چشمان شما نقاط قوت و زیبایی شما هستند که تمام خصوصیات شما را نشان می دهند و هر حالتی در صورت شما از طریق چشم ها نشان داده می شود. حال اگر اختلالی برای این عضو زیبا پیش بیاید صورت و حالت چهره شما به طور چشم گیری تحت تاثیر قرار می گیرد. یکی از اختلالات زیبایی که برای چشم معمولا با بالا رفتن سن اتفاق می افتد افتادگی پلک است که بر اثر خراب شدن و از بین رفتن بافت های نگهدارنده پوست پلک که به دلیل افزایش سن اتفاق می افتد ایجاد می شود. همین طور جاذبه زمین این پوست شُل را به طرف پایین می کشد و بیشتر منجر به چین خوردگی پوست پلک می شود.

پلکسر چشم

پلکسر چیست و عملکرد آن به چه صورت است؟

با پیشرفت تکنولوژی و آمدن دستگاه های جدیدتر به دنیای مهندسی پزشکی و پزشکی، می توانیم به راحتی مشکلات ناحیه ی چشم، اطراف چشم و پلک را درمان کنیم. پلکسر نام رایج دستگاهی است که در عوام به آن لیزر یا پلاسما جِت نیز گفته می شود. مکانیسمی که دستگاه پلکسر استفاده می کند پلاسما است و پلاسما  یعنی روشی که ماده در آن مستقیما از جامد به گاز تبدیل می شود و در حقیقت به شکل یک نوع ایجاد جرقه است.

دستگاه پلکسر دستگاه مطمئن و بدون عارضه ای است که حتی بسیاری از چشم پزشکان کشور ما برای برداشتن زوائد روی چشم و داخل چشم از این دستگاه استفاده می کنند و این نشان دهنده ی ایمن بودن این دستگاه است وهیچ آسیبی به بافت های زیرین نمی رساند.

یکی از مهم ترین کارهایی که با این دستگاه انجام می شود برداشتن پوست اضافی پلک بدون جراحی است و از این روش می توان برای موارد خفیف و اصلاح افتادگی و شُل شدگی پوست پلک و هم چنین از بین بردن زوائد اطراف چشم و روی پلک، استفاده کرد. یکی از کاربرد های دیگر این دستگاه از بین بردن چروک های ریز در ناحیه ی کنار چشم ها و خطوط پنجه کلاغی است.

اگر فردی مایل به جراحی نباشد و افتادگی پلک او به دلیل پوست اضافی باشد، پوست اضافی به خوبی با این دستگاه برداشته می شود. دستگاه پلکسر عملکرد لیزری دارد و محل مورد نظر درمان پوست را به صورت نقطه ای لیزرکرده و می سوزاند. دستگاه پلکسر یک دستگاه کوچک و ظریفی است که یک جریان کوچک الکتریکی و یک اسپارک یا جرقه ایجاد می کند که این جرقه اکسیژن هوا را به پلاسما تجزیه می کند.

پلاسما در واقع فرم چهارم ماده یا یون است. به وسیله ی این یون ها و جرقه هایی که ایجاد می شود، یک بیم بسیار نازک درست می شود که به فاصله ی دو میلی متری از پوست روی پوست فوکوس کرده و عمق نفوذ خیلی کمی دارد بنابراین به بافت های عمقی چشم و دِرم هیچ آسیبی نمی زند و هم چنین بر خلاف روش های قدیمی جراحی که یک برشی در سطح پوست ایجاد می شد و یک اِسکار سفید رنگ پدید می آمد، در این ناحیه اِسکار و تغییر رنگی ایجاد نمی شود.

پلکسر چه کارهایی را بر روی پوست پلک و اطراف چشم انجام می دهد و برای چه افرادی مناسب است؟

یکی از کارهای پلکسر این است که افتادگی پلک را برطرف می کند و از آن جا که روش دیگر افتادگی پلک استفاده از عمل جراحی است که بسیاری از افراد برای جلوگیری از عوارض جراحی  استفاده ازپلکسر را ترجیح می دهند.

پلکسر چین و چروک های خیلی عمیق مثل چین و چروک های دور چشم که عمق زیادی دارند و هر دستگاهی به راحتی نمی تواند این مشکل را حل کند را می تواند برطرف کند و اگر فردی بخواهد از سایر دستگاه ها استفاده کند باید تعداد جلسات خیلی زیادی را بگذراند. در واقع افتادگی پلک به دلیل خراب شدن و از بین رفتن بافت های نگهدارنده ی پوست پلک که به خاطر افزایش سن اتفاق می افتد، ایجاد می شود.

هم چنین جاذبه ی زمین این پوست شُل را به طرف پایین می کشد که بیشتر به حالت شُلی و چین خوردگی پوست پلک منجر می شود. در افرادی که افتادگی پلک آن ها بیشتر به دلیل چربی اضافی ناحیه ی پلک است، جواب کمتری بعد ازاستفاده از این دستگاه می گیرند و بهترین کار برای این افراد جراحی است.

در موارد خفیف افتادگی پلک، و یا در مواردی که شخص افتادگی مختصر پوست پلک داشته باشد، و یا برای افرادی که بدلیل داشتن مژه های صاف یا سر پایین نیاز به لیفت در حدود یک الی دو ردیف در بالای خط رویش مژه ها دارند، و منجر به تغییر جهت مژه ها به سمت بالا شده، از این روش می توان استفاده کرد.

اگر فردی چین و چروک های خفیف و متوسط در پلک پایین داشته باشد و افتادگی پوست داشته باشد و یا در مورد پلک فوقانی اگر سن فرد بالا و افتادگی بیشتر باشد می توان با استفاده از دستگاه پلکسر بدون هیچ عارضه ای افتادگی پلک را درمان کرد.

آیا استفاده از پلکسر کلاژن سازی را تقویت می کند؟

دستگاه پلکسر علاوه بر سفت کردن پوست با ایجاد جرقه های کوچک در طول استفاده از دستگاه پلکسر باعث تحریک کلاژن سازی پوست می شود و دو الی سه ماه بعد از این که نتیجه ی اولیه مشاهده شد، نتیجه به مرور زمان بهتر می شود.

یکی از خاصیت ها و حالت های پوست به این صورت است که هرجا در پوست ستونی ایجاد شود پوست از منطقه ای که سالم است و آسیب دیده نیست، منطقه هایی که ستون های بسیار ریزی در آن ها ایجاد شده است را ترمیم می کند و به جای کلاژن و اِلاستینی که آسیب دیده بوده کلاژن و اِلاستین جدیدی را می سازد.

آیا پلکسر چشم اِسکاری به جا می گذارد و یا مراقبت خاصی لازم دارد؟

این روش، مراقبت مخصوص و ویژه ای نیاز ندارد و فرد مراجعه کننده بعد از درمان توسط پلکسر باید از مرطوب کننده و ضدآفتاب استفاده کند تا از بروز هرگونه لک پیشگیری شود.

در رابطه با ایجاد تورم فرد به فرد این موضوع متفاوت است و به نوع پوست و میزان حساسیت پوست مراجعه کننده بستگی دارد و اگر شخصی سابقه ی حساسیت داشته باشد، باید از یک ضد التهاب خفیف موضعی استفاده کند. درمان توسط  استفاده از دستگاه پلکسر دوره ی نقاهت خاصی ندارد وتنها مدت زمانی که در نظر گرفته می شود، نهایتا در بازه ی زمانی چند روز یا حداکثر ده روز الی دو هفته است تا سوختگی های بسیار کوچک وریز و نقاطی که ممکن است برای مراجع نا مطلوب بوده و بر روی پوست ایجاد می شوند، از بین بروند.

تفاوت پلکسر چشم با عمل جراحی چشم

عوارض عمل جراحی بسیار زیاد هستند که شامل خونریزی، در بعضی موارد نا متقارن شدن دو پلک و یا اِسکاری که به صورت خط سفید به جا می گذارد، هستند و ممکن است اِسکاری که ایجاد می شود ۳ الی ۶ ماه به طول بیانجامد تا کاملا از بین برود.

هم چنین درجراحی ممکن است به اعصاب اطراف ناحیه ی چشم آسیبی وارد شود اما در روش پلکسر به اعصاب و عضلات چشم آسیبی وارد نشده و این دستگاه عمق نفوذ کمی دارد که فقط بر روی پوست اطراف چشم تاثیر گذاشته و آن را جمع می کند و با تحریک کلاژن سازی، افتادگی پوست ترمیم می شود.

در مورد درمان افتادگی پلک بدون جراحی بیشتر بدانید!

آیا استفاده از دستگاه پلکسر محدویت سنی دارد؟

خیر هیچ گونه محدودیت سنی ندارد ولی حتما مراجعه کننده باید توسط پزشک و افراد متخصص به طور کامل معاینه شود و علت افتادگی پلک او مشخص شود و اگر به طور مثال علت افتادگی پلک افتادگی عضلات باشد و یا آسیب عصب باشد این روش برای مراجعه کننده کاربردی نخواهد داشت ولی اگر افتادگی پلک به علت افزایش سن باشد که معمولا از سن چهل سالگی به بعد شروع می شود و تا سن های بالاتر ادامه دارد و با دستگاه پلکسر قابل درمان باشد، فرد می تواند توسط فرد متخصص درمان را انجام دهد. هم چنین هیچ گونه محدودیت سنی حتی برای افراد با سن پایین تر وجود ندارد و می شود این کار را انجام داد.

نکته ی مهمی که حائز اهمیت بوده این است که به علت ایجاد قطب مثبت و منفی که ایجاد می شود در افرادی که باتری قلبی یا استنت دارند و یا هر گونه دستگاه یا وسیله ی فلزی در بدنشان دارند برای آن ها منع مصرف وجود دارد و از این دستگاه نمی توان برای این دسته افراد استفاده کرد.

سخن پایانی

توجه داشته باشید که اگر در حین انجام کارپلکسر اپراتوری که این کار را بر روی پوست شما انجام می دهد کمی بی دقتی کند یا مبتدی باشد و عمق کاری که انجام می دهد مقداری بیشتر شود و یا روش کار اشتباه باشد، باعث می شود جای لک پلکسر باقی بماند و درمان جای این لک به آسانی صورت نمی گیرد هم چنین عمق و اندازه ی این حالت سوختگی که دستگاه پلکسر برای پوست ایجاد می کند باید یک اندازه ی دقیق و مشخصی باشد که اگر بیشتر از این عمق معین  بر روی پوست کار شود این امکان وجود دارد که به صورت دائمی باقی مانده و ترمیم نشود.

به شما دوستان عزیز توصیه می شود به دلیل حساس بودن این عمل و تاثیر آن بر روی شکل ظاهری پلک و چشم شما حتما به مراکزتخصصی زیبایی معتبر و پزشکان حاذق در این زمینه مراجعه کنید و از افراد سودجو که صلاحیتی در این زمینه ندارند موکداً دوری کنید و به هیچ وجه کار به این دقیقی  و حساسیت بالا را به شخصی غیر از پزشک و افراد متخصص نسپارید و این کار باید حتما توسط پزشکان و متخصصان انجام شود و نوع دستگاه و مهارت فرد درنتیجه بسیار تاثیرگذار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *