خشکی پوست حالتی غیر نرمال برای پوست است که به صورت پوسته پوسته شدن، خارش و ترک خوردن خود را نشان می دهد. این حالت ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. برخی افراد به طور طبیعی پوست خشک دارند و از همین رو نیازمند درمان پوست خشک با بهترین آبرسان پوست خشک هستند.

dry-skin

آنچه در این مقاله می خوانید :

انواع پوست خشک

در این بخش باید با انواع پوست خشک آشنا شویم. افراد دارای پوست خشک بیشتر از پوست های نرمان در معرض اختلالات پوستی مانند چروک و پیری قرار دارند. در نتیجه اهمیت دارد که به رفع خشکی پوست بپردازیم.
در برخی از موارد، تغییرات سبک زندگی و مرطوب‌کننده ‌های بدون نسخه ممکن است. اما در برخی موارد این درمان ها کافی نیست و باید به پزشک متخصص پوست و زیبایی مراجعه کنید و از درمان پوست خشک به صورت خودسرانه جدا خودداری کنید ، زیرا می تواند شرایط شما را بدتر کند..در ادامه بیشتر به بررسی این نوع پوست می پردازیم.
تعیین نوع پوست در انتخاب نوع محصول پوستی و سایر اقدامات مفید برای پوست بسیار مهم است. انواعی از پوست عبارت اند از؟
پوست چرب، پوست خشک.، پوست ترکیبی (مختلط).، پوست حساس.، پوست معمولی.
اگر گاهی اوقات دچار خشکی پوست می‌شوید، احتمالاً می‌توانید با استفاده از تغییرات ساده در سبک زندگی و مرطوب‌کننده‌های بدون نسخه آن را درمان کنید.
اگر دچار خشکی شدید پوست شدید، به پزشک متخصص مراجعه کنید. پوست خشک معمولاً پوست صورت ، دست ها ، بازوها و پاها را درگیر می کند. قرار گرفتن در معرض شرایط آب و هوایی خشک ، آب داغ و برخی مواد شیمیایی می تواند باعث خشک شدن پوست شما شود.
برخی بیماری های زمینه مانند می تواند شرایط خشک شدن پوست را فراهم کند. درماتیت به التهاب پوست گفته میشود و اصتلاح عام ان اگزما میباشد و خشکی پوست عامل اصلی میباشد که فرد را مستعد ابتلا به درماتیت میکند . در ادامه برخی از انواع پوست خشک را با هم بررسی می کنیم:

درماتیت تماسی: درماتیت تماسی آلرژیک، زمانی ایجاد می شود که پوست شما در معرض ماده ای قرار گیرد که به آن حساسیت دارید.

درماتیت سبورئیک: هنگامی که پوست چربی بیش از حدی تولید کند ، این حالت رخ می دهد و منجر به راش های قرمز و پوسته پوسته می شود که معمولاً روی پوست سر شماست.

درماتیت آتوپیک: درماتیت آتوپیک به نام اگزما نیز شناخته می شود. در این حالت پوسته های خشک روی پوست قابل مشاهده است. این افراد کسانی هستند که به طور ژنتیکی پوست خشک و مستعد به خشکی دارند.

در بسیاری از موارد میبینیم که افراد یک خوانواده همگی به خشکی پوست، خارش ناشی از خشکی پوست مستعد هستند و این خانواده ها ، خانواده هایی هستند که زمینه ژنتیکی درماتیت اتوپیک را دارند .
سایر بیماری ها مانند پسوریازیس ،کم کاری تیروئید و هایپو تیروئید ، دیابت نوع 2 نیز می توانند باعث خشک شدن پوست شما شوند. لکه های خشک ، ضخیم و برجسته روی پوست شایع ترین علامت پسوریازیس است. این لکه ها اغلب با یک پوشش سفید نقره ای به نام فلس پوشانده می شوند و تمایل به خارش دارند. در حالی که لکه های پوست ضخیم و خشک رایج هستند.

اگر دیابت دارید، بیشتر احتمال دارد پوست خشکی داشته باشید. قند خون بالا (گلوکز) می تواند باعث این موضوع شود. اگر عفونت پوستی دارید یا گردش خون ضعیفی دارید، اینها نیز می توانند باعث خشکی و خارش پوست شوند.

 

علائم داشتن پوست خشک

افرادی که پوست خشک ارند معمولا از نظر پوستی نسبت به همسالان خود مسن تر به نظر میرسند و پوست کدر تری دارند . خیلی از موارد اگزما های مزمن شده در زمینه ی پوست خشک میتواند موجب خارش شدید و به دنبال ان زخمخ شدن و خونریزی از ناحیه ی خشک نیز اتفاق می افتد. پوست های خشک دارای ویژگی هایی هستند که تشخیص آن ها را ممکن میکنند. از جمله این علائم رایج می توان به موارد زیر اشاره کرد:
خشکی دردناک، خارش دار یا پوسته پوسته است.
قرمزی که بدتر می شود یا شروع به پوسته پوسته شدن، پوسته پوسته شدن یا پوسته پوسته شدن می کند.
لکه های پوست خاکستری و خاکستری در افرادی که رنگ پوست تیره تر دارند.
پوستی که دارای ترک های ریز است.
مشکل در خواب شبانه به دلیل خارش شدید.
افرادی که پوست خشک دارند و دچار اگزما شدند زمانی که اگزمایشان حالت مزمن پیدا کند دچار اصتلاحی تحت عنوان سنگی شدن پوست میشوند. در این افراد پوست حالت ترک ترک خورده پیدا میکند و به اصتلاح چین های طبیعی عمیق تر و مشخص تر است.

 

چه عواملی احتمال ابتلا به پوست خشک را افزايش می دهند؟

برخی از عوامل خطر احتمال ابتلا به پوست خشک را افزایش می دهند، از جمله این موارد عبارت از:
افزایش سن: افراد مسن بیشتر در معرض ابتلا به خشکی پوست هستند. با افزایش سن ، منافذ پوست به طور طبیعی چربی کمتری تولید می کنند و خطر خشکی پوست را افزایش می دهند.
سابقه پزشکی: اگر سابقه این شرایط یا سایر بیماری های آلرژیک را در خانواده خود داشته باشید ، احتمال بیشتری دارد که اگزما یا درماتیت تماسی آلرژیک را تجربه کنید.
آب و هوا: خشکی پوست در ماه ‌های پاییز و زمستان که سطح رطوبت نسبتاً پایین است، شایع‌ تر است. در تابستان، سطوح بالاتر رطوبت به جلوگیری از خشک شدن پوست شما کمک می کند.
عادات حمام کردن: حمام مکرر یا شستشو با آب بسیار داغ خطر خشکی پوست را افزایش می دهد. استفاده از شوینده های نامناسب نیز یکی دیگر از این عوامل است. پس از تشخیص دقیق تایپ پوستی خود، حتما باید از شوینده متناسب با پوست خود استفاده کنید.
در غیر این صورت با استفاده از شوینده های غیر مرتبط، شرایط بدی را برای پوست خود ایجاد می کنید. خیلی از افراد عادت دارند که با لیف های سفت بدنشان را بشویند و یا با حوله های ضخیم به خشک کردن پوستشان بپردازند . این افراد نیز دچار پوست خشک میشوند.
در موارد نادری که فرد دچار پوست خشک میشود و به درمان های متداول جواب نمیدهد ، در این افراد باید یکی از کنسر های نادر که کنسر T-C-ll را رد کنیم و علل دیگر ان مشکلات تیروئیدی و نارسایی های کلیه و مشکلات کبدی میباشد که میتواند مشکلاتی مانند پوست خشک و حساسیت پوستی را بوجود بیاورد.
برخی از دارو ها: مصرف داروهایی از جمله رتینول ، راکوتان ، پماد کلوبتاز ، داروهای ضد حساسیت مانند لوراتادین و زادیتین ، بنزوئیل پراکساید ، تریامسینولون سبب خشکی پوست میشوند و حتما بایستی زیر نظر پزشک استفاده شود.

 

درمان پوست خشک چگونه انجام می شود؟

در صورت عدم درمان پوست خشک، درماتیت می تواند بدتر شود. درمان زودهنگام به شما کمک می کند تا زودتر احساس راحتی کنید. همچنین خطر عوارضی مانند زخم های باز ناشی از خاراندن و عفونت های پوستی را کاهش می دهد. برنامه درمانی توصیه شده توسط پزشک متخصص ، به علت خشکی پوست شما بستگی دارد.
آن ها ممکن است پماد ها، کرم ها یا لوسیون های بدون نسخه یا نسخه ای را برای درمان علائم شما توصیه کنند. همراه با داروهایی که پزشک ممکن است تجویز کند، تغییر سبک زندگی نیز در درمان پوست خشک بسیار موثر خواهد بود. تغییرات ساده سبک زندگی می تواند به پیشگیری و رفع خشکی پوست کمک کند. به طور مثال سعی کنید:

از استفاده از آب داغ برای حمام کردن یا دوش گرفتن خودداری کنید.
استفاده مکرر از شوینده ها در فواصل زمانی کوتاه باعث خشکی پوست شما خواهد شد.
زمان دوش گرفتن خود را کمتر از 10 دقیقه نگه دارید.
هنگام حمام کردن یا دوش گرفتن از صابون مرطوب کننده استفاده کنید. شوینده ها معمولا چربی طبیعی پوست را نیز از بین می برندو برای جلوگیری از خشک شدن بیش از حد پوست، شما می تواند از شونیده ها مرطوب کننده استفاده کنید.
بلافاصله بعد از حمام یا دوش گرفتن از مرطوب کننده یا لوسیون استفاده کنید.
پوست خود را با یک حوله نرم و مناسب خشک کنید.
از خارش یا شستشوی لکه های خشک پوست خودداری کنید.
نوشیدن مقدار کافب آب اهمیت قابل توجهی دارد. آب سلول های پوست را هیدراته و حجیم می کند تا پوست شما روشن تر، شاداب تر و جوان تر به نظر برسد. با این حال، کمبود آب می تواند باعث از دست دادن حالت ارتجاعی پوست شود که منجر به خشکی ، پوسته پوسته شدن ، خطوط ریز، چین و چروک و افتادگی پوست می شود.

انتخاب بهترین آبرسان پوست خشک از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر پوست شما به شدت خشک است، به دنبال یک محصول مرطوب کننده قوی تر باید. اگر در برخی مواقع پوست شما کمتر خشک می شود، ممکن است در طول ماه های تابستان به یک لوسیون سبک تر و مبتنی بر آب نیاز داشته باشید. لوسیون های حاوی روغن هسته انگور و آنتی اکسیدان ها نیز می توانند به حبس آب در پوست شما کمک کنند.
مرطوب کننده های با کیفیت می توانند به تسکین و ترمیم پوست خشک، خارش و تحریک شده کمک کنند. بهترین آبرسان پوست خشک یک بخش ضروری از هر روال مراقبت از پوست است، زیرا به حفظ رطوبت پوست شما کمک می کند و از پوست شما در برابر آسیب های محیطی محافظت می کند.
اگر پوست خشک یا کدر دارید، می‌توانید از یک مرطوب‌کننده سبک وزن روزانه که مملو از ترکیبات مرطوب‌کننده مانند نیاسینامید یا اسید هیالورونیک است، بهره ببرید. اگر پوست شدیدا خشک، پوسته پوسته شده و دارای اگزما دارید، یا اگر در آب و هوای سرد زندگی می کنید، ممکن است بخواهید فرمول قوی تری را انتخاب کنید که برای نگرانی های خاص پوست شما طراحی شده است.

چگونه يک مرطوب کننده برای پوست خشک انتخاب کنيم؟

وقتی پوستی خشک دارید، یافتن مرطوب‌کننده‌ای که بافت مناسبی داشته باشد، منافذ را مسدود نکند و به پوست شما رطوبت بیافزاید، بسیار مهم است. مرطوب کننده های بسیار متنوعی با فرمول های گوناگون برای پوست های خشک در بازار بهداشتی و دارویی وجد دارد.
ترجیحا مرطوب کننده مناسب خود را از زیر نظر پزشک متخصص و از داروخانه های معتبر خریداری کنید. هنگام انتخاب و خرید محصول مناسب باید به قیمت اصلی ، نظرات مشتریان ، فرمولاسیون و هر ترکیب احتمالی مضر موجود در آن وجود دارد. اما با وجود بسیاری از مرطوب‌کننده‌های موجود در بازار، چگونه می‌توانید یکی را پیدا کنید که برای شما مفید باشد؟
معمولاً علاوه بر موارد ذکر شده ، انتخاب نهایی به ترجیحات شخصی نیز مربوط می شود. شما ممکن است انتخاب کنید که بیشتر در دسترس باشد تا با نیاز های مختلف شما مطابقت داشته باشد.

 

مواد موثره موجود در مرطوب کننده ها

اکثر مرطوب کننده های پوست خشک نسبت به سایر مرطوب کننده ها قوام بیشتری دارند. به دنبال محصولاتی باشید که دارای ترکیبات آبرسانی مانند موارد ذکر شده در زیر هستند. مهم ترین چیز این است که محصول به خوبی با استفاده از مواد با کیفیت فرموله شده است و برای نگرانی های خاص پوست شما به خوبی کار می کند.
ممکن است برای یافتن محصولاتی که به خوبی برای شما کار می کنند، کمی آزمون و خطا طول بکشد و این یک امر طبیعی است. مطالعات نشان داده است که استفاده از مرطوب کننده به طور منظم از ترکیبات خاص مرطوب کننده مهم تر است.
اما تحقیقات از استفاده از سرامیدها و آکواپورین ها در مرطوب کننده ها حمایت می کند. یکی دیگر از ترکیبات برجسته هیالورونیک اسید منبع معتبر است زیرا می تواند چین و چروک، قرمزی و درماتیت را کاهش دهد.
مرطوب‌کننده‌ای انتخاب کنید که حاوی حداقل برخی از مواد زیر باشد:
اسید هیالورونیک ، سرامیدها ، گلیسرین ، اوره ، آنتی اکسیدان ها ، آکواپورین ها ، کره ها و روغن های گیاهی ، اوره ، اوسرین
ترکیب دقیق آبرسان و مرطوب کننده به نوع پوست شما و نگرانی های پوستی که می خواهید برطرف کنید و حتی اهداف بلند مدت شما بستگی دارد.

 

نکات استفاده از بهترين آبرسان پوست خشک و مرطوب کننده ها

دستیابی به پوستی سالم به چیزی بیش از مرطوب کننده ای که انتخاب می کنید بستگی دارد. در اینجا چند نکته برای استفاده حداکثری از بهترین آبرسان پوست خشک و مرطوب کننده مناسب آن وجود دارد:
هنگامی که پوست شما هنوز کمی مرطوب است بعد از دوش گرفتن یا حمام یا با کمی رطوبت بر روی پوست از مرطوب کننده استفاده کنید. البته در برخی مرطوب کننده ها این نکته در فرمولاسیون در نظر گرفته شده است و نیاز به رطوبت در پوست وجود ندارد.
اگر پوست حساسی دارید، از بهترین آبرسان پوست خشک با ترکیبات تسکین دهنده استفاده کنید که فاقد اسید ، معطر و رنگ هستند.
قبل از استفاده از محصول جدید یک بار تست انجام دهید. این تست معمولا روی قسمت پشت لاله ی گوش یا قسمت ساق دست ( پایین کف دست ) این تست انجام میشود و بعد از 2 روز اگر اتفاقی پیش نیامد میتوانیم با خیال راحت در صوورت و قسمت های دیگر به طور گسترده استفاده کنیم.

از برند معتبری که به آن اعتماد دارید خرید کنید.
از آب بسیار داغ برای شستن صورت خودداری کنید.
با نوشیدن هشت لیوان آب 8 اونس در روز هیدراته بمانید.
استفاده از یک مرطوب کننده در شب را در نظر بگیرید.
حداقل دو بار در روز (و به خصوص زمانی که پوست شما خشک است) پوست خود را مرطوب کنید.
برای مزایای بیشتر، یک سرم محافظ صورت را زیر مرطوب کننده خود اضافه کنید.
اگر پوست شما به شدت خشک شده است، روغنی مانند روغن جوجوبا ، روغن گل مغربی، یا روغن گل رز را استفاده کنید.اگر این موارد خیلی سنگین باشند که نمی توان همیشه از آنها استفاده کرد.

سخن پايانی

در این مقاله در خصوص موارد متعددی از جمله درمان پوست خشک، بهترین آبرسان پوست خشک و انواع پوست خشک صحبت کردیم.
سلامت پوست یکی از موارد بسیار مهمی است که علاوه بر وجه سلامت آن، در زیبایی فرد نیز بسیار تاثیر گذار است. فاکتور های مختلفی بر زیبایی و سلامت پوست موثر هستند که یکی از مهم ترین آن ها ، میزان هیدراته بودن و داشتن رطوبت طبیعی در پوست است که بر شفافیت، لطافت و نرمی پوست بسیار موثر است.
این فاکتور در دراز مدت بر سایر موارد مثل چین و چروک و نیز اثر گذار بگذارد .این افراد معمولا چین و چروک هایشان عمیق تر و پوستشان تیره تر به نظر میرسد . اگر پوست خشک دارید حتما با مشورت پزشک متخصص در جهت بر طرف کردن آن و بازگرداندن رطوبت به آن اقدام کنید.