مزوتراپی یکی از بهترین روش‌های درمان بسیاری از مشکلات مو بخصوص ریزش مویی است که به دلیل تضعیف فولیکول‌های مو ناشی از کمبود مواد معدنی، ویتامین‌ها و غیره رخ داده است. در سال‌های اخیر روش‌هایی مانند میکرونیدلینگ مو و مزوتراپی‌مو به‌خوبی توانسته‌اند مشکلات مو را به‌صورت کم تهاجمی و با تأثیر بالا برطرف کنند. آنچه مهم است این است که این روش‌ها به دست متخصصان کار بلد و در مراکز تخصصی زیبایی مجهز انجام شود. ممکن است این سؤال نیز در ذهن ایجاد شود که بعد از مزوتراپی مو چه باید کرد؟ پس تا پایان با ما همراه باشید تا به شما بگوییم مزوتراپی مو چیست؟ نحوه تزریق مزوتراپی مو چگونه است و بعد از مزوتراپی مو چه باید کرد؟

Varicose-veins-groin

بعد از مزوتراپی مو چه بايد کرد؟

برای اینکه شما را سریع‌تر به پاسخ این سؤال مهم برسانیم ابتدا اقدامات لازم برای مراقبت بعد از مزوتراپی را بررسی می‌کنیم و بعد در مورد خود مزوتراپی صحبت خواهیم کرد. بلافاصله پس از انجام عمل، باید در ناحیه مورد نظر یخ یا کمپرس سرد اعمال شود و ممکن است در صورت لزوم برای کاهش تورم در 48 ساعت اول توصیه شود که هر چند ساعت یک بار و هر بار حدود 20 دقیقه این کار را انجام دهید. در عرض 15 دقیقه تا 2 ساعت پس از درمان مقداری قرمزی، سوزش و بعداً تورم و کبودی عوارض کاملاً طبیعی است که مشاهده خواهید کرد و این عوارض قاعدتاً بین 6 تا 72 ساعت بعد از مزوتراپی مو با دستگاه یا با تزریق به‌صورت سنتی به اوج خود می‌رسد و کم کم بهبود پیدا خواهند کرد.
اگر بخواهیم به‌صورت کامل‌تر به سؤال بعد از مزوتراپی مو چه باید کرد پاسخ دهیم، باید بگوییم اقدامات زیر می‌تواند به ایجاد نتایج بهتر کمک کند:

نتایج حاصل از درمان اغلب پس از جلسه دوم یا سوم، حدود 4 تا 5 هفته پس از آخرین درمان، بسته به متابولیسم و نوع واکنش بدن شما قابل مشاهده است. جمع شدن خفیف پوست ممکن است در 10 الی 14 روز پس از تزریق ظاهر شود که کاملا طبیعی است و برطرف خواهد شد. التهاب نیز تا 4 هفته پس از درمان وجود خواهد داشت که هرگونه نتایج قابل مشاهده را محدود می‌کند. معمولاً در جلسه چهارم می‌توانید متوجه شوید که آیا تزریقات مؤثر هستند یا خیر؟

مزوتراپی مو چيست و بعد از مزوتراپی مو چه بايد کرد؟

حال که متوجه شدید بعد از مزوتراپی مو چه باید کرد به سراغ توضیح دقیق اینکه اصلا مزوتراپی مو چیست و نحوه انجام آن چگونه است می‌رویم. در پاسخ به سؤال مهم مزوتراپی مو چیست باید بگوییم این روش درواقع تکنیکی برای تزریق انواع آنزیم‌ها، هورمون‌ها، مواد معدنی، ویتامین‌ها و عصاره‌های گیاهی به پوست سر و فولیکول‌های مو است که کمبود آن‌ها منجر به مشکلات مختلف در موها مانند ریزش مو، خشک شدن مو، نازک و شکننده شدن موها و غیره شده است. این تکنیک از سال 1952 برای بیماران اعمال شده است و تاکنون به دلیل تأثیرگذاری بالا محبوبیت بسیاری پیدا کرده است.

هدف از انجام مزوتراپی مو با دستگاه چيست؟

امروزه از مزوتراپی برای رفع بسیاری از مشکلات مویی استفاده می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

نحوه تزريق مزوتراپی مو و بعد از مزوتراپی مو چه بايد کرد؟

نحوه تزریق مزوتراپی مو به این صورت است که از سوزن‌های بسیار ظریفی برای تزریق به لایه میانی (مزودرم) پوست سر استفاده می‌شود و اگر مزوتراپی مو با دستگاه انجام گردد این تزریق‌ها به کمک دستگاه مورد استفاده انجام خواهد شد. اساس مزوتراپی بر این پایه است که برخی از مشکلات بسیار مهم مانند گردش خون ضعیف و یا التهاب را که آسیب پوستی و مویی ایجاد می‌کند را اصلاح ‌کند و همچنین کمبودهای تغذیه‌ای فولیکول‌های مو را تا حد زیادی برطرف خواهد کرد. فرمول استاندارد و یکسانی برای همه افراد جهت انتخاب مواد تزریقی در روش مزوتراپی‌مو وجود ندارد. درواقع اینکه در هر سرنگ چه موادی باهم ترکیب شده و به نقاط مختلف تزریق شوند، به وضعیت موهای شما، تشخیص و مهارت پزشک انجام دهنده این کار بستگی دارد.
پزشکان از مواد مختلفی برای تزریق مزوتراپی استفاده می‌کنند، ازجمله:

نحوه تزریق مزوتراپی مو در طول هر جلسه درمان مزوتراپی، ممکن است پزشک داروی بی‌حس‌کننده را روی پوست شما بزند تا درد احتمالی از تزریق مزوتراپی با دستگاه یا سرنگ به حداقل برسد. با استفاده از یک سوزن کوتاه مخصوص، تزریق مواد مورد نظر انجام خواهد شد. در صورت استفاده از دستگاه تزریق‌های زیاد و پشت سر هم خیلی سریع انجام می‌شوند.
بسته به علت تحت درمان، نحوه تزریق مزوتراپی مو ممکن است در عمق‌های مختلفی از 1 الی 4 میلی‌متر در پوست انجام شوند. پزشک ممکن است سوزن را با زاویه مشخصی در داخل پوست سر شما قرار دهد یا در حین تزریق با سرعت بالا مچ دست خود را تکان دهد. هر تزریق ممکن است فقط یک قطره کوچک از محلول را در پوست شما وارد کند. همه این موارد نشان می‌دهد که فرد انجام دهنده باید مهارت بالایی داشته باشد و انجام مزوتراپی با غلتک‌های خانگی اصلا نمی‌توانند چنین تأثیراتی را داشته باشند. حتی عمق سوزن‌های دستگاه‌های خانگی بسیار کم است و نمی‌تواند مواد را به نقاط مورد نیاز برساند. درنتیجه تأثیر چندانی نخواهد داشت.

برای درمان به چند جلسه مزوتراپی مو نياز دارم؟

معمولا برای رسیدن به اثر مطلوب و نتایج دلخواه به چندین جلسه مزوتراپی نیاز خواهید داشت. باید انتظار داشته باشید که بین 3 تا 15 بار برای انجام مزوتراپی به پزشک خود مراجعه کنید. در ابتدا، هر 7 تا 10 روز یک بار تزریق انجام خواهد شد. اگر موهای شما شروع به بهبود کرد، درمان‌ها به مدت دو هفته یک بار یا یک بار در ماه ادامه پیدا می‌کند تا یک دوره درمانی کامل شود.

هزينه مزوتراپی مو چقدر است؟

هزینه مزوتراپی به نوع روش انجام مزوتراپی یعنی انجام مزوتراپی با دستگاه یا به‌صورت سنتی، ترکیبات مورد استفاده، مهارت و تجربه پزشک انجام دهنده، حجم مواد مورد نیاز برای تزریق، مکان انجام مزوتراپی، خدماتی که برای بیمار انجام می‌شود و تعداد جلسات مورد نیاز شما بستگی دارد. معمولاً در جلسه مشاوره قبل از انجام مزوتراپی پزشک بعد از انجام معاینات لازم مشخص می‌کند که شما به چند جلسه درمانی با این روش نیاز دارید و هزینه هر جلسه و همچنین کل هزینه را به شما اعلام خواهد کرد. توجه داشته باشید که ازآنجایی‌که مزوتراپی یک روش زیبایی است و از نظر پزشکی برای سلامت بدن ضروری نیست، شرکت‌های بیمه معمولاً هزینه آن را پوشش نمی‌دهند و از همان ابتدا باید این موضوع را در نظر داشته باشید تا درمان شما ناتمام نماند و نتایج مورد انتظار ایجاد شود.

انجام مزوتراپی مو چقدر مؤثر است و بعد از مزوتراپی مو چه بايد کرد؟

به‌سختی می‌توان گفت که مزوتراپی برای هر فرد چقدر مؤثر است، زیرا مواد و روش‌های مختلفی در درمان استفاده می‌شود و واکنش بدن افراد نیز می‌تواند نسبت به درمان‌های خارجی کاملاً متفاوت باشد. مطالعات کمی برای آزمایش این تکنیک انجام شده است و بسیاری از مطالعات انجام شده اندک بوده است؛ بنابراین بیشتر، تخصص پزشک در تشخیص تأثیر این روش مهم است و همچنین همان‌طورکه در پاسخ به سؤال بعد از مزوتراپی مو چه باید کرد گفتیم یک سری اقدامات مراقبتی نیز وجود دارد که اگرچه ساده هستند باید با دقت بالا انجام شوند تا تأثیر بیشتری از انجام مزوتراپی مو با دستگاه یا به روش سنتی ایجاد گردد.

مزايا و معايب روش مزوتراپی مو چيست؟

اگر از مزوتراپی‌مو در زمینه موهای مشکل‌دار صحبت کنیم باید بگوییم مزایای بسیار زیادی برای احیای موها و ایجاد موهایی پرپشت و سالم به دنبال دارد. در این روش یک کوکتل مزو (مخلوط مزوتراپی) به‌صورت جداگانه برای هر بیمار تهیه می‌شود و حاوی مقداری از انواع مواد معدنی و همچنین ویتامین است که نتایج عالی را ایجاد خواهد کرد.
درحالی‌که مواد مفید و مورد نیاز از طریق تزریق به پیاز مو می‌رسد، موها کاملاً بهبود پیدا می‌کنند. به طور کلی نیز از مهم‌ترین مزایای مزوتراپی مو می‌توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

در مورد معایب مزوتراپی‌مو می‌توان گفت تنها عیوب آن اول کمی بالا بودن هزینه انجام مزوتراپی است زیرا به چندین جلسه درمان برای ایجاد نتایج مؤثر نیاز دارد، در ثانی این روش با درد همراه است. البته آستانه درد افراد باهم متفاوت می‌باشد و بسیاری از پزشکان از بی‌حسی موضعی قبل از تزریق استفاده می‌کنند تا این روش با حداقل درد انجام شود.

انواع تکنيک‌های مزوتراپی مو

در حال حاضر متخصصان مو و زیبایی روش‌های بسیار متنوعی را برای درمان مشکلات مختلف مو به بیماران خود ارائه می‌دهند. علاوه بر شرایط مالی، تکنیک انتخابی برای انجام مزوتراپی نیز برای ایجاد نتایج مؤثر بسیار مهم است. به‌طورکلی برای انجام مزوتراپی‌مو دو تکنیک آلوپاتیک و هومیوپاتی انجام می‌شود که به شرح زیر هستند:

کوکتل‌های آلوپاتیک:

در این کوکتل‌ها موادی مانند کلاژن یعنی پروتئینی مهم برای پوست و مو، گشادکننده عروق، مواد معدنی، انواع ویتامین‌ها و سایر اجزای فعال مورد نیاز برای احیای موها وجود دارد. متخصص شما پس از بررسی دقیق مو و پوست سر و مشکلاتی که ایجاد شده است، موقعیت صحیح و نتایج مورد نظر با این نوع کوکتل را تعیین می‌کند. این نوع کوکتل می‌تواند به‌سرعت مشکل را حل کند و خیلی سریع بعد از انجام مزوتراپی نتایج عالی قابل مشاهده است اما میزان ماندگاری تأثیرات آن نیز نسبتاً کوتاه است.

کوکتل‌های هومیوپاتی:

این نوع کوکتل‌های مورد استفاده برای مزوتراپی تنها حاوی عناصر گیاهی می‌باشند که با محلول آبی ترکیب می‌شوند و هیچ نوع روغن یا اجزای شیمیایی در آن‌ها استفاده نشده است. این ترکیب فعالیت پتانسیل خود بدن را هوشیار می‌کند و فعالیت فولیکول‌های تضعیف شده را بهبود می‌بخشد یا برمی‌گرداند؛ اما عیبی که این روش دارد این است که نتایج سریعاً قابل مشاهده نیستند و شما نیاز به چندین جلسه درمانی دارید تا بتوانید نتایج را مشاهده کنید. بااین‌حال خوبی این روش نیز این است که میزان ماندگاری نتایج بالاتر است.

در چه صورت انجام مزوتراپی ممنوع است؟

اگر فولیکول‌های موها تضعیف و غیرفعال شده باشند طوری که هنوز زنده هستند، مزوتراپی می‌تواند بهبودی‌های زیادی را برای موها حاصل کند؛ اما اگر مشکلات ناشی از دلایل مهم‌تری مانند عدم تعادل هورمونی یا وراثتی باشد و فولیکول‌های مو به‌طور کامل از بین رفته باشند نباید روی معجزه حساب کنید. از طرفی تمام اقدامات پزشکی چه زیبایی و چه درمانی دارای موارد منع مصرف مختلف است و مزوتراپی نیز از این قاعده مهم مستثنی نیست. پزشکان در شرایط زیر به‌هیچ‌وجه انجام مزوتراپی مو با دستگاه یا به روش سنتی را توصیه نمی‌کنند:

سخن پایانی

بعد از مزوتراپی مو چه باید کرد؟ همان‌طورکه ملاحظه کردید مزوتراپی‌مو یکی از بهترین روش‌های درمان بسیاری از مشکلات موها مانند ریزش مو، نازک شدن موها، کم‌حجم شدن موها و موارد دیگری ازاین‌دست است. اگرچه مزوتراپی مو با درد همراه است اما معمولاً این درد با اعمال بی‌حسی بر روی پوست سر تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند و قطعاً میزان درد آن با روش‌های کاملاً تهاجمی مانند عمل جراحی قابل مقایسه نیست؛ بنابراین مطمئن باشید از این نظر جای نگرانی نیست و می‌توانید به‌راحتی این کار را انجام دهید، به‌شرط اینکه انجام مزوتراپی در یک مرکز تخصصی زیبایی معتبر کاملاً مجهز وبه نحوه تزریق مزوتراپی مو به دست متخصصان کار بلد انجام شود. در غیر این صورت ممکن است هزینه و وقت شما به هدر رود و حتی عوارض مختلفی مانند عفونت‌های پوستی، خونریزی و … را نیز تجربه کنید.
خوشبختانه در مرکز تخصصی زیبایی ما متخصصان بسیار حاذق و باتجربه‌ای در این زمینه فعالیت دارند که با استفاده از مواد باکیفیت و قدرت تشخیص بالا برای انتخاب بهترین ترکیب جهت انجام مزوتراپی می‌توانند موهایی زیبا و سالم به شما هدیه دهند. جهت گرفتن وقت مشاوره و انجام این روش می‌توانید از شماره تلفن‌های موجود در بخش تماس با ما استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *