آیا شما هم به دنبال راهکاری برای افزایش شادابی و طراوت چهره خود هستید؟ شک نکنید که داشتن پوست سفید، روشن، شاداب و بدون لک بیش از حد بر جوانی و زیبایی صورتتان می‌افزاید. اما کدام روش سفید کردن صورت مناسب شما است؟ قبل از اینکه خلاصه‌ای از نظرات بهترین پزشکان متخصص پوست را در زمینه و طریقه سفید شدن پوست صورت سبزه بخوانید، تأکید می‌کنیم که تنها مرجع قابل‌اعتماد برای انجام روش‌های تخصصی، کلینیک‌های مجوزدار پزشکی و پزشکان متخصص هستند.

 

چند روش سفید کردن صورت مورد برسی قرار می‌دهیم

 

 

انواع روش سفید کردن صورت

با کدام تکنیک می‌توانید پوست تیره خود را روشن کنید؟ آیا روش سفید کردن صورت امکان دارد؟ این روزها در رسانه‌ها و فضای مجازی با تبلیغاتی مواجه هستیم که ادعا دارند و قادر هستند پوست را روشن و سفید کنند. اعتماد به این تبلیغات که اکثرشان اساس علمی ندارند، اشتباه بزرگی است و عوارضی در پی دارد که گاهی اوقات جداً جبران‌ناپذیرند.
روش‌های زیادی برای سفید کردن پوست صورت وجود دارد، اما کدام یک از آنها مورد تأیید پزشکان و قابل‌استفاده است؟ تأکید می‌کنیم که مراجعه به مراکز غیرپزشکی و آرایشگاه‌ها، عوارض جبران‌ناپذیری مانند سوختگی‌های جدی و لک‌های ماندگار را به همراه دارد.
نکته اول اینکه، اگر قصد سفید کردن پوست صورت خود را دارید، بدانید که علت مسبب تیرگی پوست برای تعیین مناسب‌ترین روش سفید کردن صورت کردن الزامی است. به همین دلیل است که ابتدا لازم است علت تیرگی پوست در جلسه مشاوره توسط پزشک متخصص مشخص شود؛ سپس بهترین روش درمان برای شما تعیین می‌شود.
ما نظر پزشکان متخصص باتجربه را در مورد انواع علمی روش سفید کردن صورت جویا شده‌ایم و در ادامه روش‌ها را از زبان آنها توصیف می‌کنیم.
گروه اول، استفاده از لایه‌بردارهای موضعی؛ لایه‌بردارها گروه بزرگی از ترکیبات شیمیایی را تشکیل می‌دهند. انواع اسیدها، از جمله آلفا هیدروکسی اسید، بتا هیدروکسی اسید، اسید گلیکولیک و همچنین رتینوئیدها که مشتقات ویتامین آ هستند، از جمله لایه‌بردارها می‌باشند.
گروه دیگری از روشن‌کننده‌ها ترکیباتی مانند کوژیک اسید یا ترانگزامیک اسید می‌باشند.
در داروخانه‌ها بدون نسخه، کرم‌ها و یا ژل کرم‌های عرضه می‌شوند که حاوی یک یا چند مورد از ترکیبات بالا هستند. یادتان باشد حتی از ترکیبات بدون نسخه و محصولات بدون نسخه حاوی لایه‌بردار بدون مشورت پزشک استفاده نکنید.
معمولاً ترکیبات بدون نسخه درصد و غلظت پایینی از ترکیبات لایه‌بردار را شامل می‌شود؛ بااین‌وجود مصرف خودسرانه آنها اصلاً توصیه نمی‌شود.
گاهی داروهای لایه‌بردار توسط پزشکان با غلظت‌های بالاتری یا به‌صورت ترکیب با هم به‌صورت دارو ترکیبی و ساختنی برای شما نسخه می‌شوند. پس تا اکنون به دودسته بزرگ داروهای موضعی لایه‌بردار اشاره کرده‌ایم.
گروه دوم درمان‌ها، استفاده از لایه‌بردارها یا پیلینگ‌های شیمیایی قوی یا اسید تراپی؛ استفاده از ترکیبات اسیدی با غلظت بسیار بالا در مطب توسط پزشک متخصص برای لایه‌برداری عمقی و قوی انجام می‌شود و تأثیرات بسیاری در روش روشن‌کردن پوست صورت دارد؛ اما توجه کنید که این روش سفید شدن صورت یک روش فوق‌تخصصی است و فقط باید توسط پزشک باتجربه انجام شود.
دوم اینکه پوست شما بعدازاین اسید تراپی یا پیلینگ شیمیایی به نور حساس است و استفاده دائم از کرم‌های ضدآفتاب و استفاده از کلاه لبه‌دار برای عدم عود لک‌ها الزامی است. از انجام پیلینگ‌های شیمیایی توسط افراد غیرپزشک جدا خودداری شود.
گروه سوم درمان‌ها، مزوتراپی‌های ضد لک و مزوتراپی‌های روشن‌کننده هستند. کوکتل‌های مزوتراپی انواع مختلفی دارند. انواعی از کوکتل‌های مزوتراپی که برای روش روشن كردن پوست صورت و سفید کردن پوست استفاده می‌شوند، متنوع و دارای اسامی بسیاری هستند.
یکی از شناخته‌شده‌ترین برندهای مزوتراپی برای روشن‌کردن صورت، برند فیوژن می‌باشد. فیوژن یک برند اسپانیایی است و چندین کوکتل تخصصی و فوق‌تخصصی برای طریقه سفید شدن صورت و روشن‌کردن پوست صورت دارد؛ از جمله رادیانس فیوژن و ملاکر فیوژن.
این ترکیبات با در برداشتن مواد روشن‌کننده بسیار قوی، مانند ترانگزامیک اسید، ویتامین سی و گلوتاتیون توانایی ازبین‌بردن رنگ‌دانه‌های تیره پوست را دارند؛ تاحدی‌که از این مزوتراپی‌ها برای رفع تیرگی‌های پوست هورمونی، یعنی ملاسما نیز استفاده می‌شود.
گروه چهارم درمان‌ها، لیزرها؛ لیزرهایی که برای درمان این عارضه استفاده می‌شوند تا رنگ‌دانه‌های پوست را از بین ببرند، معمولاً لیزرهای مجهز به تکنولوژی کیوسوئیچ هستند که مستقیماً به روی رنگ‌دانه تأثیر دارند و یا لیزرها، لایه‌بردار و جوان‌ساز هستند.
هر دو این لیزر مورداستفاده خاصی دارند و باید توسط پزشک انتخاب و اجرا شوند. اغلب پزشکان ترکیبی از روش سفید کردن صورت فوق در نظر می‌گیرند.
یادتان باشد استفاده منظم از ضدآفتاب برای رسیدن به پوست صاف و سفید الزامی است. علاوه بر روش سفید کردن صورت فوق، پاک‌سازی اصولی و منظم پوست که بهتر است در کلینیک‌های پزشکی انجام شود، استفاده از ماسک‌های روشن‌کننده و رطوبت رسان برای روشن‌کردن پوست صورت کارایی دارد. هم اکنون می‌توانید برای مشاوره با گروه پزشکی ما اقدام کنید تا در کوتاه‌ترین زمان، بهترین روش سفید کردن صورت خود را دریابید.

 

چه خوراکی و ویتامین‌هایی باعث سفید شدن صورت می‌شوند؟

جالب است بدانید که تغذیه نقش مؤثری در ساختار، بافت، رنگ و شادابی پوست ایفا می‌کند. خوراکی‌ها نمی‌توانند رنگ ژنتیکی پوست را تغییر دهند، اما قطعاً اگر به طور منظم مصرف شده باشند، می‌توانند بر شادابی، شفافیت و درخشش پوست بیفزایند.
اما چه خوراکی انتخاب کنیم و چه ویتامین‌هایی مصرف کنیم تا پوستمان سفید شود. مؤثرترین ویتامین‌ها که مصرف آنها با روشن‌شدن و درخشش پوست همراهی دارد به شرح زیر است:

ویتامین A؛ گروه ویتامین آ و ترکیبات صناعی و مصنوعی یا مشتقات صنعتی ویتامین آ که اصطلاحاً رتینوئید نامیده می‌شوند، مهم‌ترین و مؤثرترین ترکیب برای جوان‌سازی و یکی از روش روشن كردن پوست صورت هستند.
مشتقات صناعی ویتامین آ یا رتیوئیدها یک لایه‌بردار، یک جوان‌ساز و یک روش روشن كردن پوست صورت بسیار قوی و مؤثرند. مصرف این ویتامین در شب توصیه می‌شود. یادتان نرود که در طول درمان و بعد آن مصرف ضدآفتاب با spf ۵۰ الزامی است.
حال این سؤال پیش می‌آید که این مواد و ویتامین آ را از کجا تهیه کنیم؟ برای انتخاب بهترین ترکیب دارویی یا مکمل درمانی حاوی ویتامین آ یا مشتقات آن، یعنی رتینوئیدها، هم اکنون با پزشکان ما مشاوره کنید و در کنار تجویز آنها از اسفناج، بروکلی، کدوتنبل، گوجه‌فرنگی، انبه، فلفل‌دلمه‌ای رنگی، شیر و تخم‌مرغ به طور متعادل و منظم استفاده کنید.

ویتامین C؛ ویتامین c دوست پوست شما است. ویتامین c در مسیر ساخت کلاژن که ماده اصلی پوست‌های جوان و سفت است، نقش اساسی دارد. به‌علاوه ویتامین سی آنزیمی را که باعث تولید رنگ‌دانه‌های پوستی می‌شود، مهار می‌کند.
به‌این‌ترتیب پوست جوان‌تر و سفیدتر می‌شود. ویتامین سی به میزان فراوان در گل‌کلم، کلم و همچنین توت‌فرنگی وجود دارد.
باوجوداینکه ویتامین سی، ویتامینی محلول در آب است و مازاد آن از ادرار دفع می‌شود و ضرر آن‌چنانی ندارد، اما در بسیاری از افراد می‌تواند روند تشکیل سنگ‌های کلیه را تسریع کند. به همین دلیل لازم است که در مورد مصرف مکمل‌های ویتامین سی با پزشک مشورت کنید.

ویتامین E؛ ویتامین e یک آنتی‌اکسیدان و یک ترکیب قوی ضد پیری محسوب می‌شود. مصرف متناسب و متعادل این ویتامین مانع پیری پوست با عوامل داخلی و خارجی می‌شود. پوست از بابت آسیب‌های اشعه فرابنفش حفاظت می‌شود، همچنین لک‌های تیره پوستی به‌خوبی با مصرف ویتامین e منظم، کم‌رنگ می‌شوند.
برای دانستن اینکه آیا نیاز به مصرف مکمل e دارید یا خیر؛ هم اکنون با پزشکان متخصص مشاوره کنید. این ویتامین در خوراکی‌هایی مانند دانه‌های آجیلی و سبزی‌ها با برگ‌های سبز تیره نیز فراوان یافت می‌شود.

ویتامین D؛ مصرف ویتامین دی به حد متعادل برای حفظ شادابی و استحکام بافت‌ها لازم است. به‌هیچ‌عنوان از مکمل‌های ویتامین دی بیش از حد مجاز و خودسرانه مصرف نکنید.

ویتامین B5؛ و اما سایر ویتامین‌ها که در جوانی و طریقه سفید شدن صورت نقش دارند، عبارت‌اند از؛ ویتامین B5 که اسید پانتونیک نیز نامیده می‌شود. این ویتامین با حفظ رطوبت و هیدرات نگه‌داشتن پوست باعث روشن‌شدن رنگ پوست شما می‌شود. این ویتامین در تخم‌مرغ و آووکادو یافت می‌شود.

ویتامین B3 یا نیاسین؛ رطوبت سلول‌ها را تأمین می‌کند، صورت را صاف و یک‌دست می‌نماید و مانع تأثیر عوامل آسیب‌رسان به پوست می‌شود. دانه‌های آجیلی، سبزی‌ها و گوشت دارای این ویتامین هستند.
خاطرنشان می‌کنیم که حتی ویتامین‌های محلول در آب مانند گروه بی و ویتامین c به‌هیچ‌وجه نباید بیش از حد مجاز مصرف شود. اگر می‌خواهید برنامه خوراکی و مکمل‌های مناسب خود را بدانید، می‌توانید از مشاوره با پزشکان ما استفاده کنید.

 

چگونه از تیره‌شدن پوست صورت جلوگیری کنیم؟

اگر شما خواهان پوستی صاف و روشن، بدون لکه‌های تیره و پوست یکدست و خوش‌آب‌ورنگی هستید، اگر می‌خواهید از تیره‌شدن و سیاه‌شدن صورت خود جلوگیری کنید و اگر می‌خواهید مؤثرترین و مهم‌ترین روش‌های پیشگیری از تیرگی پوست و انواع روش سفید کردن صورت را بدانید، به نکات زیر توجه کنید:

به‌علاوه لامپ‌های کم‌مصرف، لامپ‌های مهتابی و لامپ‌های ال‌ای‌دی هم مانند نور خورشید دارای اشعه فرابنفش مضر هستند. پس اگر مدت بیش از سه ساعت زیر این نورها هستید، حتماً از ضدآفتاب استفاده کنید.

 

علت‌های تیره‌شدن پوست صورت

برای بسیاری از مراجعین محترم کلینیک، این سؤال پیش‌آمده است که علت‌های اصلی تیره‌شدن پوست صورتشان چیست؟ چه دلایلی وجود دارد که پوست صورت را سیاه و تیره می‌کند؟ نظرهای پزشکان متخصص پوست را جویا شده و خلاصه‌ای از نظریات را در ادامه برایتان آورده‌ایم.
به گفته بهترین پزشکان پوست، مهم‌ترین و اصلی‌ترین علل منجر به سیاه‌شدن پوست صورت عبارت‌اند از:
مواجهه با اشعه فرابنفش؛ این اشعه که هم در نور خورشید و هم در لامپ‌های مهتابی، لامپ¬های کم‌مصرف و لامپ‌های ال‌ای‌دی و صفحات تلویزیون، لپ‌تاپ، گوشی و مانیتورها وجود دارد؛ بلای جان زیبایی و سلامتی پوست است. انواعی از این اشعه، باعث شکسته‌شدن و تخریب کلاژن و الاستین پوست می‌شوند و با تجزیه این ترکیبات، پوست شل، پیر و دچار چین‌وچروک می‌شود.
طیفی دیگر از این اشعه مضر، باعث فعال‌شدن تولید سلول‌های رنگ‌دانه پوست یا ملانوسیت‌ها می‌شوند. تجمع ملانوسیت‌ها با ایجاد لک، کک‌ومک و کلاً تیره‌شدن پوست همراه می‌شود.
هورمون‌ها و عدم تعادل هورمونی؛ ملاسما یک نوع لک تیره پوست صورت است که هورمون‌ها نقش اساسی در ایجاد آن دارند. ملاسما پوست صورت، باعث می‌شود که پوست تیره، ناهمگون و کدر شود. افراد دچار ملاسما احساس می‌کنند پوست صورتشان کثیف شده است.
ملاسما در خانم‌ها در حوالی زمان پریود، در بارداری و حتی سال‌ها بعد از زایمان در پوست صورت به چشم می‌آید و حالت غیر یکدست و ناخوشایندی در رنگ پوست ایجاد می‌کند. البته فکر نکنید که ملاسما فقط در خانم‌ها دیده می‌شود؛ حدود کمتر از ۱۰ درصد آقایون نیز ژن مستعد ابتلا به ملاسما را دارند.
داروها؛ مصرف داروهای ضدبارداری، هورمون تراپی، درمان‌هایی که برای مشکلاتی مانند تنبلی تخمدان یا تحریک تخمدان استفاده می‌شود نیز، ممکن است این عارضه را سبب شود. بعضی از داروهای روانپزشکی، بعضی از داروهای ضدتشنج نیز با تغییر رنگ پوست ممکن است همراهی داشته باشند.
در موارد نادر شاید بتوان برخی از انواع آنتی‌بیوتیک‌ها را در بعضی از افراد، مقصر تغییر رنگ‌های پوست دانست؛ البته این مورد چندان شایع نیست.
ژنتیک؛ برخی ژن‌ها ارتباطی محکم با تیرگی پوست دارند. متأسفانه راهی برای غلبه بر قدرت ژن‌هایی که رنگ اصلی پوست را تشکیل می‌دهد وجود ندارد.

 

مراقبت‌های بعد از درمان

سفید کردن پوست صورت یک روش زیبایی است که با استفاده از لیزر، مواد شیمیایی، گیاهان یا داروها، رنگ پوست را روشن‌تر می‌کند. این روش می‌تواند برای ازبین‌بردن لکه‌ها، جای جوش‌ها، تیرگی‌ها و پیری زودرس پوست مفید باشد. اما پس از سفید کردن پوست صورت ، پوست نیاز به مراقبت ویژه دارد تا از عوارض نامطلوب جلوگیری شود.
اگر دستورالعمل و نسخه درمانی جهت روشن‌کردن و روش سفید کردن صورت را از پزشک دریافت کرده‌اید، یا اگر لیزر یا مزوتراپی روشن‌کننده صورت انجام داده‌اید، بدانید که آگاهی داشتن و رعایت‌کردن نکات مراقبتی زیر هم نتیجه درمان شما را تکمیل می‌کند و هم نمی‌گذارد که لک‌های صورت و تیرگی پوست دوباره بازگردد.
هر پوستی برای رفع تیرگی و کدورت به روش منحصربه‌فرد خود نیاز دارد. به‌هیچ‌عنوان به تبلیغات رسانه‌ها و فضای مجازی که از سمت افراد غیرپزشک مطرح شده است، اطمینان نکنید. متأسفانه کرم‌های روشن‌کننده غیراستاندارد تبلیغ شده، باعث ایجاد تیرگی‌های مقاوم به درمان می‌شوند که راهی برای خلاصی از آنها وجود ندارد.
اگر می‌خواهید پوستتان را روشن کنید با پزشک متخصص باتجربه مشاوره کنید تا بعد از معاینه دقیق، مؤثرترین و بی‌عارضه‌ترین روش سفید کردن صورت را برای شما ارائه کند.
مهم‌ترین و اصلی‌ترین مراقبت‌های بعد از درمان تیرگی و لک صورت به شرح زیر هستند:

در صورت بروز هرگونه علامت نامطلوب مانند خارش شدید، تب، درد، ترشح چرک یا زخم، به پزشک خود مراجعه کنید. این علائم ممکن است نشان‌دهنده عفونت، واکنش آلرژیک یا برهم‌خوردگی دارویی باشند.

 

سخن پایانی

داشتن پوست سفید، یک‌دست و بدون لک و تیرگی بر زیبایی هر شخصی می‌افزاید؛ به‌علاوه پوست سالم و روشن، سن را کمتر نشان می‌دهد. امروزه تکنیک‌های مدرنی برای رفع تیرگی پوست صورت و انواع روش سفید کردن صورت در دست است.
روش سفید کردن پوست صورت روش‌های مختلفی دارد که کلینیک‌های ما با در اختیار داشتن زبده‌ترین پزشکان متخصص پوست، در کنار به‌روزترین دستگاه‌های دنیا و مؤثرترین کوکتل‌های مزوتراپی روشن‌کننده پوست صورت، آماده ارائه خدمات علمی می‌باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *