پوست به طور طبیعی رنگدانه‌ هایی به نام ملانین سنتز می‌کند و به پوست رنگ می‌دهد، عوامل خارجی مانند گرما، آلودگی و باکتری‌ها سبب تولید بیشتر ملانین شده و سبب برنزه شدن پوست میگردد. برای رهایی از تیره شدن و رنگدانه های ناشی از قرارگرفتن زیاد در نور خورشید و عوامل دیگر مانند استرس و استفاده بیش از حد از محصولات آرایشی راههایی خانگی وجود دارد. در زیر چند ماسک خانگی برای روشن شدن پوست وجود دارد که می توانید در روتین مراقبت از پوست خود برای سفید شدن پوست صورت سبزه استفاده کنید.

Homemade-mask-skin-lightening

آنچه در این مقاله می خوانید :

ماسک خانگی برای روشن شدن پوست صورت

روشن کردن پوست، یا سفید کردن پوست، یک روش زیبایی است و هدف اش روشن شدن قسمت تیره پوست یا رسیدن به پوستی کم رنگ تر است. از روشهای روشن کردن پوست برای بهبود ظاهر لک‌هایی مانند لکه‌های مادرزادی و لکه‌های تیره (ملاسما) استفاده می‌شود.
روش های روشن کننده پوست سبب کاهش غلظت یا تولید ملانین در پوست میشود. ملانین به پوست رنگ می دهد و پوست در برابر نور خورشید محافظت می کند.
تکنیک های اصلی برای روشن کردن پوست عبارتند از:

• کرم های روشن کننده پوست
• لیزر درمانی
• ماسک خانگی برای روشن شدن پوست

اگر به فکر روشن کردن پوست هستید با یک پزشک عمومی صحبت کنید. تکنیک های روشن کننده پوست عوارض جانبی و جدی دارد. افرادی که پوست تیره دارند در معرض مشکلات زیادی هستند.

• کرم های روشن کننده پوست

کرم های روشن کننده قوی پوست حاوی یک یا هر دو ماده زیر هستند:

هیدروکینون

کورتیکواستروئیدها مانند هیدروکورتیزون

حتما قبل از خرید کرم مواد تشکیل دهنده آن را بررسی کنید. اگر هیدروکینون، کورتیکواستروئیدها یا جیوه در ترکیبات است از مصرف اجتناب شود.
نحوه استفاده از کرم های روشن کننده پوست: پزشک نحوه مصرف کرم روشن کننده پوست را توصیه می کند. به شما توصیه می شود: یک یا دو بار در روز، فقط در ناحیه تیره پوست استفاده شود. از مالیدن کرم روی پوست اطراف یا چشم، دهان و بینی خودداری گردد. کرم را با یک پنبه بمالید و قبل و بعد از استفاده از کرم دست را کاملا بشویید.
حداقل تا چند ساعت پس از استفاده از کرم، پوست خود با دیگری لمس نشود. برای محافظت پوست در برابر نور خورشید از کرم ضد آفتاب استفاده گردد. اکثر افراد نیاز به ادامه درمان برای 3 یا 4 ماه دارند.

عوارض جانبی کرم های روشن کننده پوست می تواند موارد زیر است:

قرمزی و تورم (تحریک و التهاب پوست)
احساس سوزش یا سوزش
خارش و پوسته پوسته شدن پوست
چه چیزی می تواند اشتباه باشد

خطرات احتمالی کرم های روشن کننده پوست حاوی هیدروکینون، کورتیکواستروئیدها یا جیوه عبارتند از:

تیره شدن یا خیلی روشن شدن پوست
نازک شدن پوست
رگ های خونی قابل مشاهده در پوست
جای زخم
آسیب کلیه، کبد یا عصبی
اختلالات در نوزاد تازه متولد شده (در صورت استفاده در دوران بارداری)

اگر هنگام استفاده از کرم روشن کننده پوست تجویز شده دچار عوارض جانبی شدید، برای مشاوره با پزشک تماس بگیرید. اگر علائم شدیدی دارید مانند بثورات شدید، تورم یا درد فزاینده، به پزشک مراجعه کنید.

 

• روشن کردن پوست با لیزر

می توانید از لیزر برای روشن کردن لکه ها یا لکه های تیره پوست استفاده کنید. روشن شدن پوست با لیزر برای برخی افراد موثر است، در حالی که برای برخی دیگر ممکن است تاثیری نداشته باشد یا روشن شدن پوست ممکن است موقتی باشد.
قبل از شروع ، آزمایشی روی ناحیه کوچکی از پوست انجام گردیده تا واکنش آن را ببینیم. اگر مشکلی ندارید، جلسات خود را چند هفته ادامه دهید. ممکن است حین عمل احساس سوزش یا گزگز داشته باشید، از کرم بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن پوست قبل از آن استفاده کنید.
طی جلسه به شما عینک مخصوصی داده می شود تا از چشمان در برابر لیزر حافظت کنید. هر جلسه بین 30 دقیقه تا یک ساعت ممکن است طول می کشد.
بهبودی ممکن است 1 تا 2 هفته طول میکشد تا پوست پس از روشن شدن پوست با لیزر بهبود یابد. قرمزی و تورم شدن پوست تا دو روز نرمال است و شاید به مدت 1 تا 2 هفته کبود یا پوسته گردد. در طی چند هفته آینده، پوست باید شروع به محو شدن به رنگ روشن تر کند. برای بهبودی قسمت تحت درمان را با صابون بشویید و آن را خشک کنید.
به طور مرتب از ژل آلوئه ورا و وازلین برای خنک کردن و تسکین ناحیه تحت درمان استفاده شود.
در صورت داشتن ناراحتی از مسکن هایی مانند پاراستامول استفاده کنید و یک کیسه یخ روی ناحیه بگذارید در حوله را روی پوست قرار دهید تا تورم کم شود. کرم ضد آفتاب را به مدت 6 ماه ااستفاده کنید تا از اثرات نور خورشید محافظت گردد.
پس از روشن شدن پوست با لیزر موارد زیر وجود دارد:

قرمزی و تورم
کبودی
پوسته شدن
تاول زدن
این اثرات پس از 1 تا 2 هفته از بین می رود.

عوارض جدی لیزر درمانی معمولاً غیرمعمول است، اما می تواند شامل موارد زیر باشد:

جای زخم
عفونت پوست

 

روشهای محافظت از پوست

هرگز مستقیما در برابر آفتاب قرار نگیرید. نور آفتاب پوست را تیره خواهد کرد. اما مجبور نیستید همیشه در داخل خانه بمانید – فقط باید قبل از بیرون رفتن از خانه، زمانی را برای آماده کردن پوست برای قرار گرفتن در معرض نور خورشید داشته باشید. برای جلوگیری از تیره شدن زیاد پوست در کنار ماسک خانگی برای روشن شدن پوست ، اقدامات زیر انجام گیرد:
از ضد آفتاب با SPF 30 استفاده شود. SPF 30 سبب شده نور خورشید پوست را نسوزاند.
از کلاه لبه دار استفاده کنید. تا صورت و از گردن و شانه را از آفتاب حفاظت کند.
پیراهن آستین دار و شلوار بلند بپوشید. در تابستان از پارچه‌ خنک و سبک استفاده کنید.
از سفید کننده های پوست استفاده نکنید. سفید کننده آمونیاک برای روشن کردن پوست عالی است. اما این مواد شیمیایی برای پوست بسیار مضرند و سبب آسیب های طولانی مدت میشوند. پوست آسیب دیده تیره تر است، از مواد شیمیایی دوری کنید.
حتما پوست را لایه برداری کنید. تجمع سلول مرده پوست سطح پوست را کدر می کند. برای روشن شدن پوست، لایه برداری کنید. از راه های زیادی مانند اسکراب برای لایه برداری پوست استفاده شود. در حمام، پوست را خیس کرده و با اسکراب با حرکت دایره ای ملایم روی بدن مالیده شود.
برای لایه برداری پوست صورت از بلغور جو دوسر و یا بادام استفاده گردد. از یک برس خشک برای از بین بردن سلول‌های مرده استفاده گردد.
پوست را مرطوب نگه دارید. مرطوب شدن پوست از چروک و چینهای پوست جلوگیری میکند. برای روشن‌ شدن پوست، بعد از حمام از مرطوب‌کننده ها استفاده گردد. روغن نارگیل بهترین مرطوب کننده است و پوست را شفاف میکند.

 

ماسک خانگی برای روشن شدن پوست

ماسک خانگی برای روشن شدن پوست موارد زیر است:

 

• ماسک آبلیمو، عسل و شیر

یک قاشق شیر، یک قاشق عسل و یک قاشق آب لیمو را مخلوط کنید. خمیر را به صورت تمیز و عاری از آلودگی بمالید. صبر کنید خمیر به مدت 20 دقیقه روی صورت باشد و بعد با آب گرم شستشو دهید.
ویژگی سفید کنندگی طبیعی این ماسک باعث شده که آب لیمو یکی از بهترین داروهای خانگی سفید کننده پوست باشد. از آبلیمو برای روشن کردن پوست و کاهش لکه های تیره و درمان کک و مک و پوست چرب، آب لیمو عالی است. عسل داروی طبیعی مشکلات پوستی است. خواص ضد باکتریایی آبلیمو به محو شدن جای زخم و رنگدانه کمک زیادی می کند و در نتیجه پوست را درخشان میکند.

 

• ماسک آب سیب زمینی

یک عدد سیب زمینی را پوست گرفته و به قطعات کوچک برش دهید. برشهای سیب زمینی را روی لکه های پوستی بمالید تا آب آن روی پوست مالیده گردد. صبر کنید حدود 20 دقیقه روی پوست بماند و بعد با آب ولرم شستشو دهید. حتی می توانید سیب زمینی را رنده کرده، آب آن را گرفته و با یک پد پنبه ای آن را روی ناحیه لکه ها بمالید.
آب سیب زمینی به عنوان ماسک خانگی برای روشن شدن پوست بدون آسیب، پوست را روشن میکند. می توان آب میوه را 4 روز در یخچال نگهداری کرده و ماسک را یک شب گذاشته تا نتایج بهتری حاصل شود.

 

• ماسک پاپایا و عسل

نصف فنجان پاپایای تازه را له کنید و خمیر یکدستی داشته باشید. یک قاشق عسل را به پاپایا اضافه کرده و مخلوط کنید. خمیر را روی صورت بمالید و بگذارید 20 دقیقه بماند. صورت را با آب گرم شستشو دهید و بعد با آب سرد شستشو دهید.
پاپایا دارای آنزیم هایی مانند آلفا هیدروکسی اسید و پاپائین است و کمک کرده تا از شر لک پوستی رها شوید، سلول های مرده پوست را از بین برده، اسکارهای آکنه و لکه ها را محو کرده و پوست را درخشان میکند. پاپایین یک آنزیم سفید کننده است که در بالاترین غلظت در پوست پاپایا هست. عسل را به خمیر اضافه کرده که یک راه حل خانگی عالی برای سفید کردن پوست است.

 

• ماسک ماست

دو قاشق ماست ساده را با یک قاشق عسل مخلوط کنید. تا خمیر یکدستی به دست آید. مخلوط را روی صورت مالیده تا 15 دقیقه بماند. سپس با آب خنک بشویید. ماست علاوه بر اینکه تهیه دسرها و اسموتی های خوشمزه استفاده میشود، یکی از بهترین مواد سفید کننده پوست است.
ماست به عنوان ماسک خانگی برای روشن شدن پوست غنی از اسید لاکتیک است که سبب روشن شدن رنگ پوست، بهبود علائم پیری و روشن شدن لکه های تیره روی صورت می شود. علاوه بر این، ماست حاوی ویتامین B کمپلکس است که پوست شما را روشن تر و درخشان تر می کند. ماساژ پوست با ماست هر روز از موثرترین درمان های خانگی برای سفید کردن پوست است.

 

• ماسک آرد برنج و شیر

نصف فنجان برنج را آسیاب کنید تا پودر ریزی به دست آید. 3-4 قاشق شیر را به پودر اضافه کرده تا خمیری شود. خمیر را روی صورت بمالید و نیم ساعت بماند. سپس با آب ولرم شستشو دهید. آرد برنج از بهترین ماسکهای خانگی سفیدکننده پوست است که سبب داشتن پوستی روشن‌تر، نرم‌تر و سالم‌تر می‌شود. برنج پوست را در برابر آسیب های خورشید و علائم اولیه پیری محافظت میکند، شیر پوست را تغذیه و تسکین می دهد. این دو ترکیب عالی می توانند پوستی روشن تر و درخشندگی جوانی به شما هدیه دهند.

 

• ماسک دانه زیره سبز

یک قاشق چایخوری زیره را با دو فنجان آب بجوشانید و صورت خود را با این معجون شستشو دهید. زیره سبب طعم دادن غذاها کمک می شود. همچنین از مفیدترین ادویه ها برای درخشان شدن پوست است. ویتامین E در زیره از علائم پیری زودرس جلوگیری کرده و به عنوان آنتی اکسیدان برای مبارزه با رادیکال های آزاد که سبب پیری پوست می شوند، عمل می کند.
دانه های زیره به عنوان ماسک خانگی برای روشن شدن پوست سبب درمان آکنه، جوش ها، ناراحتی های پوستی مانند اگزما و پسوریازیس می شود و سموم را حذف میکند و به شما کمک می کند تا پوستی شفاف، درخشان و روشن داشته باشید. این درمان خانگی سفید کننده پوست را می توان هر روز برای نتایج موثر استفاده کرد.

 

• ماسک پودر چوب صندل

یک قاشق غذاخوری پودر چوب صندل و پودر بادام را مخلوط و مقداری شیر به آن اضافه کنید تا خمیر یکدستی به دست آید. مخلوط را روی پوست بمالید و 20 دقیقه بماند سپس با آب ولرم بشویید. اگر بعد از شستن قسمتی از پوست شما احساس خشکی کرد، آن را به خوبی مرطوب کنید.
ماسک چوب صندل به عنوان ماسک خانگی برای روشن شدن پوست استفاده می‌شود. خواص درمانی و مغذی چوب صندل این را به یک ماده شگفت انگیز تبدیل کرده است. چوب صندل سبب کاهش علائم پیری، مبارزه با لکه ها، بهبود جوش ها و کاهش تیره شدن پوست عمل میکند. چوب صندل دارای مواد روشن کننده طبیعی پوست است، می توان از آن برای بهبود رنگ پوست استفاده کرد.

 

• ماسک هویج و آووکادو

یک هویج را بجوشانید و پس از خنک شدن آن را به همراه آووکادو له کنید. یک قاشق غذاخوری خامه غلیظ، یک تخم مرغ و یک قاشق غذاخوری عسل را به مخلوط اضافه کنید خمیر غلیظ و یکدستی به دست آید و روی صورت و گردن خود بمالید و مخلوط به مدت 15 دقیقه روی صورت شما بماند و سپس با آب خنک بشویید.
هویج غنی از بتاکاروتن است و برای پوست عالی است. ویتامین ها در آووکادو به حذف سلول های مرده، مبارزه با آکنه، باز کردن منافذ پوست و تغییر سلامت پوست کمک می کند. این دو ماده وقتی مخلوط شوند سبب روشن شدن پوست میشود.

 

• ماسک آب لیمو

این ماسک از ساده ترین ماسک هاست. لیمو را فشار دهید و آب را به صورت بمالید تا 15 تا 20 دقیقه. لیمو بسیار اسیدی است. در ابتدا نباید بیش از 2-3 دقیقه روی پوست بماند. این ماسک برای افراد با پوست خشک مناسب نیست.
محلول آب لیمو را روی صورت بمالید. آب لیمو روشن کننده است. آب لیمو خالص پوست را تحریک میکند، با مخلوط کردن آب لیمو با آب، محلول آبلیمو رقیق میشود. با یک پنبه محلول را روی پوست بمالید. از ماسک آب لیمو دو تا سه بار در هفته استفاده شود. بعد از گذاشتن ماسک آب لیمو روی صورت از یک مرطوب کننده استفاده شود زیرا آب لیمو پوست را خشک میکند.
پس از سه تا چهار هفته استفاده از این ماسک شاهد نتایج عالی آن خواهید بود. آب لیمو روشن کننده فوری نیست اما موثرترین راه حل طبیعی برای روشن شدن پوست است.
برای استعمال آب مرکبات روی صورت احتیاط کنید. فیتوفودرماتیت بعلت واکنش بین نور UV و مواد شیمیایی فتوسنتز کننده در مرکبات رخ میدهد. استفاده از آب لیمو برای پوستتان خوب است، آن را قبل از بیرون رفتن بشویید.

 

• ماسک شیر و لیمو

ماسک شیر لیمو یک درمان آرام بخش برای روشن کننده کل بدن است. با یک حمام آب گرم شروع کنید. یک فنجان شیر پرچرب و آب یک لیموترش کامل را داخل وان بریزید. مخلوط شیر و لیمو به طور مساوی در وان پخش شوند. 20 دقیقه در وان باشید، سپس بدن را با آب تمیز بشویید.
شیر دارای آنزیم هایی است که سبب روشن شدن پوست میشود. پوست را مرطوب کرده و از خشک کنندگی لیمو جلوگیری میکند. هفته ای یکبار این ماسک را امتحان کنید و بعد از یک ماه نتیجه عالی را میبینید.

 

• ماسک عسل و ماست و آووکادو

ماسک عسل ماست را به عنوان ماسک خانگی برای روشن شدن پوست آماده کنید. شیر و ماست حاوی آنزیم هایی است که به روشن شدن پوست کمک میکنند. عسل ضد باکتری است. این دو ماده سبب مغذی شدن ماسک می شود. عسل و ماست را با هم مخلوط کنید سپس مخلوط را روی صورت و بدن بمالید. پس از 15 دقیقه با آب گرم شستشو دهید. از ماست ساده و بدون شیرینی استفاده شود. به جای عسل میتوان آووکادو را له کرده یا از آلوئه استفاده شود. هر دو مرطوب کننده عالی هستند. این خمیر روشن کننده که با مواد طبیعی درست کردید به روشن شدن پوست کمک زیادی می کند. خمیر را روی صورت شسته شده بمالید، 15 دقیقه بماند و آن را با آب گرم بشویید.

قويترين ماسک روشن کننده پوست صورت خانگی

قویترین ماسک روشن کننده پوست صورت خانگی در ادامه مقاله معرفی میکنیم:

 

• ماسک آرد نخودچی

آرد نخود یک لایه‌بردار عالی است و سلول‌های پیر و مرده پوست را از بین می‌برد. آن را با شیر یا گلاب مخلوط کرده. شیر با اسید لاکتیکی اش یک روشن کننده خوب است. افزودن زردچوبه سبب جلوگیری از آکنه می گردد. زردچوبه زخم های قدیمی را التیام می بخشد. ماسک آرد نخود پوست را نرم می کند و پوست را جوان نشان خواهد داد. این را به مدت یک هفته دنبال کنید تا زیباتر و درخشان تر شوید.

 

• ماسک کشک

برای همه کسانی که عاشق کشک به دلیل خواص پروبیوتیکی آن هستند، یک خبر خوب است. کشک فقط برای گوارش شما خوب نیست. کشک دارای اسید لاکتیک است. اسید لاکتیک یک روشن کننده است و کمک می کند تا پوستی روشن داشته باشید. استفاده از کشک روی صورت می تواند پوست را درخشان کند. زردچوبه هم به ماسک کشک اضافه شود.

 

• ماسک پاپایا

پاپایا حاوی آنزیم «پاپائین» است که سبب داشتن پوستی روشن‌تر میشود. پاپایا محبوب ترین ماده تشکیل دهنده محصولات زیبایی است که در کره و ژاپن استفاده می شود. صابون های پاپایا در فیلیپین بسیار محبوب هستند. یک دستور ساده برای استفاده از این ماده قوی این است که چند برش پاپایا بردارید و آنها را له کنید. براحتی روی صورت خود بمالید.
این خمیر میوه ای بوی خوبی دارد و به عنوان قویترین ماسک روشن کننده پوست صورت خانگی شناخته می‌شود. بعد از 20-25 دقیقه بشویید. شما می توانید بلافاصله متوجه درخشش شوید. این کار را روزانه به مدت 7 روز برای پوست روشن انجام دهید.

 

• ماسک بلغور جو دوسر

بلغور جو دوسر برای بدن مفید است. بلغور جو دوسر یک اسکراب و لایه بردار عالی است. بلغور جو دوسر را با مقداری شیر مخلوط کنید. خمیر را روی صورت بمالید. به آرامی صورت خود را با این خمیر غلیظ پاک کنید. این کار را ملایم انجام دهید زیرا شستشوی بیش از حد سخت می تواند به پوست آسیب برساند. پس از 5-10 دقیقه شستشو، آن را بشویید. این یکی از بهترین راه ها برای داشتن پوستی روشن است.

 

• ماسک خامه شیر

کرم شیر یک مرطوب کننده عالی و قویترین ماسک روشن کننده پوست صورت خانگی است. این ماسک مخصوصا برای خانم هایی که پوست خشکی دارند مفید است. خامه شیر، همچنین به عنوان “مالای” شناخته می شود، حاوی اسید لاکتیک مانند کشک و شیر خالص است. به مقدار زیاد روی صورت بمالید و بعد از 20 دقیقه بشویید. این ماسک پوست شما را فوق العاده نرم خواهد کرد. انصاف در 7 روز مزیت اضافه این ماسک است.

 

• ماسک بادام کوبیده

بادام یکی از سالم ترین مواد غذایی در جهان است. بادام سرشار از ویتامین E سبب نرمی و لطیف شدن پوست می شود. خیساندن بادام در شیر یک شبه و له کردن آنها صبح روز بعد برای تهیه خمیر بادام دانه ای و شیر می تواند مشکلات زیبایی را از بین ببرد.
این ترکیب یک اسکراب خوب به عنوان ماسک خانگی برای روشن شدن پوست است. کاری که می توانید انجام دهید این است که می توانید آن را به عنوان ماسک بزنید و قبل از شستن پوست خود را با کمک دانه های بادام اسکراب کنید. این ماسک سبب روشن شدن پوست شده و سلول های مرده را میزداید.

 

پمادی برای روشن شدن پوست صورت

پمادی برای روشن شدن پوست صورت وجود دارد. در داروخانه انواع پمادها برای سفید کردن صورت در دسترس عموم مردم است. قبل از مصرف حتما با متخصص پوست مشورت کنید.

 

انواع ماسک لايه بردار و روشن کننده پوست

لایه برداری سبب میشود تا پوستی زیبایی داشته باشید. از روش های معمول برای لایه برداری پوست ماسک خانگی برای روشن شدن پوست است. طرز تهیه و روش استفاده از ماسک لایه بردار و روشن کننده پوست:

 

• ماسک لایه بردار دارچین و عسل

2 قاشق دارچین و عسل را با هم مخلوط کرده تا خمیری یک دست بدهد و روی صورت بمالید. پس از20 تا 30 دقیقه صورت را با آب گرم شستشو دهید.

 

• ماسک شکر و عسل

شکر قهوه‌ای و عسل را مخلوط و آن را روی پوست بمالید. سپس صورتتان را با آب ولرم به‌طور کامل شستشو دهید.

 

• ماسک کیوی

ماسک کیوی چربی پوست را کم میکند. ابتدا کیوی را بکوبید و با اضافه کردن شکر و روغن آفتابگردان مخلوطی یک‌دست شود. مخلوط را روی پوست بمالید و 2 تا 3 دقیقه بعد بشویید.

 

• ماسک جوش شیرین و عسل

جوش شیرین سبب از بین رفتن سلول‌های مرده پوست میشود. این سلول‌ها منافذ پوست را میبندد. عسل سرشار از آنتی‌اکسیدان و ضدباکتری است. جوش شیرین، دارچین و عسل، ویتامین E و شیر را مخلوط کنید. سپس با حرکت چرخشی روی پوست بمالید.

 

• ماسک شکر، عسل و روغن نارگیل

شکر یک مرطوب‌کننده‌ طبیعی است و عسل سبب نرمی و لطافت پوست میشود. روغن نارگیل ضد قارچ و ضد میکروب است. شکر، نمک و روغن نارگیل را ترکیب و هم بزنید. عسل هم اضافه کنید. این ماسک 3 دقیقه روی پوست صورت قرار داده و با آب ولرم شستشو دهید.

کلام آخر

در مقاله حاضر در خصوص موارد متعددی از جمله قویترین ماسک روشن کننده پوست صورت خانگی، پمادی برای روشن شدن پوست صورت و ماسک لایه بردار و روشن کننده پوست صحبت شده است.
وقتی از پوستی زیبا صحبت می شود، مهمترین کار این است که پوست را سالم نگه دارید. پوست بزرگترین اندام بدن شماست و باید مراقبت بالایی شود. خوب بخورید، هیدراته بمانید و پوست خود را لایه برداری و مرطوب کنید تا شاداب و سالم به نظر برسد. استفاده از ماسک خانگی برای روشن شدن پوست بسیار مناسب هستند.