ریزش و کم پشتی موها می‌تواند برای برخی افراد مسئله‌ای بسیار آزاردهنده و مشکل ساز باشد و در مقابل داشتن موهای پر پشت، بلند و سالم می‌تواند در ظاهر فرد تاثیر مثبتی بگذارد؛ پس راه حل می‌تواند استفاده از روش‌های درمانی موثر و کارآمدی چون مزوتراپی یا پی آر پی  باشد. مزوتراپی مو یا پی آر پی از جمله درمان‌های متداول برای مبارزه با پی آر پی است. امروزه درمان‌های مختلفی برای مقابله و بهبود ریزش مو وجود دارد که متخصص پوست، بسته به شرایط فردی شما، مناسب‌ترین شیوه را پیشنهاد می‌کند. مزوتراپی یا پی آر پی؟ ما امروز با بیان این مطالب قصد داریم که به پاسخ تمام سوالات شما در رابطه با ریزش مو، روش‌های درمان و این که مزوتراپی بهتر است یا پی آر پی بپردازیم.

مزوتراپی یا پی آر پی

مزوتراپی یا پی آر پی

این روزها مواجهه با مشکل ریزش مو مسئله‌ای مهم برای بسیاری از افراد شده است؛ در نتیجه، تقاضا برای درمان‌های موثر افزایش یافته و همین امر موجب ابداع روش‌های جدید و کارآمد همچون مزوتراپی یا پی آر پی شده است که هر دو از روش‌های غیرجراحی بسیار موثر هستند. امروزه همه ما به دلایل مختلفی از جمله سبک زندگی، رژیم غذایی و همچنین ژنتیک نامناسب، خیلی زود با مشکلات ریزش مو مواجه می‌شویم، البته روش‌های درمانی زیادی وجود دارد که پزشکان می‌توانند برای ریزش مو به افراد توصیه کنند؛ پس نگران نباشید. ما در ادامه قصد داریم برای شما به صورت کامل شرح دهیم که مزوتراپی موی سر بهتر است یا پی آر پی. PRP مخفف Platelet Rich Plasma و به معنای پلاسمای غنی از پلاکت است؛ زیرا در این شیوه درمان از پلاسمای خود انسان که از گلبول‌های قرمز او جدا شده، استفاده می‌شود.

 پلاکت‌ها سرشار از فاکتورهای رشد هستند که زندگی هر سلولی را در بدن تنظیم می‌کنند و تمام اندام‌های بدن دارای سلول‌های بنیادی ساکن هستند و پس از فعال شدن می‌توانند منجر به تشکیل بافت جدید و سالم شوند. مزوتراپی نیز برای بهبود ریزش مو بسیار مفید است و انواع مختلف مشکلات از نازکی موها تا آلوپسی را می‌تواند درمان کند که شامل تزریق مواد دارویی موثر به پوست سر است؛ بنابراین با تشخیص پزشک باید تصمیم گرفته شود که برای مشکل کدام شیوه مناسب تر است. مزوتراپی یا پی آر پی هر یک دارای مزایای خاص خود هستند و یکی از موارد قابل مقایسه بین آن‌ها این است که در روش پی آر پی پس از پایان جلسه اول نتیجه درمان را بر روی موهای خود خواهید دید، ولی نتیجه قابل مشاهده در مزوتراپی حدودا پس از اتمام جلسه پنجم قابل مشاهده خواهد بود. جهت فهمیدن آن که مزوتراپی موی سر بهتر است یا پی آر پی باید موارد بیشتری را در نظر بگیرید که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

مزوتراپی یا پی آر پی موی سر کدام بهتر است؟

برای فهمیدن این موضوع که مزوتراپی یا پی آر پی را انتخاب کنید، ابتدا باید بدانید که هر کدام به چه صورت عمل می‌کنند:

پی آر پی:

پی آر پی یک شیوه درمانی کاملا طبیعی و غیرجراحی برای بهبود ریزش مو یا نازک شدن آن‌ها است که به دلیل میزان موفقیت بالای آن، توجه زیادی را به خود جلب کرده است. پلاسما درمانی ریزش مو با استفاده از خون بیمار و فاکتورهای رشد فعال موجود در آن برای تقویت رشد موها عمل می‌کند.

این روش یک درمان سه مرحله‌ای است که در آن خون شما استخراج، پردازش و سپس به ناحیه مورد نظر در پوست سر شما تزریق می‌شود؛ در ادامه به طور کامل فرآیند آن را توضیح می‌دهیم و می‌گوییم چگونه عمل می‌کند تا بتوانید راحت‌تر نتیجه بگیرید که مزوتراپی بهتر است یا پی آر پی:

مزوتراپی:

مزوتراپی یا پی آر پی هردو از روش‌های غیرجراحی برای کاهش ریزش مو هستند که در مزوتراپی، تزریق مایع غنی از مواد مغذی به مزودرم پوست سر یا لایه‌ای بین بافت پوست و لایه چربی، باعث رشد موها می‌شود. این روش از میزان موفقیت بالایی در درمان طاسی و آلوپسی آندروژنتیک برخوردار است و می‌تواند ریزش شدید موها که به دلایل مختلفی از جمله کمبود مواد معدنی، بیماری‌های مداوم، تغییرات آب و هوایی، استرس و… ایجاد شده است را درمان کند.  در ادامه به طور کامل فرآیند مزوتراپی را توضیح می‌دهیم و می‌گوییم چگونه عمل می‌کند تا بتوانید راحت تر نتیجه بگیرید که مزوتراپی بهتر است یا پی آر پی:

مزایای مزوتراپی یا پی آر پی

در این جا قصد داریم برای فهم بهتر این موضوع که مزوتراپی موی سر بهتر است یا پی آر پی مزایای هر یک از این دو روش را مطرح کنیم:

مزایای مزوتراپی:

مزایای پی آر پی:

مزوتراپی یا پی آر پی مناسب ترین روش جهت جلوگیری از ریزش مو

در ادامه قصد داریم به مقایسه بیشتر این دو روش بپردازیم تا دریابید کدام یک برای شما بهتر است، مزوتراپی یا پی آر پی:

اولین مورد تفاوت مربوط به محتوای مواد تزریق شده در هر یک از این روش‌ها است که پی آر پی از فاکتورهای رشد خون خود فرد کمک می‌گیرد، ولی مزوتراپی شامل سرم‌های حاوی مواد مغذی و پروتئینی است. در درمان به روش مزوتراپی مواد مورد نظر به درون لایه مزودرم یا همان لایه میانی پوست شخص تزریق می‌شود، در حالی که PRP روی هر لایه‌ای از پوست که قرار است درمان شود، اعمال می‌گردد. مزوتراپی برای درمان کامل و نتایج قابل مشاهده به حدود 5-8 جلسه نیاز دارد، ولی پی آر پی 7-10 جلسه طول می‌کشد؛ این دو روش در طول هر جلسه درمان نیز با یکدیگر فرق دارند، به این صورت که مزوتراپی حدود 30 دقیقه و پی آر پی تقریبا یک ساعت به طول می‌انجامد؛ مزوتراپی یا پی آر پی هر دو این روش‌ها نیازی به دوره نقاهت ندارند.

هزینه درمان به روش پی آر پی به طور معمول گران‌تر از مزوتراپی است، ولی این یک امر قطعی نمی‌باشد. برای مقایسه این دو شیوه درمان و تشخیص این که مزوتراپی بهتر است یا پی آر پی، باید بدانید که پی آر پی شامل تزریق موادی است که حاوی پلاسمای غنی از پلاکت گرفته شده از خون فرد است، در حالی که مزوتراپی شامل مواد طبیعی مختلف مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی، عصاره‌های گیاهی و بسیاری موارد دیگر می‌باشد.

درمان‌های مزوتراپی یا پی آر پی هر یک دارای مجموعه‌ای از مزایای خاص خود هستند که بسته به شرایط بیماری که باید درمان شود، ارائه می‌شوند. ثابت شده است که پی آر پی موجب ماندن فولیکول‌های مو در فاز رشد و در نتیجه فرد موهایی ضخیم تر و بلندتر خواهد داشت.

اگر می خواهید بدانید که مزوتراپی بهتر است یا پی آر پی باید بگوییم که هر دو روش در درمان ریزش مو موثر بوده و هزینه کمتری نسبت به جراحی کاشت مو دارند؛ همچنین می‌توان آن‌ها را برای ارائه نتایج بهتر ادغام کرد. در حالی که از پی آر پی بعد از عمل کاشت مو برای افزایش سرعت بهبود و رشد موها استفاده می‌شود، مزوتراپی می‌تواند برای حفظ نتایج کاشت مو در مدت طولانی استفاده شود.

عوارض پی آر پی مو و مزوتراپی مو

در ادامه به معرفی عوارض جانبی هر یک از این دو روش درمان و این که انجام کدام یک خطرات کم تری به همراه خواهد داشت، مزوتراپی یا پی آر پی، خواهیم پرداخت:

عوارض پی آر پی مو شامل موارد زیر است:

از آنجایی که این شیوه شامل تزریق ماده‌ای گرفته شده از بدن خود بیمار به پوست است، به ندرت احتمال بروز عوارض جانبی مانند عفونت، آسیب‌های عصبی، درد در محل تزریق و آسیب بافتی وجود خواهد داشت.

در حالی که پی آر پی به دلایل مختلف برای درمان ریزش مو استفاده می‌شود، اما به افراد مبتلا به اختلالات کبدی، بیماری‌های خونی، اختلالات پوستی، افراد دارای فشار خون پایین، افرادی که سیگار مصرف می کنند، افرادی که شیمی درمانی می شوند و مصرف کنندگان کورتیزون تراپی توصیه نمی شود.

عوارض مزوتراپی مو شامل موارد زیر است:

بروز عوارض در روش مزوتراپی بسیار نادر است با این وجود، شایع ترین آن‌ها ایجاد کبودی در ناحیه درمان شده است که معمولاً در عرض یک هفته بهبود می‌یابد و همچنین درد در ناحیه سر که ممکن است چند روز طول بکشد.

هزینه پی آر پی ارزان تر است یا مزوتراپی مو؟

مزوتراپی یا پی آر پی کدام یک ارزان تر است؟ در مورد قیمت و هزینه‌های این روش‌ها باید گفت که هر دو در مقایسه با شیوه  های دیگر از جمله عمل کاشت مو، مقرون به صرفه‌تر هستند، ولی از آن جا که فرایند درمان برای هر شخص متفاوت از دیگری می‌‌باشد، نمی‌توان میزان مشخصی را برای آن در نظر گرفت.

جهت تعیین دقیق هزینه مزوتراپی یا پی آر پی، لازم است یک جلسه‌ مشاوره با پزشک متخصص مربوطه در مراکز تخصصی داشته باشید؛ از همین رو جهت اطلاع دقیق از قیمت‌ها در این زمینه می‌توانید با مرکز زیبایی الیزه تماس گیرید تا مشاوران ما به سؤالات شما پاسخ دهند.

سخن پایانی

همان طور که مشاهده شد، مزوتراپی یا پی آر پی می‌توانند به یک اندازه موثر باشند و در صورت ترکیب این دو روش با یکدیگر، تاثیرات آن‌ها افزایش خواهد یافت و هر دو آن‌ها به عنوان جایگزینی ایمن‌تر، ارزان‌تر و کم تهاجمی‌تر برای جراحی کاشت مو به حساب می‌آیند.

برای مطرح کردن سوالات و نگرانی‌های خود در رابطه با ریزش مو، درمان‌های موثر و این که مزوتراپی موی سر بهتر است یا پی آر پی، مشاوره خود را با متخصص ما رزرو کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *