خط خنده یکی از نشانه‌هایی است که ما پا به سن گذاشته‌ایم و پوست دیگر مانند قبل کلاژن سازی نمی‌کند. البته این موضوع تنها دلیل ایجاد خط خنده نیست و سبک زندگی اشتباهی که برخی از ما این روزها به ناچار برای خود انتخاب کرده‌ایم، می‌تواند پیش از سن پیری باعث ایجاد چنین خطوطی برای ما گردد. این روزها علاوه بر افراد مسن، برخی از افراد در سنین جوانی نیز با چنین خطوطی در صورت خود مواجه می‌شوند. در این گونه مواقع این سوال برای افراد به وجود می‌آید که علت خط خنده در سن کم چیست و چگونه می‌توان آن را از بین برد؟ با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا در مورد خط خنده در جوانی، اطلاعات بیشتری از نظر دکتر خوب برای تزریق ژل خط خنده را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.


Laugh-line-young-age

آنچه در این مقاله می خوانید :

به چه علتی شاهد خط خنده در سن کم هستیم؟

برخی از افراد گمان می‌کنند چین و چروک‌ها و خطوطی مانند خط خنده، تنها در اثر بالا رفتن سن بر روی پوست ایجاد می‌شوند. در صورتی از که لزوماً این گونه نیست و این روزها بسیاری از افراد را مشاهده می‌کنیم که با خط خنده در سن کم مواجه شده‌اند. ممکن است برای آن‌ها این سوال به وجود آید که علت خط لبخند در جوانی چیست و چرا با آن مواجه می‌شویم؟ پارامترهایی که در ادامه مطلب ذکر می‌کنیم، مهم‌ترین علت خط لبخند در نوجوانی و جوانی به شمار می‌روند:

1. اشعه فرا بنفش نور خورشید: اگر شما در طول روز پیش از پیش در معرض نور خورشید قرار می گیرید، باید منتظر ایجاد خط خنده در سن کم باشید. بهتر است در هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید، از کرم¬های ضد آفتاب با spf مناسب استفاده کنید.

2. سیگار کشیدن: پزشکان عقیده دارند یکی از مهم¬ترین علت¬هایی که افراد در سن کم با خط خنده مواجه می¬شوند، سیگار کشیدن است. سیگار رشته¬های کلاژن و الاستین پوست را به آرامی از بین برده چین و چروک‌ها و خطوطی را بر روی پوست به وجود می¬آورد.

3. کاهش وزن شدید و ناگهانی: کسانی که وزن خود را به صورت ناگهانی و با رژیم¬های غیر اصولی کاهش می¬دهند، مشکلات فراوانی برای جسم و به خصوص پوست صورت خود به وجود می¬آورند. کاهش وزن شدید باعث شل شدن پوست شده و خطوط عمیقی در صورت شما به وجود می¬آورد.

4. استفاده افراطی از لوازم آرایشی: ممکن است لوازم آرایشی که برای پوست خود استفاده می¬کنید، فاقد کیفیت لازم بوده و به پوست شما آسیب فراوانی برساند. اگر این لوازم آرایشی برای مدت زمان طولانی بر روی پوست شما باقی بمانند، ممکن است باعث ایجاد خط خنده برای شما شوند.

5. عوامل ژنتیکی: یکی دیگر از مهم ترین عواملی که در سنین کم افراد را با چین و چروک و به خصوص خط خنده مواجه می¬کند، ژنتیک است. اگر در خانواده شما افرادی هستند که با خط خنده در سن کم مواجه شده¬اند، ممکن است شما نیز در معرض این اتفاق قرار داشته باشید.

 

خط خنده از چه سنی است؟

بدون شک هیچ چیز ناخوشایندتر از آن نیست که شاهد وجود خط خنده در جوانی بر روی پوست خود باشیم. این موضوع زیبایی و جذابیت چهره را تحت تاثیر قرار داده و اعتماد به نفس افراد را از بین می‌برد. شاید برای شما نیز این سوال به وجود آمده باشد که خط خنده از چه سنی است؟ در بسیاری از مواقع به علت سبک غلط زندگی، وجود برخی از بیماری‌ها و همچنین مصرف برخی از داروها، ممکن است پس از پایان دهه 20 زندگی شاهد وجود چنین خطوطی بر روی پوست خود باشیم.
معمولاً کمتر پیش می‌آید که شاهد وجود خط لبخند در نوجوانی باشیم؛ چرا که تا این سنین پوست ما به خوبی کلاژن و الاستین را تولید نموده و جوانی و شادابی پوست را رقم می‌زند. اما معمولاً پس از آغاز دهه 30 و 40 سالگی در زندگی، به آرامی صورت ما با تغییراتی مواجه می‌شود و یکی از آن‌ها، ایجاد خط خنده است. در این سنین استخوان‌ها توده‌ و تراکم خود را از دست داده و حتی چربی‌های زیر پوست صورت از بین می‌بروند. تولید کلاژن و الاستین نیز کاهش پیدا کرده و به آرامی شاهد ایجاد این خطوط بر روی پوست خود خواهیم بود که چندان هم خوشایند نیستند.

 

ژل خط خنده برای چه سنی مناسب است؟

خوشبختانه این روزها روش های مختلفی برای از بین بردن خط خنده در سن کم وجود دارد که یکی از آن‌ها تزریق ژل خط خنده است. البته به شما پیشنهاد می‌کنیم قبل از انجام هر کاری، ابتدا به یک متخصص حاذق و با تجربه پوست مراجعه نموده و در مورد علت اصلی ایجاد خط لبخند در جوانی از او سوال کنید. پس از آن می‌توانید با مشورت همان پزشک، از روش‌هایی مانند تزریق ژل برای رفع خط خنده در جوانی استفاده کنید.
و اما یکی از مهم‌ترین سوالاتی که ممکن است برای برخی از افراد به وجود آید این است که ژل خط خنده برای چه سنی مناسب است؟ بهترین سن برای تزریق ژل خط خنده چه زمانی است؟ یک متخصص پوست با انجام معاینات دقیق، بررسی سبک زندگی، وضعیف جسم و… می‌توان به شما بگوید آیا در این سن و سال مجاز به تزریق ژل خط خنده هستید یا خیر؟
متخصصان پوست عقیده دارند که بهترین سن برای تزریق ژل خط خنده، بالای 30 سالگی است. به شما پیشنهاد می¬کنیم که هرگز بدون مشورت با یک پزشک متخصص حاذق و با تجربه، هرگز برای تزریق ژل خط خنده در سنین پایین تصمیم نگیرید. چرا که این تصمیم می¬تواند به قیمت از دست رفتن زیبایی چهره شما تمام شود. پزشک متخصص بهترین کسی است که با معاینه پوست شما و بررسی علل چین و چروک و خطوط آن، به شما خواهد گفت آیا می¬توانید ژل خط خنده تزریق کنید یا خیر؟

با رعایت این روش های ساده از ایجاد خط خنده در سن کم جلوگیری کنید

حال که تا حدودی متوجه شدیم که بهترین سن برای تزریق ژل خط خنده چه زمانی است؟ بیایید اندکی هم در مورد روش‌های پیشگیری از ایجاد خط خنده در سن کم صحبت کنیم. به شما قول می‌دهیم که اگر این عادت‌های سالم را در زندگی خود به وجود آورید، دیگر شاهد ایجاد خط لبخند در جوانی نخواهید بود:

• نوشیدن آب کافی
پوست ما برای آن که همیشه شاداب و جوان باقی بماند، به آب و رطوبت احتیاج دارد. تجربه نشان دهنده آن است کسانی که در طول روز به میزان کافی آب مصرف نمی¬کنند، بیش از دیگران در معرض خط خنده قرار دارند. شما باید در طول روز بین ۸ تا ۱۰ لیوان آب بنوشید تا پوست شما همواره شاداب و جوان باقی بماند.

• خواب کافی
شاید برای شما نیز جالب باشد بدانید که پوست ما در هنگام خواب این فرصت را دارد که خود را بازسازی نموده و سلول¬های آسیب دیده را ترمیم کند. چنان چه شما در طول شبانه روز به اندازه کافی نمی¬خوابید، پوست شما فرصت کافی برای بازسازی و ترمیم خود را نخواهد داشت. این موضوع سبب ایجاد خط خنده در سن کم می¬گردد. بنابراین اگر دوست دارید در سن جوانی با خط خنده و چین و چروک مواجه نشوید، خواب کافی و استاندارد را فراموش نکنید.

• دوری از مصرف سیگار
یکی از اصلی¬ترین مواردی که ما باید برای شادابی و جوای پوست خود از آن دوری کنیم، سیگار است. همواره گفته¬اند و ما شنیده¬ایم که بزرگ¬ترین دشمن سلامتی انسان سیگار است. با مصرف سیگار به صورت مداوم و همیشگی، زیبایی پوست شما از بین خواهد رفت. در چنین مواقعی پوست نمی¬تواند اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز را از خون دریافت نماید. بنابراین تاثیرات مصرف سیگار پس از گذشت مدتی در چهره نمایان خواهد شد که یکی از اصلی¬ترین آن¬ها، ایجاد خط خنده در جوانی است.

• استفاده از کرم ضد آفتاب
نور خورشید باعث ایجاد خط خنده در چهره ما می¬گردد؛ اما ما نمی¬توانیم در معرض نور خورشید نباشیم، اما می¬توانیم از کرم¬های ضد آفتاب که دارای spf مناسب هستند استفاده کنیم و به این صورت از بروز چین و چروک در چهره خود جلوگیری به عمل آوریم.

• دوری از استرس
هر چند استرس مشکلی است که در روح و روان انسان به وجود می¬آید، اما تاثیرات آن بر جسم، کاملاً آشکار است. زمانی که ما با استرس مواجه می-شویم بدن شروع به تولید هورمون کورتیزول می¬کند که این هورمون برای سلول¬های پوست ما بسیار مضر است. زمانی که متوجه وجود استرس در جسم خود شدید، سعی کنید با روش¬های مختلف مانند صحبت با یک دوست، مطالعه کتاب، گوش دادن به موزیک آرامش بخش، مدیتیشن و… دوباره آرامش را به جسم و جان خود بازگردانید و پوست خود را از قرار گرفتن در معرض خط خنده محافظت کنید.

 

خط خنده در سن‌ کم را چگونه درمان کنیم؟

اگر با وجود نکاتی که در جهت پیشگیری از خط خنده در سن کم رعایت کردید، باز هم این خطوط بر روی پوست شما به وجود آمدند، به هیچ عنوان خود را نگران و ناراحت نکنید. چرا که این روزها علم پزشکی، روش‌های درمانی بسیار خوبی را برای ما ارائه نموده است که از طریق آن‌ها می‌توانیم اقدام به از بین بردن خط خنده در جوانی کنیم.‌ در ادامه مطلب به شما خواهیم گفت این روش‌های درمانی موثر برای برطرف کردن چین و چروک‌ها و خطوط لبخند کدامند:

1. لیزر درمانی
این روزها پزشکان با استفاده از امواج قدرتمند لیزر بسیاری از خطوط و چین و چروک¬های پوست را از بین می¬برند. این امواج با گرما و حرارت فراوان خود، پوست را برای کلاژن سازی تحریک می¬کنند. بنابراین شما پس از سپری کردن چند جلسه لیزر درمانی، شاهد جوانی پوست خود و کاهش خطوط و چین و چروک¬های آن خواهید بود.

2. تزریق ژل
گاهی اوقات متخصصان پوست به بیمارانی که در سنین جوانی به خط خنده دچار شدند، پیشنهاد می‌کنند که با تزریق ژل، خطوط را برطرف نمایند. زمانی که شما توسط یک متخصص حاذق و با تجربه، اقدام به تزریق ژل در پوست خود نمودید، در کوتا¬ه¬ترین زمان ممکن شاهد از بین رفتن خطوط خنده خود خواهید بود. بسیاری از این ژل¬ها با استفاده از مواد طبیعی تشکیل شده¬اند، بنابراین هیچ نوع حساسیت و آلرژی بر شما به همراه نمی¬آورند.

3. کرم‌های موضعی
این روزها برخی از کرم‌های موضعی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید تا حدودی خط خنده خود را برطرف کنید. البته این موضوع به شرط آن است که خط خنده شما هنوز آن‌ قدرها عمیق نشده باشد. در ترکیبات برخی از این کرم‌ها ماده‌ای به نام سلیکون وجود دارد که باعث جذب آب و پر شدن پوست می‌گردد. علاوه بر این، کرم‌های موضعی برای رفع خط خنده در سن کم دارای ویتامین‌های مختلف و رتینوئیدها هستند که پوست را برای کلاژن سازی تحریک می‌کنند.

4. لایه برداری شیمیایی
یکی از بهترین روش¬ها برای از بین بردن خط خنده، لایه برداری شیمیایی است. در این فرآیند پزشکان از مواد شیمیایی مخصوص با میزان کنترل شده بر روی پوست بیمار خود استفاده می‌کنند. این موارد موجب می‌شوند که لایه‌های سطحی پوست از بین برود؛ بنابراین سلول¬های جدید فرصت رشد پیدا می¬کنند و لایه جدیدی بر روی صورت شکل می¬گیرد. این لایه جدید به مراتب سالم¬تر و محکم¬تر از لایه قبلی است.

5. هایفوتراپی
اگر بخواهیم به یکی از روش‌های مدرن، موثر و ایمن برای رفع خط خنده اشاره کنیم، بدون شک از هایفوتراپی نام می¬بریم. در این روش با استفاده از امواج قدرتمند هایفو، گرمای متمرکزی را در لایه¬های زیرین پوست ایجاد می‌کنند. چنین گرمایی پوست را برای تولید کلاژن جدید تحریک می‌کند. بنابراین پس از گذشت چند هفته مشاهده خواهید کرد که پوست شما احیا شده و جوانی و شادابی به آن بازگشته است. پزشکان با تمرکز بر روی خطوط خنده از طریق امواج قدرتمند لیزر، می‌توانند آن را کاهش دهند.

6. لیفت با نخ
یکی دیگر از شیوه‌های درمان خط خنده که معمولاً برای سنین بالاتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، لیفت با نخ است. در این روش (همان گونه که از نام آن پیداست) نخ¬های نامرئی را در قسمت زیرین پوست استفاده کرده و توسط آن پوست را می¬کشند. تا زمانی که این نخ¬ها در زیر پوست هستند، پوست شما کشیدگی خاص خود را داشته و خطوط خنده و چین و چروک¬ها از بین می¬روند.

7. میکرودرم ابریژن
حیف است در مورد رفع خط خنده در سن کم صحبت کنیم، اما هیچ اشاره‌ای به روش میکرودرم آبریژن نکنیم. میکرودرم آبریژن یک شیوه کاملاً غیرتهاجمی است که از طریق آن می¬توان لایه برداری عمیقی برای پوست انجام داد و بسیاری از چین و چروک‌ها و خطوط پوست را از بین برد. فراموش نکنید که لایه‌برداری از طریق این روش، با استفاده از کریستال¬های الماسی انجام می‌شود و توسط آن پوست را تحریک نموده و لایه آن را از بین برده و حتی موجب کلاژن سازی پوست می شوند.

 

درمان خط خنده در جوانی با روغن های گیاهی

هر چند این روزها علم پزشکی روش‌های درمانی موثری برای رفع خط خنده در اختیار ما قرار داده است، اما در بسیاری از مواقع نیازی نیست برای رفع خط خنده در جوانی به سراغ این روش‌ها بروید. (مگر آن که متخصص پوست به هر دلیلی این روش‌ها را برای شما تجویز نموده باشد.) در عوض شما می‌توانید با روش‌های موثر خانگی، اقدام به رفع خط لبخند در جوانی نمایید. ما در ادامه مطلب، بهترین روغن‌های گیاهی که برای رفع خط خنده باید بدانید را به شما عزیزان معرفی می‌کنیم:

• روغن ماهی
پزشکان عقیده دارند که مصرف مکمل¬هایی که در ترکیبات آن روغن ماهی وجود دارد، به شما کمک می¬کند تا خطوط و چین و چروک¬های پوست را از بین ببرید. همه ما می‌دانیم که ماهی دارای مقادیر فراوانی از اسیدهای چرب امگا ۳ است؛ بنابراین پوست را از قرار گرفتن در معرض آسیب¬هایی مانند چین و چروک و خطوط در امان نگه می¬دارد. همچنین شما می¬توانید این روغن را به صورت موضعی بر روی خط لبخند خود استفاده کنید.

• روغن زیتون
اگر بخواهیم به یکی از روش¬های شگفت انگیز و شفابخش خانگی برای رفع خط خنده اشاره کنیم، بدون شک از روغن زیتون نام خواهیم برد. پژوهش‌های اخیر نشان داده است که در ترکیبات روغن زیتون مواد ضد پیری فراوانی وجود دارد. بنابراین اگر شما آن را در برنامه غذایی خود گنجانده و در طول روز میل کنید و یا آن را به صورت موضعی بر روی خط خنده خود استفاده کنید، شاهد نتایج بی نظیر آن خواهید بود.

• روغن آرگان
در میان انواع روغن¬های گیاهی که برای درمان خانگی خط خنده پیشنهاد می¬شوند، نام روغن آرگان نیز به چشم می‌خورد. در ترکیبات این روغن بی-نظیر اسیدهای چربی وجود دارند که رادیکال های آزاد پوست را از بین می‌برند. بنابراین سلول¬های آسیب دیده پوست پس از مصرف روغن آرگان ترمیم شده و بسیاری از خطوط و چین و چروک¬های آن برطرف می‌شود.

سخن پایانی

بدون شک هیچ کدام از ما دوست نداریم شاهد وجود خط خنده در سن کم بر روی صورت خود باشیم؛ این خطوط هیچ وقت خوشایند ما نبوده و نیستند، چرا که زیبایی چهره ما را از بین می‌برند. ما با ارائه این مقاله تلاش کردیم شما را با علت به وجود آمدن چنین خطوطی در سنین کم آشنا کنیم. همچنین به این سوال پاسخ دادیم که ژل خط خنده برای چه سنی مناسب است؟ در پایان نیز برخی از روش‌های درمان پزشکی و خانگی برای برطرف کردن خط خنده در سن کم را برای شما عزیزان بیان کردیم. امیدواریم با رعایت این موارد، چهره شاداب و زیبایی داشته باشید و در هر سن و سالی، جوان و زیبا باقی بمانید.