شاید جالب باشد بدانید که پوست انسان بزرگ‌ترین بافت انسان می‌باشد این اندام علاوه بر محافظت از ابتلا به هر گونه عفونت منجر به زیبایی ظاهر می‌شود نکته بسیار مهمی که بسیاری نمی‌دانند این است که برای محافظت از پوست و حفظ سلامت و طراوت آن همیشه نیازی به محصولات مراقبت پوستی و برندهای مختلف نیست. بلکه گاهی این مراقب در ورزش‌های مختصر روزانه پوست و استفاده از روش‌های ساده‌تری مثل یخ خلاصه می‌شود. در این مقاله در مورد روشن شدن پوست با یخ و سایر تأثیرات یخ بر پوست می‌گوییم.

 

روش شدن پوست با یخ، بهترین و طبیعی‌ترین روش سفیدکردن

 

روشن شدن پوست با یخ یک واقعیت علمی است.

روشن شدن پوست با یخ؟ این یک شوخی است؟
احتمالاً این اولین سؤالی است که پس از خواندن عنوان به ذهنتان می‌رسد. اینکه مگر می‌شود در میان انبوه وسایل بهداشتی و آرایشی که برای روشن شد صورت مورداستفاده قرار می‌گیرند، و گاهی اوقات تأثیر چندانی ندارند بتوان روشن شدن در پوست به‌وسیله‌ی یخ را واقعی دانست یا حداقل اینکه عمر سفید شدن صورت با یخ تنها تا مدت کوتاهی بعد از مصرف یخ دوام دارد، ولی حقیقت این است که یخ در طولانی‌مدت می‌تواند منجر به سفید شدن پوست صورت سبزه شما گردد.
زمانی که از یخ استفاده می‌کنید عروق ناحیه صورت که خون‌رسانی وسیعی نیز دارد منقبض می‌گردد این انقباض از یک سو و کاهش جریان خون از سوی دیگر باعث می‌شود که هر گونه التهاب در پوست صورت فروکش کند. از طریق تحریک لحظه‌ای اعصاب صورت و سپس مهار آنها و بی‌حسی نسبی باعث می‌شود خستگی چهره به‌سرعت کاسته شود.
برداشتن یخ پس از مدتی منجر می‌شود بدن شما که تا دقایقی قبل به علت کاهش جریان خون، جریان ورودی به‌صورت را افزایش داده بود مجدد جریان خون بیشتری به پوست صورت شما بفرستد که منجر به قرمزشدن صورت می‌شود در نتیجه در طولانی‌مدت جریان خون ورودی به‌صورت به طور بهینه‌ای افزایش‌یافته و صورت شما در بلد مدت روشن‌تر شود و بدرخشد. (مانند آنچه در زمستان تجربه می‌کنید) اکنون می‌دانید روشن شدن در پوست به‌وسیله‌ی یخ نه‌تنها یک شوخی نیست؛ بلکه یک واقعیت علمی می‌باشد.
از طرف دیگر جدای از روشن شدن پوست با یخ، استفاده از آن می‌تواند تعداد جوش‌های صورت را که خود یک از عوامل تیرگی پوست هستند کاهش دهد و در صورت ابتلا به بیماری آکنه از علائم این بیماری بکاهد. اما چگونه؟
همان‌طور که گفتیم استفاده از یخ جریان خون صورت را کاهش می‌دهد.
به همین دلیل است که استفاده از یخ در بیمارانی که مبتلا به آکنه هستند مفید می‌باشد و در کنار سایر درمان‌های دارویی این بیماری می‌تواند عوارض و علائم آکنه از جمله کمدون های سفید و سیاه صورت که پیش‌تر با عنوان جوش‌های صورت شناخته می‌شود، را کاهش دهند.
از طرف دیگر استفاده از یخ می‌تواند با افزایش جریان خون پس از برداشته‌شدن یخ از روی پوست به‌ویژه زمانی که این اقدام قبل از استفاده از محصولات بهداشتی و آرایشی صورت پذیرد، میزان تأثیرگذاری آنها را افزایش داده است. از دیگر علل روشن شدن پوشت با یخ می‌توان به استفاده آن برای کاهش منافذ باز صورت اشاره کرد و لازم به ذکر نیست که این منافذ در زیر نور با ایجاد سایه باعث می‌شوند که صورت در نقاطی که این منافذ بیشتر می‌باشد تیره‌تر به نظر برسد.
در این روش نیز رفع تیرگی و منافذ با کاهش جریان خونی که به‌صورت می‌رسد صورت می‌پذیرد. همچنین یکی از علل تیره‌شدن پوست در نواحی زیر چشم پف دور چشم صورت است. یخ می‌تواند با کاهش جریان خون و به‌شرط استفاده منظم رگ‌های گشاده شده در ناحیه‌ی زیر چشم صورت را کاهش دهد و در درمان پف چشم نیز مفید باشد و به این شکل منجر به روشن شدن در پوست گردد.
استفاده از یخ با کاهش تأثیر آنزیم‌ها و پیرشدن سلولی باعث می‌شود که فرایند پیری در چهره کاهش پیدا بکند. به این صورت باعث روشن شدن در پوست می‌شود. همان‌طور که گفته شد روشن شدن در پوست به‌وسیله‌ی یخ به روش‌های مختلف و از طریق تأثیر آن بر روی عروق خونی کاهش تأثیر آنزیم‌های مخرب و رشد بهبود سلول‌سازی در ناحیه چهره میسر می‌شود.

 

مزایای روشن شدن پوست با یخ تا ازبین‌رفتن ضایعات آکنه

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم روشن شدن پوست با یخ یک حقیقت علمی است و این حقیقت علمی دلایل علمی متنوعی داشت که پیش‌تر به برخی از مهم‌ترین آنها اشاره کردیم؛ اما کاربرد یخ به سفید شدن پوست صورت سبزه خلاصه نمی‌شود. در واقع یخ کاربردهای متنوعی برای زیبایی چهره و سلامت پوست دارد. در این بخش سعی کردیم به بخشی از فواید یخ برای پوست اشاره کنیم.

رفع تیرگی‌های پوست

یکی از فواید یخ ازبین‌بردن تیرگی‌های پوست است. به‌عنوان‌مثال یخ می‌تواند تمام جوش‌های آکنه را کوچک و برخی از آنها را محو کند. همان‌طور که گفتیم در بیماران مبتلا به بیماری آکنه جوش‌هایی بر روی صورت با عنوان کمدون های سیاه‌وسفید ایجاد می‌شود که با ترشح چربی همراهی دارد.
یخ می‌تواند در کنار درمان دارویی و شیمیایی رایج مورداستفاده برای آکنه (به‌عنوان‌مثال داروهای مشتق از رتینوییک اسید مثل آداپالن در شکل کرم موضعی و ایزوترتنویین به‌صورت قرص خوراکی و ترکیبات آنتی‌بیوتیکی مثل قرص داکسی‌سایکلین که برای ازبین‌بردن یکی از علل اصلی آکنه یعنی “پروپیونی باکتریوم آکنس” یا در واقع باکتری مولد آن استفاده می‌شود) کاربرد داشته باشد.
نکته جالب این روش ازبین‌بردن آکنه و روشن شد پوست با یخ هم‌زمان این است که با هم بدون هیچ‌گونه تداخل با داروهای مصرفی می‌باشد. یخ با کاهش جریان خون، ابتدا التهاب ناحیه‌ی صورت را کاهش می‌دهد. همچنین باعث می‌شود که خون به مقدار کافی به باکتری‌های مولد بیماری”پروپیونی باکتریوم آکنس” کمدون ها و یا جوش‌های صورت نرسد. این امر به کشته‌شدن باکتری کمک می‌کند.
از طرف دیگر، پس از برداشتن یخ از روی پوست صورت جریان خون افزایش می‌یابد. این افزایش جریان خون در ناحیه صورت پس از مرگ باکتری و عوامل بیماری منجر می‌شود که پاک‌سازی بقایای باکتری و چربی‌ها از صورت با سرعت بهتری صورت پذیرد. به این شکل یخ می‌تواند آکنه را از روی صورت حذف کند و در بهبود آکنه مؤثر باشد این امر یکی از مهم‌ترین روش‌های روشن شدن در پوست به‌وسیله‌ی یخ است.

کاهش منافذ باز پوست

نکته دیگر استفاده یخ در ازبین‌بردن و کاهش منافذ پوست می‌‌‌باشد. ازآنجایی‌که می‌دانیم منافذ پوست یکی از محل‌های اصلی ترشح چربی می‌باشد. ما لازم است به طور پیوسته منافذ پوست خود را تمیز نگاه داریم تا مواد خارجی در داخل این منافذ نشوند و با انسداد راه خروج چربی صورت منجر به ایجاد جوش و آکنه نگردند. مالیدن یخ و استفاده از یخ بر روی صورت بلافاصله پس از شستن صورت با آب و صابون و خشک‌کردن آن آلودگی سطوح پوست را کاهش می‌دهد و علاوه بر سالم نگه‌داشتن سطوح پوست، منجر به کاهش ابعاد منافذ باز پوست می‌گردد.

افزایش تأثیرگذاری ترکیبات آرایشی

یکی دیگر از کاربردهای یخ در موارد زیبایی و آرایشی است. به طور معمول استفاده از یخ قبل از استعمال مواد بهداشتی و آرایشی صورت رایج می‌باشد و حتی در صنعت مدلینگ و گیریم نیز کاربرد دارد چرا که با کاهش خون‌رسانی منجر به کاهش التهاب و سفید شدن نسبی صورت می‌شود و به‌این‌ترتیب شخص آرایشگر می‌توانند بادقت بسیار بیشتری و صورت مدل را آرایش کند و از استفاده بیش از اندازه از ترکیبات سفید کنده که برای صورت مضر است جلوگیری شود.
طبق مطالعات روشن شدن در پوست به‌وسیله‌ی یخ و سپس آرایش در طول زندگی یک فرد عادی در آمریکا می‌تواند ده برابر استفاده از ترکیبات سفیدکننده را کاهش دهد. این مقدار در مدل‌های حرفه‌ای تا 50 برابر هم می‌رسد که نسبت بسیار بالایی به‌حساب می‌آید. همچنین استفاده از یخ چین‌وچروک‌های صورت را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود تا آرایشگر بداند برای کانتورکردن یا طراحی صورت و جلوه‌دادن به آن چه اقداماتی را می‌بایست انجام دهد.

نرم کردن لب‌ها

یکی دیگر از کاربردهای یخ استفاده از آن در نرم کردن لب‌ها می‌باشد. چنانچه لب‌های ترک‌خورده‌ای دارید علاوه بر علل مختلف از جمله کمبود ویتامین C و A احتمالاً استفاده از یخ در کنار استفاده از سایر ویتامین‌ها می‌تواند به کاهش ترک لب‌هایتان منجر شود. یخ با کاهش التهاب و هم چنین رطوبتی که به بافت لب می‌دهد منجر به این اتفاق می‌گردد.

کاهش حساسیت و خارش

نکته دیگر و کاربردی در استفاده از یخ در رفع حساسیت و خارش است. یکی از مهم‌ترین علل خارش آزادشدن ترکیباتی بنام هیستامین است که در جریان خون منجر به افزایش حس خارش در نواحی مختلف پوست می‌شود. استفاده از یخ با کاهش جریان خون و انقباض عروق پوست منجر به کاهش سرعت انتقال هسیتامین و در نتیجه ازبین‌رفتن آنها می‌گردد.
این امر خود باعث کاهش حس حساسیت و خارش می‌شود. بااین‌حال کته مهمی که نباید فراموش شود این است که برخی افراد به آب و یخ حساسیت دارد برای همین این درمان برای همه توصیه نمی‌شود و چنانچه فردی به چنین حساسیتی مبتلا باشد بهتر است به‌صورت غیرمستقیم یخ را به‌صورت تماس دهد و حتماً به پزشک متخصص برای دریافت مشاوره مراجعه کند.

بهبود عوارض آفتاب‌سوختگی

یکی دیگر از کاربردهای یخ در درمان و بهبود عوارض آفتاب‌سوختگی است. این عمل توسط یخ با روش‌های که پیش‌تر گفته شد، یعنی همان کاهش جریان خون انقباض عروق انجام می‌گردد و التهاب ناشی از آفتاب‌سوختگی را کاهش می‌دهد. یکی دیگر از عللی روشن شدن پوست با یخ همین کاهش آفتاب‌سوختگی می‌باشد که همه افراد به مقدار متفاوت آن را تجربه می‌کند.

کاهش چربی پوست

یکی دیگر از کاربردهای یخ برای خشک‌کردن پوست‌های چرب است. همان‌طور که گفته شد، یخ می‌تواند با ازبین‌بردن آکنه و کاهش جریان خون، خون دریافتی سلول‌های چربی و مقادیر چربی پوست را کاهش دهد که این خود منجر به خشک‌تر شدن پوست می‌شود. از طرفی چنانچه یخ به‌صورت مستقیم بر روی پوست خشم ماساژ داده شود می‌تواند رطوبت پایه پوست را افزایش دهد.

کاهش التهاب ناحیه اصلاح مو

همچنین استفاده از یخ به طور متعدد در نواحی اصلاح صورت پس از آرایش موهای صورت کاربرد دارد. اگر موهای صورت خود را آرایش کردید، استفاده از یخ و حرکت مالشی در نواحی که مورد اصلاح قرار گرفته است، می‌تواند از التهاب ناحیه صورت که ساعتی بعد از اصلاح رخ می‌دهد بکاهد.

لایه‌برداری پوست

یکی از کاربردهای یخ در لایه‌برداری پوست است. به‌عبارت‌دیگر استفاده از یخ با کاهش التهاب بهبود سلول‌سازی و ازبین‌بردن سلول‌های مرده منجر به لایه‌برداری و ازبین‌رفتن. لایه مرده و تیره‌رنگ پوست می‌شود و باعث می‌شود که پوست فرد پیوسته جوان به نظر برسد.
اثر لایه‌برداری پوست یکی دیگر از علل روشن شدن پوست با یخ می‌باشد. از طرف دیگر استفاده ترکیبی از یخ و شیر می‌تواند برای پوست بسیار مفید باشد. چرا که اسیدلاکتیک موجود در شیر باخاصیت لایه‌برداری خود می‌تواند اثر لایه‌برداری را تسریع کند. به همین جهت استفاده از تکه‌های شیر یخ‌زده بر روی پوست صورت به‌صورت تماس مستقیم یکی از روش‌های شایع در سالن‌های زیبایی می‌باشد.

 

نکاتی که در حین استعمال یخ برای روشن شدن پوست با یخ می‌بایست رعایت کنیم.

همان‌طور که متوجه شدیم روشن شدن پوست با یخ نه‌تنها امکان‌پذیر است؛ بلکه یک روش تقریباً بی‌خطر و مقرون‌به‌صرفه است. حال این سؤال ممکن است برایتان پیش بیاید که روش درست استفاده و استعمال یخ بر روی صورت چگونه است؟ آیا روشن شدن در پوست به‌وسیله‌ی یخ روش خاصی دارد؟
به‌طورکلی به دو روش این روش می‌توان از یخ برای صورت را استفاده کرد:

 

سخن پایانی

در این مقاله در ابتدا به این پرسش که آیا روشن شدن پوست با یخ امکان‌پذیر است پاسخ دادیم و نشان دادیم که سفید شدن صورت با یخ نه‌تنها امکان‌پذیر بلکه یک واقعیت علمی شناخته شده است که دلایل علمی متعددی پشت آن وجود دارد. سپس در مورد سایر کاربردهای یخ در پوست صحبت کردیم.
این حقیقت که یخ در بهبود بیماری آکنه میسر است، می‌تواند به‌عنوان یکی از روش‌های لایه‌برداری پوست مورداستفاده قرار بگیرد و نیز بسیاری از کاربردهای متعدد آن در امر بهداشت و زیبایی پوست ای حقیقت را روشن کرد که شاید روشن شدن پوست با یخ کوچک‌ترین اثر مثبت استفاده از یخ باشد.
بااین‌حال موارد خاص حساسیت در اثر استفاده از یخ مطرح شد و بار دیگر یادآوری کردیم که علی‌رغم تمامی کاربردهای مفید یخ لازم است همیشه از مشاوره یک پزشک متخصص در موارد مرتبط با پوست چه به‌منظور روشن شدن پوست با یخ باشد چه موارد حساسیت و داروهای موردنیاز برای سلامت پوست، استفاده برد تا از هر گونه آسیب احتمالی هر چند نادر پیشگیری گردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *