این روزها دیگر نیازی نیست برای چین و چروک‌ها و خطوط پوست خود نگران باشیم. چرا که علم پزشکی به سمت و سویی حرکت کرده است که می‌توان با روش‌های ساده و اثربخش، دوباره صورت را جوان و زیبا نمود. در میان انواع تکنیک‌های زیباسازی و جوانی، همواره با نام تزریق ژل و تزریق چربی روبرو می‌شویم. این دو تکنیک، نقش پر رنگی در از بین رفتن چین و چروک‌ها و خطوط عمیق صورت ایفا می‌کنند. ممکن است برای شما نیز این سوال به وجود آمده باشد که “برای خط خنده تزریق ژل بهتر است یا چربی؟” ما در این مقاله، تلاش می‌کنیم شما را با تفاوت‌های میان این دو روش از نظر دکتر خوب برای تزریق ژل خط خنده آشنا کنیم تا بتوانید انتخاب خوبی برای جوانی پوست خود داشته باشید.


It-is-better-inject-gel-fat-laugh-line

آنچه در این مقاله می خوانید :

برای خط خنده تزریق ژل بهتر است یا چربی و معرفی این 2 روش

بدون شک همه ما دوست داریم پوستی زیبا، شاداب و جوان داشته باشیم؛ اما اگر به اطراف خود نگاهی بیندازیم، مشاهده خواهیم کرد که موارد بسیار زیادی وجود دارند که زیبایی و جوانی چهره ما را از بین می‌برند. به عنوان مثال افزایش سن، قرار گرفتن مداوم در معرض نور خورشید، مصرف غذاهای ناسالم، استرس، کمبود آب در بدن، مصرف سیگار و… از جمله مهم‌ترین مواردی هستند که به پوست ما آسیب می‌رسانند. یکی از اتفاقات ناخوشایندی که برای پوست ما رخ می‌دهد، به وجود آمدن خط خنده است. بدون شک خط خنده، یکی از اصلی‌ترین عواملی است که پوست را پیر و پژمرده می‌نماید.
روش‌های مختلفی وجود دارند که می‌توان توسط آن‌ها خط خنده را از بین برد و دوباره روزهای زیبای جوانی و شادابی را تجربه کرد. تزریق ژل و چربی از جمله متداول‌ترین نوع این روش‌ها هستند. شاید بپرسید “برای خط خنده تزریق ژل بهتر است یا چربی؟” برای آن که بتوانیم پاسخ درستی به این سوال دهیم، ابتدا باید هر دو روش را به خوبی بشناسیم. پس با ما همراه باشید تا توضیحات مختصری پیرامون هر کدام از این دو روش خدمت شما عزیزان ارائه دهیم:

1. تزریق ژل برای خط خنده
یکی از متداول ترین روش¬های از بین بردن خط خنده، تزریق ژل یا فیلر است. این ماده (همان گونه که از نام آن پیداست) ظاهری شبیه ژله دارد و زمانی که آن را در خطوط و چین و چروک صورت تزریق کنیم حجم و فرم دلخواه ایجاد می¬شود. معمولاً متخصصان برای از بین بردن خط و خطوط پیشانی، چین و چروک¬های زیر چشم، حجم دهی به گونه و لب از ژل استفاده می¬کنند. یکی از بهترین نوع ژل¬هایی که در این فرآیند مورد استفاده قرار می¬گیرند، محصولاتی هستند که در ترکیبات آن¬ها ماده¬ای به نام هیالورونیک اسید وجود دارد. این ماده سازگاری بسیار خوبی با بدن انسان دارد و با تزریق آن، مشکلاتی از قبیل عفونت، حساسیت های پوستی و… برای فرد به وجود نمی‌آید. یکی از ویژگی¬های ژل هیالورونیک اسید این است که نه تنها به صورت مقطعی زیبایی و جوانی را برای شما به ارمغان می¬آورد، بلکه پوست را برای کلاژن سازی نیز تحریک می¬کند. به همین سبب است که پس از تزریق ژل مشاهده خواهید کرد که صورت شما حالت بهتری پیدا کرده و خطوط آن به آرامی از بین می¬روند.

2. تزریق چربی برای خط خنده
تزریق چربی نیز یکی از روش¬های متداول و ایده آل است که این روزها بسیاری از متخصصان توسط آن خطوط و چین و چروک¬های صورت بیماران خود را از بین می¬برند. در این فرایند چربی از بدن خود بیمار و قسمت هایی مانند شکم، پهلو و ران گرفته می¬شوند. این چربی¬ها در ابتدا درون دستگاهی به نام سانتریفیوژ قرار می‌گیرند تا با چرخش سریع، ناخالصی¬های آنها جدا شود. چربی که در نهایت باقی می¬ماند به قسمت¬های مختلف صورت تزریق می¬شود. با استفاده از این چربی¬ها، می¬توان حجم گونه¬ها و لب¬ها را افزایش داد و چین و چروک¬ها را از بین برد. عملکرد تزریق چربی شباهت بسیار زیادی به تزریق ژل دارد. لازم به ذکر است که ماندگاری چربی در زیر پوست صورت به مواردی از جمله مهارت پزشک، سبک زندگی بیمار، فعالیت¬های بدنی و مراقبت¬های پس از تزریق چربی دارد.
نکته مهم علمی: در مطالعات تخصصی اثبات شده است که خط خنده به خاطر تحرک زیادی که اطراف دهان دارد و به خاطر انقباض مکرر عضلات جونده که اطراف دهان و کناره های بینی وجود دارند، ماندگاری چربی در آن خیلی پایین است. اصولاً خیلی کم پیش می آید که کسی بخواهد به صورت منفرد از چربی برای رفع خط خنده خود استفاده کند. شاید اگر فردی در صورت خود جاهای خالی زیادی داشته باشد، پزشکان برای پر کردن تمام گونه‌ها و میانه صورت او، از تزریق چربی استفاده کنند. در واقع زمانی که با تزریق چربی به پوست حجم می‌دهند، باعث کشیده شدن پوست صورت شده و از عمق خط خنده کم می‌کند؛ اما اگر بخواهیم از کسی چربی بگیریم و به خط خنده او تزریق کنیم، ماندگاری چندان زیادی ندارد.
بنابراین بهترین انتخاب برای رفع خط خنده، تزریق ژل می‌باشد؛ لازم است بدانید ژل هایی که برای رفع خط خنده استفاده می‌شوند، با ژل‌هایی که برای زیر چشم، بینی یا لب مورد استفاده قرار می‌گیرند، متفاوت هستند. در واقع پیوندهای میان مولکولی ژل هیالورونیک اسید (که برای خط خنده استفاده می شود) زیاد است و این امر سبب می‌شود که این ژل در اثر جریان خون یا واکنش‌های بدن شسته نشده و از بین نرود. ژل‌هایی مانند هیالورونیک اسید، رووفیل، ژل‌های غیر هیالورونیک اسید استانداردی که در ایران هستند، برای خط خنده ارجحیت دارند تا چربی. پس اگر فردی می خواهد یک درمان موثر و ماندگار داشته باشد، باید به سراغ روش تزریق ژل برود.

 

به راستی برای خط خنده تزریق ژل بهتر است یا چربی؟

حال که تا حدودی با روش تزریق ژل و تزریق چربی آشنا شدیم، می‌توانیم به این سوال پاسخ دهیم که برای خط خنده ژل بهتر است یا چربی؟ برای آن که بتوانید برای رفع خط خنده با ژل یا چربی بهترین تصمیم را بگیرید، بهتر است مهم‌ترین تفاوت‌هایی که میان هر کدام از این دو روش وجود دارند را به خوبی بشناسید. آن‌گاه خودتان می‌توانید به این آگاهی دست پیدا کنید که تزریق ژل بهتر است یا چربی برای خط خنده؟

• شیوه آماده سازی چربی و ژل
در فرآیند تزریق چربی، چربی مورد نظر از سلول¬های بدن خود بیمار دریافت می¬شود. بنابراین گاهی اوقات می¬توان عمل از بین بردن خط خنده با تزریق چربی را با عمل لاغری شکم و پهلو همزمان انجام داد. در واقع خارج کردن چربی¬ها از شکم و پهلوی بیمار، یکی از متدهای لاغری است که سال‌های سال است پزشکان از آن برای تناسب اندام بیماران خود استفاده می‌کنند. در این گونه مواقع می¬توان سلول¬های چربی که از این قسمت¬ها به دست آمده است را خالص سازی نمود، تمامی مواد ناخالصی و مایعاتی که در آن ترکیب شده-اند را از آن¬ها گرفت و سپس آن¬ها را به آرامی در قسمت¬هایی که چین و چروک و خطوط عمیق دارند تزریق نمود.
این در حالی است که تزریق ژل نیازی به خارج کردن چربی یا هیچ ماده دیگری از بدن ندارد. ژل¬ها از قبل توسط کمپانی¬های معتبری که در این زمینه به فعالیت مشغول هستند آماده شده اند. بنابراین بیماران به راحتی می‌توانند بدون قرار گرفتن در فرایند خارج کردن چربی از بدن، از مواهب این ژل¬ها برخوردار شوند.

• تعداد جلسات درمانی
اگر شما تصمیم گرفته¬اید که خطوط خنده خود را با تزریق چربی برطرف کنید، باید بدانید که به چندین جلسه درمانی نیاز دارید. چرا که چربی ممکن است خیلی زود جذب بدن شود و باید در چندین جلسه این تزریقات انجام پذیرد تا سازگاری اتفاق بیفتد در صورتی که برای تزریق ژل، شما به یک جلسه درمانی نیاز دارید و پس از آن می¬توانید نتایج این عمل را به راحتی مشاهده کنید.

• عوارض و دوران نقاهت
همان گونه که اشاره کردیم، گاهی اوقات اولین جلسه درمانی خط خنده با تزریق چربی، به همراه عمل لیپوماتیک و خارج کردن چربی¬ها از بدن است به همین علت بیمار باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد که در آن بخیه و پانسمان¬هایی در قسمت شکم و پهلو ایجاد می‌شود. بنابراین بیمار پس از این عمل ممکن است درد و ورم زیادی را در هفته¬های اول احساس کند؛ پس فرآیند تزریق چربی، دوران نقاهت طولانی¬تری دارد.
در صورتی که تزریق ژل این گونه نیست و نیازی نیست برای هفته¬های طولانی در خانه مانده و استراحت کنید. در واقع پس از تزریق ژل صورت، خیلی زود می¬توانید به زندگی عادی و معمولی خود برگردید.

• ایجاد ورم و حجم اضافه
اگر شما روش تزریق چربی را برای از بین بردن خط خنده خود انتخاب کرده-اید، بدانید که حجم بیشتری به زیر پوست شما اضافه خواهد شد. چرا که بدن چربی¬ها را به خود جذب کرده و به همین سبب متخصصان باید مقدار بیشتری از چربی را به بدن بیمار تزریق نمایند. این موضوع خود به تنهایی ایجاد کننده ورم است. در صورتی که ژل همیشه مقدار ثابتی دارد و نیازی نیست آن را بیش از اندازه به بدن بیمار تزریق نمایند. بنابراین هیچ نوع ورم و یا حجم اضافه¬ای را پس از تزریق ژل مشاهده نخواهید کرد.

• میزان ماندگاری
تجربه نشان دهنده آن است که ماندگاری چربی در زیر پوست ،بیشتر از ژل است. در واقع زمانی که شما چربی را زیر پوست خود تزریق کردید، می-توانید ماه¬ها و سال¬ها ماندگاری آن را در صورت خود مشاهده نمایید. در صورتی که تزریق ژل ماندگاری کمتری دارد و شما باید در طول سال چندین جلسه برای ترمیم آن به متخصص مراجعه نمایید.

تزریق ژل یا چربی برای خط خنده و مقایسه دقیق این دو روش

شاید تا اینجای مقاله توانسته باشید به پاسخ این سوال دست پیدا کنید که “برای خط خنده تزریق ژل بهتر است یا چربی؟” اما اگر هنوز کوچک‌ترین مجهولی در ذهن شما باقی مانده است، خود را ناراحت نکنید. چرا که ما در این قسمت، به صورت دقیق‌تر به مقایسه میان روش تزریق ژل و تزریق چربی خواهیم پرداخت و به شما خواهیم گفت که برای خط خنده ژل بهتره یا چربی؟

1) مدت زمان انجام تزریق
در فرایند تزریق ژل به سبب آن که این ماده از قبل ساخته شده است، تنها یک جلسه درمانی کافی¬ست. شما به پزشک مراجعه می¬کنید و در قسمت خط خنده شما ژل تزریق می¬شود. این در حالی است که فرایند تزریق چربی، مراحل پیچیده¬تری دارد .چرا که ابتدا پزشک باید چربی¬ها را از بدن شما برداشته، آن¬ها را آماده کرده و سپس تزریق نماید.

2) عوارض
در مورد موضوع عوارض باید گفت که هر دو روش تزریق چربی و تزریق ژل، عوارض خاص خود را دارند. البته تجربه نشان دهنده آن است که ورم، التهاب و کبودی در هنگام تزریق چربی بیشتر از تزریق ژل است. همچنین در قسمت¬هایی که از آن¬ها چربی برداشت شده است، علائمی مانند درد، تورم و التهاب به وجود می¬آید. البته فراموش نکنید که امکان ایجاد حساسیت و آلرژی در فرآیند تزریق ژل از چربی بیشتر است.

3) ماندگاری
تحقیقات نشان دهنده آن است که تزریق ژل، حدود شش ماه تا یک سال در زیر پوست ماندگاری دارد و پس از آن شما باید برای ترمیم آن به متخصص مراجعه کنید. این در حالی است که تأثیر چربی ماندگاری بیشتری
دارد و شاید باور نکنید، اما برخی از شیوه¬های تزریق چربی، سال¬های سال داوم و ماندگاری دارند

4) هزینه
بدون شک برای بیماران موضوع هزینه تزریق ژل و چربی بسیار مهم است؛ به طور کلی قیمت نهایی تزریق چربی و ژل، به موارد مختلفی از جمله دستمزد پزشک، وضعیت جسمی بیمار، امکانات کلینیک و… بستگی دارد. بنابراین نمی¬توان عدد دقیقی برای هزینه تزریق چربی یا ژل بیان کرد. اما این نکته را فراموش نکنید که برای تزریق چربی باید آن¬ها را از یک از قسمت-های بدن بردارند و این موضوع ممکن است به هزینه‌های نهایی تزریق چربی افزوده شده و قیمت آن را بیشتر از تزریق ژل نماید.

 

برای خط خنده تزریق ژل بهتر است یا چربی و مزایای هر کدام از آن ها

شاید تا کنون و با مطالعه مطالبی که به شما ارائه دادیم، به خوبی متوجه شده باشید که برای خط خنده تزریق ژل بهتره یا چربی؟ اما اگر هنوز هر نوع ابهامی در ذهن شما باقی مانده است، ادامه مطلب را از دست ندهید. چرا که ما در این قسمت می‌خواهیم در مورد مزایای پر کردن خط خنده با چربی و ژل با شما عزیزان صحبت کنیم:

1) مزایای پر کردن خط خنده با چربی
یکی از مهم¬ترین مزایای پر كردن خط خنده با چربي آن است که این ماده از بدن خود بیمار استخراج می¬شود. بنابراین سیستم ایمنی بدن با آن سازگاری بسیار خوبی دارد و شما دچار واکنش¬های آلرژیکی نخواهید شد. تجربه نشان دهنده آن است که نتایج حاصل از تزریق چربی، ماندگاری بسیار زیادی دارند. علاوه بر این، تزریق چربی یکی از طبیعی¬ترین شیوه¬های از بین بردن خط خنده به شمار می¬رود. به سبب ماندگاری بالایی که تزریق چربی برای پوست به همراه دارد، بنابراین نیازی نیست جلسات متعددی برای تزریق آن مراجعه نمایید. همچنین از چربی¬هایی که باقی مانده است برای از بین بردن خطوط پیشانی یا حجم دهی به گونه¬ها و لب¬ها استفاده می¬کنند. (به این صورت شما با یک تیر چند نشان می¬زنید.)

2) مزایای پر کردن خط خنده با ژل
یکی از مزایای تزریق ژل آن است که ترکیبات ژل می¬تواند به قسمت¬های عمیق¬تری از پوست نفوذ کند. بنابراین اگر خط خنده شما عمیق است، تزریق ژل برای شما انتخاب بسیار خوبی به شمار می¬رود. ژلی که این روزها در کلینیک¬های معتبر پزشکی تزریق می¬شود، از ترکیباتی تهیه شده است که کاملاً با بدن انسان سازگاری دارد. یکی از این ترکیبات، اسید هیالورونیک است که هیچ نوع واکنش و آلرژی با خود به همراه نمی¬آورد. شما با تزریق ژل می¬توانید بسیاری از چین و چروک¬ها و خطوط پوست خود را از بین برده و در عین حال پوست خود را برای کلاژن سازی تحریک نمایید.
از این¬ها گذشته، تزریق ژل نتایج فوری را حاصل می‌کند و شما می¬توانید در همان روزهای ابتدایی پس از تزریق ژل، نتایج آن را مشاهده کنید. دوران نقاهت تزریق ژل بسیار کوتاه است و شما می¬توانید به سرعت به زندگی عادی و معمولی روزانه خود بازگردید و نیازی به استراحت نخواهید داشت. خوشبختانه هزینه تزریق ژل برای رفع خنده، بسیار مناسب¬تر از تزریق چربی است؛ بنابراین بیماران رضایت بسیار زیادی از این روش خواهند داشت.

 

سوالات متداول

تزریق ژل یا چربی به خط خنده، هر کدام ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند و ما در این مقاله به صورت کامل به هر کدام از آن‌ها اشاره کردیم. در این قسمت به برخی از سوالات متداولی که ممکن است در زمینه رفع خط خنده با ژل یا چربی برای شما به وجود آمده باشد می‌پردازیم:

1) ماندگاری کدام یک بیشتر است؛ ژل یا چربی؟
به سبب آن¬که چربی¬ها از بافت بدن برداشته می¬شوند، بنابراین از ماندگاری بسیار زیادی برخوردار هستند. پس از آن که دوران نقاهت خود را سپری کردید و کبودی صورت شما از بین رفت، می‌توانید تاثیرات تزریق چربی را در پوست خود مشاهده کنید. البته ماندگاری آن به عوامل دیگری مانند سن، نوع پوست، مهارت پزشک، سوخت و ساز بدن شما و… بستگی فراوانی دارد.

2) هزینه تزریق چربی یا ژل چقدر است؟
با توجه به نوسانات فراوانی که همواره در بازار کشورمان با آن مواجه هستیم، بنابراین نمی‌توان یک قیمت دقیق در این زمینه عنوان نمود. عوامل مختلفی وجود دارند که بر روی قیمت نهایی تزریق ژل و چربی تاثیر می گذارند. به عنوان مثال برند دستگاه لیپوماتیک که برای استخراج چربی استفاده می¬شود، برند ژلی که به پوست شما تزریق می¬گردد، دستمزد متخصص و امکانات کلینیک همگی از جمله موارد تاثیر گذار بر روی این موضوع هستند.

3) عوارض کدام یک بیشتر است؛ تزریق ژل یا تزریق چربی؟
به طور کلی هر کدام از شیوه¬هایی که شما برای زیبایی پوست خود انتخاب می¬کنید، ممکن است با عوارضی همراه باشد. اما به طور کلی تزریق ژل عوارضی کمتری در قیاس با تزریق چربی دارد، البته این موضوع به کیفیت ژل و مهارت متخصص شما نیز بستگی دارد.

سخن پایانی

این روزها بسیاری از افراد به دنبال روش‌هایی هستند که توسط آن بتوانند خط خنده آزار دهنده خود را از بین برده و دوباره مانند قبل جوان و زیبا شوند. تزریق چربی و ژل از جمله متداول‌ترین روش‌هایی هستند که این روزها بسیاری از متخصصان توسط آن به بیماران خود کمک می‌کنند. اما بسیاری از افراد با این سوال در ذهن خود مواجه می‌شوند که برای خط خنده تزریق ژل بهتر است یا چربی؟ ما با ارائه این مقاله تلاش کردیم شما را این دو تکنیک آشنا کنیم. سپس اقدام به مقایسه میان تزریق ژل یا چربی به خط خنده نمودیم و مزایای هر دو نوع این روش را برای شما عزیزان ذکر کردیم. در نهایت باید به این موضوع اشاره کنیم که برای انتخاب میان این دو روش، به مشورت با متخصص پوست و زیبایی نیاز دارید. او بر اساس نوع پوست و عمق خط خنده، به شما خواهد گفت که برای خط خنده ژل بهتر است یا چربی؟