به جز استفاده از برخی کرم‌ها برای برطرف سازی جای باقیمانده جوش، یک راه‌کار ساده دیگر برای این که بتوان به آسانی از شر جای جوش خلاص شد، استفاده از صابون‌های مخصوص است. صابون برای از بین بردن جای جوش می‌تواند جای هرگونه منافذ ایجاد شده، لکه‌های سیاه یا قرمز، التهابات و یا آثار باقی مانده از جوش و آکنه را برطرف کند البته به شرطی که عمق اسکارها کم باشد و همین‌طور جای آکنه کهنه نشده باشد در این صورت از صابون‌های دارویی می‌توان برای پاک‌سازی پوست و از بین بردن محل جوش استفاده کرد.

Soap-remove-Acne-scars

آنچه در این مقاله می خوانید :

آیا صابون برای از بین بردن جای جوش توصیه می‌شود؟

همان‌طور که می‌دانید راه‌کارهای زیادی برای درمان قطعی جای آکنه وجود دارد که برخی جزو روش‌های تهاجمی هستند و برخی نیز غیرتهاجمی هستند طبق نظر بهترین دکتر برای درمان جای جوش انجام شود. اما سوالی که اینجا پیش می‌آید این است که آیا استفاده از صابون برای از بین بردن جای جوش موثر است و در چه شرایطی می‌توان بر روی آن حساب باز کرد؟ پاسخ به این سوال مثبت است، شاید فکر کنید اثرگذاری صابون‌های دارویی برای رفع جای آکنه کم است در صورتی که این‌طور نیست بلکه صابون‌های دارویی جدید می‌تواند تعداد زیادی از مشکلات پوستی را برطرف کنند و خاصیت آن‌ها تنها به برطرف سازی محل اسکار جوش محدود نمی‌شود.
اگر شما نیز قصد دارید از روش‌های غیرتهاجمی که یکی از بهترین آن‌ها استفاده از صابون است برای رفع جای آکنه استفاده کنید و با موارد مهمی همچون صابون گیاهی برای از بین بردن جای جوش، بهترین صابون برای جای جوش صورت، چه نوع صابونی برای از بین بردن جای آکنه خوب است، نکات مهم در زمینه استفاده از صابون‌های برطرف کننده جای آکنه، موثرترین صابون‌هایی که برای رفع جای جوش تولید شده‌اند بیشتر آشنا شوید، این مطلب را تا پایان دنبال کنید.

جوش‌ و آکنه گاهی بعد از خوب شدن جای آن‌ها بر روی پوست باقی می‌ماند. معمولا آن دسته از جوش‌هایی که بر اثر میکروب و یا باکتری ایجاد شده باشند به احتمال زیاد به صورت لکه، التهاب و یا حتی به شکل حفره مانند بر روی پوست نمایان خواهد شد. البته ایجاد جوش‌ها تنها به تجمع چربی و یا میکروب و باکتری خلاصه نمی‌شود بلکه اتر جوش‌های باقیمانده گاهی به وجود اختلال در هورمون‌ها، تغذیه، استرس، استفاده از برخی کرم‌ها و لوازم آرایشی، تغییرات آب و هوایی و مواردی از این قبیل مربوط می‌شود که همگی با استفاده از صابون بهبود پیدا کرده و یا به طور کامل از بین خواهند رفت.

استفاده از صابون برای رفع جوش تنها زمانی پیشنهاد می‌شود که حتما توسط پزشک پیشنهاد شده باشد زیرا برخی از افراد با وجود پوست حساسی که دارند، هنگام استفاده از صابون‌ها، علاوه بر عدم درمان مناسب، ممکن است جوش‌های جدیدی بر روی پوست ایجاد شود و یا حتی حساسیت‌های دیگر پوستی را شاهد باشیم بنابراین با توصیه متخصص بهترین نوع صابون برای جای جوش‌های باقیمانده را انتخاب و در مدت زمانی که مشخص شده از آن استفاده کنید.

 

چند نمونه از موثرترین صابون برای از بین بردن جای جوش

صابون‌هایی که برای برطرف کردن جای آکنه تولید شده‌اند معمولا خواص دیگری نیز دارند و قادرند سایر مشکلات پوستی مشابه را برطرف کنند. صابون‌های که در بخش پاکسازی پوست و برطرف سازی محل باقیمانده از جوش تولید شده‌اند به چند دسته تقسیم بندی می‌شوند و ما در این‌جا چند نمونه از برترین‌ها را برایتان مثال می‌زنیم تا در انتخاب شما کمکی کرده باشیم. البته که نوع صابون باید بر اساس نوع مشکل پوستی انتخاب شود تا انتظار تأثیرگذاری عالی از آن داشته باشیم.

صابون دیترون: این نوع صابون نه تنها می‌تواند جای آکنه‌های سطحی و تازه را برطرف سازد بلکه قادر به رفع جوش‌ها نیز می‌باشد و از ترکیباتی همچون موم عسل و درخت چای تولید شده است. دیترون از آن صابون‌های ضد باکتریایی است که علاوه بر رفع مشکلات به‌وجود آمده از طریق جوش، خاصیت مرطوب‌کنندگی و آبرسانی به پوست نیز دارد و افرادی که تجربه استفاده از آن را داشته‌اند، در مدت زمانی کوتاه شاهد پوستی شفاف و بدون لکه بوده‌اند. دیترون از صابون‌های در دسترس است و شما اگر پوست چربی دارید و با می‌خواهید هرگونه جای جوش را برطرف کنید، بهتر است این صابون را امتحان کنید.

صابون نوباکتر: اگر به فکر یافتن بهترین نوع صابون برای از بین بردن جای جوش هستید، صابون نوباکتر با خاصیتی که در زمینه چرب نگه داشتن پوست و همین‌طور لایه‌برداری دارد، می‌تواند پوست شما را شاداب و جوان کند. صابون نوباکتر از آن دسته صابون‌های است که برای تمیزی پوست و برطرف سازی آلودگی‌های پوستی نیز موثر واقع شده و جزو صابون‌های آنتی‌باکتریال عالی است.

صابون کاپوس: این صابون جهت برطرف کردن جوش و آکنه توسط شرکت‌های آلمانی تولید شده و علاوه بر تاثیرات مثبتی که می‌تواند در رفع جوش داشته باشد، محل باقی مانده از جوش را نیز می‌تواند برطرف سازی زیرا از عصاره‌های طبیعی همچون آووکادو تولید شده، چیزی که در طراوت و شادابی بیشتر پوش نقش اساسی دارد. کاپوس صابونی گیاهی است و معمولا هیچ‌گونه عارضه منفی برای پوست ندارد و استفاده از آن می‌تواند کمک زیادی به کنترل چربی پوست کرده و هرگونه جای جوش، لکه‌های پوستی را برطرف سازد.

صابون گانودرما: افرادی که به دنبال بهترین صابون برای از بین بردن جای جوش هستند، می‌توانند از صابون‌های گانودرما برای این کار استفاده کنند. این نوع صابون‌ها دارای چربی‌های مفید بوده و کمک زیادی به رشد سلولی در پوست، جوانسازی پوست، رفع لکه‌ها و ترمیم آن می‌کند. برخی از افراد تصور می‌کنند صابون گانودرما فقط برای پاک‌سازی پوست استفاده می‌شود در صورتی که این‌طور نیست و این صابون به جز خاصیت پاک‌سازی، می‌تواند به عنوان یک لایه‌بردار عالی پوست نیز از آن استفاده شود.

صابون گلمر: این صابون با ترکیبات کاملا گیاهی تولید شده است و به همین دلیل هیچ‌گونه تاثیر منفی بر روی پوست، نخواهد گذاشت. گلمر حاوی اسید سالیسیلیک و همین‌طور گوگرد است و به‌ همین‌ جهت، هم برای رفع جوش و آکنه و هم برای رفع اسکار های باقی‌ مانده از آن‌ها موثر واقع شده است. به جز موارد ذکر شده، صابون گلمر برای درمان خارش پوستی، التهابات و لکه‌های دیگر مفید بوده و به عنوان یک لایه‌بردار عالی می‌توان روی آن حساب ویژه‌ای باز کرد.

صابون زردچوبه: گاهی جای آکنه‌ها نه به شکل حفره بلکه به صورت لکه‌های سیاه بر روی پوست باقی می‌ماند که در چنین شرایطی بهترین کار استفاده از صابون زردچوبه است. این صابون برای شفاف کردن پوست و برطرف سازی تیرگی‌هایی که بر اثر جوش به‌وجود آمده باشند بسیار مفید و موثر است و برای پوست‌های خشک، چرب و معمولی می‌توان از آن استفاده کرد.

صابون گوگرد: نوع دیگری از صابون‌های مفید برای رفع مشکلات پوستی، صابون گوگرد است. این صابون خاصیت ضد باکتریایی دارد و می‌تواند علاوه بر جوان‌سازی پوست، جای باقیمانده از آکنه و جوش‌های دیگر را برطرف سازد. صابون گوگرد باید در اندازه مجاز استفاده شود زیرا ممکن است باعث خشک شدن پوست شود.

 

چرا باید از صابون گیاهی برای از بین بردن جای جوش استفاده کرد؟

پرسشی که بسیاری از کاربران دارند این است که چرا باید از صابون گیاهی برای از بین بردن جای جوش استفاده کنیم؟ در پاسخ باید گفت زیرا این نوع صابون‌ها کمترین حساسیت را برای پوست ایجاد خواهند کرد و حتی افرادی که پوست حساسی دارند نیز می‌توانند بر روی صابون‌های گیاهی حساب ویژه‌ای باز کنند. درمان جای آکنه با استفاده از صابون‌های گیاهی بسیار ساده است و در مدت زمان نسبتا کوتاهی نیز انجام می‌گیرد. از دلایل دیگری که باعث شده افراد به جای استفاده از سایر روش‌های تهاجمی، اولویت خود را بر روی استفاده از صابون‌های گیاهی قرار دهند قیمت پایین‌تر آن‌هاست.

مسئله مهم دیگری که در صابون‌های گیاهی وجود دارد کم‌عارضه‌ بودن آن‌هاست یعنی در واقع این نوع محصولات در برابر کرم‌هایی که برخی از مواد و ترکیبات شیمیایی تولید شده‌اند بهتر است و ما شاهد عوارض جدی پوستی پس از استفاده آن‌ها نخواهیم شد. اغلب صابون‌های که برای رفع جوش و یا جای جوش تولید شده‌اند خاصیت مرطوب کنندگی نیز دارند و یکی از ترکیبات عالی آن‌ها که برای پوست نیز بسیار مفید است گلیسیرین می‌باشد.

صابون‌های گیاهی برای از بین بردن جای آکنه هم خاصیت آنتی‌باکتریالی دارند و هم کلوکربان. پایه این نوع صابون‌ها کاملا گیاهی است و اغلب بدون افزودنی‌های ‌شیمیایی دیگر تولید شده‌اند. اگر علاوه بر داشتن پوستی حساس، ناحیه جوش عفونی شده است، باید در انتخاب نوع صابون دقت کنید اگرچه محصولات گیاهی عوارض کمتری ایجاد می‌کنند اما در چنین شرایطی مشورت گرفتن از پزشک متخصص برای انتخاب بهترین صابون برای رفع جای جوش امری لازم و ضروری است.

چه صابونی برای از بین بردن جای جوش خوب است؟

صابون برای از بین بردن جای جوش صورت در برندهای مختلفی روانه بازار ‌شده است و خوشبختانه شما در این زمینه، انتخاب‌های زیادی دارید. نکته مهمی که قبل از انتخاب صابون برای از بین بردن جای جوش در ناحیه صورت باید به آن توجه کنید نوع جوش و یا مشکلی است که برای پوست شما به‌وجود آمده است. برخی از صابون‌ها تنها برای رفع تیرگی‌های باقی‌ مانده از جوش مناسب هستند و برخی نیز منافذ ایجاد شده و یا مشکلات دیگر را برطرف می‌سازند.

اگر از ما سوال کنید چه نوع صابونی برای از بین بردن جای آکنه خوب است؟ در پاسخ خواهیم گفت چند نمونه از برندهای ایرانی و خارجی در بازار وجود دارند که همگی برای رفع جای آکنه بسیار مفید هستند و استفاده از آن‌ها هم به سادگی امکان‌پذیر است. صابون‌های که در ادامه برای برطرف سازی اسکار جوش معرفی می‌کنیم اغلب دارای خواصی همچون رفع لکه‌های باقی مانده از آکنه و جوش‌های سرسیاه، ضد چین و چروک، لطیف کننده پوست، روشن کننده پوست و همچنین آنتی‌باکتریالی هستند که باید با توصیه پزشکی مورد استفاده قرار بگیرند.

صابون ان جی، صابون فولیکا، صابون فلوکسیا پاریس، صابون فلوویو، صابون دیترون تی تری، صابون اویلی میکس، صابون اوسرین مدل نوباکتر همگی جزو صابون‌های ضد جوش و همچنین برطرف کننده لکه‌های ایجاد شده توسط انواع جوش‌ها هستند و هر یک دارای ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی می‌باشند. این صابون‌ها برخی در داخل کشور تولید می‌شوند و برخی از سایر کشورها به ایران وارد می‌شوند که در صورت موجود نبودن در بازار، بهتر است از صابون‌های دیگر برای رفع جای جوش استفاده کنید.

 

بررسی چند نمونه از انواع پن‌های شستشو دهنده صورت

برخی از افراد انواع پن را با صابون اشتباه می‌گیرند در صورتی که مواد و ترکیبات به کار رفته در پن‌ها کاملا متفاوت‌تر از آن چیزی است که در صابون‌ها به کار رفته است. پن‌های صورت به چند دسته مختلف تقسیم بندی می‌شوند که شامل پن‌های آب‌رسان، پن‌های ضدجوش، پن‌های روشن‌کننده پوست، پن‌های لایه‌بردار، پن‌های ضدلک و پن‌های پاک کننده هستند و همانطور که از نام آن‌ها پیداست در موارد مختلفی و برای رفع مشکلات پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نکته مهمی که در زمینه استفاده از انواع پن‌ها باید به آن یادآور شویم این است که شما باید سعی کنید آن‌ها را متناسب با پوست خود تهیه کنید یعنی در واقع اگر پوستتان چرب است از پن‌های مخصوص پوست چرب و اگر پوست خشکی دارید از پن‌های مخصوص پوست خشک تهیه و استفاده کنید. البته برای پوست‌های حساس و مستعد آکنه نیز پن‌هایی وجود دارد که طبق توصیه پزشک خود بهتر است آن‌ها را تهیه و در صورت بروز هرگونه مشکل پوستی از آن‌ها استفاده کنید.

برای تهیه پن‌های صورت سعی کنید علاوه بر آن‌که محصول را متناسب با پوست خود انتخاب می‌کنید، به برند آن نیز باید توجه داشته باشید و سعی کنید از برندهای معتبر که امتحان خود را در زمینه رفع مشکلات پوستی پس داده‌اند تهیه کنید. برندهایی همچون تراست و آلفاتراست، پن ترمیم کننده لیلاک، پن کنترل کننده چربی پوست فیس دوکس، پن روشن کننده پرودرما، پن روشن کننده فیس دوکس، پن روشن کننده و ضد لک درموبای، پن شفاف روشن کننده پوست درمالیفت، پن روشن کننده آردن، پن روشن کننده پوست اوی وایت اویدرم، پن شفاف استم سل و همین‌طور پن پیگمازوم جزو محصولات عالی و شناخته شده هستند.

 

نکات لازم در استفاده از صابون برای از بین بردن جای جوش

قبل از پرداختن به موضوع نکات مهم در زمینه استفاده از صابون‌های برطرف کننده جوش، لازم است یک نکته مهم را یادآور شویم و آن هم مربوط به مدت زمان و تعداد استفاده از این نوع صابون‌هاست. برخی از صابون‌های برطرف کننده جوش به صورت روزمره و در هر شرایطی قابل استفاده هستند اما برخی از آن‌ها تنها در یک دوره خاص و تحت نظر پزشک باید استفاده شوند زیرا در غیر این صورت مشکلات پوستی از جمله خشکی پوست به‌وجود می‌آورند.

این که چند بار از صابون برای جای جوش استفاده کنیم وابسته به نظریه پزشکی است اما به‌طور کلی صابون‌ها یک یا دو مرتبه در طول روز و در ناحیه‌ای که اسکار جوش باقی مانده است استفاده می‌شوند. صابون‌های برطرف کننده جای جو‌ش، خاصیت مهم دیگری دارند که برطرف کننده هرگونه آلودگی، چربی و یا کثیفی بر روی پوست است. البته نه همه صابون‌های ضد جوش بلکه تعدادی از آن‌ها. صابون‌هایی که توسط پزشک و آنها برای یک مشکل پوستی توصیه شده‌اند تنها در دوره درمان باید استفاده شوند در غیر این صورت علاوه بر خشکی پوست مشکلات دیگری ایجاد خواهند کرد که شامل حساس شدن پوست، نازک شدن پوست و یا بروز جوش‌های جدید پوستی است.

جهت استفاده از صابون‌های رفع کننده اسکار جوش بهترین کار شستشوی محل با آب ولرم است. مالش دادن صابون بر روی ناحیه‌ای که حتی جوش باقیمانده است باید به آرامی انجام شود به گونه‌ای که کف کند و سپس برای شستن آن نیز بهتر است مجددا از آب ولرم استفاده شود. صابون‌های درمانی مخصوصا صابون‌هایی که برای رفع جای جوش تولید شده‌اند نباید بر روی چشم‌ها مالیده شوند. به جز این مورد، استفاده از این نوع صابون‌ها بر روی زخم‌های باز نیز ممنوع است.

 

نتیجه کلی استفاده از بهترین صابون برای جای جوش صورت

اگر از بهترین صابون برای جای جوش صورت استفاده کنید قطعا نتیجه آن در مدت زمان کوتاه قابل مشاهده خواهد بود. اگر از صابون‌های درجه یک که مخصوص جای جوش تولید شده‌اند استفاده کنید نه فقط محل جوش را پاکسازی می‌کند بلکه از تجمع ویروس، باکتری و قارچ‌های پوستی نیز جلوگیری خواهد کرد. متاسفانه برخی از افراد بدون این که اطلاعی از نوع مشکل پوستی و جای جوش پیدا کنند، و همین‌طور به شکل خودسرانه اقدام به استفاده از صابون‌های برطرف کننده جای جوش می‌کنند که در نهایت ممکن است به جز زخم و التهابات پوستی، به تعداد جوش‌ها در ناحیه مورد نظر اضافه شده و نتیجه مطلوبی از درمان گرفته نشود.

برای گرفتن نتیجه نهایی رضایت بخش از صابون‌های رفع کننده جای جوش بهترین کار پیدا کردن صابون‌هایی است که با نوع پوست سازگاری دارند. برای این کار می‌توانید قبل از تهیه و استفاده از صابون‌های برطرف کننده ضد جوش، با متخصص پوست ملاقات داشته باشید تا با معاینه دقیق، مشکل پوستی کشف شود و بعد از آن صابونی که از طرف پزشک برای رفع اسکار جوش پیشنهاد می‌شود مورد استفاده قرار گیرد.

چنانچه از بهترین صابون جهت رفع لکه و جای جوش پوست استفاده شود، نتیجه نهایی محو شدن و شاداب‌تر شدن پوست آن قسمت است. مواد تشکیل دهنده صابون‌های استاندارد که برای جوش و جای جوش تولید شده‌اند به‌گونه‌ای است که پوست را برای ترمیم دوباره تحریم خواهد کرد و همین‌طور سیاهی‌های ایجاد شده را نیز برطرف خواهد نمود.

کلام آخر

ما در خصوص انتخاب صابون برای از بین بردن جای جوش در این مقاله با شما صحبت کردیم و حالا امیدواریم شما با آشنایی کاملی که از صابون‌ها به دست آورده‌اید بتوانید لکه و یا حفره‌های باقی مانده از جوش را از این طریق برطرف سازید البته این بدان معنی نیست که شما بدون مشورت گرفتن از پزشک برای تهیه صابون مخصوص جای جوش اقوام کنید بلکه مهم‌ترین امر در این زمینه شناسایی سازگارترین صابون با پوست شماست.

شما در این بخش از مطالب با مواردی آشنا شدید که شامل نمونه‌هایی از موثرترین صابون جهت از بین بردن جای جوش
صابون گیاهی برای از بین بردن لکه و اسکار جوش، صابون‌هایی برای از بین بردن جای جوش مفید هستند، نکات لازم در استفاده از صابون‌ها برای از بین بردن جای جوش و در نهایت نتیجه کلی استفاده از بهترین نوع صابون‌ها برای جای جوش صورت بود و حالا با آگاهی کامل می‌توانید برای زیبایی بیشتر پوست، اقدامات لازم برای داشتن پوستی بدون نقص از طریق رفع اسکارهای جوش و با کمک گرفتن از صابون‌های مخصوص در این زمینه انجام دهید.