جراحی‌های زیبایی صورت برای تغییر شکل ساختارهای سر و گردن – معمولاً بینی، گوش‌ها، چانه، استخوان گونه و خط گردن انجام می‌شود. هم آقایان و هم خانم‌ها به دنبال جراحی زیبایی هستند تا در ظاهر خود احساس جذابیت و اعتمادبه‌نفس بیشتری داشته باشند. برای انجام عمل‌های زیبایی مانند هر نوع جراحی، باید به یک جراح متخصص و باتجربه مراجعه کنید تا ضمن دستیابی به نتایج مطلوب، دچار عوارض ناگوار و غیرقابل‌جبران نشوید. در ادامه این مقاله به معرفی رایج‌ترین انواع جراحی‌های زیبایی که توسط دکتر زیبایی صورت انجام می‌شود، می‌پردازیم.

Facial-beauty-doctor

مهم‌ترین جراحی‌هایی که توسط دکتر زیبایی صورت انجام می‌شود.

در عمل‌های زیبایی از تکنیک‌ها و روش‌های مختلفی از جمله لیفت صورت، جراحی پلک، کانتورینگ بدن، درم ابریژن، لایه‌برداری با لیزر، کاشت و لیپوساکشن استفاده می‌شود. همچنین ممکن است از تزریق سم بوتولینوم (Botox® یا Dysport®) یا فیلرهای بافت نرم (پوستی) مانند کلاژن یا چربی استفاده شود. برخی از رایج‌ترین جراحی‌هایی که یک دکتر زیبایی صورت انجام می‌دهد، شامل:

لایه‌برداری شیمیایی: لایه‌برداری شیمیایی، لایه‌های سطحی پوست را از بین می‌برد. یک محلول روی صورت مالیده می‌شود، سپس ممکن است بدون پوشش باقی بماند یا با لوسیون یا نوار پوشیده شود. مواد شیمیایی، پوست را می‌سوزانند و روند بهبودی باعث ایجاد پوست جدید می‌شود. سوختگی عمیق، بیشترین چین‌وچروک‌ها را از بین می‌برد، اما خطر عوارضی مانند جای زخم و عفونت را نیز افزایش می‌دهد.

درم ابریژن: دستگاهی شبیه به سنباده برقی که تحت بیهوشی موضعی یا عمومی روی صورت اعمال می‌شود. سطح ناهموار پد که به‌سرعت در حال چرخش است روی سطح پوست ساییده می‌شود. روند بهبودی باعث رشد جدید می‌شود. به گفته دکتر زیبایی صورت، درم ابریژن عمیق‌ترین چین‌وچروک‌ها را از بین می‌برد، اما خطر عوارضی مانند جای زخم و عفونت را نیز افزایش می‌دهد.

کاهش چین‌وچروک: چین‌وچروک‌ها را می‌توان با استفاده از اصطکاک کاهش داد یا آنها را با انواع فناوری‌ها، محو کرد. یکی از این روش‌ها، لایه‌برداری پوست با لیزر است که در آن، دکتر زیبایی صورت از پرتو لیزر برای سوزاندن پوست استفاده می‌کند.

فیلرهای تزریقی را می‌توان در دوزهای کم برای فلج کردن عضلات زیرین مسئول ایجاد چین‌وچروک پوست استفاده کرد. این می‌تواند یک درمان موقت ایمن و مؤثر برای خطوط و چین‌وچروک‌های صورت باشد.
تزریق چربی یا کلاژن می‌تواند در امتداد چین‌وچروک‌ها انجام شود تا آنها را صاف کند. گاهی اوقات برای درمان خطوط اخم بین ابروها استفاده می‌شود.

اصلاح اسکار: آسیب پوستی که چندین لایه پوست را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، چه به دلیل ضربه، جراحی، سوختگی، آکنه یا سایر شرایط باشد، می‌تواند منجر به زخم شود که هم ظاهر و هم عملکرد را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. هنگامی که یک اسکار تشکیل می‌شود، دائمی است، اما درمان ماهرانه اسکار توسط دکتر زیبایی صورت می‌تواند تحرک صورت را بازگرداند و ظاهر اسکار را کمتر آشکار کند.
برای اسکارهای انقباضی، جراحی به‌طورکلی شامل برداشتن کامل بافت اسکار است. سپس جراح یک فلپ از پوست سالم و بدون اسکار مجاور را بلند می‌کند و آن را حرکت می‌دهد تا یک خط برش جدید ایجاد شود.
در جایی که فلپ امکان‌پذیر نباشد، جراح یا دکتر زیبایی صورت ممکن است پیوند پوست را انتخاب کند. پیوند شامل جداکردن کامل بخشی از بافت پوست از یک ناحیه و اتصال آن به ناحیه دیگر، با استفاده از تکنیک‌های تخصصی برای تشویق رگ‌های خونی جدید و ایجاد بافت نرم است.

جراحی پلک (بلفاروپلاستی): بلفاروپلاستی نوعی جراحی است که چین . چروک اطراف چشم را از بین می‌برد و ظاهر پلک‌ها را بهتر میکند. دکتر زیبایی صورت ابا این متد ز طریق می‌تواند بخش هایی از پوست اضافی پلک بالا و پایین، چروک‌های زیر چشم و رسوبات چربی که به‌صورت پف‌کرده در پلک‌ها شکل میگیرد را درمان کند.

در جراحی پلک فوقانی:

 1.  جراح یک برش در سراسر خط پلک ایجاد می‌کند.
 2.  پوست یا چربی اضافی را از بین می‌برد.
 3. برش را می‌بندد.

بلفاروپلاستی فوقانی حدود ۱ ساعت طول می‌کشد و جراحی پلک تحتانی تا ۲ ساعت طول می‌کشد. در همان روز اکثر بیماران به خانه می‌روند. به گفته دکتر زیبایی صورت، زمان نقاهت برای جراحی پلک پایین کمی بیشتر است و چشم‌ها برای چند هفته کبود و متورم می‌شوند. عوارض جانبی شامل تاری دید، تولید بیش از حد اشک و تغییر شکل چشم‌ها (معمولاً فقط موقتی) است.

جراحی گوش خارجی (اتوپلاستی): گوش‌هایی که از سر بیرون می‌آیند را می‌توان در هر زمان پس از پنج یا شش‌سالگی، تغییر حالت داد. اتوپلاستی نوعی جراحی زیبایی است که جهت تفییر سایز و شکل گوش‌ها یا سنجاق کردن آنها به عقب توسط دکتر زیبایی صورت انجام می‌شود.
به عقب زدن گوش به‌عنوان otoplasty یا pinnaplasty شناخته می‌شود. معمولاً روی کودکان و نوجوانان جوان انجام می‌شود، اگرچه بزرگسالان نیز می‌توانند آن را انجام دهند.
جراحی سنجاق گوش برای کودکان کمتر از ۵ سال مناسب نیست؛ زیرا گوش‌های آنها هنوز درحال ‌رشد و تکامل است. در سنین بسیار پایین غضروف گوش برای نگه‌داشتن بخیه‌ها خیلی نرم است.
آنچه در طول جراحی اصلاح گوش اتفاق می‌افتد، بستگی به نوع جراحی شما دارد.
اتوپلاستی در یک کودک بزرگ‌تر یا بزرگسال می‌تواند تحت بی‌حسی موضعی توسط جراح پلاستیک یا جراح گوش، حلق و بینی انجام شود. معمولاً شامل موارد زیر است:

برای نمایان شدن غضروف گوش، یک برش کوچک در پشت ‌گوش ایجاد کنید.
قطعات کوچک غضروف را در صورت لزوم بردارید.
گذاشتن بخیه در پشت‌ گوش برای تغییر شکل یا قراردادن آن در نزدیکی سر

اتوپلاستی معمولاً ۱ تا ۲ ساعت طول می‌کشد. اگر دکتر زیبایی صورت، از بی‌حسی موضعی استفاده کند، می‌توانید همان روز به خانه بروید. ممکن است برای کمک به بهبودی گوش‌ها در موقعیت جدید و محافظت از آنها در برابر عفونت، پزشک، دور سر شما را باندپیچی کند. به‌طورکلی، جراحی اصلاح گوش بی‌خطر است و اکثر افراد از نتایج آن راضی هستند. بااین‌حال خطراتی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

جراحی بینی (رینوپلاستی): رینوپلاستی که معمولاً از آن به‌عنوان “عمل بینی” یاد می‌شود، یکی از رایج‌ترین انواع جراحی پلاستیک است که یک دکتر زیبایی صورت انجام می‌دهد. شکل بینی را اصلاح می‌کند و هم برای اهداف زیبایی و هم برای اهداف پزشکی قابل انجام است. دلایل زیبایی:

درصورتی‌که جراحی زیبایی بینی ساده باشد، یک بی‌حس‌کننده موضعی به بینی تزریق می‌شود تا صورت را بی حس کند. اما اگر طبق تشخیص دکتر زیبایی صورت، جراحی پیچیدگی بیشتری داشته باشد، نیاز به بیهوشی عمومی دارد. این روش معمولاً ۱٫۵ تا ۳ ساعت طول می‌کشد. ممکن است یک روش باز یا بسته باشد.
در جراحی بینی باز، جراح، کلوملا (نوار باریکی از بافت که سوراخ‌های بینی را جدا می‌کند) را برش می‌دهد. ازآنجایی‌که امکان دسترسی و دید بهتر ساختارهای بینی را فراهم می‌کند، گزینه بهتری برای افرادی است که نیاز به بازسازی قابل‌توجهی دارند.
ممکن است تورم و کبودی سه یا چهار ماه طول بکشد تا به طور کامل فروکش کند. بعضی عوارضی مانند خونریزی یا عفونت کمتر گزارش شده اند.

پروتز چانه: چانه از جمله بخش هایی است که تأثیر زیادی در تعادل و زیبایی چهره دارد. پروتز چانه یک متد جدید و درعین‌حال انتخابی خوب برای ایجاد تناسب بین چانه و بقیه اجزای صورت به‌خصوص بینی است. علاوه بر این، چانه شما را جذاب و دلخواه‌ نشان می‌دهد.
پروتزهای چانه اغلب از سیلیکون سخت ساخته می‌شوند و در اشکال و اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند. بسته به قصد شما از پروتز چانه، آنها می‌توانند چانه شما را پهن کنند تا صورت شما مردانه‌تر شود، یا آن را نازک‌تر کنند تا زنانه‌تر به نظر برسد.
تعویض پروتز چانه نوعی ژنیوپلاستی است که جراح یا دکتر زیبایی صورت با استئوتومی و برداشتن استخوان چانه و فیکس کردن توسط پیچ و پلاک انجام می‌دهد. این جراحی نتایج بسیار خوبی دارد و علاوه بر فشار دادن چانه به سمت بالا، امکان افزایش طول چانه و حتی کوچک کردن آن وجود دارد.
به گفته دکتر زیبایی صورت، برای کسانی که چانه پشتی دارند، پروتز چانه می‌تواند چانه را به جلو هل دهد. در مواردی هم که چانه، تقارن خود را ازدست‌داده یا به دلایل مختلف معیوب شده است، پروتز چانه راه‌حل مناسبی است.
کاشت ایمپلنت قفسه سینه با بی‌حسی موضعی و در شرایط استریل انجام می‌شود. تورم و کبودی چانه بعد از عمل طبیعی است و در عرض ۱ تا ۲ هفته بهبود می‌یابد. اثر پروتز دائمی است و در طول زمان تغییر نمی‌کند.

پروتز گونه: شکل و ساختار استخوان گونه در ظاهر و زیبایی فرد نقش اساسی دارد. با افزایش سن، بافت گونه‌ها تغییر شکل می‌دهد. استفاده از پروتز مصنوعی به جوان‌سازی صورت شما کمک می‌کند و درعین‌حال زوایا و شکل صورت را برای حفظ تعادل و برجستگی صورت بهبود می‌بخشد.
دکتر زیبایی صورت پروتز گونه را برای موارد زیر توصیه می‌کند:

افرادی که استخوان گونه، صورتشان را صاف نشان داده است، پروتزهای گونه می‌توانند تناسب و انحنای صورت را افزایش دهند.
برای کسانی که گونه‌هایشان برجستگی کافی ندارند، پروتز گونه‌ها می‌تواند ساختار گونه را تغییر دهد.
اگر گونه به دلایل مختلف از تقارن خارج شده باشد یا آسیب جدی به استخوان گونه وارد کرده باشد، پروتز مصنوعی گزینه خوبی است.

بهترین دکتر پوست تهران جراحی پروتز گونه را با بی‌حسی موضعی و در شرایط استریل انجام می‌دهد. بسته به نحوه قراردادن پروتز، هیچ جای زخمی روی صورت شما باقی نمی‌ماند. تورم و کبودی تا یک هفته پس از جراحی طبیعی است. بعد از آن، نتیجه نهایی ‌مشاهده می‌شود.

لیفت صورت (ملوپلاستی): لیفت صورت (همچنین به‌عنوان ریتیدکتومی شناخته می‌شود) هر عمل جراحی است که علائم پیری در صورت یا گردن را با تغییر موقعیت یا برداشتن پوست، چربی و عضله بهبود می‌بخشد.
جراحی لیفت صورت عمدتاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود.
این جراحی ۲ تا ۳ ساعت طول می‌کشد. اکثر بیماران در حدود ده روز به سرکار بازمی‌گردند و فعالیت‌های معمول خود را انجام می‌دهند. صورت برای چند هفته کبود و متورم خواهد بود. بی‌حسی یا احساس سفتی ناراحت‌کننده از واکنش‌های رایج هستند و ممکن است تا ماه‌ها پس از جراحی ادامه داشته باشند.
انواع مختلف جراحی لیفت که دکتر زیبایی صورت انجام می‌دهد عبارت‌اند از: لیفت صورت سنتی، لیفت صورت SMAS، لیفت صورت عمیق، لیفت صورت میانی، مینی لیفت صورت و لیفت (پوست) صورت.

انواع تکنیک‌های مورد استفاده بهترین دکتر برای لیفت صورت

جراحی لیفت صورت با روش‌های مختلفی در برش انجام می‌شود. برش‌های این جراحی به تکنیک‌هایی که یک پزشک به‌عنوان بهترین دکتر برای لیفت صورت استفاده می‌کند و ترجیحات بیمار بستگی دارد. گزینه‌ها عبارت‌اند از:

یک برش سنتی لیفت صورت از شقیقه‌های شما در خط مو شروع می‌شود و به سمت پایین تا اطراف جلوی گوش‌ها ادامه می‌یابد. در پشت گوش و در قسمت تحتانی پوست سر به پایان می‌رسد. ممکن است بهترین دکتر برای لیفت صورت، برشی زیر چانه ایجاد کند تا ظاهر گردن شما بهتر شود.
معمولاً مدت لیفت صورت ۳ تا ۶ ساعت است. اما اگر سایر روش‌های زیبایی هم‌زمان انجام شوند، ممکن است بیشتر طول بکشد.

مهم‌ترین نکاتی که به توصیه دکتر زیبایی صورت باید قبل از جراحی در نظر گرفت.

جراحی زیبایی، ظاهر شما را با تغییر شکل قسمت‌هایی از بدن که به طور طبیعی عمل می‌کنند، اما آن‌طور که می‌خواهید به نظر نمی‌رسند، اصلاح می‌کند. به توصیه دکتر زیبایی صورت ضروری است قبل از اقدام به جراحی زیبایی، موارد زیر را در نظر بگیرید:

انتظارات شما: پیشرفت را در نظر بگیرید نه کمال. اگر انتظار دارید که جراحی زیبایی شما را به یک ستاره سینما تبدیل کند، مطمئناً ناامید خواهید شد. برای نجات یک رابطه، ارتقاء یا بهبود زندگی اجتماعی خود، روی جراحی حساب نکنید.

هزینه: جراحی زیبایی تحت پوشش اکثر طرح‌های بیمه سلامت قرار نمی‌گیرد. هزینه، بسته به روش متفاوت و متغیر است. همچنین، هزینه مراقبت‌های بعدی یا روش‌های اصلاحی اضافی را در نظر بگیرید.

خطرات: نارضایتی پس از هر نوع جراحی زیبایی امکان‌پذیر است. عوارض جراحی نیز – از جمله خونریزی بیش از حد یا عفونت در محل جراحی، ممکن اتفاق بیافتد؛ بنابراین باید قبل از عمل با جراح یا دکتر زیبایی صورت درباره عوارض احتمالی و مراقبت‌های لازم برای کاهش این عوارض صحبت کنید.

بهبود: پس از جراحی زیبایی، ممکن است روزها، هفته‌ها یا حتی ماه‌ها برای بهبودی نیاز داشته باشید. اثرات فیزیکی که ممکن است بخشی از بهبودی شما باشد و همچنین اینکه چگونه جراحی ممکن است بر جنبه‌های زندگی شخصی و حرفه‌ای شما تأثیر بگذارد را درک کنید.
همچنین، اگر سیگار می‌کشید، به توصیة دکتر زیبایی صورت احتمالاً باید یک ماه قبل از جراحی و در دوران نقاهت سیگار را ترک کنید تا خطر عوارض به حداقل برسد.

شایع‌ترین عوارض عمل‌های زیبایی که جراح پلاستیک تهران بیان می‌کند.

عوارض احتمالی هریک از روش‌های جراحی زیبایی صورت عبارت‌اند از:

تفاوت بین جراحی پلاستیک و جراحی زیبایی از نظر دکتر زیبایی صورت

اکثر مردم فکر می‌کنند که جراحی پلاستیک همان جراحی‌های زیبایی است که هنرمندان سینما انجام می‌دهند. اگرچه آنها تخصص‌های نزدیک به هم هستند، اما از نظر فنی، تفاوت زیادی بین جراحی پلاستیک و جراحی زیبایی وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

جراحی زیبایی:

هدف جراح زیبایی، بهبود زیبایی ظاهری بیمار است و ازاین‌رو، رویه‌ها، اصول و تکنیک‌های مورداستفاده کاملاً بر روی این نتیجه تمرکز می‌کنند. هدف یک دکتر زیبایی صورت، بهبود تناسب، جذابیت زیبایی‌شناختی و تقارن بخشی از صورت است که روی آن، جراحی انجام می‌شود. جراحی زیبایی در تمام نواحی بدن از جمله سر و گردن انجام می‌شود. این یک انتخاب داوطلبانه توسط بیمار برای انجام جراحی زیبایی است.
جراحان پلاستیک و همچنین پزشکان رشته‌های مختلف پزشکی می‌توانند جراحی زیبایی انجام دهند. بسته به تخصص، یک دکتر زیبایی صورت باید درک پزشکی جامعی از حوزه‌های آناتومیکی مانند ماهیچه‌ها، بافت‌ها، پوست و شریان‌ها/وریدها نیز داشته باشد.
روش‌های جراحی زیبایی عبارت‌اند از:

جراحی پلاستیک

تمرکز اصلی جراحی پلاستیک، تنظیم درست عیوب به‌منظور بازسازی ظاهری طبیعی و بازگرداندن عملکرد طبیعی بخشی از بدن است که تحت عمل جراحی قرار گرفته است.

برخی از روش‌های جراحی پلاستیک:

مهم‌ترین مزایای مراجعه به دکتر زیبایی صورت

روش‌های زیبایی جوان‌سازی صورت در حال تبدیل‌شدن به یک گزینه محبوب برای افرادی است که به دلیل عواقب طبیعی پیری از ظاهر خود ناراضی هستند. بعضی از ویژگی های مراجعه به دکتر زیبایی صورت و انجام جراحی‌های زیبایی عبارت‌اند از:

۵ ویژگی که برای پیداکردن بهترین جراح صورت در تهران باید درنظر بگیرید.

 1. داشتن تخصص و تجربه کافی: بسیاری از جراحان در برخی زمینه‌ها نسبت به سایر زمینه‌ها متخصص هستند، و بحث در مورد آن می‌تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری در انتخاب یک پزشک خاص برای انجام جراحی خود داشته باشید. با داشتن مجوز پزشکی و مدرک معتبر می‌توانید خیالتان راحت باشد و بدانید که جراح می‌داند چه‌کار می‌کند.
  در هر روش پزشکی، شفافیت کلید ایجاد احساس راحتی بیشتر است؛ بنابراین، هنگام ملاقات با یک دکتر زیبایی صورت، همیشه در مورد تجربه آنها بپرسید. یک متخصص باتجربه همیشه خوشحال خواهد شد که تمام پاسخ‌هایی را که برای آرامش خاطر شما نیاز است، به شما بدهد!
  توصیفات و عکس‌های قبل و بعد از جراحی بیماران گذشته، راهی عالی برای بررسی عملکرد یک جراح و پیداکردن بهترین جراح صورت در تهران است.
 2. محیط بهداشتی و ایمن: پزشک شما باید بتواند در طول کل فرایند جراحی پلاستیک، محیطی تمیز و ایمن را برای شما فراهم کند. از مشاوره در مطب تمیز و ضدعفونی شده تا انجام عمل جراحی در یک مرکز جراحی معتبر. تمیزی و ایمنی همیشه باید به‌عنوان یکی از اولویت‌های جراح یا دکتر زیبایی صورت ظاهر شود.
 3. تیم حرفه‌ای و متخصص: بهترین جراح صورت در تهران باید دارای تیمی از متخصصان صبور و حرفه‌ای باشد که بهترین خدمات ممکن را به شما ارائه می‌دهد.
  از پاسخ‌دادن به همه سؤالات شما تا رسیدگی به نگرانی‌های شما، در حوزة وظایف تیم پزشکی است؛ بنابراین، یک جراح خوب همیشه دارای یک تیم متخصص و کاربلد است که تلاش می‌کنند تا شما احساس راحتی کنید، شنیده شوید، درک کنید و بهترین مراقبت‌ها را دریافت کنید.
 4. بیان صریح و صادق: یک دکتر زیبایی صورت، صراحتاً کار می‌کند و همیشه سعی می‌کند از ایجاد انتظارات غیرواقعی که منجر به احساس نارضایتی بیماران می‌شود، اجتناب کند.
  بهترین جراح صورت در تهران پزشکی است که همیشه آنچه را که می‌خواهید بشنوید به شما نمی‌گوید، و این اشکالی ندارد! وظیفه آنها این است که آنچه را که باید بشنوید به شما بگویند تا بتوانید بهترین مراقبت‌های پزشکی و نتایج ممکن را دریافت کنید.
  همان‌طور که شما باید همیشه با پزشکان خود صادق باشید تا بهترین مراقبت ممکن را دریافت کنید، پزشکان شما نیز مسئولیت دارند که کاملاً با شما صادق باشند.
 5. کسب مهارت‌ها و تکنیک‌های جدید: رشته پزشکی دائماً در حال تغییر، تکامل و بهبود است؛ بنابراین، شما باید برای پیداکردن بهترین جراح صورت در تهران، به دنبال جراحی باشید که همیشه با جدیدترین و نوآورانه‌ترین تکنیک‌ها به‌روز باشد.
  به‌هرحال، نوآوری‌های پزشکی، روش‌ها را دقیق‌تر و کارآمدتر می‌کند. از نتایج بهتر در جراحی گرفته تا جای زخم کمتر، کار با یک جراح یا دکتر زیبایی صورت که آخرین تکنیک‌ها را می‌داند، می‌تواند نتایج بهتری برای شما به ارمغان بیاورد.

سخن پایانی

عمل‌های زیبایی می‌توانند ظاهر فرد را به طور کامل تغییر دهند یا تغییراتی در مقیاس کوچک ایجاد کنند. آنها نه‌تنها می‌توانند بر ظاهر فیزیکی افراد تأثیر بگذارند، بلکه می‌توانند باعث افزایش اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس آنها نیز شوند. این جراحی‌ها نیاز به‌ دقت، تمرکز و تجربه بالای پزشک متخصص دارند؛ بنابراین برای اجتناب از نتایج نامطلوب یا عوارض ناخواسته، ضروری است که به یک دکتر زیبایی صورت حرفه‌ای و باتجربه مراجعه کنید. متخصصان زیبایی مجموعه ما با سال‌ها تجربه موفق در این زمینه می‌توانند بهترین نتایج را با ایمنی بالا برای شما رقم بزنند.