شایع‌ترین عارضه‌ای که باروری روی زنان باردار دارد، ریزش مو است. زنان معمولاً سه ماه بعد از زایمان ریزش موی بسیار گسترده را تجربه می‌کنند که اصطلاحاً تلوژن اوفلوویوم نامیده می‌شود، راهکار مناسب برای درمان بکارگیری مزوتراپی مو در دوران شیردهی است. در روش مزوتراپی مو با تقویت مو با مواد مغذی می‌توان مانع ریختن مو شد.

این شرایط ممکن است بر نگرانی‌های زنی که دارد دوران شیردهی به نوزاد خود را سپری می‌کند بیفزاید. هرچند این ریختن مو خود به خود بعد از مدتی جبران خواهد شد ولی آیا می‌توان در درمان این نوع ریختن مو و سایر ریزش موها از مزوتراپی مو در دوران شیردهی استفاده کرد یا خیر این نوشتار به این موضوع خواهد پرداخت.

مزوتراپی مو در دوران شیردهی

منظور از مزوتراپی مو در دوران شیردهی چیست؟

یکی از تبعات باروری روی زنان، ریزش موی ناشی از کاهش ویتامین‌های بدن در طی تغذیه جنین از مادر است. از همین رو زنان زیادی در باروری و پس از زایمان ریختن مو را تجربه خواهند کرد. یکی از روش‌های کارآمد که در صورت پیگیری جلسات درمانی می‌تواند نتایج شگفت انگیزی برای موهای شما به ارمغان بیاورد، یک تکنیک غیرجراحی تحت عنوان مزوتراپی موی سر می‌باشد.

به دنبال مزوتراپی شما متوجه می‌شوید که ریزش موهایتان کم شده، کیفیت و کلفتی موهایتان افزایش پیدا کرده و موهای جدید رشد می‌کند. زنان می‌توانند از مزوتراپی مو در دوران شیردهی برای بازیابی کیفیت موها و جلوگیری از ریختن مو استفاده کرد.

نحوه انجام مزوتراپی مو در دوران شیردهی چگونه انجام می‌شود؟

در روش مزوتراپی مو در دوران شیردهی مواد مغذی، مواد محرک رشد و پروتئین‌هایی که باعث افزایش کیفیت موهای از دست رفته شما خواهند شد از طریق تزریق‌های بسیار کوچک متعدد در قسمت زیرین سطح پوست شما قرار خواهد گرفت.

بدین ترتیب این مواد می‌توانند رشد مجدد فولیکول‌های موی باقیمانده را تحریک کنند. امروزه مارک‌ها و برندهای معتبر جهانی در کلینیک‌های معتبر پوست و مو موجود هستند که استفاده از آنها در جلسات درمانی مستمر نتایج بسیار عالی به همراه دارد.

موادی که وارد پوست می‌شود عبارتند از آمینو اسیدها یا پروتئین‌های کوچک مواد معدنی مغذی و کوآنزیم‌ها و ترکیباتی است که از گیاهان استخراج شده و می‌توانند گردش خون ناحیه را افزایش دهند. برای بهبود وضعیت موهای ریخته استفاده از ویتامین برای ریزش مو در دوران شیردهی امری ضروری است.

مزایای مزوتراپی مو در دوران شیردهی چیست؟

چه افرادی می‌توانند مزوتراپی موی سر انجام دهند؟

تقریبا می‌توان گفت که همه افرادی که ریختن مو دارند به شرطی که حجم زیادی از موهایشان را از دست نداده باشد و به اصطلاح دچار کچلی نشده باشند و ریزش موهای آنها در فاز ابتدایی باشد، می‌توانند نتایج درخشانی از جلسات مزوتراپی مو دریافت کنند.

از نظر سنی، محدودیت سنی خاصی برای دریافت مزوتراپی موی سر وجود ندارد. از نظر جنسیتی هم آقایان و هم خانم‌ها می‌توانند از این روش درمان سود ببرند، خانم‌ها و آقایانی که دچار کم پشتی فرق سر، عقب رفتن خط رویش مو، کم پشت شدن و نازک شدن مو و ریختن مو می‌شوند می‌توانند برای دریافت مزوتراپی موی سر به مرکز درمانی مجهز مراجعه کنند.

هرچند این افراد می‌توانند از مکمل برای ریزش مو در شیردهی نیز استفاده کنند.

نکته مهم این است که در موارد زیر مزوتراپی مو تاثیر درمانی نخواهد داشت:

زمانی که علت ریختن مو طاسی با الگوی مردانه است در این موارد مزوتراپی تنها راه درمان نمی‌تواند محسوب بشود و پزشک ممکن است کوکتل‌های مخصوصی را همراه و در کنار درمان‌های دیگر استفاده کند.

نکته مهم طبق آنچه در کتب مرجع پزشکی نوشته شده است انجام مزوتراپی موی سر در گروه‌های زیر  نباید انجام بشود:

گروه اول افرادی که به بیماری‌های نقص ایمنی و ضعف ایمنی کنترل‌نشده دچار هستند. افرادی که دچار تومور و سرطان‌های فعال هستند، افرادی که دچار عفونت در منطقه تزریق هستند، افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده و افرادی که داروی ضدانعقاد خون مصرف می‌کنند، نباید از از مزوتراپی استفاده کنند.

آیا می‌توان از مزوتراپی مو در دوران شیردهی و بارداری استفاده کرد؟

آنچه در نوشته‌های مرجع پزشکی آمده است این است که استفاده از مزوتراپی مو در شیردهی و دوران بارداری بهتر است انجام نشود.

در بعضی مقاله‌ها هم از اصطلاح ممنوع بودن مزوتراپی در شیردهی یا دوران بارداری استفاده می‌شود، ولی واقعیت این است که از نظر اخلاقی و قانونی انجام آزمایش‌های دارویی روی زنان باردار و شیرده ممنوعیت مطلق قانونی دارد و این مواد کوکتل‌های استاندارد استریل مجاز که در افراد سالم در غیردوره شیردهی و بارداری بدون مشکل و‌ عارضه مصرف می‌شوند؛ اجازه آزمایش روی زن باردار و شیرده را نداشته‌اند.

لذا معلوم نیست که تزریق آنها چه نتایجی به دنبال داشته باشد، چون اصلا امتحان نشده‌اند و از طرف دیگر گفته می‌شود که احتمال زیاد تزریق این مواد به داخل پوست زن باردار و زنان شیرده دارای عوارض سیستمیک جدی برای مادر و جنین نخواهد بود.

هرچند  ممکن است بعضی از مادران در طی پروسه تزریق دچار استرس بشوند این درد و استرس می‌تواند باعث شود که حجم شیر به طرز چشمگیری کم بشود و یا این استرس باعث می‌شود که زن باردار دچار مشکلاتی بشود. مشاهده می‌کنید که احتمالاً عوارض ثانویه اضطراب مادر به دنبال تزریق است که ایجاد مشکل می‌کند نه خود تزریق داروی مزوتراپی موی سر.

توصیه پزشکان مرکز ما برای مزوتراپی در شیردهی چیست؟

دکتر زیبایی و پزشک متخصص پوست و موی مرکز ما توصیه می‌کنند اگر خانمی در دوره شیردهی به کودکش است و قصد انجام مزوتراپی مو را دارد بهتر است برای مدت کوتاهی تا اتمام دوران شیردهی از این اقدام صرفنظر بکند.

اگر به هر دلیلی ضرورت و یا اصرار به انجام مزوتراپی مو در شیردهی وجود دارد الزامی است که حتما از پزشک متخصص زنان و زایمان خود تاییدیه کتبی برای انجام این پروسه را دریافت کنید تا نگرانی و اضطراب حین جلسه مزوتراپی نداشته باشید. هرچند گاهی پزشکان برای تقویت مو برخی از انواع قرص برای ریزش مو در شیردهی را تجویز خواهد کرد، اما مزوتراپی مو نقش بهتری خواهد داشت.

مزوتراپی مو در دوران شیردهی چه اثری روی ریزش مو دارد؟

مزوتراپی را می‌توان برای اصلاح ریختن مو و تحریک رشد موها در زنان استفاده کرد زنانی که دچار مشکلات زیر هستند از مزوتراپی مو استفاده زیادی می‌برند:

مزوتراپی مو به عنوان درمان کمکی و مکمل برای بهبود ریختن مو با الگوی زنانه و مردانه است.

– از مزوتراپی مو برای کمک به تحریک رشد در نوعی ریختن مو تحت عنوان تلوژن افلوویوم که اصطلاحاً ریزش موی ناشی از استرس نامیده می‌شود و بعد از زایمان بعد از آن دوره‌های سخت زندگی مثلاً بیماری‌های مزمن و شدید و همچنین به دنبال جراحی و بیهوشی رخ می‌دهد و ریزش موی سراسری در فرد مبتلا ایجاد می‌کند.

– افراد دچار مشکلات ساقه مو نیز از مزوتراپی مو بهره می‌برند همچنین گفته می‌شود به عنوان درمان کمکی در ریزش موی سکه‌ای می‌توان از مزوتراپی استفاده کرد.

همانطور که اشاره کردیم در زنان بعد از زایمان معمولاً چند ماه بعد از زایمان نوعی ریزش موی شدید تحت عنوان تلوژن افلوویوم رخ می‌دهد که به دنبال شرایط خطیر زایمان و بارداری بوده است.

این ریختن مو با وجودی که باعث کاهش حرفه‌ای وسیع و سراسری درمان می‌شود ولی خوشبختانه جای نگرانی ندارد و باعث از دست رفتن دائم موها نخواهد شد و بعد از مدتی موهای ریخته شده رویش دوباره خواهند داشت.

ریزش مو تلوزن افلوویوم چیست و به چه شرایطی اطلاق می‌شود؟

نوعی ریختن مو تحت عنوان تلوژن افلوویوم وجود دارد در این ریختن مو چرخه حیات طبیعی مو دچار نقص و اختلال شده است.

منظور این است که موها در فاز تلوژن که معادل فاز ریزش است به مدت طولانی باقی می‌مانند و فاز رویش یا فاز آناژن موها کوتاه است و آنقدر سریع نمی‌باشد که بتواند فقدان موهای ریخته شده را جبران به نماید.

یعنی به طور خلاصه‌تر موها بیشتر می‌رویند ولی رویش مجدد موهای ریخته شده آنطور که انتظار می‌رود رخ نمی‌دهد، پس در نتیجه این تغییرات که بعد از زایمان رخ داده معمولا ۳ تا ۴ ماه بعد از زایمان بروز می‌کند.

در مادری که دوره شیردهی خود را می‌گذراند شاهد اند خواهد بود که یکباره حجم بسیار زیادی از موهای خود را در تمام سرش از دست داده است ولی خوشبختانه باید بدانید که این نوع ریختن مو دائمی نیست.

و پس از مدتی سیکل رویش و زایش موها حالت طبیعی خود را باز می‌یابد ولی مزوتراپی در بارداری یا شیردهی که این ریزش مو رخ داده می‌تواند رشد موها را تحریک کند.

آیا ریزش مو در شیردهی باعث استرس و افسردگی می‌شود؟

از آنجا که داشتن موهای پرپشت و حجیم و با کیفیت خوب در زنان از اهمیت بالاتری در قیاس با مردان برخوردار هست لذا هر مسئله‌ای که باعث کاهش حجم مو زنان بشود، روی روحیه آنها تاثیر بسزایی خواهد گذاشت.

زنان از آنجا که دوره پر استرس بارداری را سپری می‌کنند و پس از آن مسئولیت مادری و شیردهی را عهده‌دار می‌شوند احتمال اینکه دچار ریختن مو از نوع تلوژن افلوویوم که در قسمت‌های قبلی توضیح داده‌ایم، بشوند بسیار زیاد است.

در مطالعات مختلف آمده است که اکثر زنانی که بارداری و زایمان را سپری کرده و دوره شیردهی خود را می‌گذرانند، حدود ۲ الی ۴ ماه بعد از زایمان ریزش موی شدید (که به صورت پراکنده همه قسمت‌های سر را درگیر کند) را تجربه می‌کنند.

بدیهی خواهد بود که مادرانی مبتلا ریختن مو طی دوره شیردهی می‌شوند، علاوه بر استرس نگهداری شیرخوار خود و انجام مسئولیت‌های مادری استرس و نگرانی مرتبط با از دست دادن قسمتی از زیبایی خود یعنی ریزش موهایشان را نیز به دوش می‌کشند.

اگر شما خواننده عزیز این مقاله از آن دسته مادرانی هستید که در دوران شیردهی از دست دادن حجم پراکنده موهای خود را تجربه کرده‌اید و این موضوع باعث نگرانی و افسردگی‌تان شده است و به دنبال روش قطعی برای درمان آن میگردید؛ به شما توصیه می‌کنیم که علاوه بر مطالعه مقاله حتماً با پزشکان متخصص پوست و موی کلینیک باسابقه ما مشورت داشته باشید.

پزشکان ما در طول سابقه حرفه‌ای خود تعداد بسیار زیادی از مادران شیرده با ریزش موهای حجیم را به خوبی درمان کرده‌اند. اگر لازم باشد و شرایط سلامت عمومی شما اجازه بدهد و متخصص زنان و زایمان شما تایید کرده باشد مزوتراپی با بهترین کوکتل‌های تحریک و تقویت رویش مو یکی از روش‌های استاندارد و ایمن در دوره شیردهی برای بازگرداندن اعتماد به نفس تان خواهد بود.

چه برندهایی در مزوتراپی مو در دوران شیردهی استفاده می‌شوند؟

در کلینیک‌های معتبر و مجوزدار پزشکان متخصص پوست و مو، از برندهای مزوتراپی استاندارد و دارای تاییدیه سازمان غذا و دارو برای درمان ریزش مو زنان و در دوران شیردهی استفاده می‌کنند.

باز هم در اینجا لازم به تاکید است که بایستی حتما از پزشک زنان و زایمان خود تأییدیه کتبی برای مجاز بودن انجام مزوتراپی مو در دوران شیردهی را دریافت کرده و بعد از ارائه آن به مرکز تخصصی پوست و مو با بهترین دکتر برای مزوتراپی مو در کلینیک در مورد انتخاب برند مناسب برای مزوتراپی‌تان مشورت کنید.

از انواع برندهای معتبری که در کلینیک ما استفاده می‌شوند ما از موارد زیر نام می‌بریم:

کارخانه‌های معتبر دنیا در ترکیب و فرمولاسیون کوکتل‌های مزوتراپی خودشان به چند نکته مهم اصرار دارند. این کارخانه‌ها ادعا می‌کنند که ترکیبات موجود در تولیداتشان این ویژگی‌ را دارد که سرعت جریان خون را در ناحیه اطراف فولیکول‌های مو در حال درمان، افزایش بدهد.

وقتی مزوتراپی مو‌ در دوران شیردهی انجام‌ می‌شود، فرایند درمان با کاشت مو متفاوت خواهد بود. اگر شما خواننده محترم این مقاله، در دوره شیردهی به سر می‌برید و‌ ریزش موی بسیار شدید دارید و حجم زیادی از موهایتان را از دست داده اید ممکن است پزشک متخصص پوست و‌ مو از کاشت مو استفاده کند.

اگر ریزش موها از نوع تلوژن اوفلوویوم باشد در درمان با کوکتل‌های مزوتراپی استاندارد و ‌تاپ برند موجود در کلینیک تخصصی، در طی جلساتی با فواصل معین، رشد فولیکول‌های مویتان تحریک شده و فرایند رویش مو به کمک ترکیبات مغذی موجود در کوکتل‌ها تسریع خواهد شد و حتی افرادی که موهای سالم  دارند هم برای بهبود و‌ مراقبت از موهایشان می‌توانند از این ترکیبات درمانی مراقبتی سود ببرند.

محتویات بهترین برند برای مزوتراپی مو در دوران شیردهی چیست؟

انواع برند استاندارد و دارای تاییدیه برای مزوتراپی مو وجود دارد و هر کدام از این برندها از فرمول و ‌‌ترکیب  خاص در تولیدات خود استفاده کرده‌اند.

بهترین کوکتل‌های مزوتراپی در بارداری یا شیردهی دارای موادی مانند: گروه‌های متنوع ویتامین‌ها، اسیدهای آمینه‌های ضروری برای رشد مو، املاح مورد نیاز برای اغاز و ‌استمرار رشد فولیکول‌های مو، اسیدهای چرب ضروری برای سلامت موها خواهند بود. مصرف مکمل برای ریزش مو در شیردهی نیز به بهبود وضعیت موهای ضعیف شده کمک شایانی می‌کند.

ویتامین برای ریزش مو در دوران شیردهی

برای جلوگیری از ریزش مو طی دوره شیردهی که به دلیل تغییرات هورمونی صورت می‌گیرد، استفاده از ویتامین ضروری است. مناسب ترین ویتامین برای ریزش مو در دوران شیردهی شامل انواع ویتامین B بخصوص B6 می‌باشد.

مکمل برای ریزش مو در شیردهی

برای درمان ریزش مو طی شیردهی گاهی استفاده از مکمل ضروری خواهد بود. مصرف مکمل برای ریزش مو در شیردهیباید شامل مواد مغذی و ویتامین‌ها از جمله انواع مختلف ویتامین از جمله ویتامین B6-B12 و ویتامین A، C، E و آنتی اکسیدان‌ها، متیونین، سیستئین و زینک خواهد بود.

قرص برای ریزش مو در شیردهی

یکی از بهترین گزینه‌های پیشنهادی به عنوان قرص برای ریزش مو در شیردهی استفاده از قرص زینک است که به تقویت مو و کاهش ریزش مو کمک می‌کند. از سوی دیگر مصرف قرص پرینامکس حاوی مقادیر مناسبی از ویتامین‌ها و مواد معدنی است که قادر است نیاز زنانی که به کودکان خود شیر می‌دهند را تامین نماید.

سخن پایانی

یکی از راه‌های تقویت مو طی دوره شیردهی زنان استفاده از ویتامین برای ریزش مو در دوران شیردهی و یا مصرف مکمل برای ریزش مو در شیردهی است. برای اثربخشی این دو رویکرد احتمالاً به زمان طولانی مدتی نیاز خواهد بود. مزوتراپی مو در دوران شیردهی منجر به بهبود موهای کم پشت و موهای ضعیف شده، چرب مو و پوست سر را متعادل شاخته و نتایج یکدست و طبیعی در کیفیت موهای بیماران ایجاد می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *