احتمالا اولین بار است که نام کترل به گوشتان می‌خورد. کترل از آن کرم‌های موضعی موثری است که می‌تواند جای باقیمانده از جوش‌ها را برطرف سازد. استفاده‌ از کترل برای جای جوش توصیه بهترین دکتر برای درمان جای جوش است و شما هم اگر در نواحی مختلف بدن به هر علتی جای جوش باقیمانده، از جوش‌های آکنه گرفته تا آبله‌مرغان، ولگاریس و سایر جوش‌ها می‌توانید از این کرم برای برطرف جای باقی‌مانده استفاده کنید. در این مطلب علاوه بر پرداختن به موضوع کترل برای جای جوش، در خصوص جایگزین کرم کترل، معایب کرم کترل، معجزه کترل و… برایتان گردآوری کرده‌ایم.

ketrel-acne-scars

آنچه در این مقاله می خوانید :

نحوه اثرگذاری پماد کترل برای جای جوش

ما در این بخش تصمیم گرفتیم قبل از هر چیز به نحوه اثرگذاری پماد کترل بپردازیم تا شما با خیالی آسوده از آن برای درمان جوش‌ها استفاده کنید. یکی از ترکیبات عالی که در این نوع کرم وجود دارد ترتینوئین که وجود آن باعث می‌شود برخی از سلول‌ها افزایش پیدا کنند. اثرگذاری هر یک از کرم‌های تولید شده برای جوش و جای جوش با یکدیگر تفاوت دارد، اما هدف همه آن‌ها یک چیز است و آن هم برطرف کردن گودی‌ها، سیاهی‌ها و یا اسکارها دیگری است که همگی به‌خاطر وجود جوش و در گذشته ایجاد شده است.
مکانیسم اثر کرم کترل برای جای جوش به دو صورت است. اگر بخواهیم به شکل ساده برایتان این مورد یعنی تأثیرات کترل بر روی جوش‌ و جای جوش را عنوان کنیم، در نظر داشته باشید که پماد کترل دارای ویتامین گروه (A) و همین‌طور ترتینوئین است.
این کرم یک لایه نازک بر روی پوست ایجاد خواهد کرد که از این طریق و با برداشتن لایه سست می‌توان تا حد زیادی از مشکلات و اسکارهایی که از جوش باقی مانده‌اند را برطرف کرد. البته از پماد کترل نه فقط برای جای جوش بلکه برای برداشتن خود جوش نیز استفاده می‌شود و تأثیر عالی در برداشتن جوش‌های سرسیاه دارد.
مورد دیگری که در اثرگذاری کترل برای جای جوش باید به آن اشاره کنیم، افزایش سرعت تکثیر سلول‌های مربوط به پوست است. با زیاد شدن سلول‌های ناحیه پوستی، رنگ پوست به حالت طبیعی در خواهد آمد و علاوه بر این از چین و چروک‌های پوستی نیز جلوگیری به عمل می‌آید زیرا پماد کترل کمک زیادی به ساخت کلاژن‌های پوست می‌کند.

 

ویژگی‌های پر اهمیت کرم کترل برای جای جوش

هر یک از کرم‌های که برای لایه برداری و درمان جوش و اسکار جوش استفاده می‌شوند دارای ویژگی‌هایی هستند که موجب شده افراد آن‌ها را برای درمان مشکلات پوستی انتخاب کنند. پماد کترل جزو شناخته شده‌ترین و برترین کرم‌های است که دارای ترکیبات لایه برداری و روشن کننده پوست است. برای استفاده از این کرم نیاز به مجوز پزشکی است و افرادی که حساسیت پوستی دارند و یا مبتلا به بیماری خاصی هستند قبل از هر اقدامی برای مصرف پماد کترل بهتر است با پزشک مشورت کنند.
از ویژگی‌های مهمی که می‌توانیم برای پماد کترل عنوان کنیم لایه برداری قوی آن است. این کرم نه فقط درمان کننده مشکلات جوش بلکه به عنوان یک لایه‌بردار پوستی عالی به شمار می‌رود و از این طریق اگر مشکلات و بیماری‌های جزئی پوستی وجود داشته باشد، با استفاده از پماد کترل می‌توان لایه نازکی از پوست که دچار مشکل است را برداشت. البته خاصیت لایه‌برداری تنها یکی از ویژگی‌های این کرم پر استفاده است.
کرم‌های کترل دارای ویژگی‌های دیگری نیز هستند که از مهم‌ترین آن می‌توان به درمان کننده چروک‌های پوستی اشاره کرد. چروک پوستی در هر بخش از بدن که ایجاد شده باشد ظاهری بدی ایجاد می‌کند که یکی از روش‌های درمانی آن استفاده از کرم‌ها از جمله کرم کترل است. این کرم هرگونه لک و سیاهی را از روی پوست پاک‌سازی می‌کند و حتی می‌تواند آکنه‌های متوسط را نیز درمان کند.

 

معایب کرم کترل و عوارضی که امکان دارد بروز دهد.

بهتر است بدانید همه چیز به مزایای پماد کترل خلاصه نمی‌شود، یعنی در واقع اگرچه مزایای استفاده از این کرم بیشتر از معایب آن است اما معایب کرم کترل و عوارض احتمالی آن نیز جزو مواردی است که باید به آن توجه کرد.
دقت داشته باشید که یکی از معایب کرم کترل عوارضی است که ممکن است برای برخی از افراد با پوست حساس ایجاد کند. اگر پوست حساسی دارید قبل از این‌که بخواهید از پماد کترل استفاده کنید، حتما پزشک مشورت کنید.
یکی از معایب کرم کترل قیمت نسبتا بالای آن در مقایسه با سایر کرم‌های مشابه است. این کرم ممکن است چند عارضه جدی ایجاد کند که شامل جمع شدن رنگدانه‌های پوستی به صورت غیر یکنواخت، سرخ شدن پوست، خاذش‌های پوستی، سوزش و یا حتی تیر کشیدن پوست شود که در صورت تداوم باید استفاده از کرم قطع شود و بلافاصله برای یافتن علت به پزشک مراجعه شود.
لازم به ذکر است معایب کرم کترل تنها به مواردی که اشاره شد خلاصه نمی‌شود بلکه ممکن است شما با یک یا چند بار استفاده از این کرم، عوارض و معایب دیگری را شاهد باشید. عوارض و معایب کرم کترل برای پوست و برای همه افراد یکسان نیست بلکه هر فردی عوارض خاصی از خود ممکن است بعد از استفاده از پماد کترل مشاهده کند.
گاهی خرید نمونه‌های غیر اصل پماد کترل می‌تواند عوارض پوستی زیادی ایجاد کند و از این نظر برای این که معایب کرم کترل را شاهد نباشید و از عوارض آن به دور باشید بهتر است کرم را از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید.

 

جایگزین کرم کترل برای جای جوش

جایگزین کرم کترل چیست؟ پماد کترل از آن محصولاتی است که به وفور در ایران یافت می‌شود و به همین خاطر بسیاری از افرادی به دنبال یافتن جایگزین کرم کترل برای جای جوش می‌گردند. کرم کترل برای جای جوش و همین‌طور چین و چروک‌ها استفاده می‌شود و از آن‌جایی محبوبیت دارد که قدرت بالایی در لایه‌برداری داشته و اثرگذاری آن نیز در مقایسه با سایر محصولات مشابه بیشتر است و به همین علت یافتن جایگزین کرم کترل در صورتی که این نوع کرم را نمی‌توانید بیابید دغدغه بسیاری از افراد است.
واردات پماد کترل به صورت محدود انجام می‌شود و آن هم به‌خاطر تحریم‌هایی است که در حال حاضر برخی از شرکت‌ها برای کشورمان اعمال کرده‌اند، اگر به دنبال جایگزین کرم کترل هستید، کرم دیفرین و یا ژل‌هایی همچون ایزوترتینوئین می‌توانند مفید باشند. البته جایگزین کرم کترل یعنی دو محصولی که به آن اشاره کردیم نیز جزو محصولات خارجی هستند و ممکن است یافتن آن کاری مشکل باشد و یا با قیمت بالایی آن‌ها را تهیه کنید.
اگر به دنبال پیدا کردن جایگزین کرم کترل در میان کرم‌های ایرانی هستید، چند محصول وجود دارد که تقریبا می‌تواند عملکردی مشابه با پماد کترل داشته باشد که شامل کرم‌های آداپالن، ایزوترتینوئین و همین‌طور ترتینوئین است. البته به جز کرم‌های ذکر شده، برخی کرم‌های دیگر نیز می‌توانند عملکرد یکسانی با کرم کترل برای جای جوش داشته باشند اما قطعا جای محصول اصلی را نخواهند گرفت.

میزان دقیق استفاده از کرم کترل برای جای جوش

نه فقط کرم کترل بلکه سایر کرم‌های موجود نیز باید به میزان مجاز استفاده شوند زیرا در غیر این صورت ممکن است عملکرد منفی بر روی جای جوش و یا پوست بگذارند. میزان دقیق مصرف پماد کترل برای درمان جای جوش وابسته به نوع جوش و یا ضایعه پوستی است و باید با توصیه‌های پزشکی مورد استفاده قرار بگیرد.
به جز مورد اصلی یعنی میزان استفاده از پماد کترل، مدت زمان استفاده از آن نیز بسیار مهم است و باید به آن توجه شود. به طور معمول مدت زمان استفاده مجاز از کرم کترل برای جای جوش یک شب در میان است.
توصیه برخی از پزشکان این است که برای استفاده از پماد کترل، به همراه سایر کرم‌های ضد آفتاب و یا مرطوب کننده استفاده شود و میزان استفاده از آن نیز اندازه یک نخود است. البته زمانی که بخواهید کرم کترل را با سایر کرم‌های دیگر به شکل همزمان استفاده کنید، ممکن است میزان استفاده از آن کمتر باشد و این مسئله باید از جانب پزشک پیگیری شود.
دقت داشته باشید در هر بار استفاده، تنها اندازه یک نخود از کرم کترل را بر روی جای جوش قرار داده و ماساژ دهید. دقت داشته باشید هر صبح باید ناحیه‌ای که در آن از پماد کترل استفاده کرده‌اید را با آب ولرم بشویید.
نکته مهمی که باید یادآور شویم این است که در ابتدای درمان بهتر است هر شب در میان از پماد کترل استفاده نمایید و پس از گذشت یک یا دو هفته که مشکل جای جوش، قرمزی و یا مشکلات دیگر برطرف شد، مصرف آن را کاهش دهید و یا اگر نتیجه‌ای حاصل نشد، با در میان گذاشتن پزشک، میزان استفاده از کرم را افزایش دهید.
معمولا بعد از سه ماه استفاده از کرم کترل برای جای جوش، باید نتیجه مثبتی از آن گرفته باشید در غیر این صورت با متخصص مربوطه در این رابطه مشورت کنید تا سایر کرم‌ها و یا روش‌های درمانی دیگر برای رفع جای جوش و یا سایر مشکلات پوستی پیشنهاد شود.

 

نکات ایمنی مهم و موارد منع مصرف کرم کترل برای جای جوش

چند نکته ایمنی و مواردی برای عدم مصرف کرم کترل برای جای جوش وجود دارد که بسیار حائز اهمیت است و باید آن را جدی گرفت. برای مثال زنان باردار و یا افرادی که با استفاده از کرم‌ها دچار حساسیت‌های پوستی می‌شوند بهتر است از پماد کترل استفاده نکنند.
به جز این، کرم‌های کترل نباید برای انواع اگزما و یا پوست‌های که دچار آفتاب سوختگی شده‌اند استفاده شوند؛ زیرا عوارض جدی دارند. کسانی که سابقه خانوادگی بیماری‌های پوستی و بیماری‌های مشابه دارند بهتر است در استفاده از پماد کترل احتیاط کنند.
نکته مهمی که باید برای استفاده از کرم کترل یادآور شویم این است که در برخی افراد ممکن است پس از استفاده از این کرم قرمزی و یا پوسته پوسته شدن رخ دهد که امری طبیعی است و برطرف خواهد شد. پماد کترل نیز همانند سایر کرم‌های مشابه برای مشکلات پوستی نباید در اطراف دهان، اطراف چشم‌ها و یا بینی استفاده شوند و اگر قصد استفاده ترکیبی از پماد کترل با سایر کرم‌ها را دارید، بهتر است ابتدا با پزشک مشورت کنید.
یکی از توصیه‌هایی که برای استعمال پماد کترل شده، استفاده ترکیبی آن با کرم ضد آفتاب است مخصوصا برای افرادی که در معرض نور خورشید قرار دارند. چنانچه پماد کترل را به تنهایی استفاده می‌کنید بهتر است محل استعمال در برابر نور خورشید قرار نگیرد. لازم به ذکر است استفاده از پماد کترل بر روی زخم‌های باز نیز مجاز نیست و منع شده است.

 

داروهایی که با کرم کترل برای جای جوش تداخل دارند.

توصیه متخصصین این است که از کرم کترل در هنگام شب استفاده شود تا اثرگذاری آن به حداکثر خود برسد، اما چیزی که مهم است این است که باید سعی کنید به جز کرم مرطوب کننده که معمولا بر روی کرم کترل استفاده می‌شود، از هیچ کرم دیگری به صورت همزمان استفاده نشود؛ زیرا برخی از کرم‌های موضعی ممکن است تداخلی با کرم کترل داشته باشند و فرد تجربه سوزش، پوسته پوسته شدن و مواردی از این قبیل را تجربه کند.
کرم‌های کترل با محصولات دیگری همچون سالیسیلیک اسید، سولفور و رزورسینول تداخل دارند و هرگز نباید به صورت همزمان استفاده شوند. برخی در فکر این هستند که کرم‌های کترل را به همراه پمادهای طبیعی استفاده کنند و این تفکر را دارند که با ترکیب کرم کترل و کرم گیاهی تداخلی ایجاد نمی‌شود در صورتی که این تصور کاملا غلط است و برخی از کرم‌های گیاهی نیز حاوی ترکیباتی هستند که عوارض جدی برای پوست ایجاد می‌کنند.

تنها چند نمونه از کرم‌های پوستی با پماد کترل تداخل ایجاد می‌کنند، اما این به این منظور نیست که شما مجاز به استفاده از سایر کرم‌های دیگر به همراه کرم کترل هستید زیرا برخی از تداخلات کرم‌های پوستی به صورت کشف نشده باقی مانده است. استفاده‌ ترکیبی از پماد کترل با کرم‌های ناشناخته دیگر هم می‌تواند عوارض ایجاد کند و هم این‌که اثرگذاری کرم کترل برای جای جوش را به حداقل ممکن برساند.

 

نتیجه نهایی رفع جای جوش و معجزه کترل

میزان رضایت استفاده از پماد کترل بالای ۶۰ درصد است. معجزه کترل برای تعداد بالایی از افرادی که از این نوع کرم استفاده می‌کنند به اثبات رسیده است. آن دسته از بیمارانی که از مشکلات پوستی همچون آکنه، ولگاریس و بیماری‌های پوستی مشابه رنج می‌برند، به توصیه پزشک می‌توانند اقدام به تهیه این محصول کرده و معجزه کترل را تجربه کنند.
آزمایشاتی گونانی برای اثر گذاری انواع کرم‌ها بر روی مشکلات پوستی از جمله جای جوش انجام شده که در آن کرم ترتينوئين را با پماد کترل مورد آزمایش قرار داده‌اند و نتیجه نهایی معجزه کترل برای پوست بود.
برای این‌که معجزه کترل را تجربه کنید، باید میزان استفاده، زمان استفاده و نوع مشکل پوستی را شناسایی کنید.
کترل نه فقط برای جای جوش و یا مشکلاتی همچون اگزما و ولگاریس بلکه برای پسوریازیس، کراتوز فولیکول، زگیل و همین‌طور ایکتیوز لایه‌ای بسیار مؤثر است. آن دسته از افرادی که با معجزه کترل آشنا هستند و برای یکبار هم که از آن برای رفع جوش و جای جوش استفاده کرده‌اند، محصول را به سایر افراد نیز پیشنهاد می‌کنند.
پماد کترل هم کم‌یاب است و هم پرطرفدار زیرا استفاده کنندگان از آن نتیجه عالی از کرم گرفته‌اند. معجزه کترل برای هر نوع پوستی پس از اتمام استفاده قابل مشاهده خواهد بود به شرطی که تمامی نکات لازم در هنگام استفاده از این کرم رعایت شده باشد.
نتیجه نهایی پس از گذشت چند ماه از استفاده پماد کترل به وضوح قابل مشاهده است و اگر تغییراتی برای درمان پوست و یا جوش احساس نمی‌کنید بهتر است آن را با متخصص مربوطه درمیان گذاشته تا روند درمان تغییر کند.

سخن پایانی

کرم کترل برای جای جوش استفاده می‌شود اما به جز اسکارها از این نمونه کرم برای رفع هرگونه چین‌و چروک سطحی پوست، درمان برخی جوش‌ها و مشکلات دیگر پوست نیز استفاده می‌شود و جزو کرم‌های شناخته شده‌ای است که توسط کشورهای خارجی تولید و به کشور وارد می‌شود.
پماد کترل در حال حاضر جزو محصولات کم‌یاب است و معمولا با قیمت بالایی عرضه می‌شود. اگر زائده‌هایی از جوش در نواحی مختلف پوست شما باقی مانده است و به دنبال درمان آن از طریق روش‌های غیرتهاجمی هستید، کرم کترل می‌تواند بهترین گزینه برایتان باشد.
در این مطلب سعی شد علاوه بر پرداختن به پماد کترل برای رفع جای جوش، به مهم‌ترین موارد در این رابطه که شامل نحوه اثرگذاری پماد کترل برای جوش، ویژگی‌های پماد کترل، معایب کرم کترل و عوارضی که ممکن است ایجاد کند، جایگزین کرم کترل برای برطرف کردن جای جوش، میزان استفاده از پماد کترل، نکات ایمنی مهم و موارد منع مصرف کرم کترل، داروهایی که با پماد کترل تداخل دارند و در نهایت نتیجه نهایی رفع جای جوش و معجزه کترل است پرداخته شود.
اگر قصد خرید و یا استفاده از پماد کترل برای مشکلات پوستی را دارید، بهتر است ابتدا نکات لازم برای این کرم را مطالعه کنید تا مشکلات پوستی را تجربه نکنید و روند درمان برای رفع جوش، رفع جای جوش، رفع چین و چروک و مشکلات دیگر پوستی به خوبی طی شود.