حفظ سلامتی پوست بر زیبایی ظاهر و نشاط صورت شما تأثیر زیادی می‌گذارد. روش‌های مراقبتی مختلفی برای حفظ جوانی و احیای پوست صورت وجود دارد که فیشیال یکی از این روش‌هاست. در پاسخ به این سؤال که فیشیال چیست باید به‌طور مختصر بگوییم فیشیال شامل فرایند پاک‌سازی و مراقبت پوست است که برای پوست خشک، چرب یا مستعد آکنه می‌تواند بهترین گزینه باشد. روش‌های مختلفی برای فیشیال صورت وجود دارد و امروزه در بسیاری از کلینیک‌های زیبایی این کار انجام می‌شود. اما همه مراکز به‌صورت تخصصی و با تجهیزات کاملاً استرلیزه پزشکی این کار را انجام نمی‌دهند. به همین دلیل افرادی که فیشیال صورت را در این مراکز و توسط افراد با مهارت پایین انجام می‌دهند ممکن است دچار عوارض مختلفی مانند افزایش جوش، نازک شدن پوست و … شوند. درنتیجه بسیار مهم است که فیشیال صورت به‌صورت تکنیکی در یک مرکز مجهز و بهداشتی مانند مرکز تخصصی الیزه توسط متخصصانی ماهر و باتجربه در این زمینه انجام شود.

فیشیال چیست

فیشیال چیست؟

می‌توان گفت فیشیال صورت یکی از ضروری‌ترین درمان‌های زیبایی پوست است. در فرایند فیشیال متخصص زیبایی از ترکیب روش‌های درمانی مختلف، ازجمله تمیز کردن، استخراج آلودگی‌ها، لایه‌برداری، ماساژ و آبرسانی برای صورت شما استفاده می‌کند.

چگونگی واکنش پوست به گرما، تحریک و لایه‌برداری می‌تواند به یک متخصص زیبایی بگوید که چگونه می‌تواند درمان را ادامه دهد و حتی با توجه به آن مراحل مورد نیاز را برای کارهای مراقبت از پوست در خانه توصیه می‌کند. اما افراد غیرمتخصص نمی‌توانند این موارد را تشخیص دهند و به همین دلیل ممکن است باعث ایجاد حساسیت‌ها و عوارض مختلف در پوست شما شوند. بنابراین حسابی در انتخاب فرد انجام دهنده این کار دقت کنید.

روند انجام فیشیال چیست؟

مراحل انجام فیشیال کمی طولانی است و باید برای انجام آن صبور باشید. اما می‌توانید در طول آن به نتیجه کار فکر کنید و با اجازه پزشک از یک موسیقی لذت ببرید تا کار پایان یابد. مراحل انجام فیشیال صورت عبارت‌اند از:

تمیز کردن پوست صورت و پاک‌سازی اولیه

فیشیال صورت همیشه با تمیز کردن پوست شما شروع می‌شود که شامل پاک شدن آرایش و آلودگی‌ها می‌باشد. اگر پوست شما با اولین پاک‌سازی قرمز شود، ممکن است حساس باشد یا نشان‌دهنده واکنش پوستی به نام درماتوگرافی است. این نوع پوست در برابر هر لمس یا خراش با برجستگی و قرمزی‌‌هایی واکنش نشان می‌دهد.

بنابراین اگر پزشک با انجام پاک‌سازی ملایم اولیه متوجه شود که شما پوست حساسی دارید، کاندید مناسبی برای لایه‌برداری با محصولات دستی مانند اسکراب ساینده یا دستگاه‌های پزشکی مانند میکرودرم ابریژن یا درمان با گرمای شدید و بخار نخواهید بود. اما اگر بعد از پاک‌سازی اولیه واکنش کمی دیده شود، به‌طورکلی می‌توان مراحل بعدی فیشیال را به‌راحتی انجام داد.

لایه‌برداری و پاک‌سازی عمقی

در مرحله بعد، متخصص زیبایی شروع به لایه‌برداری از صورت شما می‌کند. ممکن است پزشک این کار را با روش‌های مختلف یا استفاده از دستگاه‌های متفاوت انجام دهد. با این کار سلول‌های مرده پوست در سطح پوست از بین می‌روند و همچنین هرگونه آلودگی یا موادی که باعث مسدود شدن منافذ پوست شده‌اند، استخراج می‌شوند. لایه‌برداری مناسب باعث ایجاد یک پوست شفاف و بسیار زیبا می‌شود.

در بیشتر روش‌های پزشکی، پاک‌سازی‌های عمقی در صورت لزوم، به‌صورت دستی یا مکانیکی انجام می‌شود. برخی از متخصصان زیبایی با استفاده از انگشتان خود پوست را دست‌کاری کرده و منافذ مسدود شده را فشار می‌دهند. لایه‌برداری و بخار، منافذ مسدود شده را نرم می‌کند. بنابراین بدون دردسر به‌راحتی مواد مانده در آن با فشار دست خارج می‌شوند. هنگامی‌که استخراج به‌صورت حرفه‌ای انجام شود، خطر ایجاد زخم یا هرگونه اسکار پوستی بسیار کم است.

ماساژ دادن پوست صورت

بعد از رفع شدن آلودگی‌ها در منافذ پوست، متخصص زیبایی با ماساژ دادن مناسب و صحیح عضلات صورت شما را تحریک می‌کند. این کار باعث رشد سالم سلول‌های جدید پوست و تحریک کلاژن سازی می‌شود. کلاژن نوعی پروتئین در پوست است که به آن خاصیت ارتجاعی می‌دهد. بعدازاین که پاک‌سازی‌ها و ماساژ به‌صورت کامل انجام شدند، نوبت به زدن ماسک می‌رسد.

استفاده از ماسک مناسب

توجه داشته باشید که برخی افراد به اشتباه فکر می‌کنند دانستن مراحل انجام فیشیال به تنهایی کافیست تا آن‌ها این کار را در خانه انجام دهند. اما باید بدانید که شما در خانه نمی‌توانید به‌طور حرفه‌ای و دقیقاً مناسب پوستتان این کار را انجام دهید و ممکن است انجام این کار در خانه باعث آسیب به پوست شود.

در صورتی که تمام مراحل گفته شده اگر توسط پزشک انجام شود دقیقاً مناسب پوست صورت خواهد گرفت. مرحله زدن ماسک نیز بسیار مهم است و یک متخصص زیبایی می‌داند دقیقاً چه نوع ماسکی برای چه نوع پوستی مناسب است.

به‌عنوان مثال ماسک‌های بر پایه رس برای انواع پوست‌های چرب و ماسک‌های مرطوب‌کننده و تغذیه‌کننده برای پوست خشک استفاده می‌شوند. برخی از ماسک‌های پایه رس ممکن است حاوی مواد افزودنی ضد آکنه مانند گوگرد نیز باشند، اما حتی ماسک خاک رس به تنهایی به از بین بردن روغن اضافی کمک می‌کند. ماسک‌های آب‌رسان هم می‌توانند حاوی آنتی‌اکسیدان‌های مفید، همراه با مواد مرطوب‌کننده مانند آلوئه ورا، موم، اسید هیالورونیک یا عسل باشند.

استفاده از تقویت‌کننده‌های مناسب

بعدازاینکه کار پاک‌سازی، ماساژ و ماسک به اتمام رسید، پوست کاملاً برای جذب مواد تقویت‌کننده آماده است و بیشترین مقدار جذب را دارد. به همین دلیل در این مرحله پزشک از یک سرم یا مرطوب‌کننده اصلاحی برای کل صورت یا ناحیه خاصی از صورت که دارای عارضه‌هایی مانند اسکار، لک یا جوش است، استفاده می‌کند. اغلب در این مرحله از ویتامین C موضعی استفاده می‌شود. زیرا برای فعالیت‌های مختلف پوست سالم، به‌ویژه تشکیل کلاژن مورد نیاز است.

انجام فیشیال برای چه افرادی مناسب‌تر است؟

به‌طورکلی مراحلی که در طی یک جلسه فیشیال انجام می‌شود مراحل مراقبتی حرفه‌ای پوست است که باید حداقل ماهی یک مرتبه توسط افراد کار بلد و متخصص صورت بگیرد. همچنین بسیاری از عوارض پوستی مانند جوش با انجام منظم فیشیال تحت نظر متخصص زیبایی برطرف می‌شود. در سنین ۲۰ تا ۳۰ سال بهتر است همه افراد ماهی یک مرتبه یا حداقل دو ماه یک بار این کار را برای جوان مانده و زیبایی و جلوگیری از ایجاد عوارض پوستی بخصوص عوارض ناشی از آلودگی‌های ماندگار بر روی پوست انجام دهند.

اگر این کار را نزد متخصص باتجربه‌ای انجام دهید هر نوع پوستی هم که داشته باشید نباید نگران باشید. زیرا متخصص دقیقاً مراحل فیشیال را بر اساس نوع پوست شما انجام می‌دهد و در صورت حساس بودن پوست ممکن است برخی مراحل را تغییر دهد. در سنین بالای ۳۰ سال نیز برای جلوگیری از مواردی مانند پیری پوست، لکه‌های هورمونی، جوش‌های هورمونی و سایر عوارض می‌توانید فیشیال را به‌صورت روتین انجام دهید.

عوارض فیشیال چیست؟

فیشیال صورت معمولاً یکی از ایمن‌ترین روش‌های مراقبت پوست است. البته تا زمانی که این کار در مرکزی بهداشتی و تخصصی توسط پزشکان باتجربه انجام شود. استفاده از مواد نامناسب پوست شما و یا مواد باکیفیت پایین و حتی رعایت نکردن کامل بهداشت و انجام نادرست مراحل فیشیال صورت می‌تواند عوارض زیر را برای شما ایجاد کند:

سخن پایانی

حالا که متوجه شدید فیشیال چیست و چه مزایایی می‌تواند برای پوست صورت شما داشته باشد، بهتر است با مشورت با یک متخصص زیبایی یک برنامه‌ریزی مناسب برای انجام آن داشته باشید تا به‌صورت روتین از پوست خود به‌طور تخصصی و حرفه‌ای مراقبت کنید.

این کار باعث می‌شود پوست شما همیشه جوان و شاداب به نظر برسد و جذابیت چهره شما را دوچندان خواهد کرد. همچنین فیشیال یک روش درمانی بسیار مناسب برای رفع عوارض مختلف پوستی مانند چربی پوست، جوش‌های التهابی، لکه‌های هورمونی و… است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *