موها اجزای مهمی در زیبایی چهره است و به همین دلیل همه دوست داریم موهایی سالم، خوش‌حالت و شاداب داشته باشیم. روش‌های مختلفی برای ترمیم و بازیابی موها و فولیکول‌های آسیب‌دیده وجود دارد که میکرونیدلینگ و مزوتراپی از بهترین روش‌های بازیابی و بهبود کیفیت موهای آسیب‌دیده هستند؛ اما اینکه آیا میکرونیدلینگ مو بهتر است یا مزوتراپی مو به عوامل مختلفی بستگی دارد و گاهی مزوتراپی مو در ترکیب با میکرونیدلینگ بهترین نتیجه را پدید می آورد.

Hair-microneedling-is-better-or-hair-mesotherapy

میکرونیدلینگ مو بهتر است یا مزوتراپی مو ؟

بهترین و دقیق‌ترین پاسخ در این خصوص را تنها می‌توانید از زبان متخصص پوست و موی خود بعد از انجام معاینات و بررسی مشکلات موهای شما بشنوید. گاهی تلفیق میکرونیدلینگ و مزوتراپی باعث نتایج فوق العاده درخشان در رویش مجدد موها و افزایش ضخامت آن‌ها می‌شود. این روش از قطعی‌ترین درمان‌های حال حاضر دنیا برای درمان مشکلات مو است.

پزشک بسته به اینکه شما دچار چه مشکلاتی هستید و مکانیسم روش‌های میکرونیدلینگ مو و مزوتراپی،  بهترین روش که نتایج مطلوب‌تری را برایتان ایجاد کند را به شما پیشنهاد خواهد کرد؛ اما به‌طورکلی ما در ادامه این مقاله می‌خواهیم با توضیح هر دو روش سطح آگاهی شما را نسبت به آن بالا برده تا بتوانید علت پیشنهادات متخصص خود را بهتر درک کرده و تصمیم بهتری بگیرید. پس خوشحال خواهیم شد تا پایان مقاله همراهی شما را داشته باشیم.

همان‌طورکه در مقدمه نیز به آن اشاره کردیم برای پاسخ دقیق به این سؤال باید مشخص شود که مشکلات موهای شما دقیقاً چه مواردی هستند و آیا برای شخص شما میکرونیدلینگ مو بهتر است یا مزوتراپی مو ؟! علاوه بر مشکلاتی که در موهای شما وجود دارد عوامل دیگری مانند هزینه میکرونیدلینگ و مزوتراپی و یا تجهیزات مرکزی که به آن مراجعه می‌کنید نیز می‌تواند در انتخاب اینکه برای شما میکرونیدلینگ مو بهتر است یا مزوتراپی مو تأثیرگذار باشد.

مزوتراپی به روشی گفته می‌شود که از طریق تزریق با سرنگ‌های بسیار ظریف یا دستگاه‌های مخصوص مانند تفنگ‌های مخصوص مزوتراپی کوکتل‌هایی در نقاط مختلف پوست سر تزریق می‌شوند. این کوکتل‌ها شامل مواد معدنی، ویتامین‌ها و داروهایی است که متخصص شما تشخیص داده است که پوست سر و فولیکول‌های موهای شما برای درمان و بهبودی به آن‌ها نیاز دارند؛ بنابراین ترکیبات موجود در این کوکتل‌ها برای هرکسی می‌تواند متفاوت باشد و شما نمی‌توانید این کار را در خانه انجام دهید.

در مورد میکرونیدلینگ ممکن است اطلاعاتی از این روش در مورد جوانسازی و درمان مشکلاتی پوست صورت داشته باشید؛ اما مزیت این روش تنها برای پوست نیست و می‌تواند برخی از مشکلات موها را نیز درمان کند. میکرونیدلینگ می‌تواند سلامت پوست سر را به‌گونه‌ای تقویت کند که از ریزش مو جلوگیری کرده و آن را درمان کند و موها را برای مدت طولانی‌تری پر و سالم نگه می‌دارد.

میکرونیدلینگ درواقع یک روش درماتولوژیک است که شامل سوراخ کردن پوست با سوزن‌های بسیار ریز و کنار هم برای تحریک تولید الاستین و کلاژن به‌صورت طبیعی است و درنتیجه مشکلات پوستی مختلف و حتی ریزش مو را درمان می‌کند. یادتان باشد یکی از مهم‌ترین ترکیبات مو پروتئین است و کار اصلی میکرونیدلینگ نیز این است که با زخم‌های ظریفی که به‌صورت کنترل شده ایجاد می‌کند تولید پروتئین در پوست و مو را تحریک می‌نماید و با این کار بهبودی مورد نظر را ایجاد می‌کند. در این روش مانند مزوتراپی ماده‌ای به درون فولیکول‌ها تزریق نمی‌شود.

گاهی موهای مشکل‌دار تنها به کمی تحریک و تقویت برای تولید طبیعی مواد لازم برای خود نیاز دارند که در این صورت میکرونیدلینگ در صورت صلاحدید دکتر زیبایی می‌تواند بهترین راه‌حل باشد؛ اما گاهی پزشک تشخیص می‌دهد که برخی از فولیکول‌های موهای شما اگرچه کاملاً از بین نرفته‌اند اما به دلیل کمبود برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی یا ترکیبات مورد نیاز دیگر غیرفعال شده و مشکلات دیگری که در موها می‌بینید را به همراه داشته است.

در این صورت پزشک این مواد را از طریق روش‌هایی مانند مزوتراپی به‌صورت خارجی و مستقیم در فولیکول‌ها تزریق می‌کند تا مشکلات ایجاد شده برطرف شوند. به همین دلیل گفتیم اینکه میکرونیدلینگ مو بهتر است یا مزوتراپی مو بیشتر به نوع مشکلی که برای موهای شما ایجاد شده است بستگی دارد. در مورد هزینه میکرونیدلینگ و مزوتراپی نیز باید بگوییم بسته به موادی که برای تقویت مو استفاده می‌کنند متفاوت خواهد بود.

فواید میکرونیدلینگ مو بهتر است یا مزوتراپی مو؟

یکی از روش‌های بسیار خوبی که می‌توانید به کمک آن تشخیص دهید که آیا میکرونیدلینگ مو بهتر است یا مزوتراپی مو این است مزایای این دو روش را در کنار هم قرار دهید و آن‌ها را با هم مقایسه کنید تا ببینید کدام یک می‌توانند برای شما بهتر باشند. برای درک کامل مزایای میکرونیدلینگ برای مو و پوست سر، ابتدا باید علم میکرونیدلینگ را درک کنیم. میکرونیدلینگ با آسیب کنترل شده مکانیکی به درم یا لایه دوم پوست عمل می‌کند. منظور از آسیب کنترل شده این است که به‌اندازه‌ای بزرگ نیست که باعث ایجاد درد یا زخم شود.

در بیشتر موارد، تنها تغییر فیزیکی در پوست که باید بعد از استفاده از این روش مشاهده کنید، کمی قرمزی است. پزشکان در این روش از سوزن‌های ریزی استفاده می‌کنند که به‌طور عمودی به داخل درم فشار داده می‌شود که باعث واکنش درمانی در پوست خواهد شد. با این کار عوامل رشدی که باعث بهبودی می‌شوند آزاد شده و همین عوامل رشد ممکن است باعث بهبود رشد مو شوند. ترومای میکرونیدلینگ همچنین ممکن است سلول‌های بنیادی را تحریک کند تا رشد کنند که برای رشد موهای جدید مفید هستند.

به همین دلیل میکرونیدلینگ به‌عنوان یک درمان جدید پر سروصدا برای آلوپسی (ریزش مو) بسیار محبوب شده است. در حال حاضر مطالعات نشان می‌دهد که هنگام استفاده از میکرونیدلینگ در کنار داروهای خوراکی یا موضعی در درمان آلوپسی، نتایج مثبتی حاصل می‌شود. هنگامی‌که میکرونیدلینگ به‌عنوان یک درمان کمکی برای آلوپسی استفاده می‌شود، نتایج نشان دهنده افزایش تراکم، ضخامت و کیفیت رشد مجدد مو هستند.

در مورد مزوتراپی مو باید بگوییم مهم‌ترین مزیت این روش کمک به رساندن اجزای مفید به فولیکول‌های مو که دچار کمبود آن شده‌اند از طریق تزریق می‌باشد. هیچ کدام از شامپو، ماسک و داروهای مراقبتی نمی‌تواند به این صورت بانفوذ و تأثیرگذاری بالا مواد موردنیاز را برای شما فراهم کند. سایر مزایایی که می‌توانیم برای این روش برشماریم عبارت‌اند از:

معایب و عوارض میکرونیدلینگ و مزوتراپی

در مورد عوارض میکرونیدلینگ و مزوتراپی باید بگوییم که هر دوی این روش‌ها از روش‌های نوینی هستند؛ بنابراین درصورتی‌که در یک مرکز تخصصی زیبایی مجهز و به دست افرادی متخصص و کار بلد انجام شوند عوارض میکرونیدلینگ و مزوتراپی خاصی را تجربه نخواهید کرد.

ازآنجایی‌که میکرونیدلینگ یک درمان زیبایی غیرتهاجمی است، معمولاً عوارض جانبی آن بسیار کم است. ازجمله این عوارض طبیعی و موقت می‌توان به تورم و خونریزی موضعی، درد یک هفته پس از درمان و افزایش حساسیت نسبت به آفتاب تا دو هفته پس از درمان اشاره کرد. تحریکات پوستی، کبودی و لایه‌برداری نیز عوارض جانبی شایع و درعین‌حال خفیف پس از میکرونیدلینگ است. بااین‌حال، به‌طورکلی میکرونیدلینگ نسبتاً ایمن است.

در مورد مزوتراپی نیز باید به این نکته توجه داشته باشید که حتی یک پزشک واجد شرایط نمی‌تواند صد درصد تضمین کند که این روش موهای ضعیف را به‌طور کامل ترمیم می‌کند و ممکن است عوامل دیگر مانند شرایط هورمونی، ارثی و تغذیه‌ی شما نیز در این روند تأثیر داشته باشد. علاوه بر این انجام مزوتراپی نیز بدون درد، تورم و التهاب نیست. برخی افراد به‌راحتی می‌توانند با درد کنار بیایند و تحمل کنند و برای دیگران حتی دردهای کم به شکنجه واقعی تبدیل می‌شود. در مورد مزوتراپی درد طوری است که پزشکان به خانم‌ها توصیه می‌کنند در دوران قاعدگی این کار را انجام ندهند؛ زیرا در این زمان آستانه تحمل درد خانم‌ها کاهش پیدا می‌کند.

همچنین اینکه این روش تا چه حد خوب پیش برود تحت تأثیر تجربه پزشکان، ترکیب کوکتل و حساسیت فردی است. برخی از عوارض احتمالی مزوتراپی مو عبارت‌اند از:

توجه داشته باشید که برای رسیدن به نتایج با کیفیت بالا به بیش از یک جلسه نیاز دارید تا یک اثر عالی ایجاد شود؛ به همین دلیل یک فرآیند کامل درمان با این روش‌ها ممکن است نیاز به هزینه قابل توجهی داشته باشد که از قبل باید برای آن برنامه‌ریزی کنید. برای جلوگیری از عوارض میکرونیدلینگ و مزوتراپی باید در انتخاب مرکز تخصصی زیبایی و متخصص خود برای انجام این کار دقت لازم را داشته باشید. در طول جلسه نیز باید به طور کامل به پزشک خود اعتماد کنید.

بااین‌حال، این بدان معنا نیست که تمام مسئولیت متعلق به اوست. اطمینان از رعایت تمام شرایط بهداشتی نیز در جلوگیری از عوارض میکرونیدلینگ و مزوتراپی مؤثر است. دستکش، سرنگ و سایر وسایل برای این روش باید بصورت یک بار استفاده شود و سپس دور انداخته شود. همچنین، متخصص باید سوزن را به‌صورت دوره‌ای در طول جلسه عوض کند، زیرا بعد از 6 الی 7 تزریق، نوک آن تغییر شکل می‌دهد که می‌تواند باعث درد شود.

چگونه برای انجام میکرونیدلینگ و مزوتراپی مو آماده شویم؟

اگر میکرونیدلینگ یا مزوتراپی را برای درمان یا پیشگیری از ریزش مو در نظر دارید، بهتر است در ابتدا با یک متخصص پوست و موی باتجربه در این زمینه که در یک مرکز تخصصی زیبایی مجهز مانند مرکز ما فعالیت می‌کند مشورت کنید تا مشخص شود که آیا برای شما میکرونیدلینگ مو بهتر است یا مزوتراپی مو؟

بعد از انجام معاینات لازم و مشخص شدن بهترین روش درمان، پزشک برای شما زمان اولین جلسه و تعداد جلسات موردنیاز که بر هزینه میکرونیدلینگ و مزوتراپی تأثیر می‌گذارد را برایتان مشخص می‌کند. در این جلسه مشاوره شما باید تمامی شرایط سلامتی خود را برای پزشک توضیح دهید تا مشکلی در طول درمان ایجاد نشود؛ زیرا در برخی شرایط خاص مانند بارداری و شیردهی یا وجود برخی از بیماری‌ها بعضی از روش‌ها مانند مزوتراپی نباید انجام شوند.

قبل از ورود به مرکز برای انجام روش میکرونیدلینگ یا مزوتراپی حتماً موها را شسته و کاملاً خشک کنید. توجه داشته باشید که برای انجام روش‌هایی مانند میکرونیدلینگ باید یک پوست سر تمیز و سالم داشته باشید تا بهترین نتایج را از این روش دریافت کنید. به‌عنوان‌مثال پوست سر شما نباید دچار زخم یا آکنه قبلی باشد. درصورتی‌که در این شرایط روش‌های گفته شده انجام شود ممکن است التهاب و عوارض میکرونیدلینگ و مزوتراپی بیشتری را تجربه کنید.

درصورتی‌که از داروها یا مکمل‌های مختلف استفاده می‌کنید حتماً در جلسه مشاوره نام آن‌ها را به متخصص خود ارائه دهید؛ زیرا برخی از داروهای رقیق‌کننده خون از چند روز قبل از انجام این روش‌ها برای جلوگیری از خونریزی احتمالی نباید مصرف شوند. از چند روز قبل از انجام این روش‌های درمانی تا چند روز بعد که متخصص به شما خواهد گفت نباید از سیگار و الکل استفاده کنید؛ زیرا این مواد ترکیباتی دارند که می‌توانند روند بهبود شما را به تأخیر بیندازند.

در طول درمان میکرونیدلینگ و مزوتراپی چه انتظاری داریم؟

یک جلسه معمولی میکرونیدلینگ و یا مزوتراپی ممکن است از 45 دقیقه تا یک ساعت طول بکشد. ابتدا، پوست یا تریکولوژیست پوست سر شما یا همان ناحیه‌ی مورد درمان تمیز می‌شود. سپس با استفاده از سرم موضعی ناحیه مذکور را بی‌حس می‌کنند تا درمان دردناک نباشد. درنهایت، میکرونیدلینگ را با سوراخ کردن پوست با استفاده از یک قلم سوزنی پوست الکتریکی و در صورت انجام روش مزوتراپی تزریق‌ها را بر اساس یک الگوی خاص با توجه به نیاز شما آغاز می‌کنند. پس از انجام این روش‌ها، می‌توانید انتظار رشد موهای جدید را در سه تا شش ماه داشته باشید. البته برخی از نتایج بهبود کیفیت مو را بخصوص بعد از انجام مزوتراپی بلافاصله مشاهده خواهید کرد.

مقایسه میکرونیدلینگ با میکرواینفیوژن

یکی دیگر از روش‌های درمانی و زیباسازی مو که ممکن است به جای میکرونیدلینگ برای شما در نظر گرفته شود، میکرواینفیوژن است. میکرواینفیوژن یکی دیگر از روش‌های زیبایی محبوب است که به آرامی سوزن‌های ریز را روی پوست می‌کوبد تا با تحریک و افزایش کلاژن‌های پوست و مو پوست و مویی سالم و درخشان برای شما ایجاد کند. با این‌حال، برخلاف میکرونیدلینگ که از صدها سوزن غیر کانالی برای درمان پوست استفاده می‌کند، میکرواینفیوژن شامل حدود تنها 20 تا 30 سوزن توخالی است که مواد مغذی را مستقیماً به درم می‌رساند و می‌توان گفت تا حدودی هر دو هدف میکرونیدلینگ و مزوتراپی یعنی تحریک تولید کلاژن و تغذیه رسانی مستقیم را هم‌زمان انجام می‌دهد.

این امر منجر به نتایج فوری‌تر نسبت به میکرونیدلینگ می‌شود. در مورد جلوگیری از ریزش مو، نتایج یک مطالعه نشان داده است که هم میکرونیدلینگ به‌تنهایی و هم میکرواینفیوژن با ماینوکسیدیل در درمان آلوپسی مؤثر هستند؛ اما به دلیل سمی بودن ترکیبات ماینوکسیدل متخصصان پوست و موی دلسوز و باتجربه تا زمانی که واقعاً استفاده از این ماده را الزامی ندانند، از آن استفاده نمی‌کنند، حتی اگر برای دیدن نتایج نیاز به تعداد جلسات درمانی بیشتر باشد.

به عنوان درمان خانگی میکرونیدلینگ مو بهتر است یا مزوتراپی مو؟

اگرچه دستگاه‌های خانگی وجود دارند که می‌توانید با خرید آن‌ها میکرونیدلینگ و یا مزوتراپی را در خانه انجام دهید، اما متخصصان توصیه می‌کنند برای درمان در مطب با یک متخصص مجاز برنامه‌ریزی کنید؛ زیرا قلم‌های میکرونیدلینگ خانگی یا غلتک‌های مزوتراپی به دلیل اینکه قرار است توسط افراد بی‌تجربه که در این زمینه دانش خاصی ندارند استفاده شود معمولاً عمق سوزن کمی دارند و عمق سوزن آن‌ها کمتر از 1 میلی‌متر هستند.

این در حالی است که فولیکول‌های مو که قرار است با این روش‌ها تحریک یا تغذیه شوند معمولاً 2.5 تا 3 میلی‌متر در زیر پوست قرار دارند؛ بنابراین قطعاً انجام این روش‌ها در خانه نمی‌تواند نتایجی که در انجام آن‌ها در مراکز تخصصی به شما می‌دهد را ایجاد کند. از طرفی مشکلاتی در انجام این روش‌ها به‌صورت خانگی وجود دارد؛ مثلاً شما نمی‌دانید که برای مشکلات موهای خود از چه کوکتل‌هایی با چه ترکیباتی استفاده کنید و یا نمی‌توانید دائماً سوزن‌های تخریب شده را تعویض کنید؛ بنابراین ممکن است بیشتر در معرض عوارض میکرونیدلینگ و مزوتراپی مو قرار بگیرید.

از نظر هزینه میکرونیدلینگ و مزوتراپی چه تفاوتی باهم دارند؟

مانند هر عمل زیبایی، هزینه میکرونیدلینگ مو یا مزوتراپی مو بسته به تعدادی از جزئیات، متفاوت خواهد بود. ازجمله عواملی که در این هزینه تأثیرگذار خواهند بود، عبارتند از:

بنابراین نمی‌توان گفت هزینه کدام بالاتر و کدام پایین‌تر است، زیرا برای هر بیمار می‌تواند کاملا متفاوت باشد.

بهترین داروی مزوتراپی مو

در مورد بهترین داروی مزوتراپی مو باید بگوییم نمی‌توان به طور دقیق اعلام کرد چه دارویی بهترین است و این مسئله یر اساس نوع آسیب موی هر فرد و نیاز وی برای ترمیم فولیکول‌های آسیب دیده، شدت آسیب و جنس مو متفاوت خواهد بود. از همین رو ضروری است برای دریافت بهترین داروی مزوتراپی مو در اسرع وقت به یک پزشک متخصص پوست و مو باتجربه و یک مرکز تخصصی مراجعه نمایید تا وی با تشخیص علت آسیب دیدگی بهترین گزینه را به شما پیشنهاد کند.

سخن پایانی

همان‌طورکه ملاحظه کردید نمی‌توان یک نسخه کلی برای همه افراد تجویز کرد و به‌طور دقیق پاسخ داد که آیا میکرونیدلینگ مو بهتر است یا مزوتراپی مو ؟

زیرا هر کدام از این روش‌ها عملکرد مخصوص به خود را دارند و اینکه برای شرایط شما دقیقاً کدامیک می‌تواند مفیدتر واقع شود به عواملی مانند انتظارات شما از انجام این روش‌های درمانی و نوع مشکلاتی که برای موهای شما مانند خشکی پوست سر، شوره سر، شکننده بودن و یا نازک بودن موها و … ممکن است ایجاد شده باشد بستگی دارد؛ بنابراین بهترین روش درمان را تنها یک متخصص پوست و موی باتجربه که در یک مرکز تخصصی زیبایی مجهز مانند مرکز ما در حال فعالیت است می‌تواند برای شما مشخص کند.

توجه داشته باشید که به‌صورت خودسرانه از روش‌های میکرونیدلینگ و مزوتراپی خانگی یا در مراکز غیرتخصصی مانند سالن‌های آرایشی استفاده نکنید؛ زیرا شما یا افراد غیرمتخصص دیگر دانش کافی در مورد بهترین داروی مزوتراپی مو  و یا مشکلات ایجاد شده برای شما ندارند. درنتیجه ممکن است یا با انجام ترکیبات و روش اشتباه وقت و هزینه میکرونیدلینگ و مزوتراپی پرداختی شما را به هدر دهند و یا شما را دچار عوارض میکرونیدلینگ و مزوتراپی مو می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *