روش درمان مزوتراپی یک روش درمانی زیبایی غیرجراحی است که در درمان سلولیت، کانتورینگ بدن، نوسازی سلولی گردن و صورت و ریزش مو ناشی از آلوپسی و بسیاری دلایل دیگر به کار می‌رود. این روش به‌صورت تزریق سرم حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی (مورد تأیید وزارت بهداشت) به منطقه مشکل‌دار انجام می‌شود. مزوتراپی، عدم تعادل هورمونی در فولیکول مو و اطراف آن را اصلاح می‌کند، مواد مغذی موردنیاز را به مو می‌رساند و گردش خون را بهبود می‌بخشد؛ اما سؤالی که ممکن است ذهن را مشغول کند این است که مدت اثر مزوتراپی مو تا چه اندازه است؟ اگر می‌خواهید بدانید که مدت زمان اثر مزوتراپی مو چقدر است یا چطور انجام می‌شود و عوارض مزوتراپی مو چیست در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

Duration-effect-hair-mesotherapy

آنچه در این مقاله می خوانید :

مدت اثر مزوتراپی مو چقدر است؟

مدت اثر مزوتراپی مو یا هر روش درمانی دیگر به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد؛ اما به‌طورکلی برای نتایج بهینه، یک دوره 6 الی 10 جلسه درمان را توصیه می‌کنیم. پس از تکمیل دوره توصیه‌شده، نتایج می‌تواند بین 12 الی 18 ماه باقی بماند. ازجمله مهم‌ترین عواملی که می‌توانند بر مدت اثر مزوتراپی مو تأثیر بگذارند نیز می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

• پیگیر بودن و انجام کامل دوره درمانی طبق نظر متخصص انجام دهنده این روش
• واکنش پوست و موی بیمار (واکنش هر فردی می‌تواند به مواد مختلفی که در کوکتل‌های مزوتراپی مورد استفاده قرار می‌گیرد متفاوت باشد و به همین دلیل نتایج برای همه افراد یکسان نخواهد بود.)
• انجام مراقبت‌های لازم طبق دستورالعمل متخصص مو بعد از انجام مزوتراپی
• مهارت و تخصص بالای پزشک انتخابی که باعث انتخاب درست موارد موردنیاز برای موهای شما می‌شود. گاهی به دلیل مراجعه به مراکز غیرتخصصی یا متخصصانی که در این زمینه بی‌تجربه هستند از کوکتل‌های نامناسب برای مزوتراپی مو استفاده می‌شود که به همین دلیل

نتایج مورد نظر ایجاد نشده و ممکن است مدت اثر مزوتراپی مو در این شرایط نسبت به هزینه انجام شده بسیار کوتاه باشد.

• سن بیمار (هرچه فرد جوان‌تر باشد و بدن توانایی ترمیمی بیشتری داشته باشد واکنش بهتری نسبت به روش‌های تغذیه رسانی مانند مزوتراپی خواهد داشت.)
• میزان کوکتل‌های مورد استفاده
• ترکیبات استفاده شده در هر کوکتل
• انجام مراقبت‌های روتین روزانه از موها به‌طور صحیح و استفاده از محصولات مناسب با جنس مو طبق نظر پزشک
• عدم استفاده از عوامل تخریب‌کننده مو مانند استفاده دائم از رنگ‌های بی‌کیفیت، سشوار و اتو موی شدید و دائمی، ژل‌های مخرب و غیره
• عدم وجود بیماری‌های زمینه‌ای مؤثر بر رشد و ترمیم مو مانند مشکلات هورمونی تیروئید
• عدم از بین رفتن کامل فولیکول‌های مو مانند کچلی‌های ارثی، زیرا با مردن فولیکول‌ها دیگر نمی‌توان با روش مزوتراپی مو آن‌ها را احیا کرد و روش مناسب در این شرایط پیوند مو می‌باشد.

احتمالاً برای به دست آوردن اثر مطلوب به چندین جلسه مزوتراپی نیاز خواهید داشت. باید انتظار داشته باشید که بین 3 تا 15 بار برای گرفتن نتایج مطلوب از این روش به پزشک مراجعه کنید. در ابتدا، هر 7 تا 10 روز یک بار تزریق انجام می‌شود. اگر پوست شما شروع به بهبود کرد، درمان‌ها به مدت دو هفته یک بار یا یک بار در ماه تکرار خواهند شد.
توصیه می‌شود سالی 4 بار با فواصل 3 ماهه این تزریق انجام شود. این پروتکل‌های ساده نیاز 90 درصد بیماران مبتلا به مشکلات ریزش مو را برآورده می‌کند. در نهایت برای مشکلات پیشرفته ریزش مو و بهترین گزینه برای بیمارانی که موهایشان با مزوتراپی نیز قابل ترمیم نیست، کاشت مو است.
به‌طورکلی مزوتراپی مو باعث تحریک رشد فولیکول‌ها می‌شود و بنابراین بسته به هر مورد می‌توان از آن به‌عنوان یک فن مستقل جهت جلوگیری از ریزش مو و یا در ترکیب با روش‌های درمانی دیگر استفاده کرد. بسیاری از مردم می‌پرسند “آیا مزوتراپی برای مو دائمی است؟” یا “مدت اثر مزوتراپی مو چقدر است؟” ثابت شده است که این روش بسیار مؤثر است. بااین‌حال، نتایج و مدت زمان اثر مزوتراپی مو به‌شدت به مواردی که گفته شد و همچنین به مهارت و تجربه تیم پزشکی بستگی دارد.
بنابراین، بسیار اهمیت دارد که قبل از تصمیم‌گیری برای انجام روشی مانند مزوتراپی برای ریزش مو، توسط یک متخصص باتجربه ارزیابی کاملی داشته باشید و به دنبال یک مرکز تخصصی زیبایی مانند مرکز ما باشید که متخصصان مجرب و کلیه ضمانت‌های لازم را ارائه می‌دهد. مرکز تخصصی ما در تهران با یک تیم کاملاً حرفه‌ای آماده ارائه بهترین خدمات مزوتراپی مو با دستگاه‌های بروز دنیا و مواد باکیفیت می‌باشد که نتیجه آن شما را شگفت‌زده می‌کند.

 

مزوتراپی مو چیست ؟

مزوتراپی یک روش جدید نیست. درواقعی روشی است که ازنظر پزشکی اثبات شده و مواد مغذی و ضروری فعال را مستقیم به فولیکول موی شما می‌رساند و باعث بهبود کیفیت پوست سر و رشد مجدد موها می‌شود. همچنین به‌عنوان “میکرو نیدلینگ” نیز شناخته می‌شود. این روش درصورتی‌که در یک مرکز تخصصی مجهز با دستگاه‌ها و مواد اولیه مناسب و توسط افراد متبحر در این زمینه انجام شود به‌خوبی می‌تواند بسیاری از مشکلات مو مانند نازک شدن، کم حجم شدن، ریزش، شکننده شدن و غیره را درمان کند.
می‌توان گفت مزوتراپی برای ریزش مو روشی برای درمان طاسی است که شامل تزریق زیرپوستی با تزریقات در فاصله کمتر از 4 میلی‌متر از سطح پوست با ترکیباتی شامل داروها، عناصر کمیاب، ویتامین‌ها، تنظیم‌کننده‌های هورمونی، اسیدهای آمینه، گشادکننده عروق و غیره می‌باشد. البته این روش تنها برای طاسی‌هایی مؤثر است که فولیکول‌های مو به‌طور کامل از بین نرفته باشند و تنها به دلایلی مانند کمبود تغذیه تضعیف‌شده و به یک خواب زمستانی فرو رفته باشند. مزوتراپی رشد مو را تحریک می‌کند و بنابراین به‌عنوان یک درمان پیشگیرانه در برابر طاسی نیز استفاده می‌شود.
مواد مغذی تزریق‌شده با سوزن در مزوتراپی مو که بسته به ناحیه تحت درمان و هدف درمان متفاوت است، بر روی پوست سر اثر می‌گذارند، بازسازی سلولی را تحریک می‌کنند و به ریشه کردن مناسب فولیکول‌های پیوندی و همچنین به رشد آن‌ها کمک می‌کنند.
مزوتراپی گاهی برای رشد مجدد مو در ناحیه کاشته شده پس از کاشت مو نیز استفاده می‌شود، زیرا باعث تقویت و تسریع رشد فولیکول‌های جدید می‌شود. بااین‌حال، می‌توان از آن به‌عنوان یک درمان مستقل بدون کاشت موی قبلی نیز استفاده کرد و از ریزش مو قبل از نیاز به جراحی و کاشت مو جلوگیری نمود.

 

مزایای مزوتراپی برای درمان ریزش مو

در یک مطالعه‌ای که با استفاده از روش های مختلف برای درمان آلوپسی آندروژنتیک در خانم ها اجرا شد تا 54 درصد مزوتراپی و مداخله ماینوکسیدیل در شرایط موردنیاز را که در کوکتل‌های مزوتراپی بسته به نظر متخصص مو استفاده می‌شود، در کاهش ریزش مو اثر بخش بود.
معمولاً در کوکتل‌های مزوتراپی آنچه فولیکول‌های مو نسبت به آن کمبود دارند و همین کمبود منجر به مشکلات مختلف مو بخصوص ریزش مو شده است را به‌صورت موضعی تزریق می‌کنند ولی ماینوکسیدل تنها در شرایط خاص که سایر ترکیبات نتیجه موردنیاز را ایجاد نمی‌کند، استفاده خواهد شد. ماینوکسیدیل، دارویی شیمیایی است که برای تحریک رشد مو تجویز می‌شود و تنها یکی از انواع مواد مورد استفاده برای مزوتراپی است.
سایر مواد شامل انواع مواد معدنی، ویتامین‌ها، سرم‌ها یا عصاره‌های گیاهی هستند؛ بنابراین انجام این روش می‌تواند مزایای بسیار زیادی برای موهای شما داشته باشند و همان‌طورکه قبلاً نیز به آن اشاره کردیم مدت اثر مزوتراپی مو به عوامل گفته‌شده بستگی دارد و عوارض مزوتراپی مو نسبت به سایر روش‌های درمانی بسیار کمتر است.
مزایای عمده مزوتراپی برای کاهش ریزش مو و درمان ریزش مو عبارت‌اند از:

انتقال مستقیم مواد به لایه درم در پوست کف سر
مزوتراپی یا میکرونیدلینگ یک سیستم زایمانی بهبودیافته است که اجازه می‌دهد یک مسیر مستقیم و فیزیکی در عمق لایه درم پوست شما ایجاد شود. در این روش با دقت بیشتر و هدفمند، می‌توان مواد فعال را به‌طور مؤثر به درم رساند و نتایج بهتری برای درمان مشکلات مو به دست آورد.
منجر به تحریک فولیکول های مو خواهد شد.
فولیکول‌های مو در زیر پوست سر قرار دارند و هر فولیکول یک تار مو را رشد میدهد. در هر فولیکول یک غده چربی هست که با ترشح روغن‌های طبیعی تولیدشده در بدن، محیط پوست سر را مرطوب نگه داشته و به‌خوبی تغذیه می‌کند.
مزوتراپی مو به تحریک این فولیکول‌ها با سوزن‌های ریز کمک می‌کند و باعث تحریک فاکتورهای رشد از کراتینوسیت‌ها می‌شود که در تقویت رشد و رشد مجدد مو بسیار مهم هستند.

ایمن، قابل اعتماد و بدون درد
در مقایسه با درمان های تهاجمی سخت و جراحی برای از بین بردن طاسی و نازک شدن مو، مزوتراپی موها یک راه‌حل پیشرفته و جدید و موثر است که تجربه‌ای ایمن و حتی بدون درد را برایتان تضمین می‌کند. البته نمی‌توانیم بگوییم در طول انجام مزوتراپی هیچ دردی وجود نخواهد داشت زیرا به‌هرحال تزریقات پشت سر هم انجام می‌شوند و اگرچه سوزن‌های مورد استفاده بسیار ظریف هستند می‌توانند درد را ایجاد کنند. میزان این درد بسته به آستانه درد بیماران متفاوت است و اگر تحریک‌پذیری پوست زیاد باشد متخصص قبل از انجام این روش از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند تا درد ایجاد نشود. همچنین در برخی از زمان‌ها مانند پریودی خانم‌ها که آستانه درد به‌شدت کاهش پیدا می‌کند توصیه می‌شود که مزوتراپی صورت نگیرد و به تعویق بیفتد.
بااین‌حال، این میزان درد در برابر درد ناشی از روش‌های تهاجمی‌تر مانند کاشت مو بسیار پایین و قابل تحمل است. نکته ایمنی دیگر مزوتراپی مو این است که این کار از طریق سوراخ کنترل شده در پوست انجام می‌شود. همچنین می‌تواند درمانی باشد و هیچ آسیبی به بافت اطراف وارد نمی‌کند؛ بنابراین عوارض مزوتراپی مو نیز نسبت به سایر روش‌های درمانی مو کمتر است.

تقویت ایمنی پوست سر
مزوتراپی در کنار تقویت رشد مجدد موها و جوانسازی فولیکول‌های موهای شما، می‌تواند جوانسازی کلی پوست سر را نیز برایتان فراهم کند. پوست سر اصولا لایه‌های پوستی دارای کراتینوسیت‌ها و فاکتورهای رشد بیشتر است که می‌تواند به رشد موهای پرپشت‌ و ضخیم‌تر روی سر در مقایسه با سایر قسمت‌های بدنتان کمک ‌کند.
سوراخ کردن با سوزن‌های کوچک و ریز روی پوست سر باعث رگ زایی یا ایجاد رگ‌های خونی جدید و واسکولوژنز یعنی ایجاد رگ‌های خونی کاملاً جدید می‌شود که به بهبود جریان خون زیر پوست سر و تقویت و افزایش رشد موها کمک خواهد کرد.

کاهش التهاب پوست سر
برخی از انواع التهاب پوست سر که ممکن است شما نیز تجربه کرده باشید شامل خارش پوست سر ناشی از شوره سر، پسوریازیس یا فولیکولیت است که خارش پوست سر نشان از این است که فولیکول‌های مو به‌شدت آسیب‌دیده و ملتهب شده‌اند. مزوتراپی به‌طور مؤثری خطر التهاب پوست سر را از طریق تقویت درمانی پوست سر کاهش می‌دهد و محیطی سالم برای رشد مو ایجاد می‌کند.
سطوح PH طبیعی را بازیابی می‌کند.
پوست ما ممکن است اغلب دارای کثیفی، آلودگی یا چربی اضافی و حبس شده در فولیکول‌های مو، حتی چسبیده به سر ما باشد که باعث میشود سطح pH نامتعادلی را در پوست ایجاد می‌شود. این عدم تعادل، می‌تواند بر توانایی پوست برای محافظت از بدن و مبارزه با عفونت تأثیر زیادی بگذارد یا منجر به آسیب مو یا پوست سر شود.
درست مانند یک روتین مراقبت روزانه صورت، استفاده از لایه‌برداری منظم برای پوست سر می‌تواند سطح pH آن را بازگرداند و مسیر را برای پوستی لطیف تر و سالم‌تر باز کند. مزوتراپی با ماهیت اجرایی درمانی به این امر کمک می‌کند و یک لایه‌برداری ملایم و مناسب برای پوست سر شما انجام خواهد داد.

ترشح سم لنفاوی
مویرگ‌های لنفاوی ما به انتقال سلول‌های ایمنی به بقیه بدن و همچنین شستشوی مایعات اضافی و سموم جهت دفع آن‌ها از بدن کمک می‌کنند. جالب است بدانید که نتایج یک مطالعه نشان داد که این فرآیند توسط سلول‌های بنیادی فولیکول مو کنترل می‌شود؛ بنابراین از طریق مزوتراپی، سیستم لنفاوی می‌تواند تقویت شود و درنتیجه به ترشح سموم از بدن ما کمک می‌کند. درواقع مزوتراپی می‌تواند نوعی پاکسازی سم‌زدایی برای بدن ایجاد کند که به سلامت کلی ما کمک می‌کند.

درمان مشکلات مویی از هر لحاظ
مزوتراپی یا میکرونیدلینگ می‌تواند در درمان ریزش مو یا مشکلات نازک شدن مو برای مردان و زنان در هر سنی مؤثر باشد. مزوتراپی مو به‌عنوان روشی جایگزین و کم تهاجمی برای جراحی جهت تقویت رشد مجدد موهای سالم و رفع نگرانی‌های مربوط به مو، یک درمان عالی و مقرون‌به‌صرفه است که می‌تواند موهای سالم‌تری را در کوتاه‌ترین زمان به شما بدهد.

روش انجام مزوتراپی مو زمان مدت اثر مزوتراپی مو چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام این روش، پوست باید تمیز و خشک باشد. با وجود اینکه معمولاً این روش ناراحتی خاصی برای بیمار ایجاد نمی‌کند، گاهی اوقات از ژل بی‌حس‌کننده برای بی‌حس کردن ناحیه قبل از شروع تزریق میکرو در ناحیه تحت درمان استفاده می‌شود. این تزریق‌ها بسیار سریع و با فاصله حدود 2 سانتی‌متری بین هر یک انجام می‌شود. البته ممکن است فاصله تزریقات از یک دیگر برحسب شرایط سلامتی و موهای شما و نظر متخصص تغییراتی داشته باشد و الزاماً عددی که ما گفتیم برای همه یکسان نیست.
همچنین در مورد تعداد تزریقات، بسته به شرایط هر بیمار و وضعیت پوست سر و مو تعداد متفاوت است. هر جلسه 15 تا 30 دقیقه طول می‌کشد و معمولاً یک جلسه شامل 30 تا 40 تزریق است. علاوه بر این، بسته به شرایط مختلف مانند شرایط سلامت بیمار، مشکلات موهای بیمار، توانایی پرداخت هزینه، میزان واکنش بدن بیمار به کوکتل‌های تزریق‌شده و غیره تعداد جلسات و فاصله زمانی بین جلسات متفاوت است. بااین‌حال به‌طورمعمول بین 6 تا 10 جلسه درمان موردنیاز است که با فاصله 2 هفته تا 2 ماه ممکن است انجام شود و نتایج بعد از جلسه 3 یا 4 آشکار می‌شود.

 

با مزوتراپی برای ریزش مو چه نتایجی می‌گیریم؟

مزوتراپی مو برای تحریک کردن بافت‌های مو، بازسازی سلول‌های جدید لایه اپیدرم پوست کف سر و فعال کردن گردش خون در زیر پوست این ناحیه بسیار مؤثر است. به‌عنوان یک درمان مکمل در بیمارانی که برای تقویت موهای پیوند شده خود تحت پیوند مو قرار گرفته‌اند نیز بسیار مفید است. بااین‌حال، به‌عنوان درمانی برای جلوگیری از طاسی، نتایج مزوتراپی مو در مراحل اولیه روند درمان ریزش مو مؤثرتر است.
درهرصورت، نباید فراموش کنیم که مزوتراپی طاسی مردانه را درمان نمی‌کند؛ اما بسیار مفید است و پس از عمل کاشت مو توصیه می‌شود، زیرا پوست سر را تغذیه و مرطوب می‌کند، بازسازی سلولی و جریان خون را تحریک می‌کند، فولیکول‌ها را تقویت می‌کند، تعادل هورمونی را بازیابی می‌کند و عفونت‌ها را از بین می‌برد و باعث می‌شود موهای ما سالم‌تر و درخشان‌تر به نظر برسند. به علاوه مدت زمان اثر مزوتراپی مو نسبت به سایر روش‌های تقویت‌کننده و درمانی مو بیشتر است.

 

عوارض مزوتراپی مو چیست؟

ازآنجایی‌که این روش در سطوح لایه درم پوست انجام می‌شود، درصورتی‌که در یک مرکز تخصصی زیبایی مجهز و معتبر مانند مرکز ما و توسط متخصصین ماهر انجام شود تقریباً هیچ عارضه‌ای ندارد. حتی عوارض مزوتراپی مو که طبیعی هستند مانند قرمزی و التهاب اولیه ناشی از تزریق همگی موقتی هستند و هیچ خطری برای سلامتی ما ندارند. در برخی موارد، بعضی از عوارض مزوتراپی مو می‌تواند درد خفیف در ناحیه تزریق‌شده، خارش، التهاب یا سردرد خفیف از چند ساعت تا چند روز بعد از انجام درمان باشد.
برای جلوگیری از این عوارض مزوتراپی مو نیز پزشکان معمولاً استفاده از کرم‌های ضدالتهابی را پس از هر جلسه درمان توصیه می‌کنند. علاوه بر این، بیمار پس از انجام یک جلسه باید از مکان‌های مرطوب مانند سونا یا استخر که تأثیر منفی در روند بهبود پوست سر دارند تا 4 روز خودداری کند. همچنین بسیار توصیه می‌شود که از قرار گرفتن ناحیه تحت درمان در برابر نور مستقیم خورشید و تابش خورشید محافظت شود.

 

آیا مزوتراپی مو برای همه افراد مناسب است؟

هم مردان و هم زنان در شرایطی که با مشکلات مو مانند ریزش، نازکی مو، شکنندگی و کدر شدن موها و غیره مواجه می‌شوند می‌توانند تحت این درمان قرار گیرند. بااین‌حال برای افراد زیر انجام مزوتراپی مو ممنوع است:

• برای زنان باردار
• مادران شیرده
• افراد زیر سن قانونی
• افرادی که تحت درمان‌های شیمی‌درمانی هستند
• کسانی که از دیابت، بیماری‌های قلبی یا نارسایی کلیه یا کبد رنج می‌برند.

 

آیا می‌توان بعد از مزوتراپی ورزش کرد؟

وان آب گرم، جکوزی، ماساژ و سونا تا حداقل 48 ساعت بعد از درمان توصیه نمی‌گردد. پیاده‌روی روزانه 20 تا 30 دقیقه در طول دوره درمان به افزایش تأثیر مزوتراپی کمک می‌کند؛ اما به‌طورکلی تا 48 ساعت پس از تزریق از هرگونه ورزش شدید (هر چیزی که باعث تعریق یا افزایش ضربان قلب شما شود) خودداری کنید.

 

هر چند وقت یک‌بار می‌توان مزوتراپی کرد و مدت اثر مزوتراپی مو چقدر است؟

احتمالاً برای رسیدن به نتایج مورد نظر هر زیباجویی به چندین جلسه مزوتراپی طبق نظر متخصص خود نیاز خواهد داشت. باید انتظار داشته باشید که بین 3 تا 15 بار برای انجام آن به پزشک مراجعه کنید. در ابتدا، هر 10 تا 14 روز یک‌بار تزریق انجام می‌شود. اگر پوست شما شروع به بهبود کرد، درمان‌ها به هر دو هفته یک‌بار یا یک‌بار در ماه کاهش پیدا می‌کنند.

 

اقدامات مراقبتی لازم بعد از مزوتراپی مو

در پایان عمل، زخم‌های کوچکی ناشی از تزریق‌ها باقی می‌ماند و مدتی طول می‌کشد تا این زخم‌ها بهبود یابد. در این شرایط موهای خود را به‌خصوص با شامپو نشویید. موهایتان را برای مدتی (3-4 روز) نشویید. آب و شامپوی مورد استفاده می‌توانند بر نتیجه عمل تأثیر منفی بگذارند و روند بهبودی را کند نمایند. همچنین بهتر است نکات زیر را برای گرفتن نتایج بهتر در نظر داشته باشید:

• از قرار گرفتن مستقیم در معرض نور خورشید برای مدتی (2 تا 3 روز) خودداری کنید.
• در 10 ساعت اول پس از انجام عمل مزوتراپی نباید دوش بگیرید یا شنا کنید. همچنین از ایجاد تعریق جلوگیری کرده و مناطق تزریق باید به‌خوبی خشک شوند.
• حداقل به مدت ۷ روز به سونا یا استخر نروید.
• تا زمان بهبودی کامل، روی نواحی تزریق‌شده را ماساژ ندهید.
• تا جای ممکن الکل مصرف نکنید؛ زیرا مصرف الکل اتساع عروق را تحریک می‌کند و نتایج مزوتراپی را کاهش می‌دهد.

سخن آخر

همان‌طورکه گفتیم مدت اثر مزوتراپی مو اگرچه دائمی نیست ولی یکی از بهترین روش‌های درمانی با طول مدت زیاد است. اگر شما مراقبت‌های لازم از مو را بعد از انجام دوره کامل درمانی مزوتراپی شامل ورزش، تغذیه مناسب، کاهش استرس و غیره داشته باشید مدت زمان اثر مزوتراپی مو بیشتر هم می‌شود. از طرفی این مدت زمان به تجربه پزشک و مواد مورد استفاده و همچنین واکنش بدن شما نیز بستگی دارد. به‌هرحال با انجام چند دوره آن در صورت تشخیص پزشک و مراقبت‌های لازم می‌توانید نتایج ماندگارتری داشته باشید.
همچنین می‌توانید برای انجام مزوتراپی به بهترین شکل و اینکه مشخص کنید اصلاً این روش برای شما مناسب است یا خیر به مرکز تخصصی معتبر و مجهز ما مراجعه کنید و از متخصصین باتجربه ما مشورت بگیرید. برای گرفتن نوبت مشاوره می‌توانید از شماره تلفن‌های موجود در بخش تماس با ما استفاده کنید.