حتما تعداد زیادی از شما خوانندگان محترم، هنگامی که در آینه به تصویر خود نگاه می‌کنید، متوجه دو چین شده¬اید که در دو سمت پایین بینی آغاز و به گوشه¬های خارجی دهان ختم می‌شود. این دو چین پرانتزی شکل در دو گوشه خارجی دهان، خطوط خنده نامیده می¬شوند. هنگامی می¬گوییم خط خنده نیاز به درمان دارد که پوست ناحیه میانه صورت شل شود، صورت دچار افتادگی شود و این خطوط عمیق شوند. بهترین و موثرترین راه از بین بردن خط خنده چیست؟ برای این کار چه روشی از همه بهتر است؟ در ادامه میخواهیم به سوالات فوق پاسخ دهیم.

از بین بردن خط خنده با یخ به چه شیوه¬ای است و آیا موثر است؟

یکی از راهکارهایی که امروزه برای افراد جوانی که خط خنده عمیق دارند، توصیه و بکار برده می¬شود استفاده از نخ¬های لیفت است. درمان خط خنده با نخ چگونه است؟ نخ چگونه باعث از بین رفتن خط خنده می¬شود؟ بهترین روش برای خط خنده مخصوص افرادی است که پوست آنها دچار پیری زیاد نشده باشد. به عبارتی افرادی که پوست خیلی شل و آویزان دارند، نمی‌توانند از نخ برای درمان خط خنده استفاده کنند.
به عبارتی زمانی که خط به شیار یا چین عمیق تبدیل شود، شما باید برای از بین بردن خط خنده اقدام کنید. از بین بردن یا پرکردن کامل خط خنده در انسان باعث ایجاد حالتی ناخوشایند و بدشکل در اطراف دهان می‌شود. لذا همیشه باید میزان طبیعی خط خنده را حفظ کرد. از بین بردن چین¬ها و خطوط خنده عمیق به روش‌های غیر جراحی به راحتی مقدور است، با این حال می‌توانید برای کسب نتایج بهتر از این روش‌ها به دکتر خوب برای تزریق ژل خط خنده مراجعه کنید.
استفاده از پرکننده یا فیلرها، اعم از ژل¬های هیالورانیک اسید و یا چربی، قادر هستند در مدت کوتاهی خطوط خنده را پر کنند. از بین بردن خط لبخند که از اصلی ترین و اولین قدم¬ها برای رسیدن به زیبایی و جوانی چهره است. تمام افراد، حتی نوزادان نیز این خط خنده را دارند.
در افراد جوان با پوست مناسب از نخ برای کاهش عمق خطوط خنده استفاده می¬شود. نخ¬های استاندارد و کلاژن¬ساز از طریق کنولاهای ظریف در شرایط بهداشتی و استریل در دو سمت صورت شما به تعدادی که پزشک تخمین می¬زند، تعبیه می¬شوند. این نخ¬¬ها باعث بالا کشیدن مشهود کناره¬های خارجی شیارهای خنده می¬شود.
لذا باعث می¬شود که از عمق چین¬های خط خنده کم شود، به علاوه که تعدادی از نخ¬ها هستند که می‌توانند در طول زمان با تحریک کلاژن‌سازی باعث سفت شدن میانه صورت و بالا کشیدن گونه و میانه صورت شده و عمق خط خنده را به صورت ماندگارتری کاهش دهند. معمولاً دو هفته بعد از تعبیه نخ، پزشک مجدد شما را معاینه می‌کند و برای پر کردن باقیمانده عمق خط و از بین بردن خط خنده از ژل مناسب استفاده می‌کند.
ماندگاری نخ¬ها حدود ۸ الی 10 ماه است و فقط برای افرادی که پوست خیلی شل و خیلی پیر ندارند و افرادی که بیش از حد چربی زیر پوست آنها تحلیل نرفته است قابل استفاده است.

 

جلوگیری با وازلین برای خط خنده موثر است؟

در افراد جوان، دهیدراته شده، کم آب شدن و خشک شدن سطح پوست می¬تواند با ایجاد ترک‌های در سطح پوست باعث مشهود شدن خط خنده شود. در این افراد، حرکات مکرر دهان در حین خنده، صحبت کردن و غذا خوردن می‌تواند شکنندگی¬های سطحی در مسیرخطوط خنده ایجاد کند.
در افرادی که هنوز خط خنده به صورت چین و شیار و ناودان عمیق نشده است، استفاده از ترکیبات موضعی آبرسان و مرطوب کننده متناسب با نوع پوست می‌تواند از ایجاد ترک¬های سطحی در مسیر خط خنده جلوگیری کند. استفاده از وازلین بر پوست صورت به علت مسدود شدن منافذ طبیعی پوست، توصیه نمی¬شود، و به جای وازلین از انواع کرم¬های موضعی مرطوب کننده بهره ببرید.

 

بهترین روغن برای از بین بردن خط خنده

تجربه تعداد بسیاری از افراد نشان داده است که آغشته کردن خطوط خنده با برخی انواع خالص روغن¬های گیاهی می¬تواند ظاهر ناخوشایندی در خطوط خنده را بهبود ببخشد.
در این قسمت بهترین و موثرترین انواع روغن که برای کاهش ظاهر ناخوشایند خطوط خنده و از بین بردن خط لبخند مصرف می‌شود را برای شما نام می‌بریم. تذکر می‌دهیم که برای تهیه انواع خالص روغن¬ها فقط به فروشگاه¬های مجوزدار و معتبر مراجعه کنید.
موثرترین و بهترین روغن¬ها برای درمان خط خنده که هنوز تبدیل به شیار یا چین عمیق نشده است عبارتند از: روغن زیتون خالص، روغن نارگیل خالص و عصاره به دست آمده از تفاله طبیعی کنجد.
خاطرنشان می¬کنیم که مصرف روغن خراطین که در تبلیغات به طور گسترده معرفی می‌شود؛ نه تنها توصیه نمی¬شود، بلکه مصرف انواع غیر خالص باعث ایجاد عوارض پوستی مانند جوش¬های کیستی و چرکی و لکه¬های تیره پوست می¬شود که گاهی درمان آنها نیاز به زمان و هزینه زیادی دارد. تذکر مهم دیگر این است که استفاده از روغن¬های معرفی شده در افرادی که پوست چرب و آکنه دار دارند، اصلاً مجاز نیست؛ چون به شدت با تشدید آکنه همراهی دارد.

انواع درمان از بین بردن خط لبخند

مسلم است که یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین قدم¬ها در مسیر انجام اقدامات زیباسازی و جوانسازی چهره، از بین بردن خط خنده است. خطوط پرانتزی اطراف دهان، چهره شما را مسن¬تر و خسته‌تر نشان می¬دهد. شادابی افراد با خطوط خنده که واضح و عمیق شده است، از بین می¬رود. لذا بدیهی است افرادی که قصد جوان سازی چهره را دارند، به دنبال راه¬حلی موثر برای رفع خط خنده و کاهش عمق چین¬های خنده خود باشند.
دو چین پرانتزی شکل یا دو شیار آکاردئونی که در دو سمت گوشه خارجی دهان وجود دارد، خطوط خنده نامیده می¬شوند. در افراد با افزایش سن، لاغری، کاهش وزن¬های شدید، افراد با پیری پوست زودرس ناشی از نور خورشید و استفاده از سولاریوم، شاهد تبدیل شدن خطوط سطحی خنده به شیارها یا چین¬های عمقی هستیم. تزریق ژل ها اعم از هیالورانیک اسیدها و یا ژلی تحت عنوان الانسه با ماندگاری چند ساله در عرض چند دقیقه شما را از شر خطوط آزاردهنده رها می¬کند.
امروزه با پیشرفت علم پزشکی، چندین روش عالی و موثر و کارآمد برای از بین بردن خط خنده در دسترس است. انتخاب بهترین روش برای خط خنده فقط بعد از مشورت حضوری با پزشک متخصص مقدور خواهد بود. پزشک معمولا یک یا ترکیبی از چند نوع روش زیر را برای درمان و از بین بردن خط لبخند عمیق استفاده می‌کنند.
1-پرکردن چین خنده با فیلرها، اعم از چربی و ژل
2-کاهش عمق خط خنده با لیفت میانی صورت که به روش‌های زیر انجام می¬شود. هایفو، آر اف، لیزرهای جوانساز، نخ لیفت، مزوژل¬ها و تزریق فیلرها به گونه و میانه صورت.
3-بوتاکس

 

چگونه از ایجاد خط خنده جلوگیری کنیم؟

اگر میخواهید در سنین پایین خطوط خنده شما عمیق نشود و نکاتی که در ادامه جهت جلوگیری و پیشگیری کارآمد از خط خنده گفته¬ایم دقت کنید.

1-آب فراوان بنوشید. سبزیجات و میوه¬جات پر آب را در برنامه غذایی خود قرار دهید. خیار، هندوانه، طالبی و مرکبات از جمله این میوه¬جات هستند؛ همچنین کاهو و اسفناج نیز می‌توانند به تامین آب کمک کنند.
2-مصرف فست فود، اسنک¬های چرب و شور صنعتی را محدود کنید.
3-کنسرو¬ و غذاهای دارای ماندگاری مانند سوسیس و کالباس را به میزان کمتری مصرف کنید.
4-حتی در روزهای ابری، بارانی و برفی مصرف ضدآفتاب مناسب را فراموش نکنید.
5-از لاغری سریع و غیر اصولی پرهیز کنید. کاهش وزن¬های زیاد در مدت زمان کوتاه، اصلاً قابل تایید پزشکان نیست.
6-آفتاب گرفتن، برنزه کردن و استفاده از سولاریوم، پوست را در معرض پیری زودرس قرار می¬دهد. از این موارد اجتناب کنید. در روزهای آفتابی علاوه بر ضد آفتاب با spf حداقل ۴۰ حتما از کلاهی که لبه بلند دارد استفاده کنید.
7-به روی صورت نخوابید.
8-عفونت¬ها و مشکلات لثه و دهان و دندان را به موقع با مراجعه به دندانپزشک درمان کنید.
9- از کرم یا ژل¬های حاوی رتینوئید طبق تجویز پزشک متخصص استفاده کنید.
10-هایفو، آر اف و لیزرهای جوانساز می¬توانند با تحریک کلاژن¬سازی در طول زمان، روند پیری و عمیق شدن خطوط خنده را به تعویق بیاندازند.
11-نگذارید چین خنده عمیق شود. در همان مراحلی که چین در حال تشکیل شدن است، برای درمان از بین بردن خط لبخند به پزشک مراجعه کنید.

 

هزینه های درمان از بین بردن خط خنده

هزینه درمان قطعی از بین بردن خط لبخند، به تکنیک و روشی بستگی دارد که پزشک پس از جلسه مشاوره حضوری برای شما مناسب دیده است. نوع متریال مصرف شده جهت پرکردن خط خنده در هزینه نقش دارد. چربی قیمت پایین تری دارند، اما ماندگاری چربی در خطوط اطراف دهان و خط خنده کمتر است. برای پر کردن خطوط خط خنده، به تنهایی ژل¬ها ماندگاری و تاثیرات بهتر و بیشتری دارند.
هزینه ژل در مقابل هزینه تزریق چربی بیشتر است. عمق خط خنده نیز در تعیین هزینه نهایی موثر است. هرچه خط خنده عمیق تر باشد، حجم بیشتری از ژل مصرف می¬شود. برند ژل نیز در تعیین کردن هزینه درمان از بین بردن خط خنده موثر است. امروزه علاوه بر ژل¬های هیالورانیک اسید، ژلی تحت عنوان الانسه در ایران درد دسترس است. این ژل یک ژل با استانداردهای بین¬المللی و تاییدیه بین¬المللی است و ماندگاری حدود دو سال دارد.
هر سی¬سی ژل الانسه در مقایسه با هر سی¬سی ژل از جنس هیالورانیک اسید، معمولا هزینه بیشتری دربر دارد. لزوم یا عدم لزوم انجام اقداماتی که با کاهش عمق خط خنده همراه هستند، اعم از انجام هایفو، لیفت با نخ، لیزر جوانساز، مزوژل، آر اف و…. . اینکه آیا برای استراحت عضلات اطراف دهان و بینی شما که باعث عمیق شدن چین خط خنده شده است، بوتاکس الزامی است یا خیر.
بهترین اقدام برای از بین بردن خط خنده، مراجعه به پزشک متخصص است، امروزه متاسفانه شاهد تزریق ژل خط خنده در آرایشگاه¬ها هستیم. با وجود اینکه امروزه در آرایشگاه¬ها با حداقل هزینه کمتر درمان خط خنده با تزریق ژل انجام می¬شود، اما عوارض بی¬شماری اعم از مرگ بافت¬های زنده، آمبولی به شریان¬های چشم و کوری، آلرژی¬های شدید، عفونت¬های گسترده در کمین مراجعین در آرایشگاه¬ها می¬باشند.

سخن پایانی

این چین¬های عمیق چهره را خسته، و مسن¬تر نشان می¬دهد. نگران نباشید امروزه راهکارهای استاندارد، علمی و بسیار موثری برای رفع خط خنده و از بین بردن قطعی شیار و چین¬های عمیق خط خنده وجود دارد.
برای اینکه هزینه پرداختی از بین بردن خط خنده به هدر نرود و دچار عوارض جبران‌ناپذیر مانند آسیب به بینایی و مرگ بافت یا نکروز بافت نشوید و عفونت¬های وسیع و حساسیت¬های شدید را تجربه نکنید، حتما برای درمان مناسب خط خنده به پزشک متخصص مراجعه کنید.
تزریق خط خنده و درمان خط خنده باید در محیطی کاملا بهداشتی و با ابزار استریل توسط پزشک متخصص انجام شود.