در این مقاله قصد داریم درباره فیشیال صورت در منزل به طوری که بهترین نتایج را با کمترین عوارض داشته باشد صحبت کنیم. برای اینکه بتوانید این کار را به شکل صحیح انجام دهید بهتر است ابتدا به مرکز تخصصی فیشیال پوست مراجعه کنید تا پزشک به صورت کامل شما را راهنمایی و محصولات مناسب پوست شما را تعیین کند. به یاد داشته باشید که هیچ‌گاه بدون آگاهی و مشورت با پزشک این کار را انجام ندهید؛ زیرا ممکن است به پوست صورت خود آسیب جدی بزنید. من هم در ابتدا این چالش را داشتم که چگونه می‌توانم این کار را در منزل انجام دهم؛ وقتی به پزشک مراجعه کردم به خوبی به تمام سؤالات من پاسخ داد و محصولات مناسب پوست من را تعیین کرد و کاملاً توضیح داد که چگونه و چه زمانی از این محصولات استفاده کنم و توصیه کرد در صورت مشاهدۀ عوارض به او اطلاع دهم.

فیشیال صورت در منزل

فیشیال صورت در منزل چیست؟

شاید این سؤال برای شما هم پیش‌آمده باشد که فیشیال صورت چیست و چه تفاوتی با پاکسازی دارد و چه زمان‌هایی می‌توان از آن استفاده کرد؟ با ما همراه باشید تا پاسخ سؤال‌های‌تان را دریافت کنید.

ابتدا دو روش فیشیال صورت و پاکسازی را با هم مقایسه می‌کنیم:

فیشیال صورت

پاکسازی

این روش در مقایسه با فیشیال صورت ساده‌تر است و می‌تواند جز روتین‌های پوستی شما باشد.

شاید این سؤال برای‌تان پیش‌آمده باشد که در منزل چه زمانی می‌توان فیشیال صورت را انجام داد.

اینکه بهترین زمان برای استفاده از فیشیال صورت چه موقع است در افراد مختلف متفاوت است. شما می‌توانید با یک متخصص زیبایی مشورت کنید تا به طور کامل شما را راهنمایی کند. در موارد زیر معمولاً پوست صورت به توجه زیادی نیاز دارد.

هنگام تغییر فصل: با تغییر آب و هوا ممکن است پوست صورت شما نتواند با این تغییر سازش پیدا کند و حساس شود. در این موقعیت‌ها فیشیال صورت به پوست کمک می‌کند تا هر چه سریع‌تر با شرایط جدید تطبیق پیدا کند.

وقتی از مشکلات پوستی از جمله آکنه، لک‌های تیره و جوش رنج می‌برید فیشیال صورت در خانه می‌تواند به سلامت پوست شما و رفع این مشکلات کمک کند.

فیشیال صورت به شادابی و درخشندگی پوست نیز کمک می‌کند. از آنجایی که پوست صورت بسیار حساس است بهتر است قبل از انجام هر کاری با پزشک مشورت کنید.

فیشیال صورت در منزل را چطور انجام دهیم؟

قبل از انجام فیشیال صورت در خانه باید به این نکات توجه کنید: نوع پوست، نیازهای خاص پوست، سن و هدف‌های زیبایی.

در این قسمت قصد داریم مراحل فیشیال صورت در منزل را با هم بررسی کنیم:

اولین مرحله تمیز کردن پوست صورت است. برای پاکسازی و تمیز کردن پوست صورت خود از شویندۀ مناسب استفاده کنید و صورت خود را با آب ولرم و شوینده بشورید. در این مرحله، مواد آرایشی، مواد آلوده و سایر مواد زائد حذف می‌شود.

لایه‌برداری پوست قدم بعدی است که باید انجام دهید. این یکی از مراحل مهم قبل از فیشیال صورت است؛ زیرا در این مرحله سلول‌های مرده پوست حذف می‌شوند و کمک می‌کنند تا مواد به خوبی جذب پوست صورت شما شود. شما می‌توانید از لایه‌بردار‌های فیزیکی و شیمیایی استفاده کنید.

سومین مرحله بخور است که در این مرحله می‌توانید از یک قابلمۀ آب جوشانده‌شده یا دستگاه بخور استفاده کنید. بخور با باز کردن منافذ پوست کمک می‌کند لایه‌های عمیق‌تر پوست تمیز شوند علاوه بر ‌این بخور، پوست صورت را نرم می‌کند و باعث می‌شود مواد بهتر جذب شوند؛ اگر دستگاه بخور ندارید می‌توانید از آب‌جوش استفاده کنید. ابتدا اجازه دهید کمی خنک شود؛ سپس صورت خود را در فاصله 10-15 سانتی‌متری از آب قرار دهید و روی شانه و سر خود حوله‌ای قرار دهید تا بخار به سمت صورت شما هدایت شود؛ اگر طی انجام این مرحله احساس سوزش داشتید آن را متوقف کنید.

ماسک صورت: اکنون منافذ پوست شما باز است و می‌توانید از ماسک مخصوص پوست خود استفاده کنید. ماسک به تغذیه پوست کمک می‌کند. در ادامه انواعی از ماسک صورت را معرفی می‌کنیم.

تونر: بعد از استفاده از ماسک، صورت خود را بشویید و از تونر استفاده کنید. تونر PH پوست را متعادل و پوست را برای جذب بهتر مرطوب‌کننده آماده می‌کند.

در این مرحله باید مرطوب‌کننده یا سرم مخصوص پوست‌تان را به کار ببرید. هنگام استفاده پوست صورت خود را ماساژ دهید تا به لایه‌های عمیق به خوبی نفوذ کند و منافذ را پر کند.

در پایان پوست صورت خود را ماساژ دهید. این کار خون‌رسانی را افزایش می‌دهد.

انجام دادن این مراحل به صورت منظم و در بازۀ زمانی مشخص می‌تواند تأثیر خود را نشان دهد.

فیشیال صورت در پوست‌های مختلف

همان‌طور که می‌دانید پوست افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است در نتیجه نیاز‌های پوستی این افراد نیز متفاوت است؛ بنابراین باید از مواد متفاوتی استفاده کرد.

پوست چرب:

پوست خشک:

پوست حساس:

امکان دارد این سؤال برای‌تان مطرح شود که چگونه نوع پوست‌مان را تشخیص دهیم؟

برای تشخیص نوع پوست‌تان بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا به طور دقیق نوع پوست شما را تعیین کند. با انجام دادن نکات زیر نیز تا حدودی می‌توانید از ویژگی‌های پوست خود آگاه شوید:

  1. ابتدا صورت‌تان را با ژل شست‌وشوی غیر صابونی بشویید تا هرگونه آلودگی از سطح پوست پاک شود (صابون پوست صورت را خشک می‌کند و مانع تشخیص درست می‌شود.) سپس با حوله‌ای تمیز صورت‌تان را خشک کنید.
  2. یک ساعت منتظر بمانید و در این مدت هیچ محصولی به پوست خود نزنید. در این یک ساعت سلول‌های مرده پوست ریزش می‌کنند و غده‌های چربی پوست فعال می‌شوند؛ اگر بعد از یک ساعت احساس کنید پوست صورت براق به نظر می‌رسد یا احساس چرب بودن داشته باشید احتمالاً پوست‌تان چرب است.
  3. اگر پوست‌تان خشک یا پوسته‌پوسته به نظر می‌رسد نشان‌دهنده پوست خشک است.
  4. در صورتی که پوست پیشانی و روی بینی شما چرب است و سایر قسمت‌های صورت خشک یا نرمال هستند پوست‌تان مختلط است. این نوع پوست ترکیبی از ویژگی‌های پوست چرب و خشک دارد.
  5. من برای تعیین نوع پوستم به پزشک مراجعه کردم و بعد از معاینه نوع پوستم را تشخیص داد و محصولاتی را به من معرفی کرد.

پوست مختلط:

دقت کنید قبل از انجام فیشیال صورت در خانه ابتدا باید نوع پوست‌تان را تعیین کنید. می‌توانید به پزشک مراجعه کنید تا متناسب با پوست‌تان فیشیال مناسبی تعیین کند تا در منزل از آن استفاده کنید.

برای انجام فیشیال صورت از چه پزشکانی می‌توان کمک گرفت؟

بهتر است قبل از انجام فیشیال صورت در خانه با فرد متخصص مشورت کنید تا به طور ‌کامل شما را راهنمایی کند. پزشکان می‌توانند شما را در این زمینه راهنمایی کنند؛ اما شاید این سؤال برای‌تان ایجاد شود که با کدام متخصص مشورت کنم؟

متخصص پوست و مو: این پزشکان در زمینۀ مشکلات پوست و مو و ناخن تخصص دارند و می‌توانند به طور کامل شما را راهنمایی کنند و اگر مشکل پوستی خاصی هم داشته باشید راهکار درمانی مناسبی ارائه دهند.

متخصص زیبایی: متخصص زیبایی در زمینۀ لیزردرمانی، جراحی و تزریقات فعالیت می‌کند.

متخصص طب سنتی: اگر به دنبال رویکردهای طبیعی‌تر برای مراقبت از پوست‌تان هستید، می‌توانید با متخصصانی در زمینۀ طب سنتی مشورت کنید. آنها می‌توانند توصیه‌هایی در مورد استفاده از محصولات طبیعی و روش‌های خانگی برای انجام فیشیال صورت ارائه دهند.

مشورت با یکی از این پزشک‌ها به شما کمک می‌کند تا نیازهای پوست خود را درک و متناسب با آن محصولات مناسبی تهیه و استفاده کنید.

عوارض فیشیال صورت در خانه

انجام فیشیال صورت در خانه می‌تواند بسیار مفید باشد؛ اما مانند هر روش مراقبت از پوستی اگر به درستی انجام نشود ممکن است با عوارضی همراه باشد؛ اگر هر کدام از عوارض زیر را هنگام انجام فیشیال صورت مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید.

حساسیت: پوست صورت بسیار حساس است و ممکن است به بسیاری از مواد حساسیت نشان دهد. بهتر است قبل از استفاده از هر محصولی ابتدا با پزشک مشورت کنید و به پزشک اطلاع دهید که به چه موادی حساسیت دارید تا متناسب با آن فیشیال مناسب پوست‌تان را تعیین کند. در صورت مشاهدۀ علائم آلرژی استفاده از آن را متوقف و به پزشک مراجعه کنید.

تحریک پوست: استفاده بیش از حد لایه‌بردار می‌تواند پوست صورت را تحریک کند و باعث قرمزی و خشکی پوست شود؛ بنابراین هنگام استفاده از محصول، شیوۀ استفاده از آن را به دقت مطالعه و مطابق آن عمل کنید.

عفونت و آسیب پوست صورت: استفاده نادرست از ابزارهای فیشیال مانند میکرودرم ابریژن یا دستگاه‌های میکرونیدلینگ در منزل می‌تواند باعث آسیب‌دیدگی پوست یا عفونت شود؛ بنابراین هرگز بدون دانش و مهارت کافی از این دستگاه‌ها استفاده نکنید.

تداخل دارویی: اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید بهتر است اول با پزشک مشورت کنید تا فیشیال مناسب برای پوست صورت‌تان انتخاب کنید؛ زیرا برخی از این محصولات ممکن است با دارویی که مصرف می‌کنید تداخل داشته باشد و پوست را تحریک کند.

استفاده از محصولات نامناسب: اگر شما بدون اطلاع از نوع پوست‌تان از محصولی استفاده کنید ممکن است نتیجۀ برعکس بدهد و وضعیت پوست‌تان را بدتر کند.

برای جلوگیری از عوارض بالا مهم است که پیش از انجام فیشیال در منزل تحقیق کافی انجام دهید دستورالعمل‌های محصولات را به دقت دنبال کنید و در صورت داشتن شرایط پوستی خاص حتماً با پزشک مشورت کنید.

فیشیال صورت در چه سنی انجام می‌شود؟

فیشیال صورت را در هر سنی می‌توان انجام داد؛ اما شیوۀ کاربرد و زمان کاربرد آن به نیازها و شرایط پوست هر فرد در دوره‌های مختلف زندگی بستگی دارد. در این بخش بررسی می‌کنیم در چه دوره‌ای پوست چه نیازهایی دارد.

دوره نوجوانی (13-19):

بیشتر مشکلات نوجوانان در این دوره جوش‌های صورت و آکنه است به همین دلیل فیشیال در منزل با هدف کاهش جوش، آکنه و پاکسازی انجام می‌شود.

جوانی (20-30):

معمولاً در این دوران فیشیال صورت در خانه با هدف حفظ رطوبت پوست انجام می‌شود.

میانسالی (30-50):

در این دوران معمولاً نشانه‌های پیری مثل چروک‌های زیر چشم ایجاد می‌شوند.

سنین بالای 50 سال:

در این دوران فیشیال برای تغذیه و ترمیم عمیق لایه‌های پوست استفاده می‌شود.

انجام منظم فیشیال صورت در خانه می‌تواند به حفظ سلامت پوست کمک کند و به وجود آمدن نشانه‌های پیری را به تأخیر بیندازد.

مراقبت‌های بعد از فیشیال صورت در خانه

این مراقبت‌ها اهمیت زیادی دارند تا مطمئن شوید پوست به خوبی تغذیه و ترمیم می‌شود. لطفاً نکاتی را که در ادامه توضیح می‌دهیم رعایت کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

هیدراته نگه داشتن پوست: پس از انجام فیشیال در منزل ضروری است از مرطوب‌کنندۀ مناسب استفاده کنید تا رطوبت پوست حفظ شود.

اجتناب از نور خورشید: پوست پس از فیشیال بسیار حساس است. سعی کنید در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید و هنگام بیرون رفتن از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

اجتناب از لایه‌برداری: سعی کنید چند روز بعد از فیشیال صورت از لایه‌برداری خودداری کنید تا از تحریک و التهاب پوست جلوگیری کنید.

نوشیدن آب: هیدراتاسیون (ترکیب آب با سایر مواد و رسیدن آب به سلول‌های بدن) نیز برای حفظ سلامت پوست ضروری است. مصرف آب زیاد به حفظ رطوبت پوست کمک می‌کند.

اجتناب از یک‌سری محصولات شیمیایی: بهتر است تا چند ساعت بعد از فیشیال صورت از محصولات آرایشی و تحریک‌پذیر استفاده نکنید؛ زیرا امکان دارد این مواد پوست را خشک و ملتهب کنند.

پرهیز از دستکاری جوش‌ها و منافذ: بعد از فیشیال سعی کنید از دستکاری یا فشار دادن جوش‌ها و منافذ خودداری کنید؛ زیرا این کار احتمالاً عفونت را افزایش می‌دهد.

رعایت بهداشت: سعی کنید بعد از فیشیال صورت، بالشت تمیز استفاده کنید.

سؤالات متداول

برای انواع پوست می‌توان از این روش استفاده کرد، به شرط آنکه محصولات مناسب با پوست خود را تهیه کنید. می‌توانید با پزشک مشورت کنید تا به طور ‌کامل شما را راهنمایی کند.

فاصله زمانی مناسب بین جلسات فیشیال بستگی به نوع پوست، نوع فیشیال انجام‌شده و واکنش پوست به درمان دارد. معمولاً توصیه می‌شود بین سه الی چهار هفته فاصله داشته باشد.

ممکن است این مسئله ذهن شما را هم مشغول کرده باشد. می‌توانید به کلینیک‌های ما مراجعه کنید تا پزشکان ما که تجربۀ طولانی و موفقی در فیشیال صورت دارند این کار را برای شما انجام دهند و به خوبی شما را راهنمایی کنند که چه کارهایی باید در خانه انجام دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

سخن پایانی

در این مقاله شیوه انجام فیشیال صورت در منزل را با هم بررسی کردیم و عوارضی را که ممکن است بعد از استفاده از محصولات به وجود آید توضیح دادیم همان‌طور که بیان شد بهتر است قبل از انجام فیشیال صورت به پزشک مراجعه کنید تا پوست‌تان را بررسی و نوع آن را تعیین کند و شیوۀ استفاده از محصولات را به شما آموزش دهد تا بهترین نتیجه را به دست آورید.

در واقع شما می‌توانید به کلینیک‌های ما مراجعه کنید تا پزشکان ما به طور کامل شما را راهنمایی کنند؛ وقتی من توصیه‌های پزشک را با دقت رعایت کردم بعد از مدتی نتایج آن را روی پوست صورتم مشاهده کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *