسکارهای واگنی  boxcarتقسیم کرد.
  3. اسکارهای واگنی خود به دو گروه سطحی و عمقی تقسیم میشوند.
  4. معاینه دقیق بالینی توسط پزشک  این امکان را فراهم می اورد تا متناسب با نوع اسکار (متناسب با شکل جای جوش روش درمان مناسب برای درمان جای جوش صورت انتخاب بشود.

انواع درمان جای جوش فرورفته

 پیلینگ نقطه ای:

درمان جای جوش فرورفته

( TCA)استفاده از محلولهای پیلینگ قوی از جمله تری کلرواستیک

در فرورفتگی ها طی چندین جلسه به تدریج باعث رشد بافت از عمق ضایعه شده و تدریجاً هم سطح پوست طبیعی میشود.

این روش ، اولین روش در درمان جای جوش فرورفته می باشد .

میکرودرم ابریژن:

درمان جای جوش فرورفته

در میکرودرم ابریژن به کمک پاشیدن پودر مخصوص و مالش بادستگاه، لایه های سطحی پوست برداشته میشود بطوریکه پوست زخم نشودو هرچه اسکارها عمیق تر باشند به تکرار بیشتری نیاز دارد.

تکرار آن میتواند هر ۲ یا۳ هفته یکبار باشد. با این روش جوش فعال و تیرگی محل جوش ها نیز بهبود می یابد ،همچنین منافذ باز بسته تر شده و همزمان اسکارها سطحی تر می شوندو پوست صافتر بنظر میرسد.

این روش یک کار فیزیکی بوده و اگر درست انجام شود،تقریبا هیچ عارضه ای ندارد وفرد میتواند بلافاصله به محل کار خود یازگردد و با این روش به درمان فرورفتگی جای جوش امکان زیادی ببخشد .

این روش، دومین روش در درمان جای جوش فرورفته می باشد .

ساب سیژن  (Subcision):

درمان جای جوش فرورفته

در سابسیژن با استفاده از سوزن خاص اتصالات زیر اسکار که موجب پایین کشیده شدن اسکار میشود بریده میشود و باعث میشود که سطح تورفته اسکار ترمیم شده و هم سطح پوست گردد. این روش را میتوانند توام با لیزر فرکشنال نیز انجام دهند و نتایج بهتر بدست آورند . این روش ، سومین روش در درمان جای جوش فرورفته می باشد .

آراف فرکشنال:

درمان جای جوش فرورفته

این روش چند سالی است که به بازار وارد شده است.سوزنهای ظریف وارد پوست میشوند و با تبادل اشعه آر اف باعث ساخت کلاژن و پرشدن اسکار های آکنه میشود. مهمترین حسن این روش علاوه بر اثر فوق العاده این است که بعد از هر جلسه فقط حدود ۲۴-۴۸ ساعت صورت فرد قرمز است. این روش ، چهارمین روش در درمان فرورفتگی جای جوش می باشد .

لیرز CO2:

درمان جای جوش فرورفته

 

جهت انجام این نوع لیزر جای جوش بهتر است جوش فعال قبلا درمان شده باشد و فرد تقریبا هیچ جوش فعال و التهابی روی صورت نداشته باشد. دراین روش بیحسی موضعی نیاز است.

این نوع از  لیزر به مهارت و تجربه زیاد پزشک متخصص پوست نیاز دارد. بیمار پانسمان میشود که تا ۱۰ روز ادامه دارد و در نهایت پوست صاف تر و صورتی رنگی ایجاد می شود که این قرمزی پوست می تواند از ۱ تا چند ماه ( ۳-۲ ) ادامه یابد و پس از آن کاملا از بین می رود وپوست یکدست وهم رنگ می شود که حتما باید دراین روش پس ازبهبودی زخم ها از ضد آفتاب استفاده شود تا محل زخم لیزر شده تیره نشود.

این روش در دستان ماهر طی یک جلسه حدود%۶۰تا۸۰% بهبودی (صاف شدن فرورفتگی) دارد، که البته باز در فرورفتگیهاى سطحى و متوسط نتایج خیلى بهتر است و در اسکارهاى عمیق درصد بهبودى کمتر است.

این روش، پنجمین روش در درمان فرورفتگی جای جوش و درمان جای جوش فرورفته می باشد .

کلینیک الیزه با داشتن پزشکان متخصص حاذق با دستان شفابخش ، در درمان فرورفتگی جای جوش سوابق درخشانی دارند و تا بحال پس از سال ها خدمت ، مورد نارضایتی بیمار نداشته اند و این در نوع خود شگفت انگیز است .

لیزر فرکشنال CO2:

درمان جای جوش فرورفته

 

جدیداً دستگاه لیزر فرکشنال CO2بدلیل اینکه شرایط نسبتا دشوار لیزر CO2قبلی را ندارد و فرد لیزر شده میتواند بعد از لیزر به کارهای روزمره خود ادامه دهد از محبوبیت خاصی بهره مند شده است.

در این روش بدون نیاز به تزریق ماده بی حسی منطقه مورد نظر لیزر می شود ، ولی پوست دچار زخم یا ترشح نمیشود و در نتیجه نیاز به پانسمان ندارد .قرمزی مختصری به مدت ۵ تا ۶ روزایجاد می شود که پس از آن هیچ گونه آثاری از لیزر باقی نمی ماند.این لیزر عوارض احتمالی لیزرCO2را نداردو pipایجاد نمیکند. این روش درمانی نیاز به تکرار ماهیانه دارد و بسته به عمق اسکار (فرورفتگی) بین ۳ تا ۶ جلسه نیاز است.
جهت کسب نتایج بهتر افرادی که اسکارهای سطحی دارند کاندیدای مناسب تری برای این لیزر هستند و.افراد با اسکارهای عمیق بهتر است از لیزر CO2معمولی ویا روشهای ترکیبی استفاده کنند

این روش ، ششمین روش در درمان جای جوش فرورفته می باشد. برای دیدن نمونه کار ها کلینیک الیزه می توانید بر آیکون اینستاگرام سمت چپ صفحه کلیک کنید و با پزشک به طور مستقیم در ارتباط باشید و مشاوره شوید .

میکرونیدلینگ (مزونیدلینگ):

درمان جای جوش فرورفته

اخیرا از درماپن برای درمان جای جوش فرورفته استفاده شده است. درماپن با وارد کردن سوزنهای زیاد به پوست باعث ایجاد کلاژن سازی و ترمیم اسکارها میشود. معمولا همراه با درماپن موادی برروی پوست قرار داده میشود که وارد شدن این مواد به پوست کلاژن سازی را دو چندان میکند.

کرم‌های درمان جای جوش فرورفته

انواع مختلفی از کرم‌های درمان جای جوش فرورفته در بازار موجود است، که به روند بهبودی جای جوش کمک کرده و فرورفتگی پوست را بهتر می کند. توصیه می‌شود برای درمان بهتر و دقیق تر حتما به پزشک مراجعه کنید، اما اگر زخم عمیقی ندارید از این کرم‌ها می‌توانید جهت بهبود جای جوش استفاده کنید.

ویژگی کرم‌های درمان جای جوش فرورفته:

رفع جای جوش فرورفته با پی آر پی

در این روش، پلاسماهای غنی از پلاکت خون به پوست تزریق شده و باعث تحریک روند و تقویت رشد بهبود سلول‌های پوست می‌شود. این فرآیند پوست را آبرسانی کرده و سبب شادابی پوست و صورت می‌شود. پلاکت خون را می‌توان یکی از مهم‌ترین مواد اولیه پوست دانست. بنابراین با افزایش تعداد پلاکت خون در مناطق پوست کمک بسیاری به درمان جای جوش فرورفته می‌شود.

جراحی پوست:

بعضی از اسکارهای فرورفته را میتوان با کمک وسیله ای به نام پانچ برداشت.در این روش عملاً اسکار فرورفته برداشته شده و حفره ایجاد شده با کمک بخیه ترمیم می شود.

تزریق پر کننده ها(ژل  و چربی)فیلرها:

درمان جای جوش فرورفته

ژلهای هیالورونیک اسید معمولا ماندگاری مناسبی  در پر کردن جای جوش ندارند امروزه از ژل استاندارد «الانسه»با ماندگاری عالی استفاده می‌شود.
انتخاب دیگر تزریق چربی خود فرد می باشد تا درمان جای جوش فرورفته صورت گیرد.

نکاتی در مورد درمان جای جوش فرورفته

‌بهترین راه برای خلاص شدن از جای جوش فرورفته پیشگیری از ایجاد این اسکارها است. قبل از هر نوع درمانی برای اسکار ابتدا باید جوش آکنه درمان گردد. درمان جوش‌ها حتما باید توسط متخصص پوست انجام شده و دستکاری افراد بی‌تجربه و یا خود بیمار اصلی‌ترین عامل افزایش تعداد جوش‌ها و ایجاد اسکار است. کندن جوش باعث افزایش التهاب و در نتیجه افزایش احتمال اسکار در بیمار میگردد و در نهایت باید به روش های درمان جای جوش فرورفته تن دهید.

نکته مهم  اسکارهای کم عمق به خوبی درمان می‌شوند و اسکارهای عمقی تر نیازمند تعداد  جلسات بیشتر و تعداد روشهای ترکیبی بیشتر هستند.

یادمان باشد بهترین نتایج وقتی حاصل خواهد شد که از ترکیب چند روش درمانی بالا استفاده شود.

سخن پایانی

همان‌طورکه ملاحظه کردید راهکارهای بسیاری وجود دارند که می‌توانند به شما در داشتن پوستی درخشان و بی نقص کمک کنند. برای اینکه مشخص شود نوع آکنه پوست شما به چه صورت است، چه نوع محصولاتی برای پوستتان مناسب است و از چه روش‌های پزشکی جهت درمان عوارض موجود بر روی پوستتان می‌توانید استفاده نمایید، باید حتماً به یک متخصص پوست باتجربه در یک کلینیک تخصصی زیبایی معتبر مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *