پاکسازی صورت برخلاف تصور بسیاری از افراد، فراتر از یک تمیز کردن روتین روزانه است. متخصصین ما در مرکز تخصصی زیبایی الیزه همیشه توصیه می‌کنند برای داشتن پوستی لطیف و بدون عارضه علاوه بر مراقبت‌های روزانه مناسب با توجه به تایپ پوستی که دارید و استفاده از محصولات باکیفیت بالا باید حداقل هر دو ماه یک بار پاکسازی صورت را با روش‌های نوین توسط متخصصین پوست و زیبایی در مراکز معتبر انجام دهید.

در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با نحوه پاکسازی صورت در این مراکز آشنا کنیم.

پاکسازی صورت

آنچه در این مقاله می خوانید :

پاکسازی صورت چیست؟

پاکسازی صورت به معنی تمیز کردن عمیق پوست صورت است که باید توسط متخصصان مراقبت از پوست در مراکز تخصصی زیبایی انجام شود. شما به‌صورت روزانه فعالیت‌های زیادی انجام می‌دهید و به دلیل استفاده از محصولات آرایشی مختلف و یا قرار گرفتن در محیط‌های بسیار آلوده شهری دائماً این آلودگی‌ها را وارد منافذ پوستتان می‌کنید که به‌مرور این مواد به سطوح پایین‌تر پوست خواهند رفت و عارضه‌هایی مانند چربی زیاد پوست، انواع جوش‌ها و… را برایتان ایجاد می‌کنند. این آلودگی‌ها به‌قدری شدید هستند که همه آن‌ها با شست‌وشو و پاکسازی روزانه از سطح پوست خارج نمی‌شوند.

به همین دلیل تکنیک‌هایی که در مراکز زیبایی به‌صورت تخصصی برای پاکسازی صورت انجام می‌شوند، باهدف خارج کردن تمامی این آلودگی‌ها حتی از منافذ عمیق پوستی است.

اگر شما طبق نظر متخصص پوست خود به‌طور منظم پاکسازی صورت را نزد افراد ماهر انجام دهید، بعد از چند وقت خواهید دید که بسیاری از عوارض پوستی شما اعم از چربی، جوش‌های سرسیاه، جوش‌های سرسفید و حتی اسکار‌های پوستی به‌خوبی درمان شده‌اند.

بسیار مهم است که پاکسازی پوست یا فیشیال توسط یک تکنسین ماهر در این زمینه و با مواد مرغوب و برند و تحت نظر متخصص پوست انجام شود. همچنین بهتر است قبل از پاکسازی حتما توسط یک متخصص پوست خوب معاینه شوید تا اول مشکلات پوستی مشخص شده و برطرف شود و در نهایت پاکسازی انجام گیرد.

به عنوان مثال داشتن مشکلاتی مانند آکنه، اگزما، لکه های پوستی و … مانع از پاکسازی می‌شوند و ابتدا باید این عوارض از طریق درمان تخصصی برطرف گردند و بعد توسط پاکسازی در چندین جلسه کیفیت پوست از نظر شفافیت، هیدارته شدن و … بهبود یابد.

پاکسازی صورت برای چه افرادی تأثیر بیشتری دارد؟

شما هر نوع تایپ پوستی که داشته باشید بهتر است پاکسازی صورت را انجام دهید؛ اما ازآنجایی‌که میزان واکنش و حساسیت پوست‌های مختلف باهم کاملاً متفاوت هستند، نوع پاکسازی برای پوست‌های مختلف نیز متفاوت است. به‌عنوان‌مثال مواد و تکنیک‌هایی که برای پاکسازی صورت خشک استفاده می‌شود با مواد و تکنیک‌های مورد استفاده برای پوست‌های چرب کاملاً متفاوت هستند.

به همین دلیل اکثر افرادی که در سالن‌های آرایشی و توسط افراد غیر متبحر و با دانش ناکافی در مورد پوست این کار را انجام می‌دهند، دچار عارضه می‌شوند؛ زیرا در این مکان‌ها به نوع پوست توجه نمی‌شود و صرفاً به دلیل جنبه اقتصادی این کار را برای مشتری انجام می‌دهند.

پس باز هم تأکید می‌کنیم که پاکسازی صورت را در مراکز معتبر انجام دهید. با توجه به این توضیحات می‌توان گفت پاکسازی صورت برای همه پوست‌ها به‌شرط صحیح انجام شدن مناسب است؛ اما برای پوست‌های چرب و دارای آکنه از واجبات محسوب می‌شود؛ زیرا این موارد علائمی از وجود آلودگی بیش‌ازحد در منافذ پوست هستند که باید با پاکسازی صورت برطرف شوند.

روش‌های پاکسازی صورت در مراکز تخصصی زیبایی

در مراکز تخصصی زیبایی با توجه به تجهیزاتی که هر مرکز در اختیار دارد، از روش‌ها و مواد مختلفی برای پاکسازی صورت استفاده می‌شود. معمولاً در این روش‌ها از محلول‌های شیمیایی خاص و مناسب پوست استفاده خواهد شد که علاوه بر پاکسازی صورت به درمان عوارضی مانند آکنه، زخم، لکه‌های پوستی، چین‌وچروک‌های ریز و… نیز کمک می‌کنند.

اینکه عمق پاکسازی و نوع مواد مورد استفاده مناسب برای شما کدام است به نوع پوست شما و عوارضی که روی پوستتان وجود دارد، بستگی خواهد داشت. همچنین ممکن است از دستگاه‌ها و تکنیک‌های خاص برای پاکسازی صورت شما استفاده شود.

به‌عنوان‌مثال دستگاه میکرودرم ابریژن یکی از بهترین روش‌ها برای از بین بردن سلول‌های مرده روی پوست، پاکسازی و ترمیم پوست می‌باشد که در مراکز تخصصی زیبایی از آن ‌جهت پاکسازی و بهبود کیفیت پوست استفاده می‌شود.

آیا ممکن است پاکسازی صورت خطرناک باشد؟

معمولاً اگر این روش توسط متخصصان پوست و زیبایی ماهر انجام شود، خطری ایجاد نخواهد کرد. این پزشکان می‌دانند که پاکسازی صورت برای شما مناسب است یا خیر و دقیقاً طبق آنچه پوست شما نیاز خواهد داشت، عمل می‌کنند.

ممکن است برخی از روش‌های پاکسازی صورت برای شما مناسب نباشند. به‌عنوان‌مثال پاکسازی‌های سطحی‌تر را می‌توان برای انواع پوست‌ها انجام داد؛ اما پاکسازی‌های عمیق‌تر برای همه افراد مناسب نیست. به‌طورکلی پاکسازی صورت عمیق برای افراد زیر توصیه نمی‌شود و می‌تواند شرایط را بدتر کند:

• افرادی که سابقه زخم‌های غیرطبیعی در پوست خود داشته‌اند.

• افرادی که از برخی دارو‌های خاص استفاده می‌کنند که حساسیت پوست را افزایش می‌دهد.

پاکسازی صورت چگونه انجام می‌شود؟

پاکسازی صورت را می‌توانید در مطب پزشک یا یک مرکز تخصصی زیبایی به‌صورت یک روش سرپایی انجام دهید. برای این کار ابتدا پوست شما با یک پاک‌کننده که چربی‌های اضافی پوست را به‌طور کامل از بین می‌برد، کاملاً پاک می‌شود. سپس محلول شیمیایی برای پاکسازی روی پوست شما‌ زده می‌شود و ممکن است به‌جای محلول از دستگاه‌های خاصی برای این کار استفاده گردد.

محلول‌های شیمیایی که بیشتر برای پاکسازی استفاده می‌شوند، شامل گلیکولیک اسید، لاکتیک اسید، ‌تری کلرواستیک اسید، سالیسیلیک اسید یا اسید کربولیک (فنول) هستند. روش‌ها و مواد مختلفی که برای پاکسازی صورت انجام می‌شوند، نتایج متفاوتی را بر اساس نوع تکنیک و مواد مورد استفاده ایجاد خواهند کرد. انتخاب این روش‌ها بستگی به هدف شما از انجام پاکسازی صورت و نظر متخصص پوست دارد.

نکات مهم برای آماده شدن جهت پاکسازی صورت

بسته به روشی که برای پاکسازی صورت شما انتخاب می‌شود، پزشک نکات زیر را برایتان توضیح خواهد داد و از شما می‌خواهد آن‌ها را قبل از پاکسازی رعایت کنید:

• برای پاکسازی‌های عمیق‌تر باید از دو هفته قبل از پاکسازی صورت از انجام برنزه و قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید.

• بهتر است برای آماده‌سازی بیشتر پوست، قبل از انجام درمان از برخی محصولات دارای هیدروکینون استفاده کنید.

• از یک الی دو هفته قبل از انجام پاکسازی از محصولات حاوی رتیئنوئید استفاده نکنید.

• مناطق مورد پاکسازی نباید به‌هیچ‌وجه دارای ضایعات پوستی، زخم باز یا عفونت‌های پوستی باشند.

• در روز پاکسازی صورت، خودتان باید از قبل پوست را تمیز کنید و بعد مراحل بعدی در مطب انجام خواهد شد.

عوارض احتمالی پاکسازی صورت چیست؟

روش‌های پاکسازی صورت اگر با توجه به نوع پوست شما و به‌درستی توسط افراد ماهر انجام شوند، عارضه خاصی ایجاد نمی‌کنند؛ اما بسته به نوع روش ممکن است برخی تغییرات موقتی مانند تغییر موقت رنگ پوست ایجاد شود که بهبود پیدا می‌کند.

با این حال در صورت مصرف قرص‌های هورمونی، سابقه خانوادگی یا بارداری انجام این روش‌ها می‌تواند خطر ابتلا به رنگ‌دانه‌های غیرطبیعی را بیشتر کند؛ بنابراین اگر در چنین شرایطی هستید، حتماً موارد را به پزشک خود گزارش دهید.

همچنین احتمال ایجاد زخم در افرادی که مستعد زخم هستند یا بدون توجه به نوع پوست از مواد بسیار قوی برایشان استفاده‌ شده باشد، هست. به علاوه اگر سابقه تب‌خال دارید، احتمال بروز مجدد آن به دلیل حساسیت به برخی مواد وجود دارد.

ایجاد عفونت در این روش بسیار نادر است؛ بنابراین هر موضوعی که فکر می‌کنید در این رابطه اهمیت دارد را قبل از پاکسازی صورت به پزشک خود بگویید تا مشکلی برایتان ایجاد نشود.

سخن آخر

همان‌طورکه گفتیم پاکسازی صورت به روش تخصصی کاملاً با تمیز کردن صورت به‌طور روزانه متفاوت است. بااینکه همیشه توصیه می‌کنیم یک برنامه روتین مراقبتی صحیح از پوستتان داشته باشید و از محصولات مناسب با نوع پوست خود استفاده کنید تا دچار عوارض پوستی اعم از جوش‌های مختلف، لکه و… نشوید، باز هم این موارد نمی‌توانند تمامی آلودگی‌ها و کثیفی‌هایی که به دلیل محیط‌های آلوده بخصوص در زندگی شهری امروزی در پوست جمع می‌شوند و در منافذ آن نفوذ می‌کنند را از بین ببرند.

اگر این آلودگی‌ها با روش‌های پاکسازی صورت در مراکز تخصصی زیبایی از پوست پاک نشوند، به‌مرور منافذ پوست را بسته، میزان تولید چربی پوست را افزایش داده و باعث ایجاد پوستی کدر و خسته همراه با عوارض مختلف مانند جوش می‌شود.

شما می‌توانید مشکل خود را در مرکز زیبایی الیزه توسط متخصصانی ماهر در این زمینه و با مواد باکیفیت انجام دهید و بهترین نتیجه را بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *