خط خنده می‌تواند چهره را مسن‌تر از حالت عادی نشان دهد و قطعا افراد دوست ندارد خطوطی بر روی صورت خود مشاهده کنند از جمله خطوط خنده که به‌ مرور زمان و در دو سمت لب‌ها به‌وجود می‌آید. خطوط خنده می‌تواند سطحی، متوسط و یا عمیق باشد که در هر سه حالت با بهترین روش‌های درمانی برطرف می‌شود. از روش‌های استفاده از برخی کرم‌ها گرفته تا تزریق فیلر و سایر روش‌های درمانی که با در نظر گرفتن نوع و عمق خط خنده انتخاب می‌شوند.


laugh-line

آنچه در این مقاله می خوانید :

چند علت مهم که در بروز خط خنده نقش دارند

شما اینجا هستید چون قطعا خطوط بر روی چهره‌تان ایجاد شده و به، دنبال یافتن راه‌کار برای رفع آن هستید. اگر تا پایان با ما همراه باشید، با مواردی همچون از بین بردن خط خنده در دو هفته، وازلین برای خط خنده، فیلر خط خنده چیست، روش‌های درمانی مورد تائیید دکتر خوب برای تزریق ژل خط خنده، تمرینات ورزشی و اقدامات لازم برای جلوگیری از بروز خط خنده آشنا خواهید شد.
کمتر دیده شده که خط خنده به خودی خود ایجاد شده باشد و در اغلب موارد عواملی هستند که موجب ایجاد خطوطی در گونه‌ها و در اطراف یکی یا دو لب می‌شوند.
معمولا دو سمت گونه‌ها از بخش‌هایی هستند که در هنگام خندیدن و یا صحبت کردن تحت تأثير قرار می‌گیرند و همین امر باعث بروز آن‌ها می‌شود البته این تنها یکی از دلایل ایجاد خط خنده است و موارد مهم‌تری نیز در ایجاد آن‌ها نقش دارند.

آیا می‌دانید افرادی که بیشتر در معرض تابش اشعه فرابنفش خورشیدی قرار گرفته‌اند الاستین و همین‌طور فیبرهای کلاژن پوستشان کاهش پیدا می‌کند و یا حتی از بین می‌رود؟ این امر یکی از دلایل بروز خطوطی بر روی صورت از جمله خط خنده است.
به‌طور کلی هر عاملی که باعث از بین رفتن فیبرهای صورت شود، احتمال بروز خطوط نیز افزایش پیدا می‌کند و به‌خاطر همین است که افراد سیگاری بیشتر از سایرین صورتشان خط و خطوط دارد زیرا مصرف سیگار باعث از بین رفتن فیبر در صورت می‌شود و با نبود فیبر نیز محافظت پوستی کاهش پیدا می‌کند.

یکی عامل دیگر برای بروز خط خنده وجود دارد که انسان در برابر آن نقشی ندارد و آن هم پیری است. با بالا رفتن سن، قطعا خط‌های صورت افزایش پیدا می‌کند که نه فقط در ناحیه پیشانی بلکه اطراف گونه‌ها را نیز شامل می‌شود.
با افزایش سن الاستین و کلاژن در ناحیه صورت به حداقل خود می‌رسد و در چنین شرایطی بروز خط لبخند دور از انتظار نیست. از موارد دیگری که باعث بروز خط لبخند شده، کاهش و یا افزایش ناگهانی وزن است. این کار اثرات بدی بر روی پوست خواهد گذاشت که شل شدن پوست تنها یکی از آن‌هاست و در بسیاری مواقع موجب افتادگی برخی از نواحی صورت و یا بروز خط لبخند می‌شود

 

تازه‌ترین روش‌های از بین بردن خط خنده در دو هفته

سوال اینجاست که آیا از بین بردن خط خنده در دو هفته امکان‌پذیر است؟ در پاسخ این سوال باید بگوییم اگرچه دو هفته مدت کمی است برای برطرف کردن خطوط لبخند اما با چند روش درمانی این امر امکان پذیر است که گاهی به شکل موقت و گاهی هم به صورت دائمی انجام می‌شود.
بسیاری از افراد به‌جای استفاده از روش‌های درمانی همچون استفاده از کرم و یا درمان‌های خانگی که در درمان خط لبخند موثر هستند اما مدت زمانی زیادی برای این کار لازم است، از درمان‌های سریع برای رفع خطوط و چروک‌های پوستی مخصوصا در ناحیه صورت استفاده می‌کنند.
برای از بین بردن خط خنده در دو هفته می‌‌توان از روش‌های درمانی همچون بوتاکس، تزریق کلاژن و یا تزریق فیلر استفاده کرد که انتخاب آن گاهی به عهده فرد و گاهی هم پزشک زیبایی این تشخیص را می‌دهد.
روش‌های ذکر شده جهت برطرف سازی خطوط خنده اگرچه به صورت فوری می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند اما برخی از آن‌ها مثلا بوتاکس به صورت دائمی انجام نمی‌شود و یا روشی همچون تزریق کلاژن نیز ممکن است عوارضی برای افراد داشته باشد. در میان این سه روش‌، تزریق فیلر یکی از راه‌های درمانی دائمی و البته با عوارض کم جهت رفع خطوط لبخند است که در جهان از محبوبیت بالایی نیز برخوردار است.
از بین بردن خط لبخند در دو هفته با تزریق انواع فیلرهای پوستی از جمله فیلر اسید هیالورونیک امکان پذیر است و این کار موجب می‌شود که آب‌رسانی پوست به شکل کامل انجام شود و در نهایت ناحیه شل شده پوست سفت شود.
خطوط خنده در هر شکل و حالتی که باشند چه خطوط سطحی و چه عمیق همگی با استفاده از تزریق فیلر به سادگی برطرف خواهند شد و این کار طی مدت زمان کوتاهی صورت می‌گیرد. لازم به ذکر است در روش رفع خطوط لبخند با فیلر، به جز اسید هیالورونیک، از کلسیم‌هیدورکسیل نیز استفاده می‌کنند تا رفع خطوط صورت از جمله خط لبخند در زمان کوتاه و با عارضه کم امکان پذیر باشد.

 

فیلر خط خنده چیست و آیا می‌دانید این روش چه مزایا و عوارضی دارد؟

در پاسخ به سوال این‌که فیلر خط خنده چیست باید بگوییم تزریق فیلر نه فقط در جهت رفع خط خنده بلکه برای برطرف کردن سایر مشکلات پوستی استفاده می‌شود و از عواملی که باعث شده افراد به جای استفاده از سایر روش‌ها، از فیلر برای برطرف سازی خطوط خنده بهره ببرند، عارضه کم، نتایج درمانی سریع، اثرگذاری بالا و سرعت بالای این روش است.
فیلرهایی که برای رفع خط خنده استفاده می‌شود اغلب تأثیرات کوتاه مدتی دارند و از این جهت برای گرفتن نتایج مثبت باید بعد از مدتی ترمیم شوند.
حالا که به یک پاسخ جامع برای سؤال‌ این‌که فیلر خط خنده چیست رسیده‌اید، بهتر است با مزایای و معایب آن نیز آشنا شده تا با آگاهی کامل برای رفع خطوط لبخند از فیلر استفاده کنید.
مزیت‌های استفاده از فیلر جهت رفع خط خنده این است که این روش جزو روش‌های درمانی غیرتهاجمی است و در مدت کوتاهی انجام می‌گیرد به نحوی که افراد بعد از تزریق فیلر برای خط خنده می‌توانند به فعالیت‌های عادی خود بازگردند.
به جز این مورد، تزریق انواع فیلر در ناحیه پوست صورت نتایج عالی در جهت داشتن پوستی نرم و صاف دارد و موجب می‌شود چیزی که باعث بروز خط لبخند یعنی نبود کلاژن شده، به میزان کافی در ناحیه پوست تولید شود.

آیا می‌توان از وازلین برای خط خنده استفاده کرد؟

شاید تصور کنید که استفاده از وازلین برای خط خنده یکی از ساده‌ترین روش‌هایی است که با هزینه کم می‌توان برخی از خطوط را برطرف ساخت اما آیا این کار امکان پذیر است و ترکیبات موجود در وازلین خاصیت ضد پیری دارد؟
وازلین با ترکیباتی که دارد، اغلب برای مرطوب شدن پوست و یا حتی بهبود زخم و عفونت‌ها از آن استفاده می‌شود اما برخی از افراد به این باور رسیده‌اند که شب قبل از خواب از وازلین برای خط خنده استفاده کنند تا به مرور شاهد کاهش خطوط ایجاد شده در اطراف گونه‌ها باشیم.
اگر در سطح اینترنت یک جستجوی ساده در زمینه وازلین برای چین و چروک‌های پوستی داشته باشید، قطعا با سایت‌های مختلفی روبرو خواهید شد که تماما بر این موضوع تاکید دارند و بر این باورند که استفاده از وازلین خطوط خنده را از بین خواهد برد اما در واقع این‌طور نیست و از نظر علمی وازلین نمی‌تواند خاصیت ضد پیری داشته باشد.
تنها در شرایطی که قصد داشته باشید پوستی مرطوب داشته باشید می‌توانید از وازلین استفاده کنید در غیر این صورت و طبق تحقیقاتی که پزشکان خارج از کشور انجام داده‌اند، وازلین برای بهبود چین و چروک‌های پوستی مفید نیست و نمی‌تواند آن‌ها را درمان کند و تنها باعث می‌شود خطوط لبخند کمتر دیده شود.
وازلین نه تنها کمکی به رفع خطوط خنده نمی‌کند بلکه حتی نمی‌تواند خاصیت ضد پیری داشته باشد بنابراین اگر شما هم بر این بیاورید که خطوط خنده را با این روش درمان کنید، بهتر است در تصمیم خود تجدید نظر کنید.
پارافین، مواد معدنی و همین‌طور واکس میکروکریستالی از ترکیبات اصلی وازلین‌ها هستند که می‌تواند علاوه بر مرطوب نگه‌داشتن پوست، جای ترک‌های پوستی و زخم‌های سطحی را درمان کنند اما تاکنون به صورت علمی در زمینه برطرف کردن چین و چروک مخصوصا چروک‌های ایجاد شده در اطراف لب‌ها توسط وازلین به اثبات نرسیده است و بهتر است به‌جای این روش درمانی، از راه‌های موثرتر برای برطرف کردن خط لبخند استفاده کنید.

 

چند روش درمانی عالی و رایج جهت رفع خط خنده

درمان خطوط خنده به چند روش مختلف انجام می‌گیرد که شما با توجه به شرایط و نوع خطوط ایجاد شده در کناره‌های گونه، می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. از روش‌های درمانی ساده و رایج خانگی گرفته تا استفاده از پمادها، روغن‌ها تا روش‌های درمانی لیزر، فیلر و جراحی همگی در جهت رفع خط خنده استفاده می‌شود و انتخاب آن‌ها نیز باید با در نظر گرفتن عمق خطوط ایجاد شده انجام شود.
معمولا خطوط سطحی در بین لب‌ها با استفاده از برخی کرم‌ها و روغن‌ها درمان می‌شوند اما اگر احساس می‌کنید خط خنده شما عمیق‌تر از حالت عادی است، بهتر است روش‌های درمانی موثرتر را انتخاب کنید.

درمان‌های خانگی برای رفع خطوط خنده: بی‌هزینه‌ترین و همین‌طور بی‌عارضه‌ترین روشی که از طریق آن می‌توانید اقدام به برطرف کردن خطوط ایجاد شده در گونه‌ها کنید، استفاده از روش‌های درمانی خانگی است.
از انواع اسکراب و لایه‌بردارها گرفته تا ماسک‌های گیاهی همگی به کلاژن سازی پوست کمک می‌کنند و در نهایت باعث می‌شود خطوط خنده به مرور زمان ناپدید شوند البته این روش درمانی برای برطرف سازی خطوط خنده ممکن است زمان‌بر باشد.

استفاده از کرم‌ها و مرطوب‌کننده‌ها برای رفع خطوط خنده: گاهی اوقات با پایین آمدن کیفیت بافت پوست در ناحیه صورت، خطوط خنده ایجاد می‌شود و در چنین شرایطی بهترین اقدام استفاده از انواع کرم‌ها و یا مرطوب کننده‌های طبیعی است.
به این منظور می‌توان از روغن‌هایی همچون روغن نارگیل، بادام و یا حتی ژل آلوئه‌ورا استفاده کرد. کمک گرفتن از برخی مکمل‌های دارای ویتامین گروه ای و سی نیز می‌تواند در برطرف سازی خطوط خنده موثر واقع شود.

روش درمانی لیزر برای رفع خطوط لبخند: اگر در میان لب‌های خود خطوط و چین وچروک‌هایی را مشاهده می‌کنید که عمیق است و می‌خواهید در مدت زمان کوتاه برطرف شوند، می‌توان از لیزر برای این کار کمک گرفت.
امروزه متخصصان زیبایی و پوست با استفاده از لیزر فرکشنال و تابش آن به بافت داخلی پوست، کمک می‌کنند تا خطوط خنده برطرف شود و همین‌طور کلاژن سازی پوست در آن ناحیه نیز افزایش یابد. لازم به ذکر است برای برطرف سازی خط لبخند فقط از لیزر فرکشنال استفاده نمی‌شود بلکه لیزر اربیوم، یو لیزر و از اف‌های حرارتی نیز در این زمینه کاربرد زیادی دارند.

درمان خط لبخند با تزریق فیلر، ژل و یا بوتاکس: :روش‌های تزریقی برای برطرف سازی خط لبخند از رایج‌ترین روش‌های درمانی هستند که به شکل موقتی و یا دائمی می‌توان از آن‌ها برای درمان خطوط ایجاد شده در کناره‌های گونه استفاده کرد.
از تزریق هیالورونیک اسید گرفته تا مزوژل‌های جوانسازی و انواع فیلرها همگی اثرگذاری عالی در برطرف سازی خط لبخند دارند و نه فقط برای رفع خطوط لبخند بلکه جهت برطرف سازی خطوط پیشانی، زیر چشم‌ها و موارد دیگر نیز کاربرد دارند.
برطرف کردن خط لبخند با استفاده از جراحی: قبل از هر چیزی باید به شما بگوییم روش جراحی برای برطرف کردن خط لبخند همیشه جزو گزینه‌های آخر است و تنها برای افرادی انجام می‌شود که خطوط بسیار عمیقی در میان لب‌ها دارند و یا برای برطرف ساختن آن دیر اقدام‌ کرده‌اند.
گاهی با استفاده از روش‌های جراحی همچون لیفت شقیقه یا گونه، خط لبخند را درمان می‌کنند و گاهی هم ناحیه‌ای که چروک عمیق دارد، به طور مستقیم جراحی خواهد شد.

 

آیا از تمرینات ورزشی می‌توان برای درمان خط خنده استفاده کرد؟

سوالی که ممکن است ذهن شما را نیز درگیر کرده باشد این است که به‌جای روش‌های درمانی همچون تزریق بوتاکس و فیلر و یا استفاده از کرم‌ها می‌توان از تمرینات ورزشی برای کاهش خطوط لبخند استفاده کرد؟
در پاسخ به این سوال باید گفت تمرینات ورزشی همیشه در درمان خط لبخند موثر بوده‌اند اما شاید این روش درمانی نتواند جایگزین بهتری برای فیلر و یا سایر روش‌ها باشد اما اگر شرایط استفاده از روش‌های تزریقی برای درمان خط لبخند را ندارید، می‌توانید از تمرینات ورزشی مخصوص در این زمینه استفاده کنید.
تمامی تمرینات ورزشی که ناحیه گونه‌ها و بخشی که چروک لبخند ایجاد شده را تحت تاثیر قرار دهند می‌توانند به کاستن آن‌ها کمک کنند. برای این کار چندین تمرین ورزشی وجود دارد اما از بهترین آن‌ها این است که انگشتان خود را در کناره لب قلاب کرده و حرکات کششی در این ناحیه انجام دهید.
تمرینات ماهیچه‌های صورت و گونه برای رفع خط لبخند باید به شکل مداوم تکرار شوند و روزی چند مرتبه آن‌ها را انجام دهیم. برای گرفتن نتیجه مثبت در جهت کاهش خطوط لبخند، در کنار تمرینات ورزشی می‌توانید از ماساژ با استفاده از روغن‌های گیاهی نیز برای برطرف سازی خط لبخند کمک بگیرید.

 

برای این‌که خط خنده ایجاد نشود چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

سوال اینجاست که آیا می‌شود از بروز خط لبخند جلوگیری کرد و این کار با چه روشی انجام می‌شود؟
از آن‌جایی که بروز خط خنده فقط به تغییر حالت چهره مخصوصا در هنگام خندیدن مربوط نمی‌شود و دلایل دیگری نیز برای ایجاد آن نیز وجود دارد، شاید نتوانید از بروز آن جلوگیری کنید اما در مواردی ما می‌توانیم با چند روش ساده از ایجاد خط خنده جلوگیری کنیم تا از این طریق چهره شاداب و جذاب‌تری داشته باشیم.
خط خنده ممکن است در یک سمت گونه و یا هر دو سمت ایجاد شود که بهتر است با توصیه‌هایی که در ادامه ذکر می‌شود، از بروز آن جلوگیری کنید.
استفاده از کرم‌های ضد آفتاب و چین و چروک کمک زیادی به ما خواهند کرد تا در آینده خط لبخند ایجاد نشود. به این منظور با توصیه پزشک زیبایی و پوست می‌توانید به صورت روزانه از کرم‌های مخصوص که کمک زیادی به هیدراته ماندن پوست می‌کنند استفاده کنید.
البته به جز موارد ذکر شده، مصرف آب به اندازه کافی، عدم مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار، داشتن رژیم غذایی عالی و ترک سیگار همگی کمک شایانی به ما می‌کنند که خط لبخند رخ ندهد.
برای جلوگیری از بروز خط خنده سعی کنید به شکل مداوم صورت خود را بشویید تا پوستتان از حالت خشکی خارج شود. داشتن رژیم غذایی مناسب نیز قطعا به ما کمک خواهند کرد تا پوستی جوان و شاداب داشته باشیم و در آینده دچار چین‌ و چروک مخصوصا در بخش گونه‌ها نشویم.

کلام آخر

خط لبخند ممکن است تجربه هر فردی باشد که خوشبختانه روش‌های درمانی زیادی برای آن وجود دارد. از لاغری سریع گرفته تا قرار گرفتن در معرض نور خورشید، خشکی پوست، وجود برخی بیماری‌ها و موارد دیگر همگی در بروز خط لبخند نقش دارند و اگر احساس می‌کنید خط لبخند تاثیر زیادی بر روی چهره شما گذاشته یعنی در واقع چهره شما را مسن‌تر نشان می‌دهد و این امر باعث کاهش اعتماد به نفستان شده، بهتر است از راه‌های درمانی رایج برای برطرف کردن آن‌ها استفاده کنید.

ما در این بخش از مطالب سعی کردیم علت‌های مهم که در بروز خط لبخند نقش دارند، از بین بردن خطوط لبخند در دو هفته با روش‌های درمانی جدید، فیلر خط خنده و مزایا و عوارضی آن، استفاده از وازلین برای خط لبخند، روش‌های درمانی موثر برای رفع خطوط لبخند، تمرینات ورزشی عالی جهت درمان خطوط خنده و همین‌طوراقداماتی که باید برای جلوگیری از خط لبخند انجام دهیم را برایتان گردآوری کنیم و امیدواریم توانسته باشیم از این طریق به شما کمک کنیم تا بتوانید با روش‌های بی‌عارضه اقدام به برطرف سازی خطوط ناحیه گونه و در اطراف لب کنید.