مزوتراپی از روش‌های بسیار عالی برای تقویت فولیکول‌های مو و احیای کننده مجدد موهای دچار آسیب‌های مختلف مانند نازکی، شکنندگی، کم‌حجمی، رشد کم و غیره است. این روش درمانی بر پایه استفاده از مواد معدنی و ویتامین‌ها موجود در کوکتل‌های خاصی چون مزو رویتاکر مو به عنوان بهترین برند در مزوتراپی مو است.

مزو رویتاکر مو

فهرست مطلب:

مزو رویتاکر مو چیست؟

فواید مزو مو رویتاکر چیست؟

مزو رویتاکر مو از چه ترکیباتی تشکیل شده است؟

مناطق تحت درمان توسط مزو رویتاکر مو

نحوه تزریق رویتاکر مو چگونه است؟

نتایج مزو رویتاکر مو چگونه است؟

در چه صورت مزو رویتاکر مو تجویز می‌شود؟

فرق رویتاکر اصل و تقلبی چیست؟

آیا مزو رویتاکر مو برای همه افراد مناسب است؟

مزو رویتاکر مو با چه اهدافی تجویز می‌شود؟

قیمت کوکتل رویتاکر مو چقدر است؟

مزوتراپی مو چیست؟

مزوتراپی چه عوارضی دارد؟

مزایای مزوتراپی برای ریزش مو

سخن آخر

مزو رویتاکر مو چیست؟

در مزوتراپی مو از تزریق کنترل‌شده مواد مختلف شامل انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی بسته به نیاز بیمار استفاده می‌شود که این ترکیبات در کپسولی که کوکتل نامیده می‌شود ترکیب خواهند شد.

کوکتل‌های مختلفی برای مزوتراپی مو وجود دارد که یکی از بهترین آن‌ها مزو رویتاکر مو می‌باشد که می‌تواند نتایج خارق‌العاده‌ای در درمان موها داشته باشد و تنها در مراکز تخصصی زیبایی معتبر از آن استفاده می‌شود. اگر می‌خواهید بیشتر با فواید مزو مو رویتاکر، قیمت کوکتل رویتاکر مو و فرق رویتاکر اصل و تقلبی آشنا شوید در ادامه با ما همراه باشید.

نام برند رویتاکر نام پرآوازه‌ای از یک شرکت فرانسوی است که سالیان سال است در زمینه سلامت و زیبایی در حال فعالیت می‌باشد و می‌توان گفت جواب خود را پس داده است.

درواقع یکی از مطمئن‌ترین برندهای آرایشی و زیبایی که برای بسیاری از عمل‌های زیبایی استفاده می‌شود رویتاکر است و حالا مزو رویتاکر مو نیز کوکتل‌هایی است که این شرکت به‌صورت خاص برای مزوتراپی مو به نحو احسن تولید می‌کند.

 از فواید مزو مو رویتاکر می‌توان به کمک به درمان و کاهش علائم ناشی از اسکالپ موی آقایان و بانوان اشاره کرد.

این کوکتل ترکیباتی دارد که باعث تحریک فولیکول‌های مو می‌شود که در طول درمان فرایند رشد مو به حالت نرمال برمی‌گردد. از طرفی مزو رویتاکر مو با استفاده از کوکتل رویتاکر دارای گواهی 13485 EN ISO می‌باشد.

فواید مزو مو رویتاکر چیست؟

تزریق این کوکتل در فولیکول‌های مو یکی از روش‌های گستره و معمول برای مراقبت از مو می‌باشد. ترکیبات موجود در این کوکتل از مواد طبیعی غیر سمی در غلظت مؤثر تشکیل شده است و اولین کوکتل ضد ریزش مو است که مخصوصاً برای درمان بیشتر و کارآمدتر مشکلات مویرگی موها طراحی شده است.

 (Cytokine Haircare) محصولی است که به‌طور خاص به درمان مشکلات مختلف مو و پوست سر کمک می‌کند و کاملاً تخصصی ساخته شده است. از مزو رویتاکر مو علاوه بر موارد گفته شده برای شرایط زیر نیز استفاده می‌شود:

(Cytokine Haircare) ساختار مو را بهبود می‌بخشد، سبوره (چربی پوست سر) را تنظیم می‌کند، رشد مجدد را تحریک می‌کند و ریزش مو را از طریق ترکیبی از عناصر تقویت کننده، مغذی و محرک کاهش می‌دهد.

این مواد فعال با تحریک پوست سر و آبرسانی مجدد به پاکسازی پوست سر کمک می‌کنند و به آن اجازه می‌دهند عملکرد محافظتی خود را حفظ کنند؛ بنابراین از ظهور مجدد شوره سر جلوگیری می‌شود، فولیکول‌های مو بازسازی و تقویت‌شده و موها براق و پر از نشاط می‌شوند. همچنین موهای شما نرمی و تراکم را دوباره به دست می‌آورند.

مزو رویتاکر مو از چه ترکیباتی تشکیل شده است؟

این کوکتل حاوی HA غیر متقابل، 5 اسیدآمینه (آرژنین-سیستئین-گلوتامین-گلیسین-اورنیتین)، 1 نمک معدنی (روی) و 6 ویتامین گروه B است.

ویتامین‌های گروه B برای تحریک فولیکول‌های مو، اسیدهای آمینه برای تغذیه بافت‌ها و اسید هیالورونیک یا همان HA برای رطوبت رسانی عمیق به پوست سر و فولیکول‌های مو با نسبت‌های خاص در این کوکتل ترکیب می‌شوند.

 بسیاری از مشکلات موهای بیمارانی که روزانه به ما مراجعه می‌کنند ریزش مو، نازک شدن موها، کم‌حجم شدن موها، شوره سر، شکنندگی و موخوره موها و غیره است که بسیاری از این آسیب‌ها و عوارض به دلیل کمبود تغذیه و کمبود آب در فولیکول‌ها و ساقه‌های موهای شما می‌باشد.

تزریق کوکتل رویتاکر اصلی می‌تواند به‌خوبی این مسائل را تا حد زیادی حل کند؛ اما باید توجه داشته باشید که حتماً مزو رویتاکر مو در مرکزی تخصصی و مجهز و معتبر انجام شود که از رویتاکر اصلی استفاده کنند و افراد انجام دهنده نحوه تزریق رویتاکر مو را به‌طور کامل بلد باشند.

مناطق تحت درمان توسط مزو رویتاکر مو

این محصول بر روی پوست سر برای تحریک رشد مجدد مو و مبارزه با آلوپسی و طاسی آندروژنیک استفاده می‌شود. درواقع متخصص پوست و موی شما در جلسه مشاوره قبل از انجام مزو رویتاکر مو به شما خواهد گفت که در کدام مناطق بیشتر نیاز به تزریق خواهید داشت و تعداد تزریق مورد نیاز در هر جلسه درمان را نیز مشخص خواهد کرد. تزریقات ممکن است در هر قسمتی از پوست سر طبق تشخیص متخصص انجام شوند.

نحوه تزریق رویتاکر مو چگونه است؟

قبل از شروع درمان، شرح‌حال بیمار باید مشخص شود. از طرفی بیمار باید از اثرات فوری درمان و همچنین عوارض جانبی احتمالی مطلع شود. بدین‌جهت همیشه در مرکز تخصصی ما دکتر زیبایی مورد نظر ابتدا یک جلسه مشاوره و توجیهی برای بیمار ترتیب می‌دهد.

در این جلسه پزشک موهای شما را به‌طور کامل بررسی می‌کند. ممکن است از همان ابتدا با گرفتن شرح‌حال و معاینات فیزیکی علت آسیب‌های ایجاد شده مشخص شود ولی درصورتی‌که پزشک مشکوک به عواملی مانند عدم تعادل هورمونی باشد احتمالاً آزمایشاتی را نیز جهت تأیید تشخیص نهایی تجویز می‌کند.

سپس با بررسی نتایج همه این موارد مشخص می‌کند شما به چه روشی برای تقویت و احیای موهایتان نیاز دارید و در صورت مناسب بودن روش مزوتراپی یکی از بهترین ترکیبات مانند مزو رویتاکر مو را برایتان انتخاب خواهد کرد.

نحوه تزریق رویتاکر مو اگرچه ساده به نظر می‌رسد نیاز به‌دقت بالایی دارد و برای ایجاد نتایج عالی با کمترین ناراحتی برای بیمار تکنسین یا پزشک انجام دهنده باید به‌طور کامل در این زمینه آموزش دیده و تجربه داشته باشد.

 این محصول را می‌توان با درما رولر یا قلم درما (تکنیک میکرونیدلینگ) و یا با تزریق سطحی به‌صورت پشت سر هم با سرنگ‌های بسیار ظریف به پوست سر تزریق کرد.

پروتکل تزریق معمولاً به‌صورت 6 جلسه 6 هفته‌ای توصیه می‌شود. برای حفظ نتایج باید هر 3 ماه یک‌بار نیز تا زمان بهبود کامل موها یک جلسه برنامه‌ریزی شود.

درمان باید توسط یک متخصص مجاز برای انجام این تکنیک‌ها انجام شود؛ زیرا پزشکان کم‌تجربه که آموزش نحوه تزریق رویتاکر مو را ندیده‌اند ممکن است منجر به ناراحتی زیاد شما هنگام تزریق یا اثربخشی کمتر تزریق مزو رویتاکر مو به دلیل تزریق در عمق نادرست شوند.

نتایج مزو رویتاکر مو چگونه است؟

نتایج تزریق مزو رویتاکر مو معمولاً پس از اولین جلسه به‌سرعت قابل مشاهده است و شما را هیجان‌زده خواهد کرد. همان‌طورکه در عکس‌های انجام مزو رویتاکر مو مشخص است، بر اساس مزوتراپی مویرگی انجام شده با میکرونیدلینگ، با پیشرفت جلسات، نتایج بیشتر و بیشتر متقاعدکننده و لذت‌بخش خواهد بود.

لازم به ذکر است که تاکنون بیماران و پزشکان به‌طور متوسط ​​میزان بالایی از رضایت خود را از این روش درمانی و زیبایی گزارش داده‌اند و این مورد یکی از دلایل اصلی معروف شدن کوکتل رویتاکر در میان تعداد زیادی از کوکتل‌هایی است که به بازار عرضه می‌شوند.

در چه صورت مزو رویتاکر مو تجویز می‌شود؟

همان‌طورکه قبلاً نیز به آن اشاره کردیم، تزریق کوکتل رویتاکر می‌تواند مشکلات زیادی از موها را برطرف کند و به شما موهایی زیبا و درخشان هدیه دهد.

اگر شما دچار مسائلی مانند ریزش مو یا شوره سر، نازک شدن تار موها، خشکی پوست کف سر و … هستید استفاده از مزو رویتاکر مو می‌تواند این مشکلات را برطرف کند. ترکیبات موجود در این کوکتل‌ها مانند اسیدهای آمینه سیستئین و آرژنین به‌خوبی می‌تواند ریزش و چربی بیش‌ازحد سر را کنترل کند.

در صورت انجام کامل دوره‌های درمانی توسط متخصصان کار بلد ما به‌مرورزمان شاهد براق‌تر و قوی‌تر شدن موهای خود خواهید بود و مشکلات یکی پس از دیگری برطرف می‌شوند. از طرفی روند رشد مو با کمک ویتامین‌های گروه B که در مزو رویتاکر مو وجود دارد باعث تحریک فولیکول‌های مو می‌شود و رشد بیشتری را ایجاد خواهد کرد.

فرق رویتاکر اصل و تقلبی چیست؟

همان‌طورکه میدانید دنیای زیبایی دنیای بزرگ و شگفت‌انگیزی است و سودجویانی که دوست دارند با کمترین هزینه و بی‌کیفیت‌ترین مواد سود بالایی را نصیب خود نمایند کم نیستند. بسیاری از برندهای بزرگ دنیا در عرصه آرایشی و زیبایی در حال حاضر هم به‌صورت اصل و هم به‌صورت تقلبی تولید می‌شوند.

اگرچه مواد آرایشی تقلبی می‌تواند آسیب‌های زیادی به پوست و سلامت ما بزند اما مواد زیبایی که بیشتر به داخل بدن وارد می‌شوند اگر تقلبی باشند قطعاً آسیب‌های سخت‌تر و غیرقابل جبرانی می‌زنند.

 متأسفانه امروز مؤسسات زیبایی زیادی در شهرهای بزرگ کشورمان تأسیس شده‌اند و بدون اینکه تجربه، تخصص و مهارتی داشته باشند صرفاً جهت دریافت سود بیشتر شروع به انجام روش‌های زیبایی درمانی کرده‌اند که یکی از آن‌ها نیز مزو رویتاکر مو است.

اما باید بدانید که رویتاکر تقلبی نیز در بازار وجود دارد و اگر تفاوت زیادی بین قیمت کوکتل رویتاکر مو در یک مرکز تخصصی مجرب و مرکزی بدون سابقه مشاهده کردید تعجب نکنید؛ زیرا آن‌ها بدون در نظر گرفتن سلامت بیمار و تنها به دلیل صرفه اقتصادی ممکن است از رویتاکر تقلبی برای شما استفاده کنند.

فرق رویتاکر اصلی و تقلبی در نوع و کیفیت ترکیباتی است که در آن استفاده شده است. قطعاً رویتاکر تقلبی نمی‌تواند اثرات درمانی رویتاکر اصلی را داشته باشد و حتی ممکن است برای شما مضر باشد.

متأسفانه شما نمی‌توانید خودتان این دو را از هم تشخیص دهید و برای اطمینان از استفاده از رویتاکر اصلی تنها کاری که می‌توانید انجام دهید این است که به یک مرکز تخصصی زیبایی مجرب و معتبر مانند مرکز ما مراجعه کنید که مطمئن باشید از مواد اصلی و باکیفیت استفاده می‌کنند.

آیا مزو رویتاکر مو برای همه افراد مناسب است؟

اگرچه مزوتراپی مو با کوکتل‌های مناسب مانند رویتاکر می‌تواند تأثیرات مثبت زیادی برای موها داشته باشد ولی برای همه افراد مناسب نیست. به‌طورکلی انجام این روش در شرایط زیر ممنوع است:

مزو رویتاکر مو با چه اهدافی تجویز می‌شود؟

معمولاً استفاده از این روش برای رسیدن به سه هدف زیر انجام می‌شود:

ترکیباتی که در کوکتل رویتاکر وجود دارد فولیکول‌های مو را تقویت و احیا می‌کند و باعث مقاومت بیشتر موها می‌شود.

با استفاده از روش مزو رویتاکر مو لایه‌های عمیق اسکالپ نیز به‌خوبی آبرسانی شده و شوره سر نیز برطرف می‌شود.

به دلیل ترکیبات بسیار مؤثر و خوبی که در کوکتل‌های رویتاکر وجود دارد که خاصیت آنتی‌اکسیدانی هم دارند، موها در برابر عوامل تخریبی خارجی محافظت‌شده و بافت موها بهتر می‌شود.

قیمت کوکتل رویتاکر مو چقدر است؟

بسته به اینکه رویتاکر اصل و تقلبی را تهیه کنید قیمت کوکتل رویتاکر مو می‌تواند متفاوت باشد. از طرفی به دلیل اینکه این محصول یک محصول زیبایی وارداتی است با توجه به تغییرات شدید نرخ ارز و تحریمات موجود نمی‌توان قیمت آن را مشخص کرد؛ اما درصورتی‌که متخصص شما انجام مزو رویتاکر مو را توصیه کند می‌توانید در همان زمان قیمت کوکتل رویتاکر مو را از وی بپرسید.

مزوتراپی مو چیست؟

می‌توان گفت مزوتراپی روشی برای درمان طاسی و تقویت موها است که شامل تزریق زیرپوستی یا تزریق ریز داخل پوستی در فاصله‌های عمقی کمتر از 4 میلی‌متر از سطح پوست است.

ترکیبات یا کوکتل‌های مورد استفاده دارای دوزهای مختلف داروها، عناصر کمیاب، ویتامین‌ها، تنظیم‌کننده‌های هورمونی، اسیدهای آمینه، گشادکننده عروق و غیره هستند که رشد مو را تحریک می‌کنند و بنابراین به‌عنوان یک درمان و یک روش پیشگیرانه در برابر طاسی استفاده می‌شود.

این مواد مغذی تزریق شده با سوزن که بسته به ناحیه تحت درمان و هدف درمان متفاوت است، بر روی پوست سر اثر می‌گذارند و به بازسازی سلولی کمک می‌کنند و به ریشه کردن مناسب فولیکول‌های پیوندی و همچنین به رشد آن‌ها کمک خواهند کرد.

مزوتراپی گاهی برای رشد مجدد موها در ناحیه کاشته شده پس از انجام کاشت مو نیز استفاده می‌شود، زیرا باعث تقویت و تسریع رشد فولیکول‌های جدید خواهد شد. بااین‌حال، می‌تواند به‌عنوان یک درمان مستقل بدون کاشت موی قبلی نیز استفاده شود و از ریزش مو قبل از نیاز به جراحی مو جلوگیری می‌کند.

مزوتراپی چه عوارضی دارد؟

ازآنجایی‌که این روش در لایه سطحی درم انجام می‌شود، مزوتراپی مو تقریباً هیچ عارضه‌ خاصی ندارد و اگر هم عوارضی مانند خارش و التهاب ایجاد شوند، همگی موقتی هستند و هیچ خطری برای سلامتی ما ندارند.

در برخی موارد، برخی از عوارض مزوتراپی درمان مو می‌تواند درد خفیف در ناحیه تزریق شده، خارش، التهاب یا سردرد خفیف به مدت اندک باشد.

برای جلوگیری از این عواقب، متخصص شما معمولاً استفاده از کرم‌های ضدالتهابی پس از هر جلسه را توصیه می‌کند. علاوه بر این، بیمار پس از انجام یک جلسه باید از مکان‌های مرطوب مانند سونا یا استخر خودداری کند. همچنین بسیار توصیه می‌شود که از ناحیه تحت درمان در برابر نور مستقیم خورشید محافظت شود. حدوداً 3 الی 4 روز نیز نباید موهای خود را بشویید. رسیدن هرگونه رطوبت بلافاصله بعد از مزو رویتاکر مو می‌تواند میزان تأثیر آن را کاهش دهد.

هم مردان و هم زنان می‌توانند تحت این درمان قرار گیرند. بااین‌حال، برای زنان باردار یا مادران شیرده، افراد زیر سن قانونی، افرادی که تحت درمان‌های شیمی‌درمانی هستند یا کسانی که از دیابت، بیماری‌های قلبی یا نارسایی کلیه یا کبد رنج می‌برند، انجام این روش توصیه نمی‌شود و می‌تواند عوارض جدی‌تری را به همراه داشته باشد.

نتایج مزو رویتاکر مو چقدر ماندگار است؟

همان‌طورکه توضیح دادیم مزوتراپی مو باعث تحریک رشد فولیکول‌ها می‌شود و بنابراین بسته به هر مشکل می‌توان از آن به‌عنوان یک تکنیک مستقل برای جلوگیری از ریزش مو یا در ترکیب با سایر روش‌های درمانی استفاده کرد.

مزوتراپی مو با استفاده از کوکتل‌های رویتاکر بسیار مؤثر است و ثابت شده است که دوام خوبی هم دارد. بااین‌حال، نتایج و مدت‌زمان ماندگاری آن به‌شدت به کیفیت محصولات مورد استفاده در طول درمان مانند استفاده از رویتاکر اصل و تقلبی و همچنین به مهارت و تجربه تیم پزشکی بستگی دارد.

به همین دلایل، بسیار مهم است که قبل از تصمیم‌گیری برای انجام مزو رویتاکر مو ارزیابی خوبی در مورد مناسب‌ترین درمان داشته باشید و به دنبال یک مرکز تخصصی مجرب و باسابقه مانند مرکز ما باشید که متخصصان مجرب و کلیه ضمانت‌های لازم را ارائه می‌دهد.

مزایای مزوتراپی برای ریزش مو

در مطالعه‌ای که با استفاده از مداخلات مختلف برای درمان‌های آلوپسی آندروژنتیک در زنان انجام شد تا 54 درصد روش مزوتراپی و استفاده از ماینوکسیدیل در کنار سایر ترکیبات برای درمان ریزش مو مؤثر بوده است. ماینوکسیدیل، دارویی است که برای تحریک رشد مو تجویز می‌شود و تنها یکی از انواع موادی است که می‌توان با مزوتراپی به فولیکول‌های مو رساند.

مزایای عمده مزوتراپی برای مو عبارت‌اند از:

مزو رویتاکر مو یک روش درمانی عالیست که اجازه می‌دهد مواد مورد نیاز فولیکول‌ها به‌صورت مستقیم به آن‌ها وارد شوند. به همین دلیل نسبت به سایر روش‌ها نتایج بهتری ایجاد خواهد کرد.

 تارهای موهای ما به فولیکول‌های مو وصل هستند و از آن طریق تغذیه و آبرسانی می‌شوند. در هر فولیکول یک غده چربی وجود دارد که با ترشح روغن مناسب، پوست سر را آبرسانی و تغذیه رسانی می‌کند؛ بنابراین مزو رویتاکر مو با تقویت فولیکول‌ها می‌تواند تغذیه رسانی و آبرسانی موها را بهبود داده و به‌طورکلی موها را تقویت کند.

همچنین فاکتورهای رشد کراتینوسیت‌ها را تحریک می‌کند که می‌توانند در تقویت رشد مجدد مو نقش داشته باشند.

اگرچه مزو رویتاکر مو بدون درد نیست ولی درد آن نسبت به سایر روش‌های درمانی تهاجمی بسیار کمتر است. همین درد را نیز معمولاً پزشکان با استفاده از بی‌حسی‌های موضعی برطرف می‌کنند تا بیمار به‌راحتی بتواند این عمل زیبایی را انجام دهد. از طرفی این روش عارضه خاصی ندارد و کاملاً ایمن است.

التهاب پوست کف سر می‌تواند باعث خارش کف سر شود و شما را آزار دهد. همچنین در موارد شدید می‌تواند منجر به پسوریازیس و شوره سر شود که علائم بیشتری را ایجاد خواهد کرد. روش مزو رویتاکر مو می‌تواند به‌خوبی با تقویتی که ایجاد می‌کند این علائم را بهبود دهد و موها را تقویت نماید.

پوست کف سر ما ممکن است اغلب دارای کثیفی یا چربی در فولیکول‌های مو و حتی روی سر ما باشد که درنتیجه pH کف سر را نامتعادل خواهد کرد. این عدم تعادل، می‌تواند بر توانایی پوست برای محافظت از بدن و مبارزه با عفونت‌های مختلف تأثیر زیادی بگذارد یا منجر به آسیب‌های مو یا پوست سر شود.

 لایه‌برداری مناسب از کف سر می‌تواند از عدم تعادل PH جلوگیری کند و استفاده از روش مزوتراپی مو نیز یک لایه‌بردار ملایم برای کف سر محسوب می‌شود.

مویرگ‌های لنفاوی ما به انتقال سلول‌های ایمنی به قسمت‌های مختلف بدن و همچنین شستشوی مایعات اضافی و سموم موجود در بدن کمک می‌کنند. نتیجه یک مطالعه نشان داد که این فرآیند درواقع توسط سلول‌های بنیادی فولیکول‌های مو کنترل می‌شود.

 به همین دلیل با انجام مزو رویتاکر مو سیستم لنفاوی نیز می‌تواند تقویت شود و بنابراین به خروج بهتر سموم از بدن ما کمک می‌کند و نوعی پاکسازی سم‌زدایی را برای بدن ایجاد خواهد کرد که برای سلامت کلی نیز مفید است.

سخن آخر

همان‌طورکه ملاحظه کردید انجام مزو رویتاکر مو در صورت تجویز پزشک می‌تواند نتایج شگفت‌انگیزی را برای موهای ما ایجاد کند.

با توجه به اینکه در حال حاضر کوکتل‌های تقلبی زیادی در بازار وجود دارند و افراد عادی قادر به تشخیص رویتاکر اصل و تقلبی نیستید باید برای اطمینان از استفاده از کوکتل‌های رویتاکر اصل و انجام این روش توسط افراد ماهر و کار بلد تنها به مراکز تخصصی زیبایی مجهز و معتمد مانند مرکز ما مراجعه کنید تا مزو رویتاکر مو با مواد باکیفیت بالا و اصل و توسط افراد متخصص و کاملاً ماهر در این زمینه انجام شود.

 رضایت زیباجویان ما در سال‌ها و ماه‌های گذشته حاکی از این امر است که در این مرکز این روش کاملاً درست و با مواد باکیفیت انجام می‌شود. جهت گرفتن نوبت حتماً از طریق لینک موجود در سمت چپ همین صفحه اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *