زگیل تناسلی یا condylomata acuminate همان‌طورکه از نامش مشخص است در ناحیه تناسلی ایجاد می‌شود. این بیماری ناشی از ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است و مسری می‌باشد. در صورت داشتن زگیل تناسلی خارجی دکتر پوست برای زگیل تناسلی بهترین شخص است که می‌تواند روش‌های درمانی متفاوت و خوبی را جهت از بین بردن ظاهر زگیل‌های بزرگ انجام دهد. در صورت عدم مراجعه به موقع به متخصص جهت درمان این بیماری و تشخیص دیرهنگام، این بیماری هم براحتی می‌تواند به شریک جنسی شما منتقل شود و هم می‌تواند عوارضی مانند سرطان دهانه رحم، بدشکلی ناحیه بیکینی، اسکارهای بدشکل، تغییر رنگ این ناحیه و حتی مشکلات باروری را ایجاد نماید. بنابراین بسیار مهم است که در اسرع وقت به متخصص پوست مراجعه کنید.  اگر در ادامه با ما همراه شوید، شما را بیشتر با این موضوع آشنا خواهیم کرد.

دکتر پوست برای زگیل تناسلی

چرا باید به دکتر پوست برای زگیل تناسلی مراجعه کرد؟

بسیاری از بیمارانی که دچار زگیل‌های تناسلی می‌شوند به دلیل ظاهری که این زگیل‌ها دارند، احساس خجالت می‌کنند و گاهی حتی این احساس آن‌قدر قوی است که آن‌ها را از مراجعه به پزشک باز می‌دارد؛ اما اگر بتوانید یک دکتر پوست برای زگیل تناسلی انتخاب کنید که با او راحت باشید و به او کاملاً اطمینان داشته باشید می‌توانید با آرامش خاطر جهت تشخیص و درمان مناسب به او مراجعه کنید.

احساس خجالت نباید مانع مراجعه شما به دکتر پوست برای زگیل تناسلی یا متخصصان مربوطه دیگر مانند متخصص زنان و متخصص اورولوژی شود؛ زیرا این ویروس کاملاً مسری است و می‌تواند شریک جنسی شما را مبتلا کند.

این ویروس حتی در مادران بارداری که درمان نشده‌اند، به‌راحتی هنگام زایمان طبیعی می‌تواند به فرزند انتقال پیدا کرده و خطراتی را در پی داشته باشد. پس بسیار مهم است که به محض دیدن علائم زگیل تناسلی به یک دکتر پوست برای زگیل تناسلی یا متخصصان مربوطه دیگر مراجعه نمایید تا هرچه زودتر درمان انجام شود.

قابل‌ذکر است که درمان را باید به‌طور کامل انجام دهید؛ زیرا امکان بازگشت زگیل تناسلی حتی با رفع علائم ظاهری آن وجود دارد. از طرفی متخصص پوست تنها درمان ظاهری در ناحیه پوست را انجام می‌دهد و درمان کامل ویروس به کمک متخصص زنان و اورولوژی انجام خواهد شد.

متخصص پوست می‌تواند با بررسی چشمی زگیل‌ها وجود زگیل تناسلی را تشخیص دهد. گاهی نیز برای تأیید تشخیص نهایی متخصص پوست زگیل یا قسمتی از بافت آن را به‌عنوان بیوپسی یا نمونه برداشته و به آزمایشگاه می‌فرستد. این کار می‌تواند تشخیص نهایی پزشک را به‌طور صد در صد تأیید کند تا متخصص پوست و زگیل تناسلی به سراغ انتخاب روشی مناسب برای درمان شما برود.

فواید درمان سریع اچ پی وی توسط دکتر پوست برای زگیل تناسلی

برخی از زگیل‌های تناسلی تنها با مصرف دارو‌های موضعی و بدون نیاز به انجام روش خاصی بعد از چند روز بهبود پیدا می‌کنند؛ اما برداشتن به‌موقع زگیل‌های سطحی پوست توسط دکتر پوست برای زگیل تناسلی مزایایی دارد که شامل موارد زیر می‌شوند:

بنابراین با توجه به این مزایا اگر می‌خواهید زگیل تناسلی شما زودتر درمان شود، بهتر است به یک دکتر پوست برای زگیل تناسلی مانند پزشکان حاذق در مجموعه تخصصی الیزه مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که شما نمی‌توانید برای درمان زگیل تناسلی از دارو‌های موضعی بدون نسخه موجود در بازار استفاده کنید؛ زیرا این دارو‌ها اگرچه زگیل‌های دیگر را برطرف می‌کنند، اما برای زگیل تناسلی مناسب نیستند. زگیل‌های تناسلی بسته به شرایط بیمار، علائم و ویژگی‌هایی که دارند، به روش‌های متفاوتی درمان می‌شوند.

روش‌های درمان این بیماری توسط دکتر پوست برای زگیل تناسلی

قبل از انتخاب روش درمانی، دکتر پوست برای زگیل تناسلی موارد زیادی را ازجمله تعداد زگیل‌ها، سلامت کلی شما، محل زگیل‌ها و… را مورد بررسی قرار می‌دهد تا بهترین روش درمانی را انتخاب کند.

روش درمان ممکن است شامل یک عمل سرپایی ساده در مطب متخصص پوست باشد یا دارویی باشد که معمولاً باید به‌صورت موضعی برای زگیل استفاده شود؛ بنابراین به‌طورکلی روش‌هایی که برای درمان زگیل تناسلی توسط متخصص پوست مورداستفاده قرار می‌گیرند، عبارت‌اند از:

دارودرمانی:

اغلب دکتر پوست برای زگیل تناسلی دارو‌هایی را تجویز می‌کند که می‌توانید در خانه به‌صورت موضعی استفاده کنید. برخی از رایج‌ترین این دارو‌های تجویزی عبارت‌اند از:

روش انجماد:

در این روش متخصص پوست با استفاده از گاز نیتروژن مایع، زگیل‌ها را منجمد کرده و آن‌ها را از بین خواهد برد.

جراحی:

گاهی زگیل‌ها بزرگ هستند و متخصص پوست با استفاده از برش مایع درون آن‌ها را تخلیه کرده و بعد درمان را با دارو‌های دیگر ادامه می‌دهد و یا به‌صورت کامل با جراحی آن‌ها را برمی‌دارد.

الکتروکوتر:

در این روش متخصص پوست با استفاده از جریان الکتریکی و ایجاد شوک در زگیل‌ها، آن‌ها را از بین خواهد برد.

استفاده از لیزر:

لیزر نیز روشی نوین و بسیار خوب برای سوزاندن بسیاری از انواع زگیل‌های تناسلی است که تنها در کلینیک‌های مجهز و مدرن توسط افراد ماهر این کار به‌درستی صورت می‌گیرد.

تزریق دارو:

گاهی اوقات برای درمان زگیل، برخی دارو‌ها به‌صورت موضعی در ناحیه آلوده تزریق می‌شوند. اینترفرون، داروی ضدویروسی است که ممکن است دکتر پوست زگیل تناسلی آن را به زگیل تناسلی تزریق کند. این درمان معمولاً در صورت شکست روش‌های درمان دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد و زیاد رایج نیست.

توجه داشته باشید که هرکدام از این روش‌ها که انتخاب شوند، حتی وقتی نتایج موفقیت‌آمیزی داشته باشند ممکن است مجدداً زگیل تناسلی عود کند و شما بار دیگر نیاز به مراجعه به دکتر پوست برای زگیل تناسلی داشته باشید. همچنین برای اینکه خیالتان از روش درمانی موردنظر راحت باشد، بهتر است قبل از جلسه درمان با متخصص پوست خود در مورد مشکلات سلامتی و عوارض جانبی روش‌های مختلف صحبت کنید و با آگاهی کامل روش موردنظر را انتخاب نمایید.

علائم زگیل‌های تناسلی

برای اینکه به‌موقع به دکتر پوست برای زگیل تناسلی یا متخصصان زنان و اورولوژی مراجعه نمایید، باید در مرحله اول با علائم آن آشنا باشید. از طرفی بخصوص خانم‌ها اگر معاینات دور‌ه‌ای منظم را توسط متخصص زنان خود انجام دهند که در آن تست‌های غربالگری مانند پاپ اسمیر نیز انجام می‌شود، زودتر متوجه ابتلا به زگیل تناسلی می‌شوند.

به‌هرحال شایع‌ترین علائم زگیل تناسلی که به شما می‌گوید باید به دکتر پوست برای زگیل مراجعه کنید، عبارت‌اند از:

زگیل تناسلی چه قسمت‌هایی را آلوده می‌کند؟

زگیل تناسلی ممکن است در زنان در نواحی ولووا (دستگاه تناسلی خارجی زنان)، واژن، دهانه رحم و کشاله ران ایجاد شود و در مردان نیز می‌تواند آلت تناسلی، کیسه بیضه، ران و کشاله ران را آلوده نماید. همچنین در صورت وجود رابطه جنسی دهانی امکان ایجاد ویروس تناسلی در دهان یا گلوی زنان و مردان به‌صورت مشترک وجود دارد. به علاوه ممکن است این عارضه در صورت رابطه مقعدی، اطراف یا داخل مقعد را نیز درگیر کند.

چه افرادی بیشتر دچار زگیل تناسلی می‌شوند؟

هر فردی که از نظر جنسی فعال باشد، ممکن است دچار این بیماری شود. این بیماری در سنین زیر ۳۰ سالگی بیشتر شایع است. البته این نکته را نیز باید بدانید که همه‌ کسانی که به ویروس HPV مبتلا می‌شوند، دچار زگیل تناسلی نخواهند شد.

از طرفی بسیاری از مردم با رعایت مواردی مانند بهداشت در رابطه جنسی، استفاده از کاندوم، تقویت سیستم ایمنی بدن، تزریق واکسن اچ پی وی و… هرگز به این زگیل مبتلا نمی‌شوند؛ با این حال بیمارانی که سیستم ایمنی آن‌ها ضعیف شده است، ممکن است نتوانند با این ویروس بخوبی مبارزه کنند. وقتی بدن نتواند با HPV مبارزه کند، زگیل تناسلی هم می‌تواند به‌راحتی رشد کند.

سیستم ایمنی فرد می‌تواند در اثر بیماری‌هایی مانند سرطان یا ایدز و یا حتی تغذیه نامناسب به مدت طولانی، ضعیف شود.

همچنین تحقیقات نشان داده است که افراد سیگاری نسبت به افرادی که سیگار نمی‌کشند، بیشتر دچار این عارضه می‌شوند. کودکان نیز به‌ندرت ممکن است از طریق مادران خود هنگام زایمان به این بیماری مبتلا شوند.

سخن پایانی

زگیل‌های تناسلی علاوه بر علائمی مانند خارش، سوزش، درد و التهاب به دلیل ظاهری که دارند می‌توانند از نظر روانی تأثیر منفی در فرد و رابطه جنسی او ایجاد نماید. با توجه به اینکه اگر زگیل تناسلی به موقع تشخیص داده نشده و درمان نشود، مسری است و عوارض مختلفی برای خود شخص و شریک جنسی او دارد، بسیار مهم است که در صورت مشاهده علائم ظاهری در اسرع وقت تحت درمان توسط متخصص پوست قرار بگیرید.

خوشبختانه در مجموعه مجهز و مدرن الیزه از جدیدترین شیوه‌ها بخصوص تکنیک لیزر برای درمان زگیل‌های تناسلی استفاده می‌شود و به دلیل اینکه متخصصان ماهر و باتجربه در این زمینه این درمان‌ها را انجام می‌دهند، نتایج بسیار رضایت بخش هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *