مراقبت‌های لازم پس از کاشت مو در نتیجه موفقیت آمیز این رویکرد زیبایی نقش بسزایی دارد. انجام مزوتراپی بعد از کاشت مو نه تنها منجر به تقویت پیازموهای کاشته شده می‌گردد بلکه به ضخامت مو کمک کرده و به آنها حجم می‌دهد. مزوتراپی مو به دلیل بکارگیری مواد مغذی در بهبود سریعتر زخم کاشت، تقویت ساقه و پیازموها و حجم دهی به آنها نقش دارد. مو یکی از جذاب‌ترین و اصلی ترین مسائل در زمینه زیبایی فردی است. موضوعی که در عصر جدید تا حدودی آن را بی‌اهمیت می‌دانند و معتقدند که تعداد کثیری از مردم هستند که علی‌رغم نداشتن موی سر، جذاب هم هستند و شاید امروزه نبود مو و به عنوانی کچلی در آقایان به یک نوع مد تبدیل شده است، اما نکته‌ای که در این مطلب می‌خواهیم به آن بپردازیم پاسخ به این مسئله است که آیا انجام مزوتراپی پس از کاشت الزامی هست یا خیر؟

مزوتراپی بعد از کاشت مو

کاشت مو و مزوتراپی بعد از کاشت مو

عمل کاشت مو یکی از جراحی‌های کم تهاجمی است که بهمراه بی حسی موضعی پوست سر انجام می‌شود و نیازمند بستری نیست، بیمار به مدت دو الی سه روز پس از کاشت مو به روال عادی زندگی روزمره خود برمی‌گردد. امروزه در روش‌های جدید عمل کاشت مو عوارض و دوران نقاهت به کمترین میزان خود رسیده و سرعت کاشت مو نیز به علت استفاده از دستگاه‌های میکرو و روش کاشت مستقیم بسیار بیشتر شده است.

 در نهایت می‌توان روش درمانی مزوتراپی را یک روش مناسب و حمایتی برای بعد از عمل کاشت مو بحساب آورد بشکلی که اغلب پزشکان بعد از انجام عمل کاشت مو دستکم دو جلسهانجام مزوتراپی پ در پی کاشت را برای بیماران خود توصیه می‌کنند.

آیا روش مزوتراپی بعد از کاشت مو برای رشد موها مفید است؟

روش مزوتراپی شامل تزریق، هورمون‌ها، آنزیم‌ها و بسیاری از مواد مفید و موثر جهت جوانسازی و سفت شدن پوست سر و همچنین حذف چربی‌های اضافی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین علاوه بر درمان چین و چروک‌ها و حذف چربی‌ها، از روش مزوتراپی جهت درمان ریزش مو بعلت عارضه آلوپسی نیز استفاده می‌شود.

همچنین در اکثر موارد به صورت همزمان با انواع درمان‌ها ، اغلب از مزوتراپی پس از کاشت برای رشد موثر موها و تقویت آن‌ها استفاده می‌شود.

تاثیرگذاری مزوتراپی بعد از کاشت مو

موهای کاشته شده تقریبا دو هفته بعد از عمل کاشت مو ریخته و موهای تازه از دو ماه بعد رشد می‌کنند و حدودا شش ماه طول می‌کشد تا موی جدید قدرت کافی خود را بدست آورند. نتیجه نهایی تقریبا بین 8 الی 12 ماه پس از عمل کاشت مو قابل مشاهده است. پس از انجام عمل کاشت و پیوند مو، موهای جدید همان مشخصه اصلی خود را حفظ می‌کنند یعنی دچار ریزش نمی‌شوند.

مراقبت و نگهداری‌های بعد از عمل کاشت به دلیل احتمال ریزش مو بعد از کاشت یکی از حساس‌ترین و مهمترین دوره‌ها برای دریافت نتیجه موفقیت آمیز است؛ درمان‌هایی همانند PRP و مزوتراپی بعد از کاشت مو به تقویت بیشتر موهای جدید کمک می کنند و با تأثیر بر ضخامت ساقه موها، به موهای جدید حجم اضافه می‌کند.

چگونگی انجام عمل مزوتراپی بعد از کاشت مو

احتمالا انجام عمل مزوتراپی اندکی با احساس درد همراه می‌باشد که این عارضه دردناک بودن از معدود عوارض مزوتراپی بعد از کاشت مو می‌باشد. ولی برای جلوگیری از احساس درد در ابتدای شروع عمل کاشت مو به روش مزوتراپی، پزشکان در قسمت‌های مورد نظر از کرم های و مواد بی حسی موضعی پوست استفاده می‌کنند.

 جهت دریافت بهترین نتیجه مواد مزوتراپی را تقریبا به اکثر قسمت‌های مختلف در ناحیه سر تزریق می‌کنند، و فقط به تزریق به قسمت‌های ریخته شده اکتفا نمی‌کنند. در این روش علاوه بر ضخیمتر کردن موهای کاشته شده موجب جلوگیری از ریزش موهای فرد نیز می‌شود.

 از دیگر فواید مزوتراپی پس از کاشت می‌توان به کاهش التهاب ، تحریک بیشتر کلاژن و الاستین پوست سر، خنثی کردن هورمون‌هایی که موجب ریزش مو می‌شوند و افزایش میزان تراکم فولیکول‌های مو را نام برد.

 همچنین از دیگر فواید مزوتراپی بعد از کاشت مو با استفاده از روش مزوتراپی این است که تا حد زیادی موهای کاشته شده جدید و موهای قبلی را تقویت می‌کند.

فواید مزوتراپی بعد از کاشت مو

در عمل‌های کاشت مو فولیکول‌های سالمی که از قسمت‌های پرپشت تر سر به قسمت‌های کم پشت منتقل می‌شوند، نیازمند فرایند خونرسانی هستند. هر قدر که میزان جریان خون حاوی مواد مغذی و اکسیژن بیشتری به قسمت فولیکول‌ها انتقال داده شود، در نتیجه فولیکول‌های کاشته شده بهتر رشد می‌کنند.

به همین علت است که برخی از پزشکان انجام مزوتراپی پس از کاشت را به افراد پیشنهاد می‌دهند. در واقع در کنار استفاده از روش مزوتراپی، استفاده از داروهایی همچون فیناستراید و ماینوکسیدیل هم شاید برای بیمار تجویز شود.

با این حال بعضی از بیماران نسبت به استفاده از این مواد تاثیر مثبتی ندارند و در نتیجه دکتر زیبایی مربوطه آن ها احتمالا از روش‌های تقویت موی مختلف دیگری استفاده می‌کند. از اهداف دیگری که با انجام روش مزوتراپی برای کاشت مو می‌توان به آن دست یافت، کمک به روند بهبودی زخم‌ها است.  فواید مزوتراپی بعد از کاشت مو عبارتند از :

هرچند که مزوتراپی قبل و همان لحظه پس از کاشت مو نیز می‌تواند با صلاح دید پزشک انجام شود. هدف از روش مزوتراپی قبل از کاشت مو، خونرسانی بهتر به پوست سر است، اما انجام مزوتراپی پس از کاشتنیز با هدف برطرف نمودن ورم های پوست سرممکن است انجام شود. مزوتراپی پس از اقدام به کاشت مو یکی از روش‌های بسیار تاثیرگذار برای تأمین فولیکول‌های مو توسط موادی است که نه تنها رشد مو را تحریک می‌کند بلکه کیفیت موها را بهبود و افزایش می‌دهد.

آیا مزوتراپی بعد از کاشت در رشد بهتر موها موثر است؟

یکی از عواملی که تعداد گرافت‌های سالم مو را تعیین می‌کند، گردش خون در قسمت کف پوست سر است. خون ریشه مو را توسط مواد مغذی مورد نیاز و انواع دیگر محرک‌های رشد تغذیه می‌کند. مزوتراپی یکی از روش‌های بسیار مفید برای تغذیه فولیکول‌های مو با موادیست که نتها باعث رشد مو بلکه موجب بهبود کیفیت موها می‌شود.

از اهدف اصلی و مهم روش مزوتراپی پس از اقدام به کاشت مو بازیابی، افزایش و بالابردن میزان گردش و چرخش خون در زیر پوست سر می‌باشد. همچنین در این روش شاهد تأمین مواد مغذی پس از کاشت مو و افزایش فولیکول‌های مو می‌باشیم. روش مزوتراپی همچنین به تنظیم و تعادل هورمون‌های رشد مو بسیار کمک می‌کند. همچنین مشاهدات تجربی فراوانی تاثیر انجام مزوتراپی پس از کاشت در رشد موها را اثبات می‌کند.

انتخاب بهترین زمان مزوتراپی بعد از کاشت مو

جهت انجام مزوتراپی پس از کاشتبهتر است که در مرحله اول تورم و التهاب بعد از عمل کاشت مو به صورت کامل برطرف شود. به همین علت است که بهترین زمان انجام مزوتراپی پس از کاشت حدودا ۳ ماه پس از عمل کاشت مو انجام می‌شود.

 در حقیقت میزان دوره نقاهت اشخاص مختلف پس از کاشت مو اندکی متفاوت است و شرایط هر شخص با شخص دیگر فرق دارد، پس تعیین زمان تزریق مواد مزوتراپی پس از اقدام به کاشت مو بر عهده دکتر پوست شما است. بعضی دیگر از پزشکان بهترین زمان مزوتراپی پس از کاشت را حدود دو هفته بعد از عمل کاشت مو می‌دانند.

میزان جلسات مورد نیاز برای مزوتراپی بعد از کاشت

اغلب پزشکان حدود سه الی شش جلسه برای انجام مزوتراپی پس از کاشتپیشنهاد می‌دهند. همچنین در صورت ضعیف بودن کیفیت گرافت‌های کاشته شده، احتمالا تعداد جلسات بیشتری توسط پزشک مربوطه پیشنهاد شود. هر جلسه عمل مزوتراپی درحدودا سی الی چهل دقیقه بطول می‌انجامد. در بعضی موارد روشمزوتراپی پس از اقدام به کاشت مو حدودا به میزان ۸ الی ۱۰ جلسه نیازمند است، بعلت آنکه مو‌ها در وضعیت ضعیفی از رشد خود قرار دارند و انجام مزوتراپی به تقویت سریعتر آن ها کمک می‌کند.

نکته اصلی و حائز اهمیتی که بهترین زمان مزوتراپی پس از کاشت را مشخص می‌کند این است که برای نتیجه گیری بهتر باید چهار جلسه اول کل جلسات تعین شده را بصورت هفته‌ایی یک مرتبه انجام دهید و بقیه جلسات باقی مانده را بصورت یک هفته در میان انجام دهید. بهتر است پس از اتمام تعداد جلسات کلی مشخص شده توسط پزشک، هر دو الی سه ماه یکبار جهت درمان تک جلسه‌ایی به پزشک مربوطه خود مراجعه نمایند.

همچنین باید مطلع باشید که تمام درمان‌های روش مزوتراپی از جلسات پنجم به بعد نتیجه قابل ملاحضه ایی را نشان می‌دهد. به همین علت از ادامه مسیر درمان ناامید نشوید.

هزینه‌ مزوتراپی بعد از کاشت مو

هزینه‌ مزوتراپی بعد از کاشت مو در کلینیک‌های کاشت مو حدودا بین ۴۵۰ هزار تومان (استفاده از مواد درماهیل با فرمول انگلیس ساخت کره) و تا حدود مبلغ یک میلیون تومان (مواد رویتاکر فرانسوی) می‌باشد. قیمت نهایی هزینه‌ مزوتراپی پس از کاشت به میزان تعداد جلسات، ترکیب محلول مزوتراپی، میزان دوز داروی تزریقی و مواردی از این قبیل وابسته است.

در جلسات مشاوره قبل کاشت مو تمامی نکات اصلی برای شما بصورت کامل توضیح داده خواهد شد و پزشک شما با معاینه‌ پوست سر بصورت تقریبی میزان تزریق‌ها ، تعداد جلسات، و هزینه‌ مزوتراپی بعد از کاشت مو را به شما اعلام می‌کند.

مهم ترین فواید استفاده از روش مزوتراپی

این روش محاسن و فواید زیادی را به خود اختصاص داده است در نتیجه مورد استقبال تعداد زیادی از افراد جامعه قرار گرفته است. در ادامه مطلب معروف‌ترین خواص روش مزوتراپی را برای معرفی می‌کنیم.

چگونگی تاثیرگذاری مزوتراپی بعد از کاشت مو

انجام مزوتراپی پس از کاشت موجب از بین رفتن چربی‌های اضافی در قسمت پوست و افزایش گردش خون‌ به مناطق کاشته شده می‌شود. زمانی که فرایند خون‌ رسانی در قسمتی که فولیکول موها وجود دارند به شکل صحیح انجام شود، ریشه‌های مو تغذیه می‌شود و مشکلی از جهت کمبود مواد مفید و معدنی برای تقویت کلی مو‌ها وجود نخواهد داشت. مزوتراپی تنها برای افرادی که عمل کاشت مو را انجام داده‌اند، نمی باشد. هر شخصی در هر سنی می‌تواند از روش مزوتراپی برای داشتن موی تقویت شده بهره ببرد.

کاندیدای مناسب برای انجام روش مزوتراپی مو

نه تنها افرادی که با عارضه و بیماری آلوپسی آندروژنی درگیر هستند، بلکه انواع گوناگون دیگری از عارضه ریزش مو وجود دارد که از روش‌های مختلف مزوتراپی مو می‌توانند برای درمان و بهبود شرایط ظاهری استفاده کنند. اشخاصی که به هر کدام از انواع آلوپسی‌های نام برده در زیر مبتلا هستند، می‌توانند از روش مزوتراپی استفاده نمایند:

توصیه پزشکان برای مزوتراپی بعد از کاشت

همانگونه که می‌دانید بعضی از افراد احتمالا موهای خود را به صورت کامل در یک دوره ریزش شدید از دست بدهد و برای بازگشت موهای از دست رفته و زیبایی خود به فکر کاشت مو باشد.

عمل کاشت مو با اینکه یک روش جراحی کم تهاجمی بحساب می‌آید ولی با این وجود جهت تأثیرگذاری بهتر و حفظ موها باید مراقبت‌هایی از پیاز مو انجام شود،  انجام مزوتراپی پس از کاشت از تاثیرگذارترین روش‌های مراقبتی است که توسط پزشکان به بیماران پیشنهاد می‌شود.

برای انجام مزوتراپی پس از کاشتمی‌توان از محصولات با کیفیت و تائید شده برندهای شرکت درماهیل (DERMAHEAL) و رویتاکر (REVITACARE) می‌توانید استفاده نمایید تا بهترین نتیجه و تاثیر را دریافت نمایید.

مراقبت‌های لازم بعد از عمل مزوتراپی

روش درمانی مزوتراپی برای چه افرادی مناسب نمی باشد؟

بی شک تقویت مو برای هر شخصی مفید است ولی درمان موها توسط مزوتراپی برای بعضی افراد قابل انجام نمی‌باشد و در نتیجه اثر بخشی لازم را دریافت نخواهند کرد.

ریزش مو بعد از کاشت

یکی از رویدادهای شایع پس از کاشت، شروع ریزش مو بعد از کاشت است. طی ماه نخست پس از کاشت تقریباً کلیه موهای آسیب دیده حین انتقال و آن دسته از موهایی که حین کاشت با مواد بی حس کننده تماس پیدا کردند و حتی موهایی که جریان خونرسانی به فولیکول‌هایشان قطع شده است ممکن است دچار ریزش شوند. بنابراین می‌توان گفت ریزش مو بعد از کاشت مسئله‌ای کاملا طبیعی است. در حقیقت در هفته دوم پس از کاشت ریزش مو طی مرحله شوک با شدت بالا اتفاق می‌افتد و همین مسئله ضرورت مراقبت و نگهداری و انجام مزوتراپی را مشخص می‌سازد.

در حقیقت در بازه زمانی 20 تا 40 روز پس از انجام کاشت طی هر روش کاشت، چیزی حدود 80% و در برخی مواقع 100% از موهای کاشته شده می‌ریزد. در برخی موارد بسیار نادر ممکن است 40 تا 60% موهای کاشته شده همچنان به رشد خود ادامه دهند، با این حال باید گفت درصد بالای بسیاری از افرادی که کاشت انجام می‌دهند مثلاً 97% افراد این ریزش مو ناگهانی را تجربه خواهند نمود.

سخن پایانی

در پایان این مطلب می‌توانیم به یک جواب نهایی در خصوص دلیل انجام مزوتراپی پس از کاشت برسیم و احتمالا جواب این مسئله این می‌تواند باشد که اغلب پزشکان و متخصصان پوست بعد از انجام کاشت مو برای بیماران خود روش درمانی مزوتراپی را جهت بهبود گردش خون و از بین بردن التهابات پوست سر بیمار پیشنهاد می کنند. در این روش علاوه بر درمان ، جلوگیری و کاهش میزان ریزش مجدد موهای قدیم و جدید با تزریق داروها، مواد معدنی و ویتامینه به قسمت های زیرین پوست سر موجب تقویت ریشه و پوست سر شما می‌گردد.

اگر می‌خواهید که بهترین نتیجه مزوتراپی بعد از کاشت مو را داشته باشید، مزوتراپی تقویت کننده را فقط تحت نظر پزشک انجام بدهید. انجام این روش توسط افراد غیرپزشک و در داخل آرایشگاه‌ها می‌تواند عوارض جدی و خطرناکی برای شما به دنبال داشته باشد و همچنین تاثیرات کاشت مو را کاهش بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *