معمولاً روش‌های درمانی طب سنتی زمان‌بر هستند و نتایج مشخصی برای همه افراد ایجاد نخواهند کرد. امروزه روش‌های تکنیکی و علمی بسیار عالی مانند میکرودرم ابریژن، لیزر و … برای از بین بردن جای جوش وجود دارند که نتایج نشان می‌دهد بسیار مؤثر بوده‌اند. در مورد کف دریا احتمال بروز حساسیت و واکنش‌های پوستی وجود دارد؛ بنابراین اگر تاکنون از آن استفاده نکرده‌اید، حتماً باید قبل از استفاده یک تست حساسیت برایش انجام دهید. از طرفی منظور از کانی روی‌آب واقعاً کف روی آب دریا نیست و اگر برایتان جالب است بدانید کف دریا برای جای جوش چیست و چطور می‌تواند پوست را به شکل عالی بهبود دهد، با ما همراه باشید.

Sea-floor-boils

آنچه در این مقاله می خوانید :

کف دریا برای جای جوش چیست؟

در طب سنتی بخصوص در سال‌های اخیر از روش‌های بسیار زیادی برای از بین بردن جای جوش استفاده می‌شود. اگرچه برخی از این روش‌ها حساسیت‌زا هستند و بهتر است قبل از استفاده از آن‌ها حتماً با یک بهترین دکتر برای درمان جای جوش مشورت کنید، این روش‌ها اخیراً طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. کف دریا برای جای جوش نیز یکی از این روش‌هاست.
کانی روی‌آب که نام علمی آن Cuttlebone است واقعاً کف روی آب دریا نیست و به بخش مستحکم از ساختار داخلی بدن نوعی جاندار دریایی اشاره دارد که از دسته سرپایان هستند و به آن‌ها سپیداج نیز گفته می‌شود. برخی افراد نیز به اشتباه فکر می‌کنند کف دریا برای اسکار آکنه همان کف خشک شده از آب دریا است که این‌طور نیست و کف دریا برای جای جوش از ستون فقرات نوعی ماهی به دست می‌آید که حالت فسیل پیدا کرده است و شاید چون پودر کانی روی‌آب برای اسکار آکنه به رنگ سفید است به آن کانی روی‌آب گفته می‌شود.
معمولاً این کانی روی‌آب از نوعی ماهی به نام ماهی مرکب است که با نام‌های دیگری مانند سرپاور یا خساک هم شناخته می‌شود. عموماً از این ماده به‌عنوان یک ترکیب خوراکی استفاده نمی‌شود و بیشتر مصارف درمانی آن برای پوست است. ماهی مرکب معمولاً در عمق دریا زندگی می‌کند و بخش ستون فقرات آن بعد از بین رفتن سایر اجزا باقی می‌ماند که انسان‌ها از پودر آن به‌عنوان کف دریا برای جای جوش بهره‌مند می‌شوند؛ زیرا این استخوان دارای مقادیر فراوانی از مواد معدنی بخصوص کلسیم است. علاوه بر مزایای این ماده برای پوست، بسیاری از پرورش‌دهندگان پرندگان زینتی نیز از این ماده برای رشد بهتر پرندگان خود استفاده می‌کنند.

 

کف دریا برای از بین بردن جای جوش چگونه تشکیل می‌شود؟

همان‌طورکه در قسمت قبل گفتیم کف دریا برای از بین بردن جای جوش از ماهی مرکب به دست می‌آید. این ماهی‌ها در بسیاری از انواع خلیج‌ها و اقیانوس‌ها زندگی می‌کنند و جزو بی‌مهرگان محسوب می‌شوند. علت اینکه به آن ماهی مرکب گفته می‌شود نیز این است که هنگام احساس خطر مرکب سیاه‌رنگی از خود تولید کرده و در آب رها می‌کنند تا دشمنان را از خود دور کنند. از طرفی جزو اختاپوس‌ها معرفی شده‌اند.
آنچه در حال حاضر به‌عنوان کف دریا برای از بین بردن جای جوش در طب سنتی استفاده می‌شود غضروفی می‌باشد که در بدن ماهی های مرکب است. وقتی این ابزیان می‌میرند تمام اجزای بدنشان در آب تجزیه می‌شود. گاهی نیز طعمه ماهیان بزرگ‌تر می‌شوند ولی بازهم این قسمت غضروفی توسط ماهی های بزرگ‌تر خورده نمی‌شود و باقی می‌ماند؛ زیرا قابل هضم در بدنشان نیست.
ویژگی بسیار خاصی که این بخش از بدن ماهی مرکب دارد این است که بسیار سبک است و بعد از از بین رفتن قسمت‌های دیگر بدن ماهی، این قسمت روی آب شناور می‌شود و به دلیل بالا بودن تعداد ماهیان مرکب در جهان می‌توان این غضروف‌ها را از روی آب در نواحی زیستگاهی این ماهیان جمع‌آوری نمود. به دلیل رنگ سفیدرنگ و حالت شناوری که این غضروف‌ها روی آب دارند، افراد هنگام دیدنشان فکر می‌کنند کف روی دریا است و به همین دلیل به کانی روی‌آب مشهور شده است.

خواص کف دریا برای جای جوش و پوست بدن
زیستگاه بیشتر ماهیان مرکب در آب‌های آزاد و شور است و خوشبختانه تعدادشان در دنیا بسیار زیاد است. به همین دلیل می‌توان مقادیر زیادی کانی روی‌آب برای اسکار آکنه و استفاده از سایر خواص آن به دست آورد. در قدیم‌الایام در طب سنتی از کانی روی‌آب علاوه بر جای جوش برای التیام زخم و همچنین ضدعفونی کردن جای زخم یا سوختگی نیز استفاده می‌کردند.
به این شکل که غضروف‌های بالا آمده و شناور روی آب دریا را جمع می‌کردند و بعد از خشک شدن کامل، آن‌ها را به پودر تبدیل کرده و برای مصارف مورد نیاز استفاده می‌نمودند.
در آن زمان این روش به‌عنوان یکی از روش‌های شگفت‌انگیز و معجزه‌آسا برای درمان اسکار یا جای زخم و جوش به حساب می‌آمد. امروزه نیز افراد به خواص کانی روی‌آب برای اسکار آکنه و سایر خواص مهم آن برای پوست پی برده‌اند و در انواع ماسک‌های صورت از این ماده برای اهداف مختلف مانند بهبود جای جوش استفاده می‌کنند. اگر بخواهیم به طور دقیق‌تر به خواص کانی روی‌آب برای اسکار آکنه و به‌طورکلی اشاره کنیم، عبارت‌اند از:

خواص پودر کف دریا برای جای جوش و پوست بدن

ترکیبات موجود در کانی روی‌آب می‌توانند به تحریک کلاژن در پوست کمک کنند. یکی از مشکلاتی که در نواحی جوش منجر به ایجاد جای جوش می‌شود، همین کمبود کلاژن است که نوعی پروتئین در پوست محسوب می‌شود و به پوست خاصیت ارتجاعی می‌دهد. به همین دلیل استفاده از پودر کانی روی‌آب برای جای جوش در انواع ماسک‌های صورت می‌تواند به افزایش آن کمک کند و زیبایی بسیار خوبی را به پوست ببخشد. البته بازهم تأکید می‌کنیم اگر تابه‌حال از آن استفاده نکرده‌اید حتماً روی قسمت کوچکی از پوست تست کنید و بعد از چند ساعت اگر واکنش پوستی مانند التهاب و قرمزی یا خارش ایجاد نشد، برای پوست صورت استفاده نمایید.

درخشان کردن پوست و از بین رفتن کک‌ومک
علاوه بر استفاده از کانی روی‌آب برای اسکار آکنه از این ماده طبیعی برای بهبود لکه‌های پوستی و یکسان‌سازی رنگ پوست نیز استفاده می‌شود که درنهایت پوستی درخشان و زیبا به شما هدیه می‌دهد. برای ایجاد نتایج بهتر می‌توانید از پودر کانی روی‌آب برای جای جوش به همراه کمی آب ‌لیمو ترش تازه استفاده کنید که یک حالت خمیری شکل پیدا می‌کند و مانند ماسک می‌توانید روی پوستتان بزنید. سپس اجازه دهید 10 دقیقه روی پوستتان بماند و بعد آن را با آب نیمه گرم بشویید. معمولاً بعد از چهل روز استفاده از این ماسک می‌توانید نتایج خوبی را مشاهده کنید.

از بین رفتن سیاهی دست‌ها و دکلته
یکی از دغدغه بسیاری از افراد بخصوص خانم‌ها سیاه شدن بخشی از دست‌ها و ناحیه دکلته است که می‌تواند آن‌ها را از استفاده از لباس‌های خاص مختلف باز بدارد. برای استفاده از این خاصیت کانی روی‌آب می‌توانید مقداری پودر کانی روی‌آب، گل انار رنده شده و گلاب را با هم مخلوط کرده و یک خمیر به دست آورید. سپس ماسک مورد نظر را روی لکه‌های تیره قرار داده و بعد از 20 الی 30 دقیقه با آب ولرم بشویید و خشک کنید.

لاغری و تناسب‌اندام به کمک کف دریا
شاید تعجب کنید که علاوه بر استفاده از کانی روی‌آب برای اسکار آکنه می‌توان از این ماده خارق‌العاده برای تناسب‌اندام و لاغری نیز استفاده کرد. برای استفاده از این ترکیب می‌توانید پوست کانی روی‌آب را با سرکه انگور مخلوط کنید و بر روی ناحیه مورد نظر برای چربی سوزی موضعی ماساژ دهید. البته این روش زمان‌بر است و باید صبور باشید. از طرفی امکان دارد پوست ناحیه مورد نظر به این ترکیب واکنش دهد و دچار سوختگی، سوزش، التهاب و … شود. اگر چنین اتفاقی افتاد باید سریعاً مصرف آن را قطع کنید.

برای پرندگان زینتی بسیار مناسب است
یکی دیگر از مصارف کانی روی‌آب استفاده از آن برای پرورش پرندگان زینتی است و علت اصلی آن نیز وجود کلسیم فراوان در این ماده است. پرورش دهندگان پرندگان مختلف متوجه شده‌اند که وقتی پرنده‌ای نوک خود را به پودر کانی روی‌آب می‌سابد، غذایش بهتر هضم می‌شود. به همین دلیل پرورش‌دهندگان از این روش برای به نتیجه رسیدن سریع‌تر استفاده می‌کنند. به‌علاوه خوردن این ماده توسط پرندگان منجر به بهبود کیفیت تخم‌های آن‌ها می‌شود.

طرز تهیه ماسک کف دریا برای پوست
روش‌های بسیار متعددی به‌عنوان طرز تهیه ماسک کف دریا برای پوست وجود دارد که می‌توانید حتی خودتان با ترکیب این ماده با مواد طبیعی دیگر که موارد استفاده آن‌ها برای صورت را می،دانید روش تهیه ماسک کانی روی‌آب مخصوص پوست را به‌صورت خلاقانه ابداع کنید. در اینجا نیز ما مرسوم‌ترین روش روش تهیه ماسک کانی روی‌آب مخصوص پوست را به شما آموزش خواهیم داد. برای استفاده از کف دریا برای جای جوش می‌توانید طبق مراحل زیر عمل نمایید:

• ابتدا بهتر است کانی روی‌آب یعنی غضروف ماهی مرکب را به‌خوبی بشویید تا نسبت به هر آلودگی پاک شود. سپس باید آن را خشک کرده و پودر کنید. باید به‌قدری پودر شود که شبیه پودر قند بسیار نرم باشد. توجه داشته باشید که خود غضروف را تهیه کنید و از تهیه پودر آماده شده پرهیز کنید؛ زیرا احتمال ناخالصی و ایجاد عوارض برای پوست با استفاده از پودرهای آماده وجود دارد.

• سپس باید مقداری پودر گل انار تهیه کنید. برای این کار می‌توانید گل انار را رنده کنید یا از گل انار خشک شده و ساییده شده استفاده کنید که بهتر است حتماً از الک رد شود و مانند پودر کانی روی‌آب برای اسکار آکنه کاملاً نرم باشد تا پوست را اذیت نکند.

• حال به میزان برابر از پودر گل انار و پودر کانی روی‌آب با هم ترکیب نمایید و خوب مخلوط کنید تا پودری یکدست داشته باشید. این پودر را می‌توانید تا زمان اتمام در یک ظرف دربدار در مکانی خشک و خنک نگه‌داری کنید.

• هر بار که خواستید از این ترکیب به‌عنوان کف دریا برای جای جوش استفاده کنید می‌توانید مقداری از آن را با کمی ماست ترکیب کرده طوری که یک حالت خمیری یکنواخت داشته باشد و به‌عنوان ماسک روی پوستتان بزنید. از این ماسک می‌توانید هم برای پوست صورت و هم برای نواحی تیره روی دست‌ها، دکلته، زانو و … استفاده کنید.

• بعد از زدن ماسک روی پوست ناحیه مورد نظر باید اجازه دهید این ماسک حدود 20 الی 30 دقیقه روی پوست بماند.

• سپس ماسک را با آب نیمه گرم بشویید و پوست را با یک حوله لطیف خشک نمایید.

 

طرز تهیه ماسک کف دریا برای پوست و پودر کف دریا برای جوش به کمک مواد طبیعی مختلف

شما می‌توانید علاوه بر روش تهیه ماسک کانی روی‌آب مخصوص پوست که در قسمت قبل به طور کامل توضیح دادیم از ترکیب کانی روی‌آب با مواد طبیعی دیگر نیز جهت بهره بردن از خواص بیشتر برای پوستتان استفاده کنید. بهترین ماسک‌هایی که می‌توانید با کانی روی‌آب تهیه کنید، عبارت‌اند از:

کف دریا برای جای جوش با شیر
شیر دارای ترکیبات فوق‌العاده‌ای است که می‌تواند کیفیت پوست را تا حد زیادی بهبود دهد. شما می‌توانید از ماسک کانی روی‌آب به همراه شیر برای سلامت پوست و زیبایی هرچه بیشتر آن استفاده نمایید. کافی است طبق دستور گفته شده در قسمت قبل عمل کنید و هر دو هفته یک‌بار به‌جای ماست، ترکیب مورد نظر یا کانی روی‌آبی پودر شده خالی را با کمی شیر ترکیب کرده و یک خمیر یکدست به دست آورید. این ماسک را روی پوست قرار داده و حدود 15 دقیقه یک بخور ملایم به پوستتان بدهید. می‌توانید هم‌زمان ماساژ درست و صحیح خانگی را هم انجام دهید تا اگر جوش‌های سرسفید یا سرسیاه ریزی در پوستتان وجود دارد خارج شوند.
برای تهیه این ماسک خانگی بهتر است از شیر کم‌چرب استفاده کنید. از طرفی می‌توانید برای روشن شدن پوست به ‌صورت هم‌زمان از پودر سفیدآب به مقدار یک قاشق غذاخوری در این ماسک استفاده کنید که هم‌زمان یک ‌لایه برداری ملایم انجام می‌شود و کلاژن سازی پوست را بیشتر تحریک می‌کند؛ اما حتماً بلافاصله بعد از شستن و خشک شدن پوست، از آبرسان و مرطوب‌کننده استفاده کنید تا پوستتان دچار حساسیت و خشکی نشود.

ماسک کف دریا برای جای جوش به همراه آب‌لیمو
یکی دیگر از موادی که می‌توانید با پودر کانی روی‌آب برای اسکار آکنه ترکیب کنید، آب‌لیموی تازه است. این ماسک خاصیت ضدعفونی‌کننده، خشک‌کننده و سفیدکنندگی بسیار خوبی دارد. بااین‌حال، اگرچه برای کاهش التهاب جوش‌ها و بهبود لک‌ها خوب است همه انواع تایپ‌های پوستی نمی‌توانند از آن استفاده کنند. به‌عنوان‌مثال، افراد دارای پوست خشک نباید از این ترکیب استفاده کنند وگرنه دچار خشکی مضاعف و حتی احساس سوزش در پوستشان می‌شوند. طرز تهیه ماسک کانی روی‌آب با آب‌لیمو ترش دقیقاً مانند طرز تهیه ماسک کف دریا با شیر است و مراحل را باید طبق همان ماسک برای پوستتان انجام دهید.

ماسک کف دریا برای جای جوش با گل رز
استفاده از عصاره گل رز برای بهبود کیفیت پوست در طب سنتی بسیار توصیه شده است. معمولاً از این ماسک علاوه بر بهبود جای جوش جهت بهبود چین‌وچروک و کاهش آفتاب‌سوختگی نیز استفاده می‌شود. به‌علاوه ماسک اسانس گل رز یا گلاب با کف دریا می‌تواند پوستی شاداب و درخشان به شما هدیه دهد. از طرفی لکه‌های پوستی را کاهش خواهد داد؛ بنابراین یکی از ماسک‌های خانگی عالی برای جوانسازی پوست است.

ماسک کف دریا برای جای جوش به همراه زردچوبه
زردچوبه یکی از ترکیبات مهم در ماسک‌های ضد لک است. به همین دلیل می‌تواند علاوه بر بهبود لک‌های به‌جامانده از جای جوش‌ها، تیرگی دور چشم را نیز بهبود بخشد و ترکیب آن با کف دریا قطعاً نتایج بهتری ایجاد خواهد کرد. می‌توانید ماسک کف دریا و زردچوبه را تا حدود 30 دقیقه روی پوستتان نگه‌ دارید و بعد آن را بشویید. به‌محض خشک‌کردن پوستتان متوجه لطافت و نرمی بیشتر آن خواهید شد. این ماسک علاوه بر درمان لک‌های صورت می‌تواند به جوان و شاداب نگه‌داشتن پوست نیز کمک زیادی نماید.

ماسک کف دریا برای جای جوش همراه با سرکه سیب
سرکه سیب یکی از مواد طبیعی پرکاربرد در طب سنتی است که خاصیت ضدالتهابی و ضدعفونی‌کنندگی دارد. بااین‌حال، برای استفاده از ماسک سرکه سیب و کف دریا باید جوانب احتیاط را در نظر بگیرید؛ زیرا سرکه سیب می‌تواند خشک‌کننده باشد و ممکن است منجر به حساسیت‌های پوستی شود. این ماسک بخصوص برای افراد با پوست چرب که دائماً دچار جوش می‌شوند مناسب است و می‌تواند به کنترل چربی پوست کمک کند.
درواقع ترکیبات موجود در این ماسک می‌تواند میکروب‌هایی که منجر به جوش می‌شوند را از بین ببرند. طرز تهیه این ماسک نیز مانند ماسک‌های قبلی است و باید بعد از 20 الی 30 دقیقه ماندگاری بر روی پوست با آب ولرم شسته شود.

ماسک کف دریا برای جای جوش به همراه ماست
ماست که در روش تهیه ماسک کف دریا مخصوص پوست هم گفتیم یکی از بهترین ترکیبات طبیعی برای استفاده همراه با کف دریاست که بخصوص به دلیل خاصیت خنک‌کنندگی ماست برای جوش‌های التهابی می‌تواند مفید باشد. به‌علاوه این ماسک می‌تواند به درمان لکه‌های پوستی کمک کند. البته برای دیدن نتایج باید صبور باشید.
برای تهیه این ماسک کافیست یک قاشق غذاخوری ماست را با یک قاشق غذاخوری کف دریا مخلوط کنید تا یک حالت خمیری پیدا کند. سپس با انگشتان تمیز ماسک را روی پوستتان بزنید و به مدت 20 دقیقه صبر کنید. بعدازاین زمان ماسک را با آب ولرم بشویید. این ماسک علاوه بر موارد گفته شده می‌تواند درخشندگی بسیار خوبی به پوست شما بدهد.

ماسک کف دریا برای جای جوش به همراه سفید آب
این ماسک بیشتر حالت یک‌ لایه بردار ملایم را دارد که کلاژن سازی پوست را به طور طبیعی تحریک می‌کند و می‌تواند برای از بین رفتن جای جوش و چین‌وچروک‌ها مفید باشد. برای تهیه این ماسک باید مقداری سفید آب را با کمی پماد زینک اکساید روی، کف دریا و آرد نشاسته مخلوط کنید و بعد هم 3 قاشق چای‌خوری عسل و گلاب به آن اضافه کنید.
اگر هنوز ترکیب سفت بود می‌توانید کمی آب نیز به آن اضافه نمایید تا حالت خمیری مناسبی داشته باشد. سپس ماسک را روی پوست زده و بعد از 15 الی 20 دقیقه آن را بشویید. این ماسک علاوه بر موارد گفته شده به یکسان‌سازی توناژ رنگی پوست نیز کمک خواهد کرد.

سخن آخر

همان‌طورکه ملاحظه کردید کف دریا واقعاً کانی روی‌آب نیست و به دلیل شبیه بودن غضروف‌های ماهی مرکب که روی آب شناور می‌شوند به کف، به آن‌ها کف دریا گفته می‌شود. در این مقاله سعی کردیم بهترین شیوه‌های استفاده از کف دریا برای جای جوش را بیان کنیم. بااین‌حال، بازهم تأکید می‌کنیم بهتر است قبل از استفاده از این روش‌ها حتماً با یک متخصص پوست خوب مشورت کنید.
در موارد شدید جای جوش، معمولاً این روش‌ها پاسخگو نیست و یا زمان بسیار زیادی نیاز دارد و در این صورت پزشک می‌تواند از تکنیک‌های جدید و بسیار مناسب مانند میکرودرم ابریژن استفاده کرده و در زمانی سریع‌تر نتایج خوبی را به شما هدیه دهد.
شما می‌توانید جهت مشاوره پوستی با بهترین متخصصان پوست کشور و استفاده از تکنیک‌های جدید و بسیار مؤثر برای بهبود جای جوش به مرکز تخصصی ما مراجعه کنید. شماره تماس‌های این مرکز در بخش تماس با ما برای شما عزیزان درج شده است.