اکثر ما هنگام تولد پوستی نرمال داریم که معمولاً هیچ عارضه‌ای هم ندارد و بسیار لطیف است. اما به‌مرورزمان به دلایل مختلف مانند عدم مراقبت صحیح، قرار گرفتن در جلوی نور خورشید، آلودگی‌های محیطی، تغییرات هورمونی و… در بسیاری از افراد پوست از حالت نرمال خارج شده و به یکی از حالت‌های پوست چرب، پوست خشک، پوست حساس و یا پوست مختلط در می‌آید. هرکدام از این نوع پوست‌ها نیز با عوارضی همراه هستند. به‌عنوان‌مثال پوست چرب می‌تواند عامل اصلی ایجاد جوش‌های التهابی باشد یا پوست‌های خشک به‌شدت مستعد بیماری‌های پوستی مانند پسوریازیس یا درماتیت هستند. درصورتی‌که پوست شما نرمال نباشد و مثلاً پوست چرب داشته باشید باید تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا با روش‌های صحیح، پوست را به حالت نرمال برگردانید. در این مسیر متخصصین پوست کلینیک الیزه می‌توانند کمک بزرگی به شما کرده و با استفاده از تکنیک‌های بروز دنیا علاوه بر برطرف نمودن عوارضی مانند آکنه به شما در به دست آوردن پوستی نرمال و زیبا کمک کنند.

پوست چرب

پوست چرب چیست؟

به‌طورکلی پوست چرب به پوستی گفته می‌شود که بیش‌ازحد طبیعی چربی تولید می‌کند. درواقع غدد زیرپوستی به نام سبوم به طور طبیعی به‌صورت روزانه مقداری چربی تولید می‌کنند که این چربی باعث حفظ رطوبت و لطافت پوست می‌شود.

اما درصورتی‌که این سبوم تحریک شوند و یا به دلیل استفاده از مواد شیمیایی مانند صابون‌های نامناسب احساس خطر نمایند چربی بیشتری تولید کرده و پوست چرب را ایجاد می‌نمایند.

همچنین استفاده بیش‌ازحد از محصولات تغذیه‌کننده که بیشتر از روی ناآگاهی استفاده می‌شوند هم می‌توانند باعث افزایش تولید چربی در پوست شوند. حال اگر این چربی به دلیل آلودگی‌های محیطی و عوامل دیگر در منافذ پوست مسدود شده و خارج نشوند، می‌توانند جوش‌های التهابی، سرسفید و سرسیاه تولید کنند.

علائم پوست چرب چیست؟

علائم پوست چرب شامل موارد زیر است:

افرادی که دارای پوست چرب هستند ممکن است برای پیدا کردن محصولات آرایش متناسب با پوست خود دچار مشکل شوند. زیرا آرایش می‌تواند با سبوم مخلوط شود و عوارضی برای پوست ایجاد کند.

از طرفی علائم پوست چرب و شدت آن‌ها در افراد متفاوت است. ژنتیک نیز گاهی مواقع می‌تواند باعث چرب شدن پوست شود، اما به ندرت این اتفاق می‌افتد. تغییرات هورمونی یا سطح استرس بالا هم گاهی می‌توانند تولید چربی توسط سبوم را افزایش دهند.

بنابراین بسیار مهم است که افراد دارای پوست چرب، تمام محصولات مورد استفاده خود را چه برای مراقبت و چه برای آرایش تحت نظر یک متخصص پوست انتخاب کنند. گاهی شدت چربی پوست به حدی است که پزشک برای کاهش آن دارو نیز تجویز می‌کند.

چه عواملی باعث ایجاد پوست چرب می‌شوند؟

دلایل ایجاد پوست چرب بسیار زیاد است. شاید نتوانید از شر پوست چرب به‌طور کامل خلاص شوید، اما می‌توانید اقداماتی انجام دهید تا چربی پوست شما بهتر کنترل شود. عواملی که می‌توانند باعث ایجاد پوست چرب شوند، عبارت‌اند از:

ژنتیک:

گاهی علت اصلی ایجاد پوست چرب ژنتیکی است. یعنی اگر یکی از والدین شما پوست چرب داشته باشد، شما نیز غده‌های چربی بیش‌ازحد فعال خواهید داشت و در صورت عدم مراقبت صحیح از پوست، این غده‌ها بیشتر تحریک شده و پوست شما نیز چرب خواهد شد.

محل زندگی شما و زمان سال:

محل زندگی شما و زمانی از سال که در آن قرار دارید می‌تواند باعث ایجاد پوست چرب شود. هرچه آب‌وهوا گرم‌تر و مرطوب‌تر باشد غدد سباسه و تولیدکننده چربی پوست، فعال‌تر هستند. بنابراین اگر در این محیط‌ها زندگی می‌کنید، احتمال ایجاد پوست چرب زیاد است و شما به مراقبت‌های بیشتری نیاز دارید. در طول زمستان و پاییز به دلیل خشکی هوا پوست شما نیز چربی کمتری تولید می‌کند و ممکن است در این زمان‌ها پوست چرب نداشته باشید.

داشتن منافذ باز:

افرادی که روی پوست خودشان منافذ بیش‌ازحد باز دارند بیشتر مبتلا به پوست چرب می‌شوند. به همین دلیل بسیاری از افراد با پوست چرب دارای پوستی با منافذ باز یا پوست پرتقالی هستند که برای کاهش آن باید به متخصص پوست در بهترین کلینیک پوست و مو مراجعه کنند تا با روش‌ها و تکنیک‌های مختلف به کاهش منافذ بیش‌ازحد باز و چربی زیاد پوست شما کمک کند.

استفاده از محصولات مراقبت از پوست اشتباه:

با استفاده از محصولات مراقبت از پوست اشتباه برای نوع پوست خود، ممکن است دچار پوست چرب شوید. به علاوه برخی از افراد پوست مختلط را با پوست چرب اشتباه گرفته و ممکن است به‌ اشتباه از کرم‌های خیلی سنگین برای کل پوست استفاده کنند.

پوست مختلط پوستی است که فرد در قسمتی از پوست احساس خشکی و در بخشی احساس چربی دارد. حال اگر از یک محصول که مناسب پوست خشک است بر روی قسمت‌های چرب استفاده شود، پوست آن ناحیه بیشتر چرب خواهد شد. استفاده از محصولات صحیح مراقبت از پوست طبق نظر متخصص می‌تواند تفاوت زیادی در میزان چربی باقی‌مانده روی صورت شما ایجاد کند.

زیاده‌روی در روال مراقبت از پوست:

شستن صورت بیش‌ازحد موردنیاز یا انجام زیاد لایه‌برداری نیز می‌تواند پوست شما را تحریک کرده و آن را به یک پوست چرب تبدیل کند. درواقع در این شرایط نیز غدد سباسه احساس حمله می‌کنند و برای جلوگیری از کمبود تغذیه پوست، چربی بیشتری تولید خواهند کرد که به پوست چرب منجر می‌شود.

اما اگر این کار را خیلی مرتب و با محصولات مناسب انجام می‌دهید، مقدار زیادی از روغن پوست خود را از بین می‌برید. توجه داشته باشید که پوست‌های چرب نیز می‌توانند حساس باشند و برخی از محصولات مانند لایه‌بردارهای قوی که حساسیت آن‌ها را بیشتر می‌کنند، می‌توانند باعث تولید چربی بیشتر نیز بشوند. همچنین یادتان باشد که شما فقط باید دو بار در روز پوست خود را با یک شوینده ملایم مناسب با پوستتان بشویید تا روغن اضافی پوست دفع شود.

عدم استفاده از کرم ضد آفتاب:

عدم استفاده از کرم ضد آفتاب به‌صورت صحیح و منظم نیز می‌تواند پوست شما را خشک کرده و منجر به تولید بیشتر سبوم و چربی شود. حتماً هر روز ضد آفتاب بزنید. همچنین اگر پوست چرب دارید باید دقت کنید که از ضد آفتاب‌های بدون چربی استفاده کنید.

عدم استفاده از مرطوب‌کننده:

این یک افسانه است که مرطوب‌کننده باعث چربی پوست می‌شود. در حقیقت، اگر تمایل دارید از روش‌های درمان آکنه مثل اسید سالیسیلیک یا بنزوئیل پراکسید استفاده ‌کنید، حتما از یک مرطوب‌کننده خوب نیز استفاده کنید تا پوست شما خشک نشود.

زیرا بدون استفاده از مرطوب‌کننده، هر نوع پوستی ممکن است دچار خشکی شود. برای پوست‌های چرب نباید از محصولات تغذیه‌کننده مانند کرم‌های شب استفاده کرد. اما هر پوستی حتی پوست چرب دچار کمبود رطوبت شده و نیاز به آب‌رسانی روزانه دارد. بنابراین نکته اصلی این است که به جای چشم‌پوشی از مرطوب‌کننده، نوع مناسب مرطوب‌کننده را پیدا کنید.

مرطوب‌کننده های سبک و بر پایه آب برای پوست چرب به‌خوبی کار می‌کنند. پس همیشه بعد از شستن پوست و خشک کردن آن از آب‌رسان یا مرطوب‌کننده مناسب پوست چرب استفاده کنید.

شرایط سنی:

معمولاً دختران و پسرانی که در سنین بلوغ جنسی هستند به دلیل تغییرات هورمونی ممکن است دچار پوست چرب شوند. زیرا این تغییرات تأثیر مستقیمی بر روی تولید چربی غدد سباسه دارند.

توجه داشته باشید که بعد از گذشت این سن پوست باید به‌مرور به حالت طبیعی خود برگردد و اگر این اتفاق نیفتاد یا علاوه بر چربی پوست متوجه مواردی مانند جوش‌های التهابی بزرگ، ریزش مو و در دختران بی‌نظمی قاعدگی شدید به‌احتمال‌زیاد عدم تعادل هورمونی اتفاق افتاده که در این صورت باید علاوه بر متخصص پوست به یک متخصص غدد یا متخصص زنان نیز مراجعه کنید تا هم درمان خارجی صورت بگیرد و هم درمان داخلی برای ایجاد تعادل در هورمون‌ها انجام شود.

سخن پایانی

دلایل مختلفی می‌تواند باعث ایجاد پوست چرب شود. اگر پوست چربی دارید باید در اولین فرصت و به‌عنوان اولین اقدام درمانی به یک متخصص پوست مراجعه نمایید.

در غیر این صورت ممکن است با ادامه دادن به مصرف محصولات اشتباه و یا عادت‌های غلط دائماً چربی پوست خود و عوارض ناشی از آن مانند جوش را بیشتر کنید. درمان و کنترل پوست چرب کار چندان سختی نیست و تنها کافی است این کار را با محصولات صحیح و تحت نظر یک متخصص پوست باتجربه انجام دهید.

خوشبختانه در مرکز تخصصی الیزه متخصصان پوست باتجربه‌ای هستند که رفع چربی پوست و عوارض ناشی از آن را با بهترین روش‌ها و تکنیک‌ها برایتان انجام می‌دهند. برای گرفتن نوبت از این کلینیک تخصصی می‌توانید از شماره تلفن‌های موجود در بخش تماس با ما یا لینک‌های ارتباطی در سمت چپ صفحه استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *