درمان‌های خانگی اکثرا برای رفع جوش و جای جوش موثر بوده‌اند و به‌جای استفاده از روش‌های شیمیایی برای درمان جای آکنه که احتمالا حساسیت‌های پوستی ایجاد کنند، می‌توانید از درمان خانگی بهره ببرید. اما درمان خانگی جای جوش روی باسنم با بهترین دکتر برای درمان جای جوش به چه شکل انجام می‌شود؟ جوش‌ها به هر طریقی و در هر بخش از بدن که ایجاد شده باشند با راه‌های درمانی امروزه برطرف می‌شوند و جای نگرانی از این بابت وجود ندارد، مسئله‌ای که وجود دارد جای برخی از جوش‌هاست که جلوه بدی دارند و ممکن است حتی با این‌که در ناحیه باسن ایجاد شده‌اند، باعث ناراحتی افراد شوند.


Home-remedies-pimples-my-buttocks

آنچه در این مقاله می خوانید :

آیا درمان خانگی جای جوش روی باسنم تاثیری در رفع آن دارد؟

برخی از افراد این تصور را دارند که درمان‌های خانگی برای جای آکنه تاثیر زیادی ندارند و یا روند درمان آن‌ها را طولانی خواهند کرد. اگر از ما سوال کنید درمان خانگی جای جوش روی باسنم با روش خانگی چه مزیتی می‌تواند داشته باشد، قطعا پاسخ خواهیم داد برای این‌کار کمترین هزینه را صرف می‌کنید و همین‌طور از عوارضی که سایر روش‌های درمانی برای برطرف کردن جای آکنه دارند را تجربه نخواهید کرد.
در مورد این‌که آیا روش‌های خانگی تاثیری بر روی جای آکنه می‌گذارند یا نه می‌توان به‌طور مفصّل بحث کرد، اما اگر بخواهیم به‌طور خلاصه برایتان عنوان کنیم، آن دسته از جوش‌هایی که اسکار آن‌ها عمیق نیست به سادگی و با روش‌های درمانی خانگی برطرف خواهند شد، اما اگر عمق جای آکنه زیاد باشد شاید نتوان به طور دقیق و کامل و با استفاده از راه‌های درمانی خانگی اقوام به رفع آن کرد و بهتر است سایر روش‌های درمانی در این زمینه پیش گرفته شود.
ترکیباتی که برخی از داروها و محصولات گیاهی دارند منافذ و اسکار جوش را پوشش می‌دهند و اگر به طور مکرر از آن‌ها استفاده کرد، سیاهی‌ها، نواحی قرمز و حتی دارای فرورفتگی درمان خواهند شد به شرطی که بهترین محصولات خانگی و گیاهی برای درمان جای آکنه انتخاب شده باشد.
در یک نتیجه کلی در می‌یابیم که موضوع رفع جای آکنه از طریق راه‌های درمانی خانگی و گیاهی اهمیت بسیار زیادی دارد و کاملا موثر است و امروزه به این مسئله کمتر پرداخته شده است. در این بخش از مطالب شما به طور جامع با راه‌های خانگی رفع جای آکنه روی نشیمنگاه آشنا می‌شوید.

 

جای چه جوش‌هایی بر روی باسن باقی می‌ماند؟

قبل از این‌که بخواهیم به موضوع اصلی یعنی همان درمان خانگی جای جوش روی باسنم بپردازیم، بهتر است با انواع جوش‌هایی که ممکن است جای برخی از آن‌ها بر روی نشیمنگاه بماند آشنا شوید. البته لازم به ذکر است نه فقط جای جوش بلکه در مواقعی جای کیست‌ها و یا زگیل‌ها نیز ممکن است بر روی نشیمنگاه باقی بماند که برای برطرف سازی آن باید چاره‌ای اندیشید و شما هم با روش‌های خانگی و هم مصرف دارو و برخی پمادها می‌توانید جای آن‌ها را از روی نشیمنگاه محو کنید.
جوش‌هایی که به صورت عمقی بر روی پوست ایجاد شده‌اند بیشتر از سایرین جای آن‌ها بر روی پوست باقی می‌ماند. جوش‌های عفونی، باکتریایی، قارچی و یا ویروسی همگی می‌توانند بعد از خوب شدن به شکل سیاه رنگ و یا فرورفته بر روی نشیمنگاه و یا حتی نواحی تناسلی باقی بمانند که از نمونه‌های رایج آن می‌توان به مواردی اشاره کرد که در ادامه به آن اشاره می‌شود.
جوش‌های سرسفید، جوش‌های سرسیاه، جوش‌های چرکی، کیست‌ها، پاپول‌ها، ندول‌ها و گره‌ها، زگیل‌ها، آبله مرغان و مواردی از این قبیل از جمله جوش‌ و یا بیماری‌هایی هستند که معمولا جای آن بر روی پوست مخصوصاً پوست باسن باقی می‌ماند و ممکن است ظاهر بدی در این ناحیه ایجاد کند مخصوصاً این‌که جای جوش تنها به یک جوش محدود نشود و ما مجموعه‌ای از اسکارها را در بخش باسن مشاهده کنیم.
ما در این‌جا درمان‌های خانگی اسکار جوش بر روی نشیمنگاه را برایتان عنوان خواهیم کرد و به جز آن‌ شما با موارد مهمی همچون کرم برای جای آکنه روی باسنم، علت جوش روی باسنم، درمان جوش در ناحیه نشیمنگاه و اقدامات لازم برای جلوگیری از باقی ماندن هرگونه جای آکنه روی نشیمنگاه آشنا می‌شوید و از این طریق می‌توانید به سادگی آن‌ها را برطرف کنید.

 

علت جوش روی باسنم چیست؟

برخی از افراد این سوال در ذهنشان شکل گرفته که علت جوش روی باسنم چیست؟ تجمع و عفونت باکتری‌ها یکی از دلایل اصلی بروز جوش بر روی نشیمنگاه است که معمولا در سنین نوجوانی و جوانی در زنان و مردان رخ می‌دهد.
البته به جز این، رعایت نکردن نکات بهداشتی در ناحیه باسن نیز می‌تواند از دلایل ایجاد جوش در این ناحیه باشد. برخی از جوش‌هایی که در ناحیه تناسلی و یا باسن مشاهده می‌شوند به‌خاطر بیماری‌های خود ایمنی ایجاد شده‌اند و به مرور برطرف خواهند شد.
مورد دیگری که از عاملان اصلی جوش روی نشیمنگاه است، فولیکولیت مو در این ناحیه است. زمانی که فولیکولیت مو به هر علتی در بخش باسن تحریک شده باشد، به صورت برجسته نمایان خواهند شد که هم دردناک هستند و هم ایجاد خارش می‌کنند. وجود التهاب در موهای باسن از موارد شایعی است که باعث بروز جوش در این قسمت می‌شود، اما تنها دلیل برای بروز جوش باسن نیست و موارد دیگری نیز در بروز جوش در باسن نقش دارند.
اگر برای شما نیز این سوال به‌وجود آمده که علت جوش روی باسنم چیست؟ باید بگوییم مواردی همچون عرق کردن بدن، پوشیدن لباس‌های تنگ، استفاده از لباس‌های زیر از جنس مواد پلاستیکی و یا پلی‌استر، قرار گرفتن به طور طولانی مدت در آب گرم، بروز عفونت یا ویروس، وجود چند نمونه باکتری در باسن که شامل سودوموناس، استافیلوکوک، استرپتوکوک، یا اورئوس است، مسدود شدن منافذ پوست، بیماری‌های خود ایمنی، آلوده شدن پوست باسن و یا بیماری کراتوزپیلاریس همگی از عاملان بروز جوش در باسن هستند.

 

درمان خانگی جای جوش روی باسنم با چندین روش

موضوع اصلی ما در این مطلب درمان خانگی جای جوش روی باسنم بود و حالا شما می‌توانید با مطالعه این بخش از مطلب، روش‌های ساده خانگی که جزو راه‌های بی‌عرضه و همچنین کم‌هزینه هستند را برای برطرف کردن جای آکنه استفاده کنید.
روش‌های خانگی شامل استفاده از روغن‌های گیاهی، برخی کرم‌ها، میوه‌ها و مواردی از این قبیل است و ما سعی کردیم محصولاتی را برایتان ذکر کنیم که علاوه بر تاثیر بالایی که در برطرف کردن جای آکنه روی نشیمنگاه دارند، دسترسی به آن‌ها ساده است.
روغن نارگیل: این روغن می‌تواند جزو برترین مرطوب‌کننده‌ها پوستی باشد اما خاصیت آن تنها محدود به این گزینه نیست. المه‌های تیره رنگی که بر روی نشیمنگاه دیده می‌شوند و تماماً از جای جوش‌های قبلی باقی مانده‌اند توسط روغن زیتون از بین خواهند رفت. نحوه استفاده از روغن زیتون برای جای آکنه باشن بدین صورت است که شما ابتدا باید مقداری از روغن طبیعی زیتون را بر روی جوش بریزید و ناحیه اسکار جوش را ماساژ دهید. بهتر است این کار را در هنگام شب و مرتباً انجام دهید تا جای آکنه روی نشیمنگاه کم کم از بین برود.

روغن زیتون: ترکیباتی که در روغن زیتون وجود دارد برای پوست بسیار مفید است و باعث نرمی و سلامتی آن می‌شود. از روغن زیتون به عنوان یک لایه‌برداری طبیعی همیشه استفاده می‌شده و به همین خاطر می‌تواند جای آکنه مخصوصاً در بخش باسن را برطرف سازد. البته بهتر است روغن زیتون را با مواد دیگر ترکیب کنید تا خاصیت آن برای از بین بردن جای اسکار دو چندان شود. به این منظور با تهیه روغن زیتون طبیعی، آن را با عسل، شکر، آهک و همچنین مقداری آب داغ ترکیب کنید تا حالت خمیری شکل به دست بیاید. بعد از آن خمیر به دست آمده را روی جای آکنه باسن قرار داده و ماساژ دهید و این کار را مرتب تکرار کنید تا کم کم جای اسکارها برطرف شود.

خمیردندان: اگر لکه‌های تیره بر روی ناحیه باسن به‌خاطر جوش ایجاد شده است، با استفاده از کمی خمیردندان می‌تواند آن‌ها را روشن کنید. شاید با قرار دادن مقداری خمیردندان بر روی اسکارها، احساس سوزش داشته باشید، اما نگران نباشید؛ زیرا آسیبی به پوستتان وارد نخواهد شد. برای این کار بهتر است خمیردندان‌های حاوی نعناع را استفاده کنید تا جای آکنه روی نشیمنگاه به مرور روشن شود.

صابون مخصوص: اگر جای آکنه روی نشیمنگاه کم است و بر اثر جوش‌های مختلف یا آکنه ایجاد شده است، برای برطرف سازی آن می‌توانید از صابون استفاده کنید. صابون‌هایی در بازار وجود دارند که خاصیت روشن کنندگی پوست را دارند و بهتر است برای رفع لکه‌های تیره باسن به طور مرتب از این نوع صابون‌ها استفاده کنید.

درمان خانگی جای جوش روی باسنم تنها محدود به مواردی که به آن اشاره شد نمی‌شود بلکه برای رفع آن‌ها می‌توانید از روغن درخت چای، روغن جوجوبا، سرکه سیب، چای سبز، گوجه فرنگی، زردچوبه، ماسک عسل و دارچین، جوش شیرین، سیب زمینی، آلوئه‌ورا، آب خیار، روغن ماهی، شنبلیله و حتی سفیده تخم مرغ استفاده کنید. به جز موارد ذکر شده، برای برطرف سازی جای اسکار بر روی نشیمنگاه بهتر است به فکر تغییر سبک زندگی باشید، به طور منظم ورزش کنید، استرس نداشته باشید و رژیم غذایی سالم و متعالی را در پیش بگیرید.

موثرترین پماد برای جای جوش روی باسنم

بسیاری از افراد این سوال در ذهنشان وجود دارد که بهترین و موثرترین پماد برای جای جوش روی باسنم چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت برخی از پمادها دارای ترکیبات طبیعی هستند و انتخاب مناسبی جهت رفع جای جوش می‌باشند. به طور کلی آن دسته از پمادهایی که حاوی کوجیک اسید، رتینول، ویتامین‌های (A, E, C) و یا کورتیزون باشند انتخاب عالی برای برطرف سازی جای آکنه روی نشیمنگاه بوده و می‌توانند در مدت زمانی کوتاه آن‌ها را از بین ببرند.
محصولات موضعی که حاوی آلفاهیدروکسی اسید باشند علاوه بر این که از بسته شدن منافذ پوست باسن جلوگیری می‌کنند، می‌توانند به عنوان یک لایه‌برداری قوی عمل کنند. علاوه بر این پمادهای حاوی لاکتیک اسید باعث می‌شوند جای آکنه روی نشیمنگاه با پوست بخش‌های دیگر همرنگ شود. یکی دیگر از پمادهایی که باید به آن اشاره کنید، پمادهای حاوی رتینوئید می‌باشند. این نوع پمادها برای ترمیم فرورفتگی پوست و جای آکنه روی باسن مفید هستند و بافت پوست را بهبود خواهند بخشید. محصولات حاوی ریتوئیذ تنها محدود به پمادها نیستند بلکه به شکل سرم نیز وجود دارند که بهتر است تحت نظر پزشک مورد استفاده قرار گیرد.
پماد برای جای جوش روی باسنم تنها محدود به مواردی که ذکر شده خلاصه نمی‌شود بلکه آن دسته از پمادهایی که دارای سالیسیلیک اسید هستند نیز برای درمان جای آکنه روی نشیمنگاه می‌توانند انتخاب عالی باشند. محصولات دارای سالیسیلیک اسید به صورت ژل و چسب نیز تولید شده‌اند و علاوه بر لایه‌برداری پوست، قرمزی و ورم‌های پوست را کاهش می‌دهند.
توصیه ما این است به همراه پمادهایی که برای رفع جای آکنه روی نشیمنگاه استفاده می‌شود، از انواع ضد آفتاب نیز برای گرفتن نتیجه عالی در جهت فرو رفتگی‌ها و یا لکه‌های تیره که توسط جوش روی نشیمنگاه ایجاد شده‌اند استفاده شود.

 

روش‌های درمانی تهاجمی برای درمان جوش در ناحیه نشیمنگاه

به جز روش‌های درمانی خانگی و گیاهی برای درمان جوش در ناحیه نشیمنگاه، برای برطرف کردن سریع آن می‌توان از روش‌های تهاجمی نیز استفاده کرده که یکی از آن‌ها استفاده از لیزر است. البته روش لیزر جهت رفع جای اسکار روی باسن باید تحت نظر متخصص انجام شود تا نتیجه رضایت بخشی بتوان از آن گرفت.
لیزر می‌تواند علاوه بر فرو رفتگی‌ها، تئوری‌ها و حتی برآمدگی‌های پوستی که بر اثر جای آکنه روی باسن قرار گرفته‌اند را به طور کامل برطرف سازد. معمولا برای فرو رفتگی‌ها عمیق جای آکنه بر روی باسن باید در چندین جلسه لیزر درمانی برای گرفتن نتیجه بهتر انجام شود.
از سایر روش‌های درمانی برای درمان جوش در ناحیه نشیمنگاه باید به میکرودرم ابریژن اشاره کرد که در کلینیک‌ها و توسط دستگاه‌های مخصوصی انجام می‌شود. این روش درمانی جزو روش‌های عالی جهت رفع جای اسکار بر روی باسن است که می‌تواند جای باقی مانده از جوش‌های سرسیاه و یا آبله‌مرغان را برطرف سازد.
اگر جای آکنه بر روی باسن عمیق باشد، برای گرفتن نتیجه بهتر نیاز به جلسات بیشتری برای میکرودرم ابریژن است و استفاده از این روش نه فقط برای رفع جای آکنه روی باسن و نواحی دیگر بدن بلکه برای داشتن پوستی سالم و باطراوت پیشنهاد شده است.

از سایر روش‌های برطرف کننده جای جوش بر روی نشیمنگاه می‌توانیم به میکرونیدلینگ اشاره کنیم. این روش نیاز به زمان بیشتری در مقایسه با سایر روش‌ها جهت برطرف سازی جای اسکار بر روی نشیمنگاه دارد اما در عوض کلاژن سازی پوست را افزایش خواهد داد.
استفاده از فیلر نیز جهت رفع جای آکنه روی باسن توصیه می‌شود. فیلرها به عنوان مواد پرکننده عالی هستند که نه فقط برای اسکارها پوستی در معرض دید بلکه برای جای آکنه نشیمنگاه نیز می‌تواند استفاده شود.

 

روش‌های جلوگیری از باقی ماندن جای جوش به جز درمان خانگی جای جوش روی باسنم

برای این‌که فرو رفتگی و سیاهی‌های جای جوش بر روی باسن باقی نماند، باید به چند مورد توجه داشته باشید. مهم‌ترین چیز فشار ندادن و دستکاری نکردن جوش‌ها است. تفاوتی ندارد چه نوع جوشی بر روی باسن ایجاد شده است در هر حال شما برای جلوگیری از هرگونه التهاب، زخم و یا باقی ماندن جای آن نباید به آن‌ها دست بزنید.
به جز این مورد، استفاده از کرم‌های ضد آفتاب می‌تواند از سیاه شدن جای آکنه جلوگیری کند؛ بنابراین اگر در شرایطی هستید که اسکارها در معرض نور آفتاب هستند، استفاده از ضد آفتاب را فراموش نکنید.
از اقدامات دیگری که برای جلوگیری از بروز جای اسکار روی باسن باید انجام دهید مرطوب نگه‌داشتن پوست است. برای این کار می‌توانید از کرم‌های مرطوب‌کننده بر روی جوش‌ ا استفاده کنید تا رطوبت ناحیه حفظ شود و در نهایت بعد از بهبود اثری از آن‌ها بر روی پوست و ناحیه باسن باقی نماند.
در نهایت یکی از اقدامات مهم برای جلوگیری از هرگونه اسکار بر روی باسن، درمان کردن جوش‌هایی است که در این ناحیه ایجاد شده‌اند این کار یک روش پیشگیرانه برای جلوگیری از باقی ماندن تیرگی‌های، قرمزی‌ها و یا فرو رفتگی‌ها بر روی باسن است.

سخن پایانی

موضوع درمان خانگی جای جوش روی باسنم جزو موارد کلیدی بود که در این مطلب به طور دقیق و کامل به آن پرداخته شد. اگر شما نیز جز افرادی هستید که جای جوش بر روی باسنتان باقی مانده است، از راه‌های درمانی خانگی که شامل استفاده کردن از انواع روغن‌ها، کرم‌ها، مواد شوینده و مواردی از این قبیل است بهره ببرید.
ما در این مطلب به موارد مهمی در این زمینه پرداختیم که شامل علت جوش‌های روی باسن، انواع جوش‌هایی که ممکن است جای آن‌ها بر روی باسن باقی بماند، درمان‌های خانگی و تهاجمی برای جای آکنه روی باسن، استفاده از پمادهای موثر در رفع جای آکنه باسن و همین‌طور اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از باقی ماندن جای آکنه روی باسن بود و امیدواریم نهایت استفاده از آن‌ها را ببرید.