قارچ پوست نوعی عفونت پوستی واگیردار است که از طریق تماس به فردی دیگر منتقل می شود. برای درمان این عفونت باید اقدام کرد و روش درمانی قارچ پوستی بسیار مهم است چرا که در صورت عدم درمان و یا درمان نامناسب ممکن است در کل بدن انتشار پیدا کند و در پوست به لایه های پایین تر تکثیر پیدا کند، موجب اسکار و تیرگی پوست و منجر به سایر عوارض قارچ پوستی شود. ما در این مقاله قصد داریم در رابطه با علائم و نشانه های عفونت قارچی و روش های پیشگیری و درمان قارچ های پوستی صحبت کنیم، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

قارچ پوست

علت ابتلا به قارچ پوست چیست؟

قارچ های پوستی محیط گرم و مرطوب را دوست دارند؛ برای مثال بسیاری از ورزشکاران کفش هایشان پر از عرق، خاک و باکتری می شوند که قارچ ها به راحتی در این محیط رشد می کنند. همچنین این عفونت می تواند توسط قارچ های میکروارگانیسمی که در حالت معمول روی بافت مرده پوست، مو یا ناخن های پا قرار دارند وارد شوند و باعث ایجاد عفونت قارچی شوند.

شایع ترین مکان هایی که برای رشد قارچ های پوستی مناسب هستند شامل: دوش های عمومی، تشک های باشگاه ها، اتاق کمد ورزشگاه ها و استخرها می باشد و از آنجا که این عفونت مسری می باشد در صورت عدم درمان ممکن است به سایرین نیز در صورت تماس با آنها انتقال داده شود.

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به قارچ پوست هستند؟

علائم قارچ پوست

شکل ظاهری قارچ پوست

همان طور که گفتیم این عفونت پوستی که اصلا با ظاهری زبر و خشن همراه است ممکن است همراه با قرمزی پوست، خارش پوست، پوسته پوسته شدن و یا حتی خونریزی پوست ظاهر شود.

روش های پیشگیری از عفونت قارچی

انواع عفونت های قارچی پوست

برخی از رایج ترین انواع عفونت های قارچی عبارتند از:

روش های درمان قارچ پوست

نکته: گاها مشاهده شده است که این داروها باعث ناراحتی معده یا تحریک پوست می شود بنابراین بدون تجویز بهترین دکتر پوست تهران از هیچ کدام از این داروها برای درمان قارچ پوستی استفاده کنید.

درمان های خانگی قارچ پوست

درمان قارچ پوست با سرکه سیب:

از آنجا که سرکه سیب خاصیت ضد ویروسی و میکروب کشی دارد می تواند برای درمان عفونت های قارچی موثر باشند. برای این کار پنبه را به سرکه سیب آغشته کنید و روی محلی که دچار قارچ شده است قرار دهید.

درمان قارچ پوست با زردچوبه:

زردچوبه را با آب یا روغن نارگیل مخلوط کنید تا به شکل خمیر دربیاید و آن را روی محل آسیب دیده قرار دهید.

درمان قارچ پوست با سیر:

سیر را با روغن زیتون یا نارگیل ترکیب کنید تا به شکل خمیر دربیاید و برای از بین بردن قارچ بر روی محل مورد نظر بگذارید.

نکته: از آنجا که برخی از این محصولات ممکن است برای پوست حساسیت ایجاد کند یا موجب تحریک بیشتر پوست شود ما به شما توصیه می کنیم برای درمان عفونت های قارچی به پزشکان متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

سخن پایانی

قارچ پوستی به طور معمول روی پوست انسان و محیط اطراف وی وجود دارد و در حالت طبیعی هیچ خطری برای انسان ندارد. اما چنانچه تحت تاثیر برخی محرک ها قرار گیرد و شروع به تکثیر بیش از حد کند و یا از طریق بریدگی یا زخمی وارد پوست شود موجب عفونت های قارچی پوست می شود که نیاز به درمان دارد. چرا که در صورت عدم درمان قارچ های پوستی ممکن است به سایرین نیز انتقال داده شود و یا به بخش های دیگر بدن سرایت پیدا کند.

بنابراین در صورت مشاهده علائم قارچ های پوستی سریعا به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید تا از گسترش این بیماری به سایر قسمت های پوست بدن پیشگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *