جای جوش یکی از عارضه‌های شایع در میان زنان و مردان است که می‌تواند تأثیر منفی زیادی در پوست شما ایجاد کند و حتی ممکن است اعتمادبه‌نفس شما را شدیداً کاهش دهد. اگر شما از جای جوش قرمز، جای جوش فرو رفته یا برجسته خود رنج می‌برید و می‌خواهید پوست صافی داشته باشید و جای آکنه‌هایتان به طور کامل درمان شود و بر زیبایی و اعتماد به نفس شما افزوده شود، دیگر نگران نباشید، چون امروزه با تکنیک‌های تخصصی و روش‌های ترکیبی تخصصی در کلینیک پزشکی تخصصی پوست و موی ما درمان جای جوش به موثرترین شکل ممکن توسط پزشک متخصص پوست و مو امکان‌پذیر است. برای دریافت اطلاعات بیشتر تا پایان مطلب همراه ما باشید.

Treatment-boils

آنچه در این مقاله می خوانید :

علت ایجاد اسکار یا جای جوش قرمز و درمان جای جوش

جوش‌ها دارای یک پایه عفونی و یک پایه التهابی هستند. التهاب وقتی بهبود پیدا می‌کند در افراد مختلف برحسب ژنتیک و نوع پوستشان ممکن است لک پررنگتر یا کم رنگتر از رنگ پوست طبیعی ایجاد کند یا ممکن است ظاهر فرو رفته یا برجسته ایجاد کند.

 

انواع جای جوش یا انواع اسکار آکنه کدام است؟

به طور کلی سه دسته کلی جای آکنه یا اسکار آکنه ممکن است برای شما رخ دهد که شامل موارد زیر هستند:

• اسکارهای برجسته یا جای آکنه‌های برجسته با گوشت اضافه که اصطلاحا بافت کلوئیدی یا اسکار هایپرتروفیک نامیده می‌شود. شیوع این مورد در بین آکنه ها کمتر است.
• لک‌های تیره‌تر از پوست یا لک‌های روشن‌تر از پوست که به آن نرموتروفیک هم گفته می‌شود.
• اسکارهای فرو رفته یا جاهای جوش فرو رفته یا اسکار آتروفیک که شایع‌ترین نوع جای آکنه است. خود اسکارهای آتروفیک از نظر شکل به چند نوع تقسیم می‌شوند که به طور کلی شامل آیس پیک، بوکسور و زخم‌های رولینگ هستند.

روش‌های پزشکی درمان جای جوش فرورفته

بااینکه در مقالات مختلف در اینترنت روش‌های بسیار مختلفی را برای درمان جای آکنه به‌عنوان روش‌های خانگی مؤثر می‌بینید، اما این روش‌ها نمی‌توانند تأثیر سریعی داشته باشند و برای حفظ نتایج آن هم باید مداومت به خرج دهید. چه‌بسا پوست شما به این مواد طبیعی حساسیت هم داشته باشد و عوارض دیگری نیز برایتان ایجاد شود.
بنابراین درصورتی‌که جای آکنه‌های مشخص دارید که باعث ناهمواری پوستتان شده است، درمان جای جوش فرورفته را باید تنها تحت نظر یک متخصص پوست یا زیبایی با روش‌های نوین و کارآمد انجام دهید. در ادامه ما این روش‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد تا هنگام مشاوره با پزشک آشنایی بیشتری با آن‌ها داشته باشید:

استفاده از لیزر برای درمان جای جوش فرورفته
متخصصان پوست و زیبایی از انواع لیزرها به دلیل تأثیر پرتوهای بسیار متمرکز انرژی نور برای بهبود بافت، توناژ رنگی و ظاهر پوست استفاده می‌کنند. استفاده از لیزر علاوه بر درمان جای جوش فرورفته و جای جوش قرمز می‌تواند موارد زیر را نیز برایتان برطرف کند:

• به حداقل رساندن خطوط ریز یا چین‌وچروک
• متعادل کردن رنگ صورت و درنتیجه درمان قرمزی، تغییر رنگ پوست و لکه‌های قهوه‌ای
• افزایش کلاژن (نوعی پروتئین در پوست که خاصیت ارتجاعی به آن می‌دهد) و درنتیجه لیفت کردن پوست
• اسکارهای ناشی از جراحی

بهبود عوارض پوستی با روش‌های لیزری معمولاً ماندگاری طولانی‌مدت دارند و می‌توانند بسیار چشمگیر باشند، اما قطعاً به جلسات درمانی متفاوتی بسته به میزان جای جوش و عوارض موجود در پوست نیاز خواهید داشت و تأثیرات کامل این روش‌ها یک شبه ظاهر نمی‌شوند. چندین ماه طول می‌کشد تا اثرات کامل سلول‌های جدید پوستی ایجاد شده و رشد کلاژن شکل بگیرد.

درمان جای جوش با لایه‌برداری شیمیایی

روش دیگر برای درمان جای جوش فرورفته استفاده از محلول‌های شیمیایی خاصی است که باعث می‌شود لایه‌های بیرونی پوست برداشته شود و کلاژن سازی افزایش یابد. لایه‌برداری شیمیایی معمولاً در مطب جراح زیبایی توسط جراح زیبایی یا یک متخصص زیبایی و یا پرستار آموزش‌دیده انجام می‌شود.
در طول درمان، یک محلول با برس یا سواب روی پوست شما زده می‌شود و برای مدت‌زمان مشخصی باقی می‌ماند. در طی روزهای بعد از درمان، لایه‌های آسیب‌دیده پوست به‌تدریج از بین می‌روند و چهره‌ای صاف‌تر و جوان‌تر را ایجاد می‌کند. به‌طورکلی لایه‌برداری شیمیایی با اهداف زیر انجام می‌شود:

• کاهش یا درمان اسکارهای آکنه یا اسکارهای خفیف‌تر ناشی از جراحت یا جراحی
• کاهش یا حذف لکه‌های پیری یا تغییر رنگ‌های ایجادشده ناشی از آفتاب
• صاف کردن خطوط ریز و چین‌وچروک
• روشن و شاداب کردن پوست صورت
• از بین بردن توده‌های پیش سرطانی
• لایه‌برداری سبک برای پاک‌سازی پوست

جراح زیبایی شما بر اساس نوع پوستی که دارید، عوارضی مانند جای آکنه که می‌خواهید درمان شود و اینکه لایه‌برداری چقدر می‌تواند برای رسیدن به این اهداف مؤثر باشد، لایه‌برداری را توصیه می‌کند. پس از دوره بهبودی اولیه یعنی بعد از لایه‌برداری شیمیایی، برخی از نتایج مانند پوست روشن‌تر، سفت‌تر و رنگ پوست یکدست‌تر بلافاصله مشاهده خواهند شد. بااین‌حال، اثرات کامل این لایه‌برداری تجمعی است و معمولاً بهترین نتایج بعد از تکمیل دوره‌های درمانی موردنیاز مشخص خواهند شد.

درمان جای جوش با میکرودرم ابریژن و درم ابریژن

میکرودرم ابریژن و درم ابریژن نیز روش‌های خاص و بسیار مؤثر لایه‌برداری سطحی و تحریک کلاژن هستند که با استفاده از دستگاه‌های خاص با همین نام در مراکز تخصصی زیبایی توسط افراد ماهر باید انجام شوند. اساس این روش‌ها انجام لایه‌برداری مکانیکی است و از مواد خاصی مانند الماس‌های پودری برای جدا کردن لایه‌های بیرونی پوست و درمان جای جوش فرورفته استفاده می‌شود. نتایج انجام این روش‌ها درصورتی‌که به‌درستی انجام شوند، پوستی سالم‌تر، صاف‌تر و بسیار جوان‌تر به شما هدیه خواهد داد.
البته توجه داشته باشید که اگرچه نام این روش‌ها شبیه به هم هستند، اما ازنظر تکنیکی کاملاً با هم متفاوت بوده و اینکه کدام روش برای شما مفیدتر است به میزان عوارض پوستی، تجهیزات مرکز زیبایی موردنظر شما و نظر پزشکتان بستگی دارد. به‌طورکلی درم ابریژن روشی قوی‌تر از میکرودرم ابریژن است و برای درمان جای آکنه‌های عمیق‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. سایر مزایایی که این روش‌ها بسته به انتخاب روش، می‌توانند برای شما داشته باشند، عبارت‌اند از:

• از بین رفتن خطوط و چین‌وچروک‌های ظریف مانند چروک‌های پنجه کلاغی کنار چشم
• باعث نفوذ و تأثیر بیشتر محصولات مراقبتی و درنتیجه افزایش کیفیت پوست می‌شود.
• روشن کردن پوست و بهبود کیفت رنگ آن
• درمان لکه‌های ناشی از افزایش سن
• درمان خطوط عمودی لب و خطوط لبخند

درمان جای جوش با میکرونیدلینگ (DermaFrac Microneedling)
میکرونیدلینگ یک فناوری بسیار عالی ترمیم‌کننده پوست است که با روند ترمیم طبیعی پوست می‌تواند بسیاری از عیوب پوست مانند جای آکنه را درمان کرده و آسیب‌های ناشی از نور خورشید را نیز بهبود می‌بخشد و حتی به پوست رنگی شفاف می‌دهد.
در روش میکرونیدلینگ به جای برداشتن لایه‌های پوست با گرما یا مواد شیمیایی، از ابزاری حاوی ده‌ها سوزن بسیار ظریف و کوتاه استفاده می‌شود که با آسیب‌های میکروسکوپی در پوست میزان تولید کلاژن را تحریک کرده و افزایش می‌دهد. به‌علاوه با لایه‌برداری خوبی که انجام خواهد داد، پوستی درخشان برایتان ایجاد می‌کند. البته آسیب‌ها با چشم غیرمسلح قابل‌ مشاهده نیستند، اما باعث ایجاد پاسخ درمانی طبیعی پوست می‌شوند و پوست شما را وادار به تولید کلاژن و الاستین بیشتر و بازسازی سلول‌های جدید و سالم خواهند کرد. به‌طورکلی از این روش برای اهداف زیر استفاده می‌شود:

• درمان خطوط ریز و چین‌وچروک
• درمان جای جوش فرورفته یا اسکارهای جراحی
• کاهش دادن اندازه منافذ بزرگ بخصوص در پوست‌های چرب
• درمان آسیب‌های ناشی از آفتاب و لکه‌های ناشی از افزایش سن و هایپرپیگمانتاسیون
• برطرف کردن تکه‌های ناهموار و مشکلات بافتی در پوست

ازآنجایی‌که میکرونیدلینگ لایه‌های پوست را مانند روش‌های قبلی با مواد شیمیایی یا لیزر از بین نمی‌برد، به‌طورکلی می‌تواند برای انواع پوست، حتی پوست‌های تیره‌تر انجام‌ شده و کاملاً ایمن باشد. علاوه بر این، میکرونیدلینگ برای اکثر بیماران نیازی به استراحت و دوره نقاهت خاصی ندارد و نیازی به دوره «پیلینگ» پس از درمان نخواهد داشت. بااین‌حال، نتایج ممکن است به‌اندازه درمان‌های تهاجمی‌تر چشمگیر نباشد و معمولاً شما به چندین جلسه درمان میکرونیدلینگ برای درمان نگرانی‌های پوستی خاص نیاز دارید.

درمان جای جوش با IPL (نور پالسی شدید)

روش نور پالسی شدید یا IPL، مشابهت زیادی با لایه‌برداری با لیزر دارد و از نور برای درمان مشکلات پوستی، به‌ویژه مشکلات رنگ‌دانه‌ای، درمان جای جوش فرورفته و جوان‌سازی پوست استفاده می‌کند. بااین‌حال، به جای یک طول ‌موج بسیار متمرکز و تک مانند لیزر، IPL از طیف گسترده‌ای از طول‌ موج‌های نور استفاده می‌کند که در پالس‌های کوتاه روی پوست تابانده می‌شود.
این نور از دو جهت به پوست کمک خواهد کرد. اول، طول ‌موج‌های موجود در IPL رنگ‌دانه‌های بیش‌ازحد را در پوست جذب می‌کنند (قرمز و قهوه‌ای) تا رنگی یکنواخت‌تر به پوست شما بدهد. دوم اینکه IPL تولید کلاژن را برای بهبود رنگ کلی پوست تحریک می‌کند. درواقع IPL یک درمان غیر سایشی است (هیچ پوستی در طول درمان برداشته نمی‌شود) و معمولاً به استراحت خاصی بعدازآن نیاز ندارید؛ بنابراین به‌طورکلی مواردی را که می‌توان با این روش درمان کرد، عبارت‌اند از:

• آسیب‌های پوستی ناشی از خورشید
• هایپرپیگمانتاسیون یا تغییر رنگ‌های پوستی
• لکه‌های پیری و کک‌ومک
• رگ‌های عنکبوتی
• قرمزی و روزاسه
• ضایعات عروقی
• مشکلات بافتی پوست
• کاهش خطوط ظریف چین‌وچروک

IPL با نام‌های مختلفی ازجمله BBL (نور باند وسیع)، فوتوفاسیال و جوان‌سازی نوری نیز شناخته می‌شود. بااین‌حال، درحالی‌که پلتفرم‌های درمانی فردی تا حدودی ازنظر مشخصات متفاوت هستند، همه این موارد از فناوری نور پالسی شدید طول‌موج گسترده برای درمان عوارض پوستی استفاده می‌کنند و مهارت فرد انجام دهنده این روش، تفاوت بزرگ‌تری در نتایج درمانی ایجاد خواهد کرد. به همین دلیل این روش یا سایر روش‌های گفته‌ شده را باید تنها در مراکز زیبایی معتبر و توسط متخصصان ماهر در هرکدام از روش‌ها انجام دهید تا به نتیجه دلخواه برسید.

درمان جای جوش به روش RF
فرکانس رادیویی (RF) با میدان‌های الکترومغناطیسی پالسی (PEMF) به‌عنوان یک روش عالی سفت کننده پوست شناخته می‌شود که یک روش بسیار راحت و ایمن است. در این روش فرکانس رادیویی باعث گرم شدن و تحریک مستقیم فیبروبلاست‌ها می‌شود. ثابت شده است که این روش برای تحریک فرآیند بازسازی در پوست با آزادسازی فاکتور رشد و درمان جای جوش بسیار مؤثر است.
همچنین باعث تشکیل عروق خونی جدید برای بهبود اکسیژن و تأمین مواد مغذی پوست می‌شود. خوشبختانه مرکز تخصصی ما به بهترین نوع دستگاه آر اف یعنی آر اف اسکارلت مجهز است که می‌تواند با ایمنی بالا بهترین نتایج را برایتان ایجاد کند. این دستگاه در حال حاضر بروزترین و شناخته شده‌ترین نوع دستگاه آر اف است که با انجام آن فرایند بهبود بسیار سریع‎تر است و التهاب و تورم بعد از آن نیز کمتر خواهد بود.

 

اهمیت درمان جای جوش و تجویز داروی از بین بردن جای جوش توسط پزشک پوست و مو

اگر درمان جای جوش فرورفته در مراحل ابتدایی ایجاد آن انجام شود، بیشترین اثربخشی را دارد و نتیجه بهتری نسبت به زمانی دارد که درمان تا حد زیادی به تعویق افتاده است. زیرا در این شرایط هم از نظر زمانی درمان طولانی خواهد شد و هم هزینه بیشتری را باید متحمل شوید.
برای درمان جای جوش بهترین و اصلی ترین مکان برای مراجعه کلینیک‌های تخصصی پوست و مو و پزشکان متخصص پوست و مو میباشند. انجام درمان‌ها به روش‌های سنتی با مواردی مثل آب لیمو، سیر، سرکه‌های غلیظ که بسیار شایع است و حتی اسید که خیلی از عطاری‌ها ممکن است برای درمان جای جوش توصیه کنند و یا درمان در آرایشگاه‌ها می‌تواند واقعا پوست را با سوختگی‌های جبران ناپذیری مواجه کند.

سخن پایانی

همان‌طورکه ملاحظه کردید روش‌های مختلفی در مراکز زیبایی وجود دارند که می‌توانند درمان جای جوش فرورفته را برای شما انجام دهند و شما دیگر نباید بابت این موضوع نگران یا ناراحت باشید. امروزه درمان‌های متنوع وجود دارد که استفاده از آن‌ها نتایج خیلی خوبی دارد به شرط آنکه درمان سریع‌تر آغاز شود و توسط پزشک در یک مرکز تخصص مجهز انجام شود.

کافیست همین امروز با استفاده از شماره تلفن‌های موجود در بخش تماس با ما یا لینک‌های سمت چپ با مشاوران زیبایی ما در مرکز تخصصی الیزه در ارتباط باشید تا به شما کمک کنند بهترین روش را برای درمان جای جوش انتخاب کنید.