لکه های تیره روی پوست یا hyperpigmentation وقتی ایجاد می شود که بعضی از مناطق پوست بیش از حد معمول ملانین تولید می کنند. ملانین به چشم ، پوست و مو رنگ می بخشد. همچنین خیلی اوقات این لکه های قهوه ای رنگ، جای جوش قهوه ای رنگ هستند که نیاز است روش های درمان جای جوش قهوه ای رنگ را توضیح دهیم. بنابراین برای اطلاع از انواع روش درمانی جای جوش قهوه ای رنگ و انواع لک های قهوه ای رنگ روی صورت با  الیزه همراه باشید.

Treatment-of-brown-spots

علل ایجاد لکه های قهوه ای رنگ

لکه های تیره روی پوست و جای جوش قهوه ای رنگ نگران کننده نیستند و نیازی به درمان ندارند و افراد بخاطر زیبایی صورت این لکه ها را حذف می کنند. البته گام اول در از بین بردن این لکه ها، شناخت و تشخیص دلیل ایجاد آنهاست که در درمان جای جوش قهوه ای رنگ، باید جوش ها درمان شوند.

دلایل مختلفی برای ایجاد لکه های قهوه ای رنگ  وجود دارد. یکی از مهم ترین دلایلی که موجب ایجاد لکه قهوه ای می شود، جای جوش قهوه ای رنگ است که احتیاج به درمان جای جوش قهوه ای رنگ دارد .

در ابتدای کار باید جوش ها درمان شود تا این لکه ها دیگر ایجاد نشوند. همچنین با دستکاری جوش ها، این جوش ها موجب ایجاد جای جوش قهوه ای رنگ در آینده می شوند.

ایجاد لک قهوه ای در اثر نور خورشید:

لکه های خورشید ، لنتیژین های خورشیدی  نیز نامیده می شوند ، افراد می توانند پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب یا برنزه کردن بدن، دچار لک های قهوه ای رنگ می شوند.

مناطقی از بدن که بیشتر در معرض آفتاب قرار می گیرند ، مانند صورت ، دست ها یا بازوها ، به احتمال زیاد دچار لکه های خورشید می شوند.

ایجاد لک قهوه ای در اثرتغییرات هورمونی:

ملاسما نوعی بیماری پوستی است که منجر به ایجاد لکه های کوچکی در تغییر رنگ پوست می شود. این بیماری به ویژه در دوران بارداری به دلیل هورمون ها بیشتر در خانم ها دیده می شود.

ایجاد لک قهوه ای در اثرعوارض جانبی دارو:

برخی از داروها می توانند رنگدانه های پوست را افزایش دهند و منجر به ایجاد لکه های تیره شوند. متداول ترین آنها، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) ، تتراسایکلین ها و داروهای روانگردان هستند.

ایجاد لک قهوه ای در اثر التهاب:

لکه های تیره می توانند پس از یک دوره التهاب روی پوست ایجاد شوند. التهاب ممکن است به دلایل مختلفی شامل اگزما ، پسوریازیس ، آسیب به پوست و آکنه ایجاد شود که نیاز به درمان جای جوش قهوه ای رنگ می شود.

درمان جای جوش قهوه ای رنگ

ایجاد لک قهوه ای در اثر التیام زخم:

لکه های تیره ممکن است پس از گزش، سوختگی یا برش حشرات باقی بمانند. اینها ممکن است با گذشت زمان کمرنگ شوند.

ایجاد لک قهوه ای در اثر تحریک:

محصولات آرایشی پوست یا مو می توانند پوست را تحریک کنند و باعث ایجاد لکه های تیره شوند.

ایجاد لک قهوه ای در اثر دیابت:

دیابت می تواند باعث تیره شدن قسمت هایی از پوست شود. بنابراین تمام این موارد گفته شده دلیل ایجاد لک قهوه ای بوده و چیزی که مورد بحث ماست درمان جای جوش قهوه ای رنگ یعنی لک های قهوه ای پس از از بین رفتن جوش می باشد.

نحوه از بین بردن لکه های تیره و درمان جای جوش قهوه ای رنگ

بهترین متخصص پوست می تواند کرم ها یا روش هایی را برای از بین رفتن لکه های تیره یا در بعضی موارد ، کمرنگ شدن آنها تجویز کند.  اما همه این روش ها در کنار روش های نوین در کلینیک الیزه انجام می شود. بنابراین پول خود را صرف پمادهای لایه بردار نکنید و حتما ابتدا به کلینیک الیزه مراجعه کنید و با بهترین متخصص پوست مشورت کنید.

همچنین انتخاب روش درمانی کاملا وابسته به ناحیه درمانی و اندازه و شدت لکه است. برای درمان جای جوش قهوه ای رنگ، روش های درمانی بی نظیری در الیزه ارائه شده است که شما را برای همیشه از شر این لکه های قهوه ای خلاص می کند. یک متخصص پوست ممکن است یکی از روش های درمانی زیر را برای لکه های تیره پوست توصیه کند:

 لیزر درمانی:

رایج ترین لیزر برای درمان لکه های تیره پوست از نور شدید لیزر استفاده می کند. این نور ملانین را هدف قرار داده و لکه های تیره را از بین می برد.

میکرودرم ابریژن:

در طی میکرودرم ابریژن، یک متخصص پوست از دستگاه خاصی استفاده می کند که دارای سطح ساینده است تا لایه خارجی پوست را از بین ببرد. این روش درمانی باعث رشد کلاژن جدید می شود ، که  به کاهش لکه ها کمک میکند.

درمان جای جوش قهوه ای رنگ

لایه برداری شیمیایی:

لایه برداری شیمیایی شامل استفاده از محلول روی پوست است که باعث لایه برداری از سطح پوست می شود و منجر به رشد پوست جدید می شود و ممکن است به تدریج لکه‌های قهوه‌ای روی پوست را محو کند.

اما این روش به صبر و حوصله زیادی نیاز دارد و ممکن است در این روش لازم باشد صبرو حوصله زیادی به خرج دهید. به همین دلیل است که می گوییم روش های نوین در الیزه را جدی بگیرید و نسبت به انجام آنها اقدام کنید.

 مزونیدلینگ:

در این روش با استفاده از درماپن که وسیله ایست که نوک آن سوزن های ریزی قرار داده شده ، روی پوست خراش هایی ایجاد می شود و با این روش عمل لایه برداری انجام می شود. البته برای جلوگیری از درد، قبل از انجام این روش پماد بی حسی روی صورت قرار داده می شود .

تنها چیزی که در این کار خیلی مهم است، مراقبت های بعد از مزونیدلینگ است که باید توسط بهترین متخصص پوست برای شما تعیین شود.به همین خاطر این روش می تواند برای رفع جای لک های ناشی از جوش و جای جوش قرمز و هر مشکل دیگر موثر واقع شود.

کرم روشن کننده پوست:

کرم روشن کننده که توسط بهترین متخصص زیبایی تجویز می شود، باعث سفید شدن پوست می شود اما این روش به طور تدریجی کار می کند و چندین ماه  طول می کشد تا ظاهر لکه های تاریک کاهش یابد.

فیشیال صورت:

یکی از روش های موثر در الیزه برای از بین بردن جای جوش قرمز و جوانسازی پوست، استفاده از روش فیشیال صورت می باشد .در این روش برای پاک کردن آلودگیای پوست از لایه برداری سطحی استفاده می شود . همچنبن از انواع ماسک ها برای آبرسانی  و روشن کردن پوست شما استفاده می شود. البته این روش برای پاکسازی پوست و یک روش ماهانه برای لایه برداری سطحی پوست می باشد.

البته لازم به ذکر است که این روش به اندازه مزونیدلینگ تاثیرگذار نیست و صرفا برای روتین محافظتی پوست و لایه برداری خفیف از این روش استفاده می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *